Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή χρησιμοποιώ πάρα πολύ το goodreads (έχω και λογαριασμό, να κάνω τα challenge που βάζει στην αρχή της χρονιάς) μπορώ να πω ότι οι μέσοι όροι των βιβλίων, τουλάχιστον ένα 80% απ ότι έχω διαβάσει είναι στα ίδια που βάζω και γω.

 

Αυτό που έβαλες έχει αρρωστημένα υψηλή βαθμολογία για 50χιλιάδες σχεδόν ratings. Και αν ανήκει στο 80% προείπα μάλλον θα μιλάμε για βιβλιάρα.  Κι άλλη αγορά πφφφφφφ

 

Αλήθεια έχετε λογαριασμό στο goodreads? Και στα ετήσια challenges συμμετέχετε?  Εγώ λέγομαι neondreamer, αν θέλει κανείς να με προσθέσει να κάνουμε κουτσομπολιά και stalking στα αναγνώσματά μας :P

Εδώ θα διαφωνήσω, το goodreads έχει πολύ υψηλά ratings και γενικά είναι φωλιά του υπερβολικού hype.Πολλές "κριτικές" γίνονται πριν καν βγει το βιβλίο(!1;!) και πιστεύω ότι όλα τα rating είναι στην καλύτερη μόνο για μια ματιά, αλλά ουχί δεσμευτικά για το πόσο καλό ή κακό είναι το βιβλίο. 

Επίσης πολύ brigading από φαν για να μπουστάρουν κάποιους συγγραφείς...

Δεν είμαι γραμμένος, αλλά το παρακολουθώ λόγω των καλών γενικά αλγορίθμων που σε βγάζουν παρόμοια βιβλία και προτάσεις σειρών για κάποιο τίτλο/συγγραφέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ θα διαφωνήσω, το goodreads έχει πολύ υψηλά ratings και γενικά είναι φωλιά του υπερβολικού hype.Πολλές "κριτικές" γίνονται πριν καν βγει το βιβλίο(!1;!) και πιστεύω ότι όλα τα rating είναι στην καλύτερη μόνο για μια ματιά, αλλά ουχί δεσμευτικά για το πόσο καλό ή κακό είναι το βιβλίο. 

Επίσης πολύ brigading από φαν για να μπουστάρουν κάποιους συγγραφείς...

Δεν είμαι γραμμένος, αλλά το παρακολουθώ λόγω των καλών γενικά αλγορίθμων που σε βγάζουν παρόμοια βιβλία και προτάσεις σειρών για κάποιο τίτλο/συγγραφέα.

 

Αυτό για το μπουστάρισμα ισχύει για εν ζωή συγγραφείς σίγουρα, αλλά για κλασσικά κείμενα και έργα δεν έχει τύχει να συναντήσω κάτι παράξενο στις βαθμολογίες η με τεράστια απόκλιση. 

 

Επίσης, όταν μιλάμε για τόσες χιλιάδες ψήφους όπως το βιβλίο παραπάνω που αναφέρθηκε δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να ναι απλό hype και υπερβολικό. Να ταν χίλιοι, 2 χιλιάδες να συμφωνήσω εν μέρη, Αλλά μιλάμε για 50 χιλιάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για το μπουστάρισμα ισχύει για εν ζωή συγγραφείς σίγουρα, αλλά για κλασσικά κείμενα και έργα δεν έχει τύχει να συναντήσω κάτι παράξενο στις βαθμολογίες η με τεράστια απόκλιση. 

 

Επίσης, όταν μιλάμε για τόσες χιλιάδες ψήφους όπως το βιβλίο παραπάνω που αναφέρθηκε δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να ναι απλό hype και υπερβολικό. Να ταν χίλιοι, 2 χιλιάδες να συμφωνήσω εν μέρη, Αλλά μιλάμε για 50 χιλιάδες.

Εάν στα κλασσικά εννοείς τα βιβλία από εκατονταετίας και πριν τότε δεν νομίζω να υπάρχει τόση πώρωση για να γίνει κάτι παρά να υπάρξει μια τάση προς αύξηση της βαθμολογίας επειδή το βιβλίο θεωρείται "κλασσικό", παρά για την όποια αξία του.

 

Για το brigading είναι θέμα και στρατηγικών και όταν εκατοντάδες-χιλιάδες άτομα που ψηφίζουν κάτι μαζί αλλάζουν τον αλγόριθμο, σε κάποια σάιτ(όπως reddit) αυτό απαγορεύεται ακριβώς επειδή λίγα (σχετικά) άτομα αλλάζουν τόσο πολύ το τελικό αποτέλεσμα.Αυτό για να βγει το αγαπημένο βιβλίο-συγγραφέας με μεγαλύτερη βαθμολογία από ότι πιστεύει μεγάλο μέρος του κόσμου.

 

Η ουσία του σχολίου μου είναι ότι το goodreads,και κάθε σάιτ "βαθμολογιών" πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν μόνο με μεγάλη δόση σκεπτικισμού,διότι οι "τελικές" βαθμολογίες δεν είναι πάντα αυτό που ψήφισε ο κόσμος ή αυτό που πιστεύει το αναγνωστικό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σου ήρθε άμεσα το email;;

 

Επέλεξα το other country και λέει μόνο για us - canada και επέλεξα μετά us και λέει ότι θα σταλεί στο εμαιλ.

Εdit:

 

Έδωσα άλλο email και μου ήρθε αμέσως:

Δεν εχει σημασια τι χωρα βαλεις, εγω εβαλα US. Το email μπορει να εχει παει στα spam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια τι χωρα βαλεις, εγω εβαλα US. Το email μπορει να εχει παει στα spam.

 

Όχι, δεν ήταν στα σπαμ κοίταξα.

 

Με το που έδωσα άλλο mail ήρθε κανονικά και αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Θα ηθελα μερικες προτασεις για βιβλια  που εξηγουν τα βασικα των χρηματοοικονομικων- για καποιον που δεν εχει ασχοληθει ποτε με αυτο το θεμα. Μετα απο ενα γκουγκλαρισμα επεσα πανω στο Reminiscenses of a stock operator και στο Market wizards. Ποια η γνωμη σας για αυτα τα δυο; Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο ή ποιο ευκολα κατανοητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Θα ηθελα μερικες προτασεις για βιβλια  που εξηγουν τα βασικα των χρηματοοικονομικων- για καποιον που δεν εχει ασχοληθει ποτε με αυτο το θεμα. Μετα απο ενα γκουγκλαρισμα επεσα πανω στο Reminiscenses of a stock operator και στο Market wizards. Ποια η γνωμη σας για αυτα τα δυο; Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο ή ποιο ευκολα κατανοητο;

 

Ψάχνεις κάποιο βιβλίο που να ασχολείται με τις αρχές των χρηματοοικονομικών ή κάποια βιβλία που ασχολούνται με τα χρηματοοικονομικά προϊόντα; Γιατί έχει διαφορά στο τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις κάποιο βιβλίο που να ασχολείται με τις αρχές των χρηματοοικονομικών ή κάποια βιβλία που ασχολούνται με τα χρηματοοικονομικά προϊόντα; Γιατί έχει διαφορά στο τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε.

Με τις αρχες των χρηματοοικονομικων υποθετω, εφοσον δεν ειχα καμια προηγουμενη επαφη με το αντικειμενο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα το Dune και έχω πωρωθεί!

Θέλω να προτείνω μερικά βιβλία ελληνικής λογοτεχνίας που διάβασα πρόσφατα και πραγματικά είναι πολύ σπουδαία. 

Μ.Καραγάτσης- Η Μεγάλη Χίμαιρα

Μ.Καραγάτσης- Γιουγκερμαν

Η.Βενέζης - Το Νο 31328

Η.Βενέζης - Αιολική Γη

Γ.Σκαρίμπας - Το Θείο Τραγί

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ψάξεις λίγο στο thread, θα βρεις παλαιότερα posts μου σχετικά με την ανάγνωση του έπους του Dune, εάν ενδιαφέρεσαι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τα οικονομικά μου είναι δραματικά περιορισμένα, έκανα μια αγορά σήμερα που περιμένω να με ανταμείψει. Predictably Irrational, το έχω δει να προτείνεται και εδώ.  :D Θα πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη, λοιπόν, όταν με το καλό το διαβάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...