Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Albert Camus

Ο Ξενος

 

Για οσους νιωθουν ''αποκομενοι'' απο τον υπολοιπο κοσμο,

σαν να διαβαζεις τις σκεψεις σου :-)

 

Ένα βιβλίο το οποίο το έχω διαβάσει πάνω από δέκα φορές στη ζωή μου, σε διάφορες φάσεις της και κάθε φορά βρίσκω και κάτι διαφορετικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση (σχετική - άσχετη) με το φόρουμ......ebooks διαβάζεται σε tablet? Είναι κουραστικό / ανεκτό να διαβάζεις π.χ. Καμία ώρα την ημέρα? Ρωτάω γιατί τα νεότερα tablet ψιλό-έχουν δυνατότητες για να κάνουν ανεκτό το διάβασμα ebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, μια χαρά διαβάζω σε tablet και ειδικά σε epub μορφή που κάνω όσο μέγεθος θέλω τα γράμματα και άσπρα γράμματα, μαύρο φόντο για να μη με κουράζει.

 

Και στο κιν (5.3'') πάλι μια χαρά.

 

Πχ:

 

post-182562-0-78130900-1490992097_thumb.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, μια χαρά διαβάζω σε tablet και ειδικά σε epub μορφή που κάνω όσο μέγεθος θέλω τα γράμματα και άσπρα γράμματα, μαύρο φόντο για να μη με κουράζει.

 

Και στο κιν (5.3'') πάλι μια χαρά.

 

Πχ:

 

attachicon.gifepub-comparison-1.png

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη, κατέβασα στο κινητό (android) την εφαρμογή ereader prestigio και είδα ότι μπορεί να κάνει τα γράμματα άσπρα και το φόντο μαύρο και σε pdf.

 

Χαιρετούμε το aldiko λοιπόν.. :P

post-182562-0-60980700-1491168798_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, μια χαρά διαβάζω σε tablet και ειδικά σε epub μορφή που κάνω όσο μέγεθος θέλω τα γράμματα και άσπρα γράμματα, μαύρο φόντο για να μη με κουράζει.

 

Και στο κιν (5.3'') πάλι μια χαρά.

 

Πχ:

 

attachicon.gifepub-comparison-1.png

  

Προς μεγάλη μου έκπληξη, κατέβασα στο κινητό (android) την εφαρμογή ereader prestigio και είδα ότι μπορεί να κάνει τα γράμματα άσπρα και το φόντο μαύρο και σε pdf.

 

Χαιρετούμε το aldiko λοιπόν.. :P

  

Εγώ πάντως και στο ipad mini1, διαβάζω ανετα pdf πριν κοιμηθώ στο κρεβάτι μέχρι να καταφέρω να πάρω e-reader.

Εγώ είχα την εντύπωση πως μαύρο φόντο - άσπρα γράμματα κουράζουν περισσοτερο!!θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

 

Έχω την εφαρμογή του kindle στο ταμπλετ που δίνει πολλές δυνατότητες τόσο για γραμματοσειρά, μέγεθος, χρήμα.

 

(Οσο για e-reader έχω πάρει κ ταυτόχρονα επιστρέψει 2 kindle paperwhite/ δείτε παλιότερα post μου/ αν κ μπορεί να έπεσα στη περίπτωση......)

Ευχάριστω για τις απαντήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλαω το Kindle 8th generation sta 100 ευρω, ημερομηνια αγορας 27 Μαρτιου, το χρησιμοποιησα λιγοτερο απο μιση ωρα.

 

https://www.skroutz.gr/s/11482017/Amazon-Kindle-8th-Generation.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    

Εγώ είχα την εντύπωση πως μαύρο φόντο - άσπρα γράμματα κουράζουν περισσοτερο!!θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

 

 

Δοκίμασε το να δεις αν σου κάνει.

 

Ακόμα, σε κάποιες εφαρμογές (στο ereader prestigio δεν θυμάμαι, αλλά στο ebookdroid γίνεται), μπορείς να κάνεις πιο αχνά τα γράμματα, πιο απαλό το φόντο, πιο κίτρινο κλπ μέχρι να δεις που σου είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι. Επίσης στο ebookdroid μπορείς όπως και στο prestigio, σε pdf να κάνεις backround μάυρο - γράμματα άσπρα.

 

 

post-182562-0-58282300-1491295695_thumb.png

post-182562-0-48151400-1491295696_thumb.png

post-182562-0-52206900-1491295697_thumb.png

post-182562-0-95003400-1491295698_thumb.png

post-182562-0-67592700-1491295700_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν να πρωτό κάνω report για να σταματήσει το off-topic (τον mobile 32 μάλλον)?

Hello, προτάσεις βιβλίων λέει. Προφανώς μη μου απαντήσετε, δεν το συνεχίζω.

 

Καλά, αυτό το Bloodsong που το γουστάρουν όλοι ήταν τόσο καλό που το διάβασα πριν 2 χρόνια και τώρα που το ξαναείδα στο thread λέω, α ωραία, καλό fantasy, να το δω. Ευτυχώς που το kindle μου θυμάται τι έχω διαβάσει...

That's right, ήταν τόσο ωραίο και αξιομνημόνευτο που ξέχασα ότι το διάβασα. Μάλλον γέρασα, δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοιο hype.

 

Όσοι δεν το έχετε διαβάσει, πιάστε το IT του King, πριν βγει η ταινία και σας στερήσει τη χαρά αυτού του βιβλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν να πρωτό κάνω report για να σταματήσει το off-topic (τον mobile 32 μάλλον)?

Hello, προτάσεις βιβλίων λέει. Προφανώς μη μου απαντήσετε, δεν το συνεχίζω.

 

Καλά, αυτό το Bloodsong που το γουστάρουν όλοι ήταν τόσο καλό που το διάβασα πριν 2 χρόνια και τώρα που το ξαναείδα στο thread λέω, α ωραία, καλό fantasy, να το δω. Ευτυχώς που το kindle μου θυμάται τι έχω διαβάσει...

That's right, ήταν τόσο ωραίο και αξιομνημόνευτο που ξέχασα ότι το διάβασα. Μάλλον γέρασα, δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοιο hype.

 

Όσοι δεν το έχετε διαβάσει, πιάστε το IT του King, πριν βγει η ταινία και σας στερήσει τη χαρά αυτού του βιβλίου.

Δεν λέει κάτι αυτό, προσωπικά με τόσα βιβλία/έτος που διαβάζω ξεχνάω εύκολα ποια έχω τελειώσει και τι πλοκή είχαν.

Περισσότερες της μιας φοράς έπρεπε να ανατρέξω σε review που έχω κάμει για να δω τι εστί κάποιος τίτλος, ανεξαρτήτως εάν με άρεσε ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...