Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

βρε καλώς το χάπι

γεια χαραντάν, πως πάει βρε τρελαμένο;

 

οντοπικ:

θέλω να διαβάσω το "όνομα του Ρόδου"

να προτιμήσω Ελληνική ή Αγγλική μετάφραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε λάθος τόπικ είσαι χάπι. Μην βγαίνεις οφφ...

:-)

Τι να πω για τον Κοέλιο σύντροφε ? Μόνο τον Αλχημιστή έχω διαβάσει ... (ήταν υπέραρκετό για μένα)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:19 ----------

 

βρε καλώς το χάπι

γεια χαραντάν, πως πάει βρε τρελαμένο;

 

οντοπικ:

θέλω να διαβάσω το "όνομα του Ρόδου"

να προτιμήσω Ελληνική ή Αγγλική μετάφραση;

 

Γεια ! :-)

Καλά ! Εσύ ?

 

Θα έλεγα ελληνικά (μια καλή μετάφραση). Ούτως ή άλλως δε θα απολαύσεις το γνήσιο (ιταλικά).

Πάντως το εκκρεμές (ελληνικά) με κούρασε ανελέητα...

 

έντιτ "το εκκρεμές του Φουκώ" εννοώ

 

εδώ γύρω ... :-)

 

Επεξ/σία από χάπι
πλήρης τίτλος βιβλίου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντοπικ:

θέλω να διαβάσω το "όνομα του Ρόδου"

να προτιμήσω Ελληνική ή Αγγλική μετάφραση;

 

Περίμενε πρώτα. Ίσως βέβαια να το πήρα εγώ με στραβό μάτι αλλά, πριν το ξεκινήσεις πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι αντέχεις έναν κυριολεκτικό καταιγισμό ονομάτων: ανθρώπων, τοποθεσιών, εκκλησιών και χίλιες άλλες δύο πληροφορίες πριν μπορέσεις να μπεις στο μέιν στόρυ. Αν θες ντε και καλά να διαβάσεις Έκο (Mr. Εκο κιόλας) γιατί δεν διαβάεις το Εκρεμμές του Φουκώ? Μου έχουν πει ότι είναι πιο χαλαρό.

 

 

Ναι ρε συ χάπι που χάθηκες ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καινουρια τριλογια του Terry Brooks... The genesis of Shannara...

 

λιγα βιβλια παρομοιου περιεχομένου εχω διαβάσει αν και είμαι φαν της θεματολογίας της φαντασιας...

 

καλο βιβλίο που δίνει τη δική του εκδοχή μέσα από την αφήγηση της ιστοριούλας του για το πώς μπορεί να δημιουργηθεί ενας τετοιος κοσμος μετά το δικό μας πολιτισμό... εξυπνη ιδέα που δεν την ειχα δει πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα κι εδω..

 

έχεις διαβάσει την Ελληνική εννοείς ή κυκλοφορούν πάνω από 1 ελλ. μεταφράσεις κ πρέπει να βρω μία καλή;

 

οφτοπικ:

τώρα διαβάζω τα χθεσινά περί Κοέλιο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε τόσο απόλυτοι και "πασχίζετε" να βάλετε ταμπέλες και κατηγορίες. την φάγατε την κοπέλα και την βάλατε με το ζόρι στην κατηγορία της "πνευματικής πενίας" και των "χαζογκόμενων". ακόμα και ο χειρότερος συγγραφέας να ήταν ο Κοέλιο πρέπει σώνει και καλά να σημαίνει αυτό κάτι για τον αναγνώστη ή για κάποιον που του άρεσε κιόλας;

σας φαντάζομαι να γνωρίζετε κάποιο νέο άτομο και απ τις πρώτες ερωτήσεις σας να είναι: "ακούς πέγκυ;σαρέσει ο Κοέλιο;πιστεύεις στο Θεό;" και να ξενερώνετε με όποια κατάφαση στα παραπάνω.

πιστεύω πως ο κάθε χαρακτήρας (οφείλει) να είναι πολυδιάστατος και να μην χαρακτηρίζεται από ένα "βιβλίο" (οπου βιβλίο βάλε ότι θές)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:28 ----------

 

Περίμενε πρώτα. Ίσως βέβαια να το πήρα εγώ με στραβό μάτι αλλά, πριν το ξεκινήσεις πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι αντέχεις έναν κυριολεκτικό καταιγισμό ονομάτων: ανθρώπων, τοποθεσιών, εκκλησιών και χίλιες άλλες δύο πληροφορίες πριν μπορέσεις να μπεις στο μέιν στόρυ. Αν θες ντε και καλά να διαβάσεις Έκο (Mr. Εκο κιόλας) γιατί δεν διαβάεις το Εκρεμμές του Φουκώ? Μου έχουν πει ότι είναι πιο χαλαρό.

 

 

χαιρε μπρο!

δεν θέλω να διαβάσω σώνει και καλά Έκο. Απλά για το καλοκαιράκι θα ήθελα να διαβάσω κάτι και ψάχνω σε ψιλογνωστά-σχεδόν κλασικά να διαβάσω.

με τα ονόματα δεν έχω προβ άλλωστε πόσο χειρότερο να είναι από το Σιλμαρίλιον;

ευχαριστώ για την πρόταση, μάλλον θα τα πάρω και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να υπάρχουν παραπάνω από μια ελληνικές μεταφράσεις. Το είχα παλέψει σε μια παλαιά έκδοση στα νιάτα μου, σε βιβλίο της αδερφής μου και δεν κατάφερα να το τελειώσω. Πάντως το εκκρεμές, που διάβασα πρόσφατα με κούρασε. Διαφορετικοί τόποι, χρόνοι, ιστορίες, πρόσωπα, Ναϊτες, Ροδόσταυροι, Μαύρη Μαγεία, Λευκή μαγεία, στοές, όλα μέσα... Ευτυχώς που τουλάχιστον υπάρχουν 3 βασικά πρόσωπα (3 εκδότες φίλοι) και δε χάνεται εντελώς η μπάλα.

 

 

τώρα διαβάζω τα χθεσινά περί Κοέλιο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε τόσο απόλυτοι και "πασχίζετε" να βάλετε ταμπέλες και κατηγορίες. την φάγατε την κοπέλα και την βάλατε με το ζόρι στην κατηγορία της "πνευματικής πενίας" και των "χαζογκόμενων". ακόμα και ο χειρότερος συγγραφέας να ήταν ο Κοέλιο πρέπει σώνει και καλά να σημαίνει αυτό κάτι για τον αναγνώστη ή για κάποιον που του άρεσε κιόλας;

σας φαντάζομαι να γνωρίζετε κάποιο νέο άτομο και απ τις πρώτες ερωτήσεις σας να είναι: "ακούς πέγκυ;σαρέσει ο Κοέλιο;πιστεύεις στο Θεό;" και να ξενερώνετε με όποια κατάφαση στα παραπάνω.

πιστεύω πως ο κάθε χαρακτήρας (οφείλει) να είναι πολυδιάστατος και να μην χαρακτηρίζεται από ένα "βιβλίο" (οπου βιβλίο βάλε ότι θές)

 

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεί κάποιος να διαβάζει και Βαβέλ και Μαφάλντα και Κοσμοπόλιταν και Κοέλιο και Έκο και Καζαντζάκη και "το καλύτερο που μπορεί να συμβεί σε ένα κρουασάν" (μάλλον το επόμενο, που θα πάρω) και ... και ... και ... Το κόμπλεξ φαίνεται στον αδιαπραγμάτευτο αποκλεισμό "πραγμάτων" κι όχι στο άνοιγμα σε όλα. Εντάξει, με τη δεύτερη επιλογή θα φας και σκουπίδια αλλά, αν είναι να προβούμε σε χαρακτηρισμούς, κόμπλεξ/ ανασφάλεια έχει όποιος δεν μπορεί να χειριστεί το οτιδήποτε "διαφορετικό" και το αποδοκιμάζει με αφορισμούς.

 

 

Επεξ/σία από χάπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω τι σουπε μαλακα, στην μαπα την αρπαξες την ταπα και απο κοριτσι και το βουλωσες και την κανεις, δεν σε χαλασε Λουκα Τονι

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αν θες ντε και καλά να διαβάσεις Έκο (Mr. Εκο κιόλας) γιατί δεν διαβάεις το Εκρεμμές του Φουκώ? Μου έχουν πει ότι είναι πιο χαλαρό.

 

Είναι πιο χαλαρό. Ήταν ανάγνωσμα w.c για αρκετό καιρό.. (είναι και μεγάλο το άτιμο)

 

έχεις διαβάσει την Ελληνική εννοείς ή κυκλοφορούν πάνω από 1 ελλ. μεταφράσεις κ πρέπει να βρω μία καλή;

 

πιστεύω πως ο κάθε χαρακτήρας (οφείλει) να είναι πολυδιάστατος και να μην χαρακτηρίζεται από ένα "βιβλίο" (οπου βιβλίο βάλε ότι θές)

Κυκλοφορούν σίγουρα πάνω απο μία αλλα δεν νομίζω οτι χρειάζεται να μπείς στην διαδικασία ψαξίματος. Προσωπικά πάντα προτιμώ το αυθεντικό. Να σου πώ οτι ενθουσιάστηκα πάντως... Ψέμματα θα σου πώ.. (για το ρόδο τα παραπάνω)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπάρχει στα ελληνικά; Αν υπάρχει, το προτείνεις στα ελληνικά ή στα αγγλικά;

 

ειχα βρεί το πρώτο στο Public Συνταγματος στα Ελληνικά

το επόμενο το παρήγγειλα απο AMAZON αγγλικα και το τρίτο το "εφερε ο θείος" παλι αγγλικα...

 

ενοειται το προτείνω στα αγγλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να επικαλεστώ την όχι και τόσο καλή μου κατάσταση χθες και να ζητήσω και δημόσια μια συγγνώμη από την Sweet_Dreams. Δεν ανακαλώ τους χαρακτηρισμούς προς τον τσαρλατάνο (ποτέ!!) μα κάποια στιγμή θα ήθελα να συζητήσω την άποψή μου αντί να την δηλώσω αδιάλλακτα όπως είθισται και δεν έκανα χθες.

 

Θα χαθώ για λίγες μέρες, τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο να επικαλεστώ την όχι και τόσο καλή μου κατάσταση χθες και να ζητήσω και δημόσια μια συγγνώμη από την Sweet_Dreams. Δεν ανακαλώ τους χαρακτηρισμούς προς τον τσαρλατάνο (ποτέ!!) μα κάποια στιγμή θα ήθελα να συζητήσω την άποψή μου αντί να την δηλώσω αδιάλλακτα όπως είθισται και δεν έκανα χθες.

 

Θα χαθώ για λίγες μέρες, τα λέμε.

 

Κι εγώ θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από τον Lucifer για τον τρόπο που του μίλησα.

Η γνώμη μου δεν αλλάζει για τον Coelho και τα βιβλία του, αλλά θα μπορούσα να την εκφράσω πιό ευγενικά.

.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...