Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε το διευκρίνησα γιατί έγραψα στο αντίστοιχο thread αλλά το θέλω σε βιβλίο. Έλεγα να αποφύγω τα γνωστά Lonely Planet, DK Eyewitness, Trip Advisor γιατί βρίσκεις και online τις πληροφορίες τους. Και είπα μήπως κανείς έχει να προτείνει κανένα διαφορετικό.

Αλλιώς θα καταλήξω σε ένα από τα γνωστά.

Απλά με ενδιαφέρει να έχει και ηπειρωτική Ελλάδα και νησιά, ένα γενικό δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαγκες,ειμαι λατρης της ηρωικης φαντασιας

εχω διαβασει τις σειρες απο

abercrombie(φοβερος),rothfuss(κορυφαιος),martin(σταθερη αξια) και καποια απο gaiman -stephen king

δηλ τα δημοφιλεστερα και με υψηλοτερη βαθμολογια σε goodreads

 

καμια καλη προταση?

κυριως τριλογιες η μονα-δεν ειμαι για παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαγκες,ειμαι λατρης της ηρωικης φαντασιας

εχω διαβασει τις σειρες απο

abercrombie(φοβερος),rothfuss(κορυφαιος),martin(σταθερη αξια) και καποια απο gaiman -stephen king

δηλ τα δημοφιλεστερα και με υψηλοτερη βαθμολογια σε goodreads

 

καμια καλη προταση?

κυριως τριλογιες η μονα-δεν ειμαι για παραπανω

Cook-The black company.

The Witcher series

Elric of Melnibone

Howard-The Conan Chronicles

Malus Darkblade(from Warhammer Fantasy)

The prince of nothing series(το 1 πολύ ωραίο,το δεύτερο το χάνει πολύ)

 

 

Και φυσικά το Malazan Book of the Fallen(εάν βρεις κάποτε την δύναμη να τελειώσεις την δεκαλογία φυσικά).

Επίσης το Kharkanas Trilogy(έχει βγει το πρώτο μόνο).

 

Btw:Ο αμπερκόμπις είναι ψιλομάπας.Απορώ που σε αρέσει.Τα διάβασα όλα του μέχρι τώρα και μόνο το The Heroes είναι πραγματικά καλό.Όλα τα άλλα χωλαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις προτασεις-θα τα ελενξω ολα

το μαλαζαν εχει δυνατα ριβιου απλα παραειναι μεγαλο για μενα

 

ο αμπερκομπι μου αρεσε κυριως για 2 λογους-ορισμενοι χαρακτηρες ηταν απολαυση(γκλοτκα,μαυρος ντοου)και που παραηταν νταρκ απο την αρχη ως το τελος της βασικης τριλογιας(το οποιο θεωρω εξαιρετικο)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα μαγκες,ειμαι λατρης της ηρωικης φαντασιας

εχω διαβασει τις σειρες απο

abercrombie(φοβερος),rothfuss(κορυφαιος),martin(σταθερη αξια) και καποια απο gaiman -stephen king

δηλ τα δημοφιλεστερα και με υψηλοτερη βαθμολογια σε goodreads

 

καμια καλη προταση?

κυριως τριλογιες η μονα-δεν ειμαι για παραπανω

 

 

Ψάξε και για τα βιβλία του Raymond E. Feist (στα ελληνικά από τις εκδόσεις "Άγνωστη Καντάθ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε,

 

θα ηθελα μια μικρη χαρη. Εμαθα οτι ισως υπαρχει φωτογραφια συγγενη μου με την οικογενεια του μεσα σε αυτο το βιβλιο:

 

http://www.public.gr/product/books/greek-books/natural-science/popular-science/oi-ellines-stis-paralies-toy-pontoy/prod1083497pp/

 

Οι Έλληνες στις παραλίες του Πόντου

 

Συμφωνα με το googlebooks, πρεπει να ειναι η εικονα 53-4. Αν εχει καποιος το βιβλιο μπορει να το ριξει μια ματια και να μου πει μεσω πμ αν ειναι η φωτογραφια του Χρηστου Μ.;

 

Ευχαριστω 

 

Υ.Γ Δεν μενω Ελλαδα, οποτε δεν μπορω να παω να το τσεκαρω σε βιβλιοπωλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κανείς κανένα καλό αστυνομικό βιβλίο; 

 

Διαβασα αυτο προσφατα, το βρηκα πρωτοτυπο και καλογραμμενο, εφυγε γρηγορα..

 

https://www.goodreads.com/book/show/21418013-lock-in?search_version=service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω βιβλίο για σκύλους, την ψυχολογία τους κλπ

Κάτι πιο εξειδικευμένο από τα κλασικά εκπαιδευτικά. (Όχι Cesar Millan).  Αγγλικοί τίτλοι ευπρόσδεκτοι!

 

Ωραία ήταν του Stanley Coren :

13462.jpg   396926.jpg

 
 

Σκέφτομαι να παραγγείλω το The other end of the Leash, με πιο "συμπεριφορική" προσέγγιση:

 

119723.jpg

 

 

Θα ήθελα και κάποια πρόταση για όμορφο παραμύθι για μικρό παιδί με πρωταγωνιστή σκύλο, στα αγγλικά. 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το "Άγιοι Έρωτες" το έχει διαβάσει κανείς; Έχει να κάνει καμια κριτική; Δεν τον ξέρω τον συγγραφέα αλλα για το βιβλίο έχω ακούσει πολυ καλα λόγια.

 

Θέλω να το κάνω δώρο και το ζητούμενο είναι να είναι ένα καλο βιβλίο, Έλληνα συγγραφέα (ζει μόνιμα στο εξωτερικό και του ξένους τους βρίσκει και εκεί), που να μην είναι ούτε ελαφρύ αλλα ούτε και πολυ βαρύ. Τα πληρεί αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και κάποια πρόταση για όμορφο παραμύθι για μικρό παιδί με πρωταγωνιστή σκύλο, στα αγγλικά. 

 

:-)

 

1)

http://www.amazon.com/Dog-Who-Cried-Wolf/dp/0142413054/ref=sr_1_29?s=books&ie=UTF8&qid=1430726174&sr=1-29&keywords=dog

Όμορφες, καλοσχεδιασμένες εικόνες!

 

2)

http://www.amazon.com/If-You-Give-Dog-Donut/dp/006026683X/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1430726120&sr=1-2&keywords=dog

Βγάζει γέλιο αυτό!

 

3)

http://www.amazon.com/Hachiko-True-Story-Loyal-Dog/dp/0547237553/ref=sr_1_16?s=books&ie=UTF8&qid=1430726154&sr=1-16&keywords=dog

Η κλασσική ιστορία του Hachiko.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

Είχα διαβάσει πριν απο καιρό "Ο κόσμος της Σοφίας" και "Ο αναρχικός των δυο κόσμων"

Και ψάχνω κάτι αντίστοιχο αν μπορείτε να μου προτείνεται. Φάση ιστορία όπου να περιγράφει ταύχρονα κάποιο κοινωνικό, φιλοσοφικό, θρησκευτικό (οτι να ναι) θέμα η ακόμα και γενικές γνώσεις αλλα να τα περιγράφει με αντικειμενικά κριτήρια και να αφήνει αυτον που το διαβάζει να σχηματίζει την δικιά του γνώμη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...