Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ηλεκτρονική κυκλοφορεί η ανθολογία σε torrent* και αν το έχεις με τα αγγλικά, στο προτείνω, άλλη φάση το πρωτότυπο.

Αλλιώς βρήκα αυτό με μια γρήγορη.

 

Αποφεύγεις τα "άπαντα" από εκδόσεις Κάκτος γιατί είναι σα να το 'χει μεταφράσει το Systran στο Πακιστάν.

Και τέλος, ξεκίνα με Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, αν δε σου αρέσει αυτό, δε θα σου αρέσουν τα άλλα.

 

*

 

Το αναφέρω έτσι χύμα γιατί τα δικαιώματα των περισσότερων έργων έχουν γίνει δημόσια πια, μην αρχίζετε να δίνετε links χύμα.

 

Δεν μπορώ να τα βρώ σε ηλεκτρονική μορφή, μόνο σε έντυπη τα πουλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σορρυ για το οφφτοπικ , αλλα you all guys πρεπει να εχετε τεραστιες βιβλιοθηκες ε ;

Απορω πως την παλευετε αν ολα οσα εχετε διαβασει ταχετε αγορασμενα .

Εδω με τα βιβλια κ χαρτια για τη Σχολη μου , και διαφορα βιβλια π εχω, ετοιμη να σκασει ειναι η βιβλιοθηκη και εχω αραδιασμενα καποια σε τραπεζι κ πατωμα .

 

Προσωπικά μιλώντας, είναι όλα αγορασμένα - ξεκίνησα τη συλλογή πριν 20 χρόνια περίπου. E-books δεν έχω πάρει ακόμα, δεν με ελκύουν. Ράφια και βιβλιοθήκες να θες, στο δωμάτιο που χρησιμοποιείται ως γραφείο/study room δεν βλέπεις τοίχους, ράφια στους τοίχους και βιβλιοθήκη από την μία άκρη του τοίχου στην άλλη βλέπεις. Βιβλία από σπουδές τα έχω στο γραφείο της δουλειάς και ακόμα υπάρχουν βιβλία που βρίσκονται σε χαρτόκουτα και περιμένουν υπομονετικά τη σειρά τους για να πάρουν θέση στη βιβλιοθήκη.

 

Μια κατάσταση σαν αυτή που περιγράφει ο yannis27gr ένα πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξεκίνησες μεγάλο offtopic αδον1ς.

Επειδή έχω τόσα βιβλία δεν χωράω σε γκαρσονιέρα. Αυτό.

Και εδώ και τρία χρόνια άρχισα τα ebooks. Αλλιώς δεν θα χώραγα ούτε σε δυάρι πλέον.

 

Με κουρδίσες Lucifer με τον Lovecraft. Θα τα ξαναδιαβάσω όλα μια, μου φαίνεται. Να κάνει παρέα και με το BG Arkham Horror.

 

Και για να μην είμαι offtopic, ας πω για τον Douglas Richards που διαβάζω τώρα. Αυτό συγκεκριμένα. Sci fi. In the not so distant future. Για ένα τύπο που με implants μπαίνει στο Internet at will. Και άλλα κόλπα. Και καταδιώξη και αγωνία και άλλα. Γενικά με αρέσει αυτός για κάτι light sci-fi και page turner.

 

Υποθέτω επίσης ότι ξέρετε τον John Locke. Βιβλία σφηνάκια, page turners, αρκετό γέλιο. Και φτηνά. Τα πιο πολλά κάνουν 1$. Έχει 4? βασικές σειρές με ήρωες και βγάζει κάθε λίγο κυκλικά. Αρχίζετε με Lethal People.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να πάρω ένα βιβλίο για δωράκι και θα ήθελα βοήθεια... 

Η θεματολογία να είναι για το βαθύτερο νόημα της ζωής, συγχώρεση, να έχει ψαγμένους συλλογισμούς κλπ...

Δεν τα πάω πολύ καλά με την λογοτεχνία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις τα "άπαντα" από εκδόσεις Κάκτος γιατί είναι σα να το 'χει μεταφράσει το Systran στο Πακιστάν.

 

Τοσο χαλια; 

Απο εκει θελω να τα παρω μιας και ειναι ολα συγκεντρωμενα σε καλη τιμη. Αντε παλι ψαξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια; 

Απο εκει θελω να τα παρω μιας και ειναι ολα συγκεντρωμενα σε καλη τιμη. Αντε παλι ψαξιμο...

 

Δες το "21 Ιστορίες και το Κοράκι" από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Άπαντα δεν τα λες, αλλά συνοψίζουν ικανοποιητικά, πιστεύω, το έργο του συγγραφέα.

 

EDIT: Νόμιζα έλεγες για Πόε. Όπως και να έχει κοίτα το. Μπορεί να βρεις κάτι που σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμίτες και σας αποπέμπω τις καλύτερες ευχές μου. Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καλύτερες εκδόσεις (versions) ακα μεταφράσεις βιβλίων κλασσικής λογοτεχνίας όπως Αδερφοί Καραμαζώφ, Δον Κιχώτης, Ζαρατούστρα κλπ. Καθώς και το αντίστοιχο σε ποίηση όπως πεσόα και πόε. Γατί μετάφραση από μετάφραση διαφέρει. και φυσικά δεν σκοπεύω ουτε μπορώ να μάθω καμια δεκαρια ξενες γλώσσες άπταιστα για να διαβάσω τα προτότυπα. Κατα προτίμιση αναφέρετε παλιές καλές εκδόσεις γιατί όσο πιο νέα τόσο πιο μπανάλ και κατεβασμένου επιπέδου. καποτε κάναν μεταφράσεις και αποδόσεις τύπου "Ο Δεσμώτης του ιλίγγου" (ταινία χίτσκοκ) σήμερα θα το μετέφραζαν κάπως σαν "ζαλούρα in da hood"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξεκίνημα υπάρχει και η “Ιστορία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου” του Raymond Cartier.

 

Στην Ελλάδα είχε πρωτοκυκλοφορήσει από τις Εκδόσεις Πάπυρος.

πολύ καλό,το είχα διαβάσει παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το "21 Ιστορίες και το Κοράκι" από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Άπαντα δεν τα λες, αλλά συνοψίζουν ικανοποιητικά, πιστεύω, το έργο του συγγραφέα.

 

EDIT: Νόμιζα έλεγες για Πόε. Όπως και να έχει κοίτα το. Μπορεί να βρεις κάτι που σου αρέσει...

 

Εντωμεταξυ τωρα το διαβαζω το "21 ιστοριες και το κορακι"

 

Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμίτες και σας αποπέμπω τις καλύτερες ευχές μου. Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καλύτερες εκδόσεις (versions) ακα μεταφράσεις βιβλίων κλασσικής λογοτεχνίας όπως Αδερφοί Καραμαζώφ, Δον Κιχώτης, Ζαρατούστρα κλπ. Καθώς και το αντίστοιχο σε ποίηση όπως πεσόα και πόε. Γατί μετάφραση από μετάφραση διαφέρει. και φυσικά δεν σκοπεύω ουτε μπορώ να μάθω καμια δεκαρια ξενες γλώσσες άπταιστα για να διαβάσω τα προτότυπα. Κατα προτίμιση αναφέρετε παλιές καλές εκδόσεις γιατί όσο πιο νέα τόσο πιο μπανάλ και κατεβασμένου επιπέδου. καποτε κάναν μεταφράσεις και αποδόσεις τύπου "Ο Δεσμώτης του ιλίγγου" (ταινία χίτσκοκ) σήμερα θα το μετέφραζαν κάπως σαν "ζαλούρα in da hood"...

 

Οι καλυτερες εκδοσεις για ντοστογιεβσκι υπαρχουν απο τις εκδοσεις γκοβοστη. Μονο αρης αλεξανδρου (μεταφραστης)

Για τον ζαρατουστρα, θα προτεινα απο τις εκδοσεις πανοπτικον γιατι ειναι σε καλη τιμη με σχολιασμο και ειναι αρτια εκδοση. Εγω το εχω απο τις εκδοσεις θεσσαλονικης βεβαια μιας και εκεινον τον καιρο ηταν κατα πολυ φθηνοτερο. Δεν ειναι ασχημο αλλα για λογους συλλογης και ομοιομορφιας αν ειχα επιλογη παλι θα το επερνα απο τις εκδοσεις πανοπτικον.

Οσο για τον ποε, ξεκινα με αυτο που προανεφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να φτασω μεχρι τη μεση σε Καζαντζακη, ενιωθα οτι ξαναγυρισα στην Α' Λυκείου. :) 

 

Η γλώσσα δεν υπάρχει, ο άνθρωπος είναι απίστευτος, αναρωτιέμαι πώ διάολο τον μετέφρεσαν σε τόσες γλώσσες...

 

Πάντως θέλω δράση, δεν μπορώ τόση φιλολογία. Ξεκίνησα το Μετρο 2033, πολύ ενδιαφέρον φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θέλω δράση, δεν μπορώ τόση φιλολογία. Ξεκίνησα το Μετρο 2033, πολύ ενδιαφέρον φαίνεται. 

Πολύ ωραίο και κλειστοφοβικό είναι με μπόλικο τρόμο.

Πάντως ο τύπος ξέρει να γράφει μάχες,αν και το τέλος δεν με άρεσε ιδιαίτερα.

Έχει βγάλει και το 2034 εάν ενδιαφερθείς στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...