Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρισυ το διάβασα, άργησα πολύ. Γενικά, ελληνική λογοτεχνία δεν έχω διαβάσει πολύ και τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να την εντάξω περισσότερο στο αναγνωστικό μου πρόγραμμα.

Πάντως, τα Βαμμένα κόκκινα μαλλιά είναι αυτό που λένε must read, για τους απανταχού βιβλιόφιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωπ, "μέχρι το 1950", συγγνώμη, διάβασα λάθος πριν.

Όσο για το θεατρικό έργο, δεν το κατάλαβα καν. Το Τρίτο στεφάνι και Η μητέρα του σκύλου δεν είναι μυθιστορήματα; Ή κάνω λάθος; Το πρώτο δεν το έχω διαβάσει, το δεύτερο πριν πολλά χρόνια.

 

 

καλά κατάλαβες, για μυθιστορήματα μιλάω. Μπερδεύτηκε ο φίλος μάλλον επειδή το τρίτο Στεφάνι το δραματοποιήσανε.

 

Θα πάω για τα βαμμένα κόκκινα μαλλιά, μου ει ξεφύγει τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε, μετά τα Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά που όπως είδες το συστήνω ανεπιφύλακτα θα σου πρότεινα και την τριλογία του Νίκου Θέμελη Αναζήτηση-Ανατροπή-Αναλαμπή. Φτάνει λίγα χρόνια πριν το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και είναι αρκετά ενδιαφέρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκλήρωσα τον The Shining του Stephen King . Μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν νουβέλα αλλά δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα horrour. Σαν story πολύ καλύτερο από την ταινία. Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια και το Needful Things .Έχω ακούσει ότι τα short stories του ειναι πιο horrour. Σαν γραφή όμως έχει κατι το ιδιαίτερο.  Προς το παρόν θα γυρίσω στο Fantasy και συγκεκριμένα στο The Lies Of Locke Lamora. Πιστεύω έχει να ζώσει πολλά σαν σειρά η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν θα γυρίσω στο Fantasy και συγκεκριμένα στο The Lies Of Locke Lamora.

 

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και περιμένω την ευκαιρία να το διαβάσω και γω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκλήρωσα τον The Shining του Stephen King . Μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν νουβέλα αλλά δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα horrour. Σαν story πολύ καλύτερο από την ταινία. Είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια και το Needful Things .Έχω ακούσει ότι τα short stories του ειναι πιο horrour. Σαν γραφή όμως έχει κατι το ιδιαίτερο.  Προς το παρόν θα γυρίσω στο Fantasy και συγκεκριμένα στο The Lies Of Locke Lamora. Πιστεύω έχει να ζώσει πολλά σαν σειρά η συγκεκριμένη.

 

Ο Κινγκ γενικότερα δεν έχει σκηνές σπλάτερ ή ωμής βίας ή εμφάνισης υπερφυσικών πλασμάτων κλπ. Παίζει κυρίως με την αίσθηση ότι "κάτι" υπάρχει πίσω από την πραγματικότητα μας που εισβάλει σ' αυτήν χωρίς ποτέ να γίνεται ορατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει δυο βιβλια και ειμαι στα μεσα του τριτου, πολυ ωραια σειρα, εγκληματα με ενδιαφερον και η πρωταγωνιστρια χαρακτηρας με θεματα

 

 

https://www.goodreads.com/author/show/7942666.Angela_Marsons?from_search=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

2) Υπάρχουν κι άλλα βιβλία του Riftwar Saga στα Ελληνικά, αργότερα θα επανέλθω με τίτλους.

Οι τίτλοι, από τις εκδόσεις "Άγνωστη Καντάθ":

 

RIFTWAR SAGA: Ο ΜΑΓΟΣ: ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΩΤΟ - Η ΜΑΘΗΤΕΙΑ
RIFTWAR SAGA: Ο ΜΑΓΟΣ: ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ - Η ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ
RIFTWAR SAGA: ΤΟ ΒΟΤΑΝΙ ΤΗΣ ΜΟΡΑΕΛΙΝ
RIFTWAR SAGA: ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΟ ΣΕΘΑΝΟΝ
 
SERPENTWAR SAGA: Η ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΣΚΟΤΕΙΝΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ
SERPENTWAR SAGA: Η ΑΝΟΔΟΣ ΕΝΟΣ ΜΕΓΙΣΤΑΝΑ
SERPENTWAR SAGA: Η ΟΡΓΗ ΕΝΌΣ ΔΑΙΜΟΝΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ
SERPENTWAR SAGA: ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΌ ΈΝΑ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΣΤΕΜΜΑ
 
CONCLAVE OF SHADOWS: ΤΟ ΝΥΧΙ ΤΟΥ ΑΣΗΜΕΝΙΟΥ ΓΕΡΑΚΙΟΥ
CONCLAVE OF SHADOWS: ΑΛΕΠΟΥ
CONCLAVE OF SHADOWS: Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΞΟΡΙΣΤΟΥ
 
DARKWAR SAGA: ΝΥΧΤΟΓΕΡΑΚΑ
DARKWAR SAGA: ΖΟΦΕΡΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ
DARKWAR SAGA: ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ
 
Πιθανολογώ (ελπίζω, εύχομαι, fingers crossed κτλ) ότι θα εκδοθούν στα Ελληνικά και τα τρία βιβλία του Chaoswar Saga, τα οποία αποτελούν το κύκνειο άσμα του Riftwar Cycle.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως ενδιαφέρει κάποιον:

 

 

11 λογοτεχνικά βιβλία για να ''μάθετε Ιστορία''

 

 

Εγώ είχα ξεκινήσει πριν καιρό το Εγώ ο Κλαύδιος και ήταν πολύ ενδιαφέρον στις πρώτες 50-60 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω. Τώρα που το θυμήθηκα θα το ξανα ξεκινήσω σύντομα.

 

ΥΓ: Λογικά και αυτό θα μπορούσε να είναι στη λίστα. ''Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε'' Όλοι λένε τα καλύτερα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ενδιαφέρει κάποιον:

 

 

11 λογοτεχνικά βιβλία για να ''μάθετε Ιστορία''

 

 

Εγώ είχα ξεκινήσει πριν καιρό το Εγώ ο Κλαύδιος και ήταν πολύ ενδιαφέρον στις πρώτες 50-60 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω. Τώρα που το θυμήθηκα θα το ξανα ξεκινήσω σύντομα.

 

ΥΓ: Λογικά και αυτό θα μπορούσε να είναι στη λίστα. ''Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε'' Όλοι λένε τα καλύτερα.

 

 Είναι όντως καλό το βιβλίο που αναφέρεις.

 Αν κάποιος μπορεί να βρει  βιβλία του Vidal Gore είναι επίσης πολύ καλός αλλά δυστυχώς είναι παλιές οι ελληνικές εκδόσεις και δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ενδιαφέρει κάποιον:

 

 

11 λογοτεχνικά βιβλία για να ''μάθετε Ιστορία''

 

 

Εγώ είχα ξεκινήσει πριν καιρό το Εγώ ο Κλαύδιος και ήταν πολύ ενδιαφέρον στις πρώτες 50-60 σελίδες που πρόλαβα να διαβάσω. Τώρα που το θυμήθηκα θα το ξανα ξεκινήσω σύντομα.

 

ΥΓ: Λογικά και αυτό θα μπορούσε να είναι στη λίστα. ''Όλο το φως που δεν μπορούμε να δούμε'' Όλοι λένε τα καλύτερα.

 

Το "Εγώ ο Κλαύδιος" θέλω να το διαβάσω εδώ και καιρό.Η ζωή εν τάφω είναι κορυφαίο βιβλίο (εντάξει γνωστό αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σας λεει αυτο

http://www.goodreads.com/book/show/13569581-blood-song

 

το βρηκα μεταφρασμενο

και προσφατο(2011)δεν μπορω τα παλια πλεον μετα απο martin/sanderson/aberkompi κτλ δεν μπορω να διαβασω παλαιοτερα

ειναι ισως το μονο μεταφρασμενο που μου χει ξεφυγει σε επικη ηρωικη φαντασια

 

εχει υπερβολικα υψηλη βαθμολογια goodreads

 

με ξενερωνει λιγο που ειναι τριλογια(η και παραπανω)και στο ελλαδισταν τα υπολοιπα θα κανουν δεκα χρονια να μεταφραστουν

 

ενιγει σχολια για το μποοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σου ήρθε άμεσα το email;;

 

Επέλεξα το other country και λέει μόνο για us - canada και επέλεξα μετά us και λέει ότι θα σταλεί στο εμαιλ.


Εdit:

 

Έδωσα άλλο email και μου ήρθε αμέσως:

 

 

post-182562-0-42191200-1490307537_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σας λεει αυτο

http://www.goodreads.com/book/show/13569581-blood-song

 

το βρηκα μεταφρασμενο

και προσφατο(2011)δεν μπορω τα παλια πλεον μετα απο martin/sanderson/aberkompi κτλ δεν μπορω να διαβασω παλαιοτερα

ειναι ισως το μονο μεταφρασμενο που μου χει ξεφυγει σε επικη ηρωικη φαντασια

 

εχει υπερβολικα υψηλη βαθμολογια goodreads

 

με ξενερωνει λιγο που ειναι τριλογια(η και παραπανω)και στο ελλαδισταν τα υπολοιπα θα κανουν δεκα χρονια να μεταφραστουν

 

ενιγει σχολια για το μποοκ

 

 

Επειδή χρησιμοποιώ πάρα πολύ το goodreads (έχω και λογαριασμό, να κάνω τα challenge που βάζει στην αρχή της χρονιάς) μπορώ να πω ότι οι μέσοι όροι των βιβλίων, τουλάχιστον ένα 80% απ ότι έχω διαβάσει είναι στα ίδια που βάζω και γω.

 

Αυτό που έβαλες έχει αρρωστημένα υψηλή βαθμολογία για 50χιλιάδες σχεδόν ratings. Και αν ανήκει στο 80% προείπα μάλλον θα μιλάμε για βιβλιάρα.  Κι άλλη αγορά πφφφφφφ

 

Αλήθεια έχετε λογαριασμό στο goodreads? Και στα ετήσια challenges συμμετέχετε?  Εγώ λέγομαι neondreamer, αν θέλει κανείς να με προσθέσει να κάνουμε κουτσομπολιά και stalking στα αναγνώσματά μας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...