Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω 2 βιβλια... Ενα επιστημονικης φαντασιας και ενα ιστορικο μυθιστορημα - στυλ Ντα βιντσι.

Ποια ειναι τα ποιο διασημα βιβλια για καθε ειδος? (εχω διαβασε του Νταν Μπραουν και του Κοελο οποτε μην προτεινετε απο αυτα)

"Διάσημα" δεν έχει,ότι γουστάρεις είναι καλό

.

Από scifi δες το Dune.Ή την σειρά Foundation.

 

Από ιστορικό μυθιστόρημα δες το Master and Commander.

Το Pillars of the Earth μην το πλησιάσεις καν εάν δεν γουστάρεις καταστάσεις Λάμψης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να αγορασω 2 βιβλια... Ενα επιστημονικης φαντασιας και ενα ιστορικο μυθιστορημα - στυλ Ντα βιντσι.

Ποια ειναι τα ποιο διασημα βιβλια για καθε ειδος? (εχω διαβασε του Νταν Μπραουν και του Κοελο οποτε μην προτεινετε απο αυτα)

 

1 βιβλίο sf: childhood's end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια γνωμη για ποια εκδοση του ''Ο Ηγεμονας'' του μακιαβλει να προτιμησω?

Μερικές φτανουν τις 260 σελιδες ενω αλλες ειναι μονο 160.

Σε τι οφειλεται η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια γνωμη για ποια εκδοση του ''Ο Ηγεμονας'' του μακιαβλει να προτιμησω?

Μερικές φτανουν τις 260 σελιδες ενω αλλες ειναι μονο 160.

Σε τι οφειλεται η διαφορα?

 

Απο οτι βλεπω στην πολιτεια στις 4 διαφορετικες εκδοσεις με τις περισσοτερες πωλησεις η διαφορα απο τις 140-160 σελιδες που ειναι περιπου το αυθεντικο στις 250+ σελιδες, ειναι οτι περιλαμβανουν διαφορες σημειωσεις, το εργο του μακιαβελι, την βιογραφια του, τους απογονους κι αλλες γενικες πληροφοριες για την ζωη του. 

 

Εγω θα επερνα καποια απο αυτες τις εκδοσεις (αν και θα προτιμουσα βιβλιοθετημενη)

 

http://www.politeianet.gr/books/machiavelli-nicollo-kaktos-o-igemonas-chartodeti-ekdosi-106625

http://www.politeianet.gr/books/9786180202458-machiavelli-nicollo-minoas-o-igemonas-bibliodetimeni-ekdosi-233824

 

Μπορεις να ρωτησεις κιολας στο βιβλιοπωλειο ποια ειναι η καλυτερη εκδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει τη μετάφραση του Καζαντζάκη στο βιβλίο "Ο Ηγεμόνας". Την συστήνω, αν και δεν έχω εμπειρία με άλλες εκδόσεις/μεταφράσεις, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θελω να αγορασω 2 βιβλια... Ενα επιστημονικης φαντασιας και ενα ιστορικο μυθιστορημα - στυλ Ντα βιντσι.</p>

<p>Ποια ειναι τα ποιο διασημα βιβλια για καθε ειδος? (εχω διαβασε του Νταν Μπραουν και του Έκο οποτε μην προτεινετε απο αυτα)</p>

"Διάσημα " ιστορικά μυθιστορήματα  και must read

είναι το Ονομα του Ρόδου

και οι Πύλες της Φωτιάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τον ενθουσιασμό μου με τον Orwell διαβάζοντας την φάρμα των ζώων και το 1984, τι προτείνεται να διαβάσω απο τον ίδιο συγγραφέα;

 

Πεθαίνοντας στην καταλωνια ή την κόρη του παπά;

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε το προσκύνημα στην Καταλονία. Θα σου προτείνω επίσης την αριστουργηματική απάντηση του Χαξλει στο 1984 το θαυμαστός καινούριος κόσμος. Επίσης το έργο που ενέπνευσε το 1984 και το αναφέρει και ο ίδιος ο συγγραφέας στην εισαγωγή της πρώτης έκδοσης του Ρώσου Ζαμιατιν Ζαμιατιν που λέγεται Εμείς. Δες αυτά κι έχω κι αλλά να σου προτείνω

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω επίσης την αριστουργηματική απάντηση του Χαξλει στο 1984 το θαυμαστός καινούριος κόσμος.

 

Εεεε βασικά πρώτα βγήκε το Brave New World και μετά το 1984.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...