Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Κούτζο είναι επανέκδοση. Κι αυτοί απ' όλα τα βιβλία του King αυτό βρήκαν να βγάλουνε; Με τα βιβλία του Bachman μαλωμένοι είναι; :huh:

 

Αστους να βγαλουν πρωτα οποια του king ειναι εξαφανισμενα απο την αγορα επειδη σταματησαν την κυκλοφορια τους και μετα ας βγαλουν οτι θελουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστους να βγαλουν πρωτα οποια του king ειναι εξαφανισμενα απο την αγορα επειδη σταματησαν την κυκλοφορια τους και μετα ας βγαλουν οτι θελουν

 

Όχι, δεν κατάλαβες. Τα βιβλία του Bachman είναι βιβλία που έγραψε ο King με ψευδώνυμο (Richard Bachman) και έχουν εξαφανιστεί και αυτά από την αγορά. Το πρόβλημα είναι ότι κυκλοφόρησαν από τις εκδόσεις Κέδρος οι οποίες μάλλον δεν έχουν σκοπό να τα επανεκδώσουν. Έτσι με την ευκαιρία της αναφοράς του Κούτζο είπα να εκφράσω ένα γενικό παράπονο :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν κατάλαβες. Τα βιβλία του Bachman είναι βιβλία που έγραψε ο King με ψευδώνυμο (Richard Bachman) και έχουν εξαφανιστεί και αυτά από την αγορά. Το πρόβλημα είναι ότι κυκλοφόρησαν από τις εκδόσεις Κέδρος οι οποίες μάλλον δεν έχουν σκοπό να τα επανεκδώσουν. Έτσι με την ευκαιρία της αναφοράς του Κούτζο είπα να εκφράσω ένα γενικό παράπονο :) .

 

Δεν μπορω να θυμαμαι ολα τα ψευδωνυμα του king :) 

 

Το ιδιο λεμε παντως. Το θεμα ειναι με τα δικαιωματα. Θυμασαι ποια βιβλια του δεν κυκλοφορουν; (Μονο το μιζερι θυμαμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ τωρα το διαβαζω το "21 ιστοριες και το κορακι"

 

 

Οι καλυτερες εκδοσεις για ντοστογιεβσκι υπαρχουν απο τις εκδοσεις γκοβοστη. Μονο αρης αλεξανδρου (μεταφραστης)

Για τον ζαρατουστρα, θα προτεινα απο τις εκδοσεις πανοπτικον γιατι ειναι σε καλη τιμη με σχολιασμο και ειναι αρτια εκδοση. Εγω το εχω απο τις εκδοσεις θεσσαλονικης βεβαια μιας και εκεινον τον καιρο ηταν κατα πολυ φθηνοτερο. Δεν ειναι ασχημο αλλα για λογους συλλογης και ομοιομορφιας αν ειχα επιλογη παλι θα το επερνα απο τις εκδοσεις πανοπτικον.

Οσο για τον ποε, ξεκινα με αυτο που προανεφερα

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική και επί του θέματος απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να θυμαμαι ολα τα ψευδωνυμα του king :)

 

Το ιδιο λεμε παντως. Το θεμα ειναι με τα δικαιωματα. Θυμασαι ποια βιβλια του δεν κυκλοφορουν; (Μονο το μιζερι θυμαμαι)

Αυτό που ψάχνω μανιωδώς για την συλλογή μου και δεν υπάρχει είναι το The Long Walk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνω μανιωδώς για την συλλογή μου και δεν υπάρχει είναι το The Long Walk.

 

Στην αγγλική γλώσσα; Εάν ναι, εδώ είσαι: 1, 2, 3. Στην ελληνική γλώσσα δεν το βρήκα (ίσως να μην έχει μεταφραστεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγγλική γλώσσα; Εάν ναι, εδώ είσαι: 1, 2, 3. Στην ελληνική γλώσσα δεν το βρήκα (ίσως να μην έχει μεταφραστεί).

 

Αρκετα εργα του king εχουν αποσυρθει απο την αγορα. Το συγκεκριμενο εχει μεταφραστει και τωρα ειναι εξαντλημενο http://www.biblionet.gr/book/9563/King,_Stephen,_1947-/%CE%97_%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%AC_%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνω μανιωδώς για την συλλογή μου και δεν υπάρχει είναι το The Long Walk.

 

Και εγώ το ψάχνω χρόνια τώρα. Το έχω διαβάσει στα αγγλικά αλλά δεν είναι το ίδιο με το να το διαβάζεις στη μητρική σου γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να διαβάσω το Count of Monte Cristo μέσα στο καλοκαίρι, στα ελληνικά. Υπάρχουν όμως τόοοοσες διαφορετικές εκδόσεις που δεν ξέρω ποια να διαλέξω! Το ένα έχω 400 σελίδες, το άλλο 600, το άλλο είναι δύο τόμοι κλπ κλπ. Το έχει διαβάσει κανείς και μπορεί να με βοηθήσει να επιλέξω? Μήπως να το διαβάσω στα αγγλικά να τελειώνω που δεν θα μου κοστίσει και τίποτα λόγω θείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να διαβάσω το Count of Monte Cristo μέσα στο καλοκαίρι, στα ελληνικά. Υπάρχουν όμως τόοοοσες διαφορετικές εκδόσεις που δεν ξέρω ποια να διαλέξω! Το ένα έχω 400 σελίδες, το άλλο 600, το άλλο είναι δύο τόμοι κλπ κλπ. Το έχει διαβάσει κανείς και μπορεί να με βοηθήσει να επιλέξω? Μήπως να το διαβάσω στα αγγλικά να τελειώνω που δεν θα μου κοστίσει και τίποτα λόγω θείου?

Απορώ που το συζητάς.

http://www.gutenberg.org/ebooks/1184

Εδώ είσαι,απλά εύκολα τίμια και ηθικά θα έχεις τζαμπέ τον Κόμη στο σπίτι σου και άσε τους ΕΛ εκδότες να βγάζουν 32 τόμους για να τα αρπάξουν από ένα βιβλίο δίχως πνευματικά δικαιώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...