Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον θα πάω στο Παπασωτηρίου που έχει στο The Mall και βολεύει περισσότερο.Υπάρχει διαφορά στις τιμές των βιβλίων σε αυτά τα δυο βιβλιοπωλεία;

 

Θα πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στα δύο βιβλιοπωλεία, να ρωτήσεις τις τιμές για τον τίτλο που σε ενδιαφέρει και να αποφασίσεις αν τυχόν καλύτερη τιμή στο ένα αξίζει το χρόνο και τα έξοδα να φτάσεις στο κέντρο.

 

Συνήθως έβρισκα καλύτερες τιμές στην Πολιτεία, και μεγαλύτερη ποικιλία άμεσα διαθέσιμων τίτλων. Επίσης, μου έχει τύχει μερικές φορές στον Παπασωτηρίου να επιχειρήσουν μπροστά μου να παραγγείλουν βιβλίο και τελικά να διαπιστώσουν (μετά από ώρα) πως ο τίτλος δεν είναι διαθέσιμος ούτε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον θα πάω στο Παπασωτηρίου που έχει στο The Mall και βολεύει περισσότερο.Υπάρχει διαφορά στις τιμές των βιβλίων σε αυτά τα δυο βιβλιοπωλεία;

 

Εξαρτάται απ' τα βιβλία που θες να πάρεις. Στη Πολιτεία όσες φορές έχω πάει έχει φθηνότερα βιβλία απ' το Παπασωτηρίου. Έχει και πολλά βιβλία απ' τις εκδόσεις Γράμματα, με κλασσικούς τίτλους σε πολύ καλές τιμές (3-4 ευρώ). Ένα τηλέφωνο όπως σου πρότειναν στα 2 βιβλιοπωλεία θα βοηθήσει πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παπασωτηρίου πουλάει τα βιβλία στην τιμή του εκδότη, εκτός αν έχετε την κάρτα φίλων (ή κάπως έτσι την λέει), οπότε κάνει έκπτωση 10%. Η Πολιτεία κάνει σε όλους 10% έκπτωση στα βιβλία που έχουν εκδοθεί ή επανεκδοθεί την τελευταία διετία και 25% στα παλιότερα. Κατά καιρούς έχει και κάποια βιβλία σε προσφορά με ακόμη μεγαλύτερη έκπτωση. Επίσης η Πολιτεία έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε βιβλία, εκτός αν θέλετε βιβλία πληροφορικής που νομίζω ότι έχει περισσότερα ο Παπασωτηρίου.

Στο κέντρο της Αθήνας βέβαια υπάρχουν αρκετά βιβλιοπωλεία που κάνουν πάντα έκπτωση 10% σε όλα τα βιβλία. Πχ. Το βιβλιοπωλείο του Πατάκη στην Ακαδημίας (προς Κάνιγγος απέναντι από την Εθνική), το βιβλιοπωλείο της Εστίας στην Σόλωνος (κοντά στην Σίνα, σχεδόν απέναντι από την Νομική) κλπ. Α! Είναι και η Πρωτοπορία με 10% έκπτωση σε όλα και μερικές πολύ καλές προσφορές κατά καιρούς σε κάποια βιβλία (μερικά τα πουλάει με το 1,5 - 2 ευρώ). Η Πρωτοπορία έχει και ένα από τα καλύτερα ενημερωμένα site βιβλίων (http://www.protoporia.gr/) στο οποίο μπορείτε να παραγγείλετε βιβλία με κάρτα ή αντικαταβολή.

Αυτά... τις κανονικές τιμές των βιβλίων μπορείτε να τις δείτε στο http://www.biblionet.gr/ Είναι υπηρεσία του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου και περιέχει σχεδόν όλα τα βιβλία που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

 

ΥΓ. Το που θα πάει βέβαια ο καθένας να αγοράσει τα βιβλία που θέλει εξαρτάται και από το τι θέλει να αγοράσει. Αν πχ κάποιος θέλει να αγοράσει μόνο ένα καινούργιο βιβλίο αξίας 10-15 ευρώ, δεν νομίζω ότι συμφέρει να τρέχει μακριά από το σπίτι του γιατί μπορεί τελικά να δώσει περισσότερα λεφτά για τα εισιτήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση, πριν όταν έλεγα Πολιτεία εννοούσα το βιβλιοπωλείο Πρωτοπορία. Πάντα τα μπερδεύω αυτά τα 2 :-(

 

Όχι ότι και η Πολιτεία δεν έχει φτηνά βιβλία ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ξεκίνησα να διαβάζω το

 

Οι Καπετάνιοι

Ο Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος 1943-1949

 

του Dominique Eudes.

 

Ιστορικό βιβλίο. Ήθελα να δω τα τότε γεγονότα και από την μεριά ενός "απευαισθητοποιημένου" ξένου παρατηρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να είναι πολύ ποιο αντικειμενικό το έργο.

 

Περιγράφει με πολλές λεπτομέρειες τις βαρβαρότητες των "δεξιών" και του τακτικού στρατού αλλά δεν αναφέρει τίποτε για τις βαρβαρότητες της άλλης πλευράς. Χαρακτηριστικά περιγράφει το παιδομάζωμα και τις λεηλασίες των χωριών σαν επιδρομές και στρατολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και μου άρεσε το "Είχαμε ένα όνειρο" του Jake Lamar με θέμα το φυλετικό ζήτημα και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Περισσότερες πληροφορίες: εδώ

 

Πριν λίγες μέρες τελείωσα και τη "Φωτιά" της Katherine Neville (η συνέχεια του "Οχτώ") και απογοητεύτηκα... :rolleyes: Χάλια-χάλια-χάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο την άποψή σου για τη Φωτιά; Μου το είχαν προτείνει αλλά δεν το αποφάσισα τελικά (λιγοστός καιρός για διάβασμα αυτή την περίοδο).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο την άποψή σου για τη Φωτιά; Μου το είχαν προτείνει αλλά δεν το αποφάσισα τελικά (λιγοστός καιρός για διάβασμα αυτή την περίοδο).

 

Ευχαριστώ.

 

Είχε πολλές...μα πάρα πολλές ιστορικές αναδρομές που -κατά την ταπεινή μου γνώμη- δεν θα έπρεπε καν να υπήρχαν. Μπλέκει αρκετά ιστορικά πρόσωπα και κουράζει.

Έχει κάποια "δυνατά" σημεία αλλά, σε καμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με το "Οχτώ".

Με λίγα λόγια, δε χάνεις και τίποτα άμα δεν το διαβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewalker : καιρό τώρα ενδιαφέρομαι να βρω κάποιον Έλληνα αντικειμενικό συγγραφέα που να έχει γράψει για τον εμφύλιο αλλά τζίφος.

 

Sweet Dreams : και στο 8 γινόταν αυτό.

Τα ιστορικά πρόσωπα μπλέκονταν σε κάθε βήμα -αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χμμμ αν σου άρεσε το 8, γιατί δεν σου άρεσε κ η φωτιά; Στο ίδιο μοτίβο κινούνται και επικρατεί το κλασικό μυστήριο κ σασπένς... Εκτός βέβαια αν ήταν αυτός ο λόγος, δηλαδή το ότι σε σημεία νιώθεις πως διαβάζεις το 8... Προσωπικα μου άρεσε, το είχα διαβάσει στα αγγλικά, πράγμα που έκανε πιο σαφή τον αυτοσαρκασμό κ το χιούμορ της ηρωίδας.. Τώρα διαβάζω το νέο της Ομηρολη παρεμπιπτόντως, πολύ καλό προς το παρόν, αν κ δεν θα το επέλεγα από μόνος μου, αλλά όντας δώρο ήταν αναπόφευκτο λολ.

Εδίτ: δεν είδα ότι απάντησες. Αυτα που ανέφερες πάντως τα τοποθετώ στα θετικά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sweet Dreams : και στο 8 γινόταν αυτό.

Τα ιστορικά πρόσωπα μπλέκονταν σε κάθε βήμα -αν θυμάμαι καλά.

 

Ναι, βέβαια. Αλλά, νομίζω πως στη "Φωτιά" το παρακάνει.

Αν δεν είχα διαβάσει το 8, πιθανότατα να μου άρεσε η "Φωτιά".

 

Χμμμ αν σου άρεσε το 8, γιατί δεν σου άρεσε κ η φωτιά; Στο ίδιο μοτίβο κινούνται και επικρατεί το κλασικό μυστήριο κ σασπένς... Εκτός βέβαια αν ήταν αυτός ο λόγος, δηλαδή το ότι σε σημεία νιώθεις πως διαβάζεις το 8... Προσωπικα μου άρεσε, το είχα διαβάσει στα αγγλικά, πράγμα που έκανε πιο σαφή τον αυτοσαρκασμό κ το χιούμορ της ηρωίδας.. Τώρα διαβάζω το νέο της Ομηρολη παρεμπιπτόντως, πολύ καλό προς το παρόν, αν κ δεν θα το επέλεγα από μόνος μου, αλλά όντας δώρο ήταν αναπόφευκτο λολ.

Εδίτ: δεν είδα ότι απάντησες. Αυτα που ανέφερες πάντως τα τοποθετώ στα θετικά του...

 

Το ίδιο θα απαντήσω.

Αν δεν είχα διαβάσει το "Οχτώ" ώστε να μην έχω τη δυνατότητα να κάνω τη σύγκριση, μπορεί να μου άρεσε η "Φωτιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewalker : καιρό τώρα ενδιαφέρομαι να βρω κάποιον Έλληνα αντικειμενικό συγγραφέα που να έχει γράψει για τον εμφύλιο αλλά τζίφος.

 

Έτσι είναι. Η μόνη λύση είναι να διαβάσεις και από τις δύο πλευρές. Εγώ αυτό έκανα. Ήλπιζα ότι κάποιος ξένος θα ήταν ποιο αποστασιοποιημένος και θα έδινε στα γεγονότα την ίδια βαρύτητα ανεξάρτητα των πρωταγωνιστών σε αυτά.

 

Από ιστορικής άποψης το βιβλίο συμφωνεί με ότι άλλο έχω διαβάσει. Η προσωπική ματιά του συγγραφέα είναι όμως είναι έκδηλη. Δεν ξέρω αν είχε καν σκοπό να κρύψει τα συναισθήματα του.

 

Στο συγκεκριμένο βιβλίο οι Καπεταναίοι "απολαμβάνουν το αλάθητο". Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί αρκετά με τα γεγονότα την περίοδο του εμφυλίου πολέμου μπορεί αν οδηγηθεί εύκολα σε λάθος συμπεράσματα.

 

Τέλος η καλύτερη πηγή για εμένα ήταν άτομα και των δύο πλευρών που συμμετείχαν στον εμφύλιο.

 

 

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και δεν πρέπει να επηρεαστείτε καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...