Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ενα μηνα θα καθομαι τωρα και θελω ενα βιβλιο. δεν ειχα ποτε καλη σχεση με τα βιβλια και δεν ξερω και τι μ αρεσει.

εχω μια κλιση στα βιβλια ψυχολογιας, που παιζουν με τις σκεψεις σου κυριως και οχι αστυνομικα με πλοκη και ερωτες και τετοια

 

εχει κανεις να μου προτεινει κατι για αρχη;

1984-Orwell όχι απαραίτητα ψυχολογικό,όμως βλέπεις κυρίως τις σκέψεις του ήρωα,καθώς εξελίσσεται η ζωή του σε ένα δικτατορικό καθεστώς :) Φανταστικό μυθιστόρημα,ευανάγνωστο,γραμμένο απλά,χωρίς δύσκολες έννοιες...και θα αναγνωρίσεις και πολλές ομοιότητες με σημερινές εποχές.και είναι και κάτι λιγότερο από 300 σελίδες,νορμαλ δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κλασσικό αριστούργημα το 1984.

 

Δεν γνωρίζω τα αναγνώσματα σου αλλά από βιβλία φετινά θα σου πρότεινα το έθιμα ταφής των εκδόσεων ίκαρος. Είναι η έκπληξη του 14. Γνωρίζω πολύ κόσμο που δεν μπορέσε να το αφήσει απ τα χέρια του ούτε λεπτό.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο διάβασμα βιβλίων. δεν ξέρω τι να διαλέξω.  :mellow:

Ναι ρε μεγάλε,αλλά δεν μας λες τι σε αρέσει γενικά.

Π.χ. στην τηλεόραση σε αρέσουν τα αστυνομικά,τα αισθηματικά,τα δράματα,οι περιπέτειες με τον Β'ΠΠ/σύγχρονες,οι ιστορίες φάνταζι σαν και το Game of thrones,το 4Ε,,ντοκυμαντέρ,οι ταινίες ρεαλιστικού κινηματογράφου κ.ο.κ.

 

Εάν δεν μας δώσεις κάποιο στοιχείο πως θα σου προτείνουμε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο. ένα καλό, personal favorite. ότι και να είναι μου αρέσει, αρκεί να είναι ποιοτικό.

Eυτυχως που δε γεννηθηκα ομορφη. Του Καρακαση. Personal favorite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω κάτι συγκεκριμένο. ένα καλό, personal favorite. ότι και να είναι μου αρέσει, αρκεί να είναι ποιοτικό.

Διάβασες τίποτα σε κλασσικούς;

Κάτι π.χ. σε Άθλιους του Ουγκό ή τίποτα όπως το Πόλεμος και Ειρήνη;

Καλή αρχή είναι τούτα,θέτουν στάνταρντ και είναι και τζάμπα στο projectgutenberg.

 

Μετά δες τα A Song of Ice and Fire,είναι είσαι του φάνταζι.

Ωραίες νουβέλες περιπέτειας είναι και η σειρά Aubrey-Maturin(του Master and Commander).

Sci-fi δες τα Dune ή/και σε ποιο ανάλαφρο κλίμα τα βιβλία του Warhammer40k.

Επίσης και το Metro 2033 είναι ωραίο.

 

Από επιστημονικά τώρα θα σου πρότεινα πάλι το κλασσικό του Δαρβίνου ή το Guns,Steel and Germs. 

 

Αστυνομικά και μυστηρίου δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω βιβλία για την θερμοηλεκτρική ψύξη (φαινόμενο Peltier) ξέρετε κάπου που να έχει μαζεμένα τίτλους βιβλίων με τον πίνακα περιεχομένων τους; επίσης επειδή η ελληνική βιβλιογραφία όπως είδα είναι φτωχή, πως μπορώ να έχω κάποιο ξενόγλωσσό βιβλίο κανονικά η σε e-book; Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και τα βιβλία του Γιάννη Καλπούζου που έχω παρακολουθήσει από κοντά.  Ο Γιάννης Καλπούζος με το βιβλίο Ότι αγαπώ είναι δικό σου μίλησε για το απόσταγμα αυτής της συνεργασίας με την Ελένη Πέτα λέγοντας ότι "ο πολιτισμός είναι το απόσταγμα της ψυχής, είναι αγωγή της ψυχής με την ερμηνεία της Ελένης που μπορούμε να συνεργαστούμε σε εκδηλώσεις και να παντρεύουμε το λόγο με τη μουσική με ένα ιδιαίτερο τρόπο ώστε ο κόσμος να ξεφύγει από αυτά που μας βασανίζει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...