Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα μαγκες,ειμαι λατρης της ηρωικης φαντασιας

εχω διαβασει τις σειρες απο

abercrombie(φοβερος),rothfuss(κορυφαιος),martin(σταθερη αξια) και καποια απο gaiman -stephen king

δηλ τα δημοφιλεστερα και με υψηλοτερη βαθμολογια σε goodreads

 

καμια καλη προταση?

κυριως τριλογιες η μονα-δεν ειμαι για παραπανω

 

Τώρα που είναι καλοκαίρι και τα βιβλία πρέπει να είναι καλά αλλα "εύπεπτα" θα πρότεινα το Dark Elf Trilogy του Salvatore. Μην συνεχίσεις μετά με Icewind Dale κτλ γιατί ειναι τελείως trash. 

 

20980_1_f59af7.jpg

 

ο Rothuss ήταν ο μόνος συγραφέας που με καθήλωσε να διαβάσω βιβλίο σε 2-3 μέρες εδώ και αρκετά χρόνια. Ψάχνω επίσης κάνα fantasy για το καλοκαίρι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κανείς γνώμη για τις μεταφράσεις στα ελληνικά, του Homage to Catalonia του Jorge Orwell, που κυκλοφορούν; Τρεις διαφορετικοί εκδοτική οίκοι, τρείς διαφορετικοί τίτλοι, ένα βιβλίο; Τι παίζει; Δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.

 

 

1. Φόρος τιμής στην Καταλωνία

2. Πεθαίνοντας στην Καταλωνία

3. Προσκύνημα στην Καταλωνία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είναι καλοκαίρι και τα βιβλία πρέπει να είναι καλά αλλα "εύπεπτα" θα πρότεινα το Dark Elf Trilogy του Salvatore. Μην συνεχίσεις μετά με Icewind Dale κτλ γιατί ειναι τελείως trash. 

 

20980_1_f59af7.jpg

 

ο Rothuss ήταν ο μόνος συγραφέας που με καθήλωσε να διαβάσω βιβλίο σε 2-3 μέρες εδώ και αρκετά χρόνια. Ψάχνω επίσης κάνα fantasy για το καλοκαίρι. 

Κλασσικά τα Malazan book of the fallen(+ του Γκαργκάνα η τρίλοτζι).Μετά πάμε σε Έλρικ, σε witcher, ολίγη από Cook-The black company+λοιπά,τέλος ωραίο για παραλία είναι και το Mallus Darkblade.

Επίσης δες και τα λοιπά από tolkien εάν δεν τα έχεις διαβάσει όλα, ίσως κάτι από Κόναν(μόνο από Χάουαρντ όμως που τα σπάει).

Μην ξεχάσεις να δεις τα νέα του Σάντερσον,προσωπικά τα βρίσκω βαρετά μέχρι αηδίας,αλλά κάποιοι πίνουν νερό στο όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πειτε παρακαλω καμια προταση για ελληνικο βιβλιο, ψιλοευπεπτο αλλα οχι αρκεκιν φαση. Για κοπέλα που μαθαινει ελληνικα, ας πουμε σε advanced επίπεδο. Σκεφτομουν την τριλογια του Θεμελη αλλα παει καιρος που την ειχ διαβασει και δε θυμαμαι ποσο εύκολη γραφή έχει.

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε παρακαλω καμια προταση για ελληνικο βιβλιο, ψιλοευπεπτο αλλα οχι αρκεκιν φαση. Για κοπέλα που μαθαινει ελληνικα, ας πουμε σε advanced επίπεδο. Σκεφτομουν την τριλογια του Θεμελη αλλα παει καιρος που την ειχ διαβασει και δε θυμαμαι ποσο εύκολη γραφή έχει.

Ευχαριστω :)

Κάτι σε μεταφρασμένο παιδικό;

Όπως Ματίλντα,Χάρυ Πότερ ή κάτι σε Πηνελόπη Δέλτα; 

Πιστεύω ότι εάν έχει μια Α εμπειρία/οικειότητα με το θέμα θα της είναι πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ψάχνω επίσης κάνα fantasy για το καλοκαίρι. 

 

Θα πρότεινα τις σειρές του Raymond E. Feist, ξεκίνα με το Riftawar Saga (στα ελληνικά από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ, ΒΙΒΛΙΑ->FANTASY). Προσωπικά, μαζί με τον Guy Gavriel Kay, είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς φαντασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λένος Χρηστίδης, τα Χαστουκόψαρα. http://www.goodreads.com/book/show/11512615

 

Συγχρονη γλώσσα, εχει αργκό και αρκετό γέλιο.

 

  

Κάτι σε μεταφρασμένο παιδικό;

Όπως Ματίλντα,Χάρυ Πότερ ή κάτι σε Πηνελόπη Δέλτα; 

Πιστεύω ότι εάν έχει μια Α εμπειρία/οικειότητα με το θέμα θα της είναι πιο εύκολο.

Θενξ γκαηζ!

 

Δεν ηθελα να προσανατολιστω σε παιδικο να σου πω την αληθεια.. Γενικώς τα πάει πολυ καλα με τη γλωσσα, νομιζω τώρα εδωσε και για διπλωμα ελληνικών και γενικα ειναι typical bookworm οποτε ψαχνω κάτι που να μην της φανεί ιδιαοτερα δυσκολο σε θέμα γραφης αλλα να μην ειναι και παιδικο..

 

Chris αυτο φαινεται καλο πλακα πλακα αν και δεν έχω καταλάβει ακριβως το χιούμορ της λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα τις σειρές του Raymond E. Feist, ξεκίνα με το Riftawar Saga (στα ελληνικά από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ, ΒΙΒΛΙΑ->FANTASY). Προσωπικά, μαζί με τον Guy Gavriel Kay, είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς φαντασίας.

 

είχα διαβάσει το tigana του kay και μου φάνηκε χάλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είναι καλοκαίρι και τα βιβλία πρέπει να είναι καλά αλλα "εύπεπτα" θα πρότεινα το Dark Elf Trilogy του Salvatore. Μην συνεχίσεις μετά με Icewind Dale κτλ γιατί ειναι τελείως trash. 

 

20980_1_f59af7.jpg

 

ο Rothuss ήταν ο μόνος συγραφέας που με καθήλωσε να διαβάσω βιβλίο σε 2-3 μέρες εδώ και αρκετά χρόνια. Ψάχνω επίσης κάνα fantasy για το καλοκαίρι.

 

Ντριτζ ,κορυφή λέμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε παρακαλω καμια προταση για ελληνικο βιβλιο, ψιλοευπεπτο αλλα οχι αρκεκιν φαση. Για κοπέλα που μαθαινει ελληνικα, ας πουμε σε advanced επίπεδο. Σκεφτομουν την τριλογια του Θεμελη αλλα παει καιρος που την ειχ διαβασει και δε θυμαμαι ποσο εύκολη γραφή έχει.

Ευχαριστω :)

 

TO%20KAPLANI%20THS%20BITRINAS.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειδα ολες τις προτασεις θα αναφερθω σε αυτα που εχω διαβασει

 

η σειρα μαλαζαν του ερικσον ειναι πολυ καλη αλλα θα την προτεινα μονο σε καποιον που εχει ενα τυπικο μπακραουντ με ηρωικη φαντασια ,γιατι ειναι και καπως αρκετα μεγαλη-(αξιζει)

 

ο αμπερκομπις(διαβασα μονο την τριλογια τα αλλα ακομη δεν μεταφραστηκαν(βασικα δεν τα βρηκα δεν ξερω κιολας)

ειναι λιγο out of the box πολυ καλος λιγο νταρκ και αρκετα ρεαλιστης με τους ηρωες του-(αξιζει)

 

ο μαρτιν ειναι ο πιο δημοφιλης απο ολους σημερα λογω της κορυφαιας σειρας και τα βιβλια εξισου αναλογα-(βασικα με χαλαει λιγο που ανεβοκατεβαινει ο ρυθμος αλλα αξιζει και με το παραπανω)

 

για ροθφους  η αποψη μου:ολοι οι υπολοιποι μαζι και  τολκιν-ροουλινκ και οποιος αλλος υπαρχει ειναι σε ενα επιπεδο 

και ο τυπος ειναι 2 επιπεδα πανω-- ακομα και οποιος δεν ασχολειται οφειλει να διαβασει το ονομα του ανεμου)

 

 

Επειδη και εγω δεν ειμαι να ξαναμπενω σε μεγαλης εκτασης σειρα ,του σαλβατορε το dark elf ειναι ξεχωριστη τριλογια ετσι?απο σαντερσον να προτιμησω συγκεκριμενη σειρα??

επισης ενα σχολιο για  το the black company κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή είναι λίγο μπέρδεμα, βαριέμαι να το ψάξω και επειδή βλέπω οτι υπάρχει κόσμος εδω μέσα που τις έχει διαβάσει. Με τι σειρά πάνε οι ιστορίες του witcher και που μπορω να τις βρω ελληνικά ή αγγλικά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειδα ολες τις προτασεις θα αναφερθω σε αυτα που εχω διαβασει

 

η σειρα μαλαζαν του ερικσον ειναι πολυ καλη αλλα θα την προτεινα μονο σε καποιον που εχει ενα τυπικο μπακραουντ με ηρωικη φαντασια ,γιατι ειναι και καπως αρκετα μεγαλη-(αξιζει)

 

ο αμπερκομπις(διαβασα μονο την τριλογια τα αλλα ακομη δεν μεταφραστηκαν(βασικα δεν τα βρηκα δεν ξερω κιολας)

ειναι λιγο out of the box πολυ καλος λιγο νταρκ και αρκετα ρεαλιστης με τους ηρωες του-(αξιζει)

 

ο μαρτιν ειναι ο πιο δημοφιλης απο ολους σημερα λογω της κορυφαιας σειρας και τα βιβλια εξισου αναλογα-(βασικα με χαλαει λιγο που ανεβοκατεβαινει ο ρυθμος αλλα αξιζει και με το παραπανω)

 

για ροθφους  η αποψη μου:ολοι οι υπολοιποι μαζι και  τολκιν-ροουλινκ και οποιος αλλος υπαρχει ειναι σε ενα επιπεδο 

και ο τυπος ειναι 2 επιπεδα πανω-- ακομα και οποιος δεν ασχολειται οφειλει να διαβασει το ονομα του ανεμου)

 

 

Επειδη και εγω δεν ειμαι να ξαναμπενω σε μεγαλης εκτασης σειρα ,του σαλβατορε το dark elf ειναι ξεχωριστη τριλογια ετσι?απο σαντερσον να προτιμησω συγκεκριμενη σειρα??

επισης ενα σχολιο για  το the black company κανεις??

Ο Έρικσον, αντίθετα με τους πολλούς ακολουθεί την οδό του Κούκ και δεν γράφει τυπική ηρωϊκή φαντασία με τις νόρμες που ξέρουμε.Έτσι δεν θα έλεγα ότι χρειάζεται να έχεις κάποιο ιδιαίτερο ιστορικό ανάγνωσης,μόνο άφθονη υπομονή στο πρώτο βιβλίο ώστε να βγάλεις άκρη τι γίνεται.

 

Το μόνο που αξίζει από το Drizzt είναι η Dark Elf Trilogy,εάν τα διαβάσεις μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο από την σειρά.Ο ίδιος ο Σαλβατόρες το βαρέθηκε και βγήκε βρώμα ότι δεν την παλεύει να γράφει άλλο για Forgotten Realms...

 

O Τόλκιν είναι το ανώτατο επίπεδο μόνος του,εάν δεν υπήρχε αυτός(και ο Χάουαρντ) δεν θα υπήρχε φανταζι.Εκτός του ότι τα βιβλία του είναι κλάσεις ανώτερα από τα παιδικά και παιδιάστικα βιβλία της Ρόουλινγκ(over-hyped μετριότητες)και του Ρούθφους που δεν έχει καταφέρει να μάσει μια αξιοπρεπή ιστορία/κοσμοπλασία μέχρι τώρα(αν και ξέρει να γράφει πολύ ωραία)

Ας φτάσει πρώτα το επίπεδο του Κουκ/Μάρτιν/Έρικσον και μετά μιλάμε για την κορυφή...

 

Το black company είναι εξαιρετικό.Διάβασα την πρώτη τριλογία,τα βιβλία του Νότου, την επιστροφή της Black Company και μόνο το τελευταίο omnibus δεν έχω τελειώσει. Όλα είναι πολύ καλά βιβλία,με την πρώτη τριλογία να είναι η ποιο "grim",αν και όλα τα βιβλία(9 στο σύνολο μέχρι τούδε που έχω διαβάσει)είναι αρκετά σκοτεινά.

 

 

Ρε παιδιά επειδή είναι λίγο μπέρδεμα, βαριέμαι να το ψάξω και επειδή βλέπω οτι υπάρχει κόσμος εδω μέσα που τις έχει διαβάσει. Με τι σειρά πάνε οι ιστορίες του witcher και που μπορω να τις βρω ελληνικά ή αγγλικά;;;

Στα αγγλικά ο θείος τα έχει.Στα Ελληνικά νομίζω ότι κυκλοφόρησε το Last Wish,The Blood of the Elves,αν και φυσικά έχω μόνο στα αγγλικά...

Δες και αυτό για περισσότερες λεπτομέρειες,εκεί πολλά άτομα ασχολούνται και μπορούν να απαντήσουν σε όλα:

http://community.sff.gr/topic/14135-the-witcher-andrzej-sapkowski/page-1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...