Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησα το Inferno του Dan Brown, εφτασα στο 1/3, το εγκατελειψα. Κατι εκανε κλικ μεσα μου, δεν τα μπορω πλεον αυτα τα βιβλια, μου φαινονται... χαζα κι απλοικα. 

 

Επιασα Καζαντζακη, τον Φτωχουλη του Θεου. Τη γλωσσα ειναι αυτη, σκετη μαγεια. Η μερα με τη νυχτα με τον απο πανω.

 

Υ.Γ. Γιωργο, το Κορακι να παρεις απο Ποε. Το Α και το Ω του συγκεκριμενου συγγραφεα, με ειχε μαγεψει στην εφηβεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφερόμαστε στα διηγήματα ή στα ποιήματα όταν λέμε "παρόμοιο στυλ";

 

Για σπούκι διηγήματα κτλ, πιάνεις Lovecraft, για σχετικά παρεμφερή ποίηση κοιτάς Tennyson και Verlaine/Baudelaire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλεκτρονική κυκλοφορεί η ανθολογία σε torrent* και αν το έχεις με τα αγγλικά, στο προτείνω, άλλη φάση το πρωτότυπο.

Αλλιώς βρήκα αυτό με μια γρήγορη.

 

Αποφεύγεις τα "άπαντα" από εκδόσεις Κάκτος γιατί είναι σα να το 'χει μεταφράσει το Systran στο Πακιστάν.

Και τέλος, ξεκίνα με Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, αν δε σου αρέσει αυτό, δε θα σου αρέσουν τα άλλα.

 

*

 

Το αναφέρω έτσι χύμα γιατί τα δικαιώματα των περισσότερων έργων έχουν γίνει δημόσια πια, μην αρχίζετε να δίνετε links χύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα (κάποτε) με το "Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ" και δεν άντεξα να τελειώσω. Δεν μου άρεσε. Τελικά, κατέληξα να διαβάσω "Τα βουνά της τρέλας" και "Η περίπτωση του Charles Dexter Ward" σε comic, στα αγγλικά και τα ευχαριστήθηκα. Την "Ονειρική αναζήτηση..." κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να την "παλέψω" ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι και άλλη φάση το διήγημα, τελείως παραμυθάκι, μήδε χόρορ.

 

(Τα 'χω δει όλα, δεν έχω κάρτα, έχεις μαντέψει σωστά, τώρα οκ(?), I CALL SOON)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για το οφφτοπικ , αλλα you all guys πρεπει να εχετε τεραστιες βιβλιοθηκες ε ;

Απορω πως την παλευετε αν ολα οσα εχετε διαβασει ταχετε αγορασμενα .

Εδω με τα βιβλια κ χαρτια για τη Σχολη μου , και διαφορα βιβλια π εχω, ετοιμη να σκασει ειναι η βιβλιοθηκη και εχω αραδιασμενα καποια σε τραπεζι κ πατωμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για το οφφτοπικ , αλλα you all guys πρεπει να εχετε τεραστιες βιβλιοθηκες ε ;

Απορω πως την παλευετε αν ολα οσα εχετε διαβασει ταχετε αγορασμενα .

Εδω με τα βιβλια κ χαρτια για τη Σχολη μου , και διαφορα βιβλια π εχω, ετοιμη να σκασει ειναι η βιβλιοθηκη και εχω αραδιασμενα καποια σε τραπεζι κ πατωμα .

You are funny...

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry,εχεις δικιο,το ξεχασα αυτο, υπαρχει και ο θειος της γειτονιας

Υπάρχει και το άμαζον για αυτούς που δεν τα έχουν καλά με το συγγενολόι.

Γενικά τα e-books δεν πιάνουν χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για το οφφτοπικ , αλλα you all guys πρεπει να εχετε τεραστιες βιβλιοθηκες ε ;

Απορω πως την παλευετε αν ολα οσα εχετε διαβασει ταχετε αγορασμενα .

Εδω με τα βιβλια κ χαρτια για τη Σχολη μου , και διαφορα βιβλια π εχω, ετοιμη να σκασει ειναι η βιβλιοθηκη και εχω αραδιασμενα καποια σε τραπεζι κ πατωμα .

 

Ebooks αρχισα να αποκτω απο περισυ που πηρα ipad. Ολα τα αλλα αγορασμενα σε εντυπη μορφη. Μαζι με τη γυναικα μου -αλλο φυτο κι αυτο- + βιβλια πανεπιστημιου, ενα δωματιο 10τμ γυρω γυρω 6 σειρες ραφια σε καθε τοιχο γεματα βιβλια.

 

Χωρια αυτα στα χαρτοκουτα γιατι δε χωρεσαν ολα στο δωματιο... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry,εχεις δικιο,το ξεχασα αυτο, υπαρχει και ο θειος της γειτονιας

 

τσου, δεν ειναι αυτο.

 

Φαντασο να κανεις ενα ποταπο PhD εξω και να σου ζητανε για καθε εκθεση lit review 40 χρονια πισω.

Θα σε βολευε να ειχες ολο αυτο το υλικο σε εντυπη μορφη;

 

Το οτι το εχουμε ξεφτιλίσει με το download ειναι αλλουνού πατερ gospel...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...