Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα και απο εμενα σε αυτο το πολυ ενδιαφερον topic!

Συγχαρητηρια σε ολους και ολες για τις γνωμες μιας και το βιβλιο ειναι μια διεξοδος απο την ρουτινα και τις σκοτουρες! :-D

Διαβασα με ενδιαφερον μεσα σε 2 ημερες ολες τις γνωμες και αποψεις απο την αρχη του topic και η αληθεια ειναι οτι σημειωσα αρκετα βιβλια για το αμεσο μελλον!

Απο προσωπικης αποψης, προσφατα διαβασα το Αιχμηρα Αντικειμενα της Φλυνν και ειναι παρα πολυ ωραιο ψυχολογικο θριλερ.Σκεφτομαι να διαβασω και τα επομενα της (Σκοτεινος τοπος & Το κοριτσι που το εσκασε)

Εχω ξεκινησει και τον μαραθωνιο του τρελοντετεκτιβ "Χαρι Χολε΄" του Νεσμπο. Τα 2 πρωτα βιβλια, η Νυχτεριδα και οι Κατσαριδες ειναι εισαγωγικα στην ζωη του Χαρι με πολλες αναφορες σε ιστορια της Αυστραλιας και της Ταυλανδης οπου διαδραματιζονται!

Τα επομενα 3 βιβλια που ειναι κατι σαν τριλογια (Κοκκινολαιμης, Νεμεσις και Το αστερι του διαβολου) ειναι πραγματικα πολυ ωραια βιβλια με δραση, ανατροπες και αναδιπλωση του χαρακτηρα του Χαρι!

Φοβερο επισης ειναι το δεκα μικροι νεγροι της Αγκαθα που τωρα την ξεκινησα και εμεινα με το στομα ανοιχτο!!!

Θα ενημερωσω στο μελλον για τα επομενα που θα διαβασω! Καλως σας βρηκα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα σε αυτο το πολυ ενδιαφερον topic!

Συγχαρητηρια σε ολους και ολες για τις γνωμες μιας και το βιβλιο ειναι μια διεξοδος απο την ρουτινα και τις σκοτουρες! :-D

Διαβασα με ενδιαφερον μεσα σε 2 ημερες ολες τις γνωμες και αποψεις απο την αρχη του topic και η αληθεια ειναι οτι σημειωσα αρκετα βιβλια για το αμεσο μελλον!

Απο προσωπικης αποψης, προσφατα διαβασα το Αιχμηρα Αντικειμενα της Φλυνν και ειναι παρα πολυ ωραιο ψυχολογικο θριλερ.Σκεφτομαι να διαβασω και τα επομενα της (Σκοτεινος τοπος & Το κοριτσι που το εσκασε)

Εχω ξεκινησει και τον μαραθωνιο του τρελοντετεκτιβ "Χαρι Χολε΄" του Νεσμπο. Τα 2 πρωτα βιβλια, η Νυχτεριδα και οι Κατσαριδες ειναι εισαγωγικα στην ζωη του Χαρι με πολλες αναφορες σε ιστορια της Αυστραλιας και της Ταυλανδης οπου διαδραματιζονται!

Τα επομενα 3 βιβλια που ειναι κατι σαν τριλογια (Κοκκινολαιμης, Νεμεσις και Το αστερι του διαβολου) ειναι πραγματικα πολυ ωραια βιβλια με δραση, ανατροπες και αναδιπλωση του χαρακτηρα του Χαρι!

Φοβερο επισης ειναι το δεκα μικροι νεγροι της Αγκαθα που τωρα την ξεκινησα και εμεινα με το στομα ανοιχτο!!!

Θα ενημερωσω στο μελλον για τα επομενα που θα διαβασω! Καλως σας βρηκα!

Καλώς όρισες στο thread. Συμφωνώ απόλυτα με τους 10 μικρούς νέγρους και τα Αιχμηρά Αντικείμενα, πολύ καλά βιβλία μυστηρίου που σε κρατάνε μέχρι το τέλος! Πολύ καλός και ο Σκοτεινός Τόπος. Από Agatha Christie θέλω πολύ να διαβάσω το Εγκλημα στο Οριεν Εξπρές, που είναι από τα πιο δημοφιλή της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα την τριολογία του millenium

γενικώς αξίζει,

ωραία βιβλία αλλά πολύ hype

 

 

τωρα είμαι μπροστά σε ενα δίλημμα :

 

να ξεκινήσω το

 

1-Black Tower -St. King

 

ή

 

2-The Wheel of Time-R. Jordan (και Br. Sanderson) (έχουν βγει όλα στα ελληνικά;; )

 

αν κάποιος εχει διαβάσει το ένα ή το άλλο

ας πει μια γνώμη γιατι δεν θελω να ξεκινησω καποια σειρα βιβλιων

και να την παρατησω,

γενικα δεν το κανω αυτο

και οταν εχει τυχει να μην μου αρεσει

ψυχαναγκαζομαι και το παω ως το τελος και ας μην μου αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2-The Wheel of Time-R. Jordan (και Br. Sanderson) (έχουν βγει όλα στα ελληνικά;; )

 

αν κάποιος εχει διαβάσει το ένα ή το άλλο

ας πει μια γνώμη γιατι δεν θελω να ξεκινησω καποια σειρα βιβλιων

και να την παρατησω,

γενικα δεν το κανω αυτο

και οταν εχει τυχει να μην μου αρεσει

ψυχαναγκαζομαι και το παω ως το τελος και ας μην μου αρεσει

Πολύ μεγάλη και βαρετή σούπα, με πρωταγωνιστές που είναι στην καλύτερη αδιάφοροι, στην χειρότερη αντιπαθητικοί.

Η ιστορία είναι σαν τα μίκυ μάο του Σαββάτου,με τον κακό να ξαποσταίνει προσωρινά μετά την ήττα και να κουνάει το χέρι με την κατάρα στο στόμα για τα στρουμφάκια ήρωες που του την χάλασαν.Μέχρι φυσικά την επόμενη φορά που θα τους ξαναδεί...

 

Φυσικά αυτά ισχύουν στην αρχή που τα βιβλία είναι απλά μέτρια προς το κακά, μετά το πέμπτο βιβλίο(ή τρίτο-τέταρτο, δεν θυμάμαι καλά) αρχίζει στα σοβαρά το πούσιγουϊπινγκ των άντριδων ηρώων, με όλες τις γυναίκες(καλές & κακές) να αλλάζουν από απλά αντιπαθητικές σε μέγαιρες,με τρελό επίπεδο υστερίας και λοιδορίας.Οι οποίες γυναίκες δεν είναι ποτές άσχημες, όλα μανούλια και μιλφάρες(εκτός από τις χοντρές,πλην ζουμπουρλούδικες,ταβερνιάρισσες).

Εκεί αρχίζει και η μεγάλη κατηφόρα προς τις άπειρες και ηλίθιες λεπτομέρειες για πράγματα που δεν έχουν καμία ουσία ή σχέση με την ιστορία.Π.χ.για το πως ήταν ένα τσίρκο και το τι ακριβώς φορούσε μια ράντομ τύπισσα(με λεπτομέρειες παραγράφων).Αποτέλεσμα οι μεγάλες κοιλιές στην ροή/πλοκή που σε ολάκερα κεφάλαια δεν συμβαίνει τίποτα. Είναι και το παχύ και στιβαρό πλοτ άρμορ που δεν παθαίνουν τίποτα οι ήρωες και δένει το γλυκό με τα λογικά κενά που έχει κάθε βιβλίο.

 

Συμπερασματικά, θα έλεγα να μην το αρχίσεις καν, εφόσον είσαι τέτοιος,10 βιβλία είναι πάρα πολλά για τέτοια μετριότητα(με μεγάλη επιείκεια πάντα αυτό).

Άλλοι βέβαια πίνουν νερό στο όνομα της σειράς, δεν ξέρω, αλλά προσωπικά έχω διαβάσει πολύ καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο thread. Συμφωνώ απόλυτα με τους 10 μικρούς νέγρους και τα Αιχμηρά Αντικείμενα, πολύ καλά βιβλία μυστηρίου που σε κρατάνε μέχρι το τέλος! Πολύ καλός και ο Σκοτεινός Τόπος. Από Agatha Christie θέλω πολύ να διαβάσω το Εγκλημα στο Οριεν Εξπρές, που είναι από τα πιο δημοφιλή της.

Το εχω και εγω στα υποψην το Εγκλημα στο Οριεν Εξπρες απλα λογω του χαρακτηρα (Ντετεκτιβ Πουαρο), δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο υποβαθρο απο προηγουμενα βιβλια η μπορεις να το διαβασεις και σαν αυτοτελες!

Γνωριζουμε κατι για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και εγω στα υποψην το Εγκλημα στο Οριεν Εξπρες απλα λογω του χαρακτηρα (Ντετεκτιβ Πουαρο), δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο υποβαθρο απο προηγουμενα βιβλια η μπορεις να το διαβασεις και σαν αυτοτελες!

Γνωριζουμε κατι για αυτο?

Έχω διαβάσει το "Evil Under the Sun" με τον Πουαρό (το οποίο απ,ότι βλέπω στη wikipedia είναι το 24ο χρονολογικά που εκδόθηκε με τον συγκεκριμένο ντετέκτιβ) και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ήταν καθαρά αυτοτελές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματικά, θα έλεγα να μην το αρχίσεις καν, εφόσον είσαι τέτοιος,10 βιβλία είναι πάρα πολλά για τέτοια μετριότητα(με μεγάλη επιείκεια πάντα αυτό).

Άλλοι βέβαια πίνουν νερό στο όνομα της σειράς, δεν ξέρω, αλλά προσωπικά έχω διαβάσει πολύ καλύτερες.

 

Σε ευχαριστώ LongTom για την απαντηση

 

οποτε θα παω στον Μαυρο Πυργο

 

μηπως εχεις εναλλακτικη προταση αντι για το The Wheel of Time?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ LongTom για την απαντηση

 

οποτε θα παω στον Μαυρο Πυργο

 

μηπως εχεις εναλλακτικη προταση αντι για το The Wheel of Time?

Μια μικρή λίστα είναι:

 

High Fantasy:

The Black Company - Cook

The Malazan Book of the Fallen(Για δυνατούς λύτες πάντα,δύσκολο να το ξεκινήσεις,αλλά το καλύτερο του genre κατ'εμέ, δες τις προηγούμενες σελίδες για το θέμα που έκανα αναλυτικό review).

The Kharkanas Trilogy("συνέχεια" ή καλύτερα prequel του από πάνω,διλογία μέχρι τούδε με το τρίτο βιβλίο να βγαίνει σε λίγα χρόνια).

The Witcher(είναι λίγο ότι ναναι σε θέμα ροής των βιβλίων,με μερικά να είναι μικρές ιστορίες, αλλά αξίζει)

Cronicle of the Unhewn Throne (πολύ καλή σειρά, αν και κάπως "άγνωστη" για κάποιο λόγο)

The Elric Saga(λίγο "περίεργο" στην ροή/πλοκή/γραφή λόγω παλαιότητας, αλλά πάλι πολύ ωραία σειρά)

 

 

Fantasy sword&sorcery:

Conan(μόνο από Howard!, τα λοιπά από "επιγόνους" είναι φτηνές τσόντες ή τελείως παπαριές)

Malus Darkblade (από Warhammer Fantasy και πιστεύω ότι είναι το καλύτερο "σύγχρονο" του genre,πράγμα εξαιρετικά σπάνιο και περιέργο για Warhammer νουβέλες)

Farfd & Grey Mouser

 

 

Από εκεί και πέρα, δες και Αμπερκόμπι(ιδίως το Heroes) και ίσως το Mistborn(αν και προσωπικά το βρήκα εξαιρετικά βαρετό και η εμμονή του σε ηρωίδες-κοριτσάκια με ψιλοφρικάρει :ph34r: ).Αμφότερα είναι πολύ "διάσημα" στο χώρο.

Ωραία γραφή, αν και μάπα λογική-πλοκή έχει και το Kingkiller chronicles.Αξίζει μόνο και μόνο για την ροή του λόγου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ LongTom για την απαντηση

 

οποτε θα παω στον Μαυρο Πυργο

 

μηπως εχεις εναλλακτικη προταση αντι για το The Wheel of Time?

 

Και εγώ το ψάχνω. Τελείωνω την Λαμψη και λεω να αρχίσω άλλη μία epic fantasy σειρά. Το horror σαν gender δεν με τράβηξε.  Προς το παρόν έχω διαβάσει τα 2 πρώτα του "The Kingkiller Chronicle" και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Ήταν το πρώτο epic fantasy για εμενα στα αγγλικά και απλά βυθίστηκα. Αν θες μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέριες για αυτη την σειρά αν και το internet βρίθει. Αυτό τον καιρό λόγω σπουδών δεν έχω πολυ χρόνο να διαβάζω αλλα σκεφτόμουν να ξεκινήσω το "The way of Kings" του Sanderson οποίος λένε ότι είναι φαινόμενο στο epic fantasy. Επίσης έχω αφήσει στην μέση το πρώτο βιβλίο του "The Gentleman's Bastards" .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ψάχνω. Τελείωνω την Λαμψη και λεω να αρχίσω άλλη μία epic fantasy σειρά. Το horror σαν gender δεν με τράβηξε.  Προς το παρόν έχω διαβάσει τα 2 πρώτα του "The Kingkiller Chronicle" και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Ήταν το πρώτο epic fantasy για εμενα στα αγγλικά και απλά βυθίστηκα. Αν θες μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέριες για αυτη την σειρά αν και το internet βρίθει. Αυτό τον καιρό λόγω σπουδών δεν έχω πολυ χρόνο να διαβάζω αλλα σκεφτόμουν να ξεκινήσω το "The way of Kings" του Sanderson οποίος λένε ότι είναι φαινόμενο στο epic fantasy. Επίσης έχω αφήσει στην μέση το πρώτο βιβλίο του "The Gentleman's Bastards" .  

Είναι τρίχας, αλλά έχει hype.

Το εν λόγω είναι μέτριοκαλούτσικο, ως μυθο-κοσμοπλασία/χαρακτήρες/πλοκή, αλλά αυτό που είναι εξαιρετικό είναι τα σχεδιαγράμματα/ιχνογραφίες για τοπία-σκηνές-πλάσματα(ebook) ανάμεσα στα κεφάλαια.Αυτό θα το ήθελα σε όλα τα φάνταζι να πω την αλήθεια.

Το χειρότερο είναι οι ατελείωτες αμπελοφιλοσοφίες και οι μάχες που θυμίζουν γιαπωνέζικα μίκυ μάο.

Δεν το έχει καθόλου σε αυτά.

 

Το δεύτερο βιβλίο δυστυχώς είναι χειρότερο, με άλλη μια ανήλικη πρωταγωνίστρια να κάμει παπάδες και τους λοιπούς χαρακτήρες να μην βελτιώνονται καθόλου.Η πλοκή τα ίδια και η ροή να βαλτώνει σε πολλά σημεία.

Βάλε και τις "επιστημονικές" αναλύσεις που είναι για τον....πάτο και έχεις ένα sub-par βιβλίο.

Δεν έκαμα καν τον κόπο να το τελειώσω, κάπου στο 70φεύγα % το άφησα.

 

Δεν θα ξεκινήσω καν το τρίτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ LongTom για την απαντηση

 

οποτε θα παω στον Μαυρο Πυργο

 

μηπως εχεις εναλλακτικη προταση αντι για το The Wheel of Time?

 

 

Μια μικρή λίστα είναι:

 

[...]

 

Fantasy sword&sorcery:

Conan(μόνο από Howard!, τα λοιπά από "επιγόνους" είναι φτηνές τσόντες ή τελείως παπαριές)

Malus Darkblade (από Warhammer Fantasy και πιστεύω ότι είναι το καλύτερο "σύγχρονο" του genre,πράγμα εξαιρετικά σπάνιο και περιέργο για Warhammer νουβέλες)

Farfd & Grey Mouser

 

[...]

Να συμπληρώσω στη λίστα Fantasy sword & sorcery το Riftwar Cycle του Raymond E. Feist. Στα ελληνικά κυκλοφορούν τα βασικά βιβλία της σειράς, διαβάζεται πολύ ευχάριστα κι η εξέλιξη της πλοκής είναι συνεχής και πολυδιάστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, πρώτο ποστάρισμα και για μένα στο thread!
Στον κόσμο των βιβλίων μπορώ να πω πως μπήκα τα χριστούγεννα όπου αγόρασα το βιβλίο "Σύντομη Ιστορία του Κόσμου" απο τον H.G Wells, το οποίο και δεν έχω τελειώσει καν.

Σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι τώρα, χρόνος δεν υπάρχει ιδιαίτερος έτσι κι αλλιώς, οπότε να αγοράσω τώρα κάποιο βιβλίο θα ήταν αχρείαστο, συν πως ήδη διαβάζω αυτό που έχω αγοράσει! Τώρα λοιπόν, βρίσκομαι σε φάση ψαξίματος για όταν έρθει το καλοκαιράκι που θα'χω χρόνο. 

Μέχρι στιγμής, απο ψάξιμο που έχω κάνει θεωρώ σίγουρο κάποια στιγμή στο μέλλον να αγοράσω τα παρακάτω βιβλία οπωσδήποτε

  • Η τέχνη του πολέμου
  • 1984
  • Θαυμαστός καινούργιος κόσμος
  • Ο ηγεμόνας
  • Στη χώρα του περίπου

Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε να προτείνετε κάτι βάσει αυτών, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία που επέλεξες καταπιάνονται με εκ διαμέτρου αντίθετα θέματα. Δεν το αναφέρω ως κριτική, το αναφέρω προς ενημέρωσή σου σε περίπτωση που θέλεις να κατασταλλάξεις σε ένα συγκεκριμένο λογοτεχνικό είδος. Εάν είσαι σε χρονικό σημείο το οποίο ακόμα "ψάχνεσαι", τότε απλώς σου λέω ότι τα τέσσερα βιβλία από τα πέντε της λίστας σου θεωρούνται από τα "διαμάντια" της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

 

Συγκεκριμένα, τα "Η τέχνη του πολέμου" και "Ο Ηγεμόνας" αφορούν κυρίως διοίκηση και διαχείριση ανθρώπων. Το μεν πρώτο συγγράφηκε από έναν Κινέζο στρατηγό και τα όσα αναφέρονται εκεί είχαν ως αφορμή τις εμπειρίες του ιδίου στο πεδίο της μάχης. Το δε δεύτερο συγγράφηκε από έναν Ιταλό λογοτέχνη κάπου στο Μεσαίωνα (αν δεν απατώμαι) κι αφορά κυρίως στις ενέργειες που συμβουλεύει ο ίδιος τον φεουδάρχη της περιοχής που ζούσε να αναλάβει για να διατηρεί τους υπηκόους του υπό έλεγχο. Το κοινό των δύο βιβλίων είναι ότι βρίσκουν εφαρμογή σε σύγχρονα επιστημονικά πεδία και κυρίως αυτά της διοίκησης επιχειρήσεων (management) και της ηγεσίας (leadership). Προσωπικά, τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα βιβλία κυρίως επειδή ήταν εξίσου ευχάριστη η ανάγνωσή τους, είτε αυτή γινόταν στα πλαίσια ενός μαθήματος είτε κατά τον ελεύθερο χρόνο μου (ναι, τα έχω διαβάσει τουλάχιστον 2 φορές το καθένα).

 

Τα "1984" και "Θαυμαστός καινούριος κόσμος" εντάσσονται σε ένα υπόείδος λογοτεχνίας του φανταστικού (fantasy) το οποίο κύριο αντικείμενό του έχει τις λεγόμενες "δυστοπικές πραγματικότητες". Ουσιαστικά, οι συγγραφείς αποδίδουν το μέλλον του ανθρώπινου είδους όπως αυτοί το φαντάζονται - και τα πράγματα, συνήθως, δεν είναι ρόδινα κατά τους ίδιους... Τα δύο αυτά βιβλία έχουν αφήσει το στίγμα τους στο είδος. Στο ίδιο μήκος κύμματος, μπορείς να διαβάσεις το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin, το οποίο κυκλοφορεί στα ελληνικά (εάν το πάρεις, προσοχή στη σειρά με την οποία θα διαβάσεις τα κεφάλαια, δες το link στον τίτλο του βιβλίου), το "Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο" του Philip K. Dick κι άλλα πολλά.

 

Το τελευταίο βιβλίο δεν το έχω υπόψη μου. Από τις περιγραφές που διαβάζω στο διαδίκτυο, αντιλαμβάνομαι ότι ασκεί κοινωνική κριτική στην πορεία που ακολούθησε η ελληνική κοινωνία, πολιτική κι οικονομία τους τελευταίους 2 αιώνες. Δεν είναι της αρεσκείας μου τέτοιου είδους βιβλία, οπότε θα χρειαστεί να αναμένεις κάποιον άλλο συμμετέχοντα στο thread να σου προτείνει κάτι παρόμοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κάτι με αφορμή το Αναρχικός των 2 κόσμων
που ενω το είχα υπόψη μου για πολλά χρόνια τωρα προσφατα καταφερα να το διαβάσω

 

εξαρχής να πω ότι είναι ένα fantasy βιβλίο με πολλές αναφορές στις ανθρώπινες κοινωνίες του 1960 με 1970

το βιβλίο είναι καλό δηλαδή πληρεί τις προϋποθέσεις ενός καλού βιβλίου (πλοκή, χτίσιμο χαρακτηρων κλπ)

 

αλλα εγω βαρεθηκα

 

μπορεί να εξηγηθεί οτι εχω διαβάσει αρκετα βιβλία και ότι κάποια πραγματα τα εχω ξαναδιαβάσει 

 

σίγουρα όταν το έβγαλε η λε γκεν το βιβλίο γύρω στο 75 θα ήταν ότι καλύτερο

ή

αν είσαι 18-20χρονών και αρχίζεις και ψάχνεσαι με πολιτικές θεωρίες θα εντυπωσιαστείς

 

αλλά εγώ κατέληξα να διαβαζω το ελληνικό και να προσπαθώ να βρω
ποια ήταν η γραφή στα αγγλικά και αν ο μεταφραστής την έχει αποδώσει σωστά

χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν καλή η μεταφραση , μια χαρά ήταν

 

Το Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο για μένα πολύ καλύτερο

 

απο εκεί και πέρα

  • Η τέχνη του πολέμου  
    είναι ούτε 100 σελ βιβλίο το οποίο έχει φήμη ότι αν το διαβάσεις θα γίνεις προπονητης ποδοσφαίρου και θα πάρεις CL.
    δεν είναι έτσι , όπως σωστά είπε o wizzy γράφτηκε από τις εμπειρίες του ενός κινέζου στρατηγού στο πεδίο της μάχης τον 6ο αιώνα προ χριστού.
    σίγουρα αποτελεί καλή αρχή για παραδειγμα στο risk management
    αλλά έχει καταλήξει λίγο σαν την βίβλο
    όλοι μπορουν σε μια κατασταση να βρούν αναφορά εκεί.
     
  • 1984
    με απλά λόγια ο τύπος πρόβλεψε το μέλλον
    τώρα βέβαια ξεπεράσαμε το μέλλον που προέβλεψε χρονολογικά
    αλλά στην πράξη ο τύπος πρόβλεψε το μέλλον με φοβερή ακρίβεια (big brother is watching you)
    για μένα εισαγωγή για συγγραφείς τύπου Asimov κλπ
     
  • Θαυμαστός καινούργιος κόσμος
    με ακόμα πιο απλά λόγια ο τύπος γράφει για τον τρόπο ζωής
    που θα ήθελαν (και ίσως θέλουν ακόμα) οι ιδιοκτήτες εταιρειών κλπ για τον απλό κόσμο
    για μένα ότι το έχω δει σε βιβλιοπωλεία να είναι στην ίδια κατηγορία με άλλα "δυστοπικά"
    τύπου hunger games με εκνεύρισε
     
  • Ο ηγεμόνας
    ότι γράφει το βιβλίο είναι ο τρόπος που ανέβηκαν στην εξουσία οι ηγέτες (εκλεγμένοι και μη)
    τους προηγούμενους 3 αιώνες
    αν διαβασεις το κείμενο του Μακιαβελι και βιογραφίες (όχι αυτοβιογραφίες και ούτε "αγιογραφίες") πολιτικών απλά ταυτίζονται

    όλα  τα παραπάνω τα βρίσκεις αρκετα φτηνα ως μεταχειρισμένα ακόμα και σε πάγκους
     
  • Στη χώρα του περίπου
    έτυχε και το διάβασα (το είχε ενας θείος μου :) και το δανείστηκα)
    καλό είναι ,
    αν πέσει στα χέρια σου, διαβασε το
    δεν λέει κάτι εντυπωσιακά πρωτότυπο
    κάπως σχετικό βιβλίο που όλοι θα έπρεπε να εχουμε διαβάσει είναι
    ΙΣΤΟΡΙΑ (ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΗ) ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1830-1974
    ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

    ------------------------------
    wizzy το The Riftwar Cycle πρέπει να είναι συνολικά 30 βιβλία  :confused:  ,
    θα μου φάει ένα χρόνο για να το τελειωσω

    gentleman 88 το The Kingkiller Chronicle έχει βγει και στα ελληνικά (απλά για λόγους ταχύτητας διαβάσματος)??

    longtom θα τσεκάρω τα The Black Company - Cook και The Malazan Book of the Fallen αυτά είναι στα ελληνικά ??

    γενικά τα fantasy στα αγγλικά τα φοβάμαι
    γιατί κάτι που περιγράφει που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα
    με μπερδευει
    συγκριτικα τα αστυνομικά στα αγγλικα πχ nesbo φευγουν νεράκι :)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...