Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω, αλλά για όσους θέλουν ένα "ελαφρύ" βιβλίο, Μπαρπαρόσα ο Πειρατής του Γιώργου Λεωνάρδου. Λίγο παλιό, αλλά ευχάριστο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποιοσδήποτε διάβασε τον Αλχημιστή και δε του φάνηκε εμετικός, είναι άνθρωπος δίχως επαφή με τη δυτική λογοτεχνική κουλτούρα.

 

Οποιοσδήποτε ΔΕΝ διάβασε τον Αλχημιστή και του φάνηκε εμετικός, είναι άνθρωπος δίχως επαφή με οποιουδήποτε είδους ουσιαστική παιδεία.

 

Truth hath spoken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε διάβασε τον Αλχημιστή και δε του φάνηκε εμετικός, είναι άνθρωπος δίχως επαφή με τη δυτική λογοτεχνική κουλτούρα.

 

Οποιοσδήποτε ΔΕΝ διάβασε τον Αλχημιστή και του φάνηκε εμετικός, είναι άνθρωπος δίχως επαφή με οποιουδήποτε είδους ουσιαστική παιδεία.

 

Truth hath spoken.

 

Έχε χάρη που είπα "τέρμα το off topic" ειδάλλως, θα σου απαντούσα...καλέ μου Lucifer.:-D

 

~Tout est relatif~

Μην είσαστε τόσο απόλυτοι...αφήστε και κάποια περιθώρια αμφισβήτησης της άποψής σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμφισβήτηση γίνεται μέσω επιχειρηματολογίας και τεκμηρίωσης, όχι μέσω πρότασης αυτοτήρησης αυτής. Αν μπορέσεις να μου πεις που κάνω λάθος όταν λέω πως ο Κοέλιο είναι ένας τσαρλατάνος που απλώς εφευρίσκει ατάκες εξίσου εύπεπτες πνευματικά όσο απαιτείται για μια αναγνώστρια που τα σπάει στα μπουζούκια προσπαθώντας ταυτόχρονα να διατηρήσει ένα στοιχειώδες ημι-ιντελεκτσουέλ ίματζ, οκ, πάσο.

 

Κατά τα άλλα, ο τύπος δεν έχει προσωπικό ύφος, δεν έχει πρωτοπόρα πρόταση, δεν έχει ουροβόρες ή μη ανατροπές/επιβεβαιώσεις, δεν έχει ψυχογραφία, δεν έχει καν μαθηματική δομή, είναι ένα ατέλειωτο μπλαμπλα όπου ελπίζει πως μια απ' όλες τις προτάσεις (σε συνδυασμό με μια μουσάτη πόζα προφίλ) θα ψαρώσει ένα γκομενάκι που έχει ανάγκη να ψαρώσει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμφισβήτηση γίνεται μέσω επιχειρηματολογίας και τεκμηρίωσης, όχι μέσω πρότασης αυτοτήρησης αυτής. Αν μπορέσεις να μου πεις που κάνω λάθος όταν λέω πως ο Κοέλιο είναι ένας τσαρλατάνος που απλώς εφευρίσκει ατάκες εξίσου εύπεπτες πνευματικά όσο απαιτείται για μια αναγνώστρια που τα σπάει στα μπουζούκια προσπαθώντας ταυτόχρονα να διατηρήσει ένα στοιχειώδες ημι-ιντελεκτσουέλ ίματζ, οκ, πάσο.

 

Κατά τα άλλα, ο τύπος δεν έχει προσωπικό ύφος, δεν έχει πρωτοπόρα πρόταση, δεν έχει ουροβόρες ή μη ανατροπές/επιβεβαιώσεις, δεν έχει ψυχογραφία, δεν έχει καν μαθηματική δομή, είναι ένα ατέλειωτο μπλαμπλα όπου ελπίζει πως μια απ' όλες τις προτάσεις (σε συνδυασμό με μια μουσάτη πόζα προφίλ) θα ψαρώσει ένα γκομενάκι που έχει ανάγκη να ψαρώσει κάπου.

 

 

Θα ήθελα πολύ να μάθω πώς κατέληξες σ'αυτό το συμπέρασμα για τον Κοέλιο...

Διάβασες όλα τα βιβλία του;...ή απλά στηρίχθηκες στο ότι δεν σου άρεσε ο Αλχημιστής κι έτσι, εντελώς αυθαίρετα είπες -με λίγα λόγια- ότι ο Κοέλιο είναι τσαρλατάνος;

Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του (τουλάχιστον αυτά που έχουν εκδοθεί καί στην Ελλάδα). Το θέμα τους είναι η ζωή, η επιτυχία, η δύναμη, τα όνειρα και η πραγματοποίησή τους, η αυτογνωσία, η αγάπη, ο έρωτας. Είναι λογικό λοιπόν, το ύφος του να μην είναι τόσο λογοτεχνικό και με "μαθηματική δομή" -όπως λες- εφόσον εκφράζει προσωπικές απόψεις για τη ζωή. Παρόλα αυτά, ο λόγος του είναι ζωντανός. Ναι, στόχος του είναι η διάδοση νέων ιδεών με "εύπεπτο" τρόπο. (αυτό είναι που σ'ενοχλεί; )

Το επιχείρημά σου για την ψυχογραφία είναι εντελώς ανεδαφικό και αποδεικνύει αυτό που είπα στην αρχή. Πρόκειται για σόφισμα.

Ολόκληρο το βιβλίο (αναφέρομαι στον "Αλχημιστή", καθώς έχω την εντύπωση πως μόνο αυτό έχεις διαβάσει από Κοέλιο) είναι μία ψυχογραφία του βασικού προσώπου! Από την αρχή...μέχρι καί το τέλος του.

Δε μ'αρέσει να γίνομαι απόλυτη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σου επιβάλλω τη γνώμη μου. Άλλωστε, αν δεν ήσουν τόσο απόλυτος, ίσως να μην απαντούσα...έχεις δικαίωμα στη γνώμη σου και το σέβομαι. («Δε συμφωνώ μ' αυτά που λες, μα θα υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»-Βολταίρος).

Όταν διαβάσεις όλα τα βιβλία του (για να μπορείς να κάνεις κριτική για τον συγγραφέα, πλέον, και όχι μόνο για ένα βιβλίο του) θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Όταν εγώ έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του Κοέλιο και εσύ κάτι περισσότερο από ατάκες του Βολταίρου, θα συζητήσουμε για το τι είναι ψυχογράφημα, τι είναι νέα ιδέα και, αν φανούμε αμφότεροι τυχεροί, τι είναι η σελίδα.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Όταν εγώ έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του Κοέλιο και εσύ κάτι περισσότερο από ατάκες του Βολταίρου, θα συζητήσουμε για το τι είναι ψυχογράφημα, τι είναι νέα ιδέα και, αν φανούμε αμφότεροι τυχεροί, τι είναι η σελίδα.

 

Καλή συνέχεια.

 

Αυτό που απεχθάνομαι περισσότερο από κάθε άλλο, είναι η επίδειξη γνώσεων.

Καλή συνέχεια και σ'εσένα Lucifer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα show off Kaizer, είναι αυτή η ασφυκτική λαβή του Δίκαιου στο λαιμό σου όταν πετάγεται ο έχω-διαβάσει-όλα-τα-βιβλία-του-Κοέλιο να σου μιλήσει για λογοτεχνία, όταν σου μιλάει το μογγολάκι για νοημοσύνη, ο Βύντρα για κοντρόλ, ο Χίτλερ για αναρχία και ο σουβλατζής της γειτονιάς για την wwf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να περιορίσω τον αυτοσαρκασμό μου σε σημείο που δε θα δημιουργεί οποιουδήποτε είδους κόμπλεξ λοιπόν. Καληνύχτα ως τότε.

Γουσταρεις κατα βαθος ετσι?

Πολυ ευαισθητη κυρια μας εγινες ξαφνικα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα show off Kaizer, είναι αυτή η ασφυκτική λαβή του Δίκαιου στο λαιμό σου όταν πετάγεται ο έχω-διαβάσει-όλα-τα-βιβλία-του-Κοέλιο να σου μιλήσει για λογοτεχνία, όταν σου μιλάει το μογγολάκι για νοημοσύνη, ο Βύντρα για κοντρόλ, ο Χίτλερ για αναρχία και ο σουβλατζής της γειτονιάς για την wwf.

 

Το "έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του Κοέλιο" το είπα για να δείξω πως διαμόρφωσα άποψη (που μπορεί---εννοείται----να είναι λανθασμένη) για τον συγγραφέα αφού είχα διαβάσει πρώτα όλα τα βιβλία του. Δεν ήθελα να βιαστώ για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Αυτό που έκανες εσύ ήταν του τύπου "Η Αννούλα μου τράβηξε την κοτσίδα. Άρα, η Αννούλα είναι κακός άνθρωπος."

 

Ελπίζω να βρεί τον τρόπο να με συγχωρήσει η αυτού μεγαλειότητά σας, που τόλμησα(άκουσον-άκουσον) να εκφέρω διαφορετική γνώμη από εσάς.

Ποιά;;εγώ;;...που έχω διαβάσει μόνο Κοέλιο και φράσεις του Βολταίρου στη ζωή μου και τ'απογεύματα διαβάζω cosmopolitan και τα βράδια "τα σπάω" στα μπουζούκια...!

Δεν θα ξαναγίνει...

 

Καλό βράδυ.

 

ΥΓ: Χαιρετίσματα στον σουβλατζή της γειτονιάς σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...