Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Αμπερκόμπις έχει πολύ συγκεκριμένα βιβλία που αξίζουν κατ'εμέ. Το καλύτερο είναι το the heroes.

Τα διάβασα κάμποσα χρόνια πριν και το review:

 

The Heroes χθες και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο του βιβλίο μέχρι τούδε.

Έχει αποδειχτεί(τουλάχιστον στα μάτια μου)ότι ο τύπος αποδίδει καλύτερα όταν κρατάει την ιστορία σφικτή,περιορισμένη σε αριθμό σελίδων και με ορισμένο στόχο στην πλοκή.

Σε τούτο το βιβλίο η πλοκή ήταν γύρω από ένα μόνο γεγονός(μια μάχη) και πολλούς πρωταγωνιστές με διαφορετική οτπική της μάχης.

Από την αρχή μέχρι το τέλος(με μια εξαίρεση) το βιβλίο ήταν εξαιρετικά ευκολοδιάβαστο και κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη.

Οι χαρακτήρες ήταν πολύπλοκοι και είχαν ο καθένας τα δικά του χαρακτηριστικά και συμπεριφορά που είτε έμενε σταθερή είτε άλλαζε ρεαλιστικά ανάλογα με τις καταστάσεις.

Πολύ καλό αυτό.

Η περιγραφή της μάχης είναι μέτρια,όπως άλλωστε όλες στα βιβλία του,δεν το έχει στον τομέα.Αν και πρέπει να πω ότι βελτιώθηκε από τα προηγούμενα βιβλία και δεν το θεωρώ,τουλάχιστον σε τούτο το βιβλίο,σαν μειονέκτημα της γραφής του.

 

Το κακό είναι ότι σε ένα σημείο,προς το τέλος, που προσπάθησε να βάλει αυτό το "...the plot thickens..." αποτυγχάνει πανηγυρικά και μοιάζει με απέλπιδα προσπάθεια να δώσει βάρος στο κείμενο αφού έχει γραφεί,πετώντας στο ψιλοάσχετο τον γνωστό άγνωστο "great schemer" του κόσμου του να πει το κλασσικό "as intended".

Είναι κάτι που έχει κάνει σε όλα τα προηγούμενα βιβλία του,χαλώντας εδώ κατά τα άλλα ένα αξιόλογο έως πολύ καλό βιβλίο.

 

Χαίρομαι που επιτέλους διάβασα κάτι από αυτόν που έχει περισσότερα θετικά από αρνητικά.Φαίνεται ότι σιγά σιγά βρίσκει την ροή του.

 

Η Hobb αξίζει με τα χίλια, η τριλογία Farseer Trilogy είναι από τα καλύτερα-ποιοτικότερα φάνταζι που έχω διαβάσει. Η τύπισσα ξέρει να φτιάχνει πολύπλοκους και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και μια πλοκή με ποιότητα που σε κρατάει. Η κοσμοπλασία είναι ΟΚ, από άποψη φάνταζι, και καλή εάν ήταν εναλλακτική Ιστορία. Το προτείνω σε όλους.

 

Το Dune είναι καλό, αλλά προσωπικά βρήκα ότι έχει αρκετές κοιλιές και βαρετά σημεία. Δεν διάβασα όλο το δεύτερο βιβλίο λόγω IRL καταστάσεων (aka ξέχασα το paperback στο τρένο πριν 10 χρόνια και ακόμη να αξιωθώ να το ξαναπιάσω 😛 ).

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, LongTom είπε

 Η Hobb αξίζει με τα χίλια, η τριλογία Farseer Trilogy είναι από τα καλύτερα-ποιοτικότερα φάνταζι που έχω διαβάσει. Η τύπισσα ξέρει να φτιάχνει πολύπλοκους και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και μια πλοκή με ποιότητα που σε κρατάει. Η κοσμοπλασία είναι ΟΚ, από άποψη φάνταζι, και καλή εάν ήταν εναλλακτική Ιστορία. Το προτείνω σε όλους.

Είναι τόσο καλή? Θα αλλάξω γνώμη και θα ξεκινήσω με το farseer...

14 ώρες πριν, LongTom είπε

 Το Dune είναι καλό, αλλά προσωπικά βρήκα ότι έχει αρκετές κοιλιές και βαρετά σημεία. Δεν διάβασα όλο το δεύτερο βιβλίο λόγω IRL καταστάσεων (aka ξέχασα το paperback στο τρένο πριν 10 χρόνια και ακόμη να αξιωθώ να το ξαναπιάσω 😛 ).

Το Dune με εντυπωσίασε πολύ με τον κόσμο που κρύβεται από πίσω και γενικά η ιστορία είναι φανταστική. Η εκτελεση παρ'όλα αυτά, είναι όντως λίγο κουραστική, ενώ δεν κατάφερα να δεθώ με τους χαρακτήρες. Παρ'όλα αυτά με άφησε με θετικές εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2018 στις 12:49 ΜΜ, chill είπε

Δοκίμασε και "Το δέμα" του Sebastian Fitzek από Διόπτρα και πάλι: https://www.dioptra.gr/Vivlio/945/711/To-dema/ 

Ψυχολογικό θρίλερ και αυτό. Θα το περιέγραφα ακριβώς σαν το " Σε κάποιους αξίζει ο Θάνατος" ως προς τα συναισθήματα και την αγωνία που μου δημιούργησε. 

Προσοχή μόνο μην το πιάσεις σε καμιά παραλία και γίνεις ψητός γιατί και αυτό φεύγει μονομιάς :P

@damian1974

"Η Θεραπεία" - Sebastian Fitzek : https://www.dioptra.gr/vivlio/sebastian-fitzek-vivlia/i-therapeia/ 

Ή αλλιώς πως να πας στη δουλειά άυπνος....Είναι σαν το one more turn του civilization για τους gamers....έλα ένα ακόμα κεφαλαιάκι και ύπνο.....και τσουπ φεύγει το βιβλίο με την τελευταία τζούρα πρωινού καφέ.

Δυνατό και εξαιρετικά αγωνιώδες βιβλίο και αυτό από τον Γερμανό αλλά και πάλι λίγο απογοητευτικό για τα δικά μου δεδομένα φινάλε όπως και στο Δέμα. Γενικά τα 2,5/3 είναι τρομερά αλλά στο τέλος η "εξήγηση" είναι κάπως μέτρια. Δεν χαλάει αυτό την εικόνα του ταξιδιού απλά σου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.

Την άλλη βδομάδα βγαίνει και η πτήση 7A του ίδιου την οποία περιμένω εναγωνίως και θα ναι το επόμενο book μου - εκτός και αν έχω όρεξη αυτό το ΣΚ να  πιάσω την τριλογία του Βερολίνου για την οποία με έχουν φάει συνάδελφοι να διαβάσω.

Από τι διάβασα στο fbook, λίγο μετά την κυκλοφορία της πτήσης 7Α θα έρθει ο Fitzek για παρουσίαση της δουλειάς του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!   

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μπήκα κι εγώ (αν και άργησα πολύ το ενδιαφέρον μου προς τα βιβλία) στο χώρο των βιβλίων από τη περασμένη βδομάδα που έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Stephen King και μου άρεσε πολύ! Τώρα σιγά σιγά ψάχνω σε καταστήματα και αγγελίες κι αγοράζω τα βιβλία του!🙂 Εκτός του συγκεκριμένου συγγραφέα, γνωρίζεται και άλλους στο στυλ του Stephen King? Θρίλερ, αστυνομικά, μυστηρίου, δράσης;

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Παιδιά μπήκα κι εγώ (αν και άργησα πολύ το ενδιαφέρον μου προς τα βιβλία) στο χώρο των βιβλίων από τη περασμένη βδομάδα που έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Stephen King και μου άρεσε πολύ! Τώρα σιγά σιγά ψάχνω σε καταστήματα και αγγελίες κι αγοράζω τα βιβλία του!🙂 Εκτός του συγκεκριμένου συγγραφέα, γνωρίζεται και άλλους στο στυλ του Stephen King? Θρίλερ, αστυνομικά, μυστηρίου, δράσης;

Δες μήπως σου αρέσουν τα βιβλία του Nesbo - ξεκινάς με νυχτερίδα.

Δώσε μια ευκαιρία και στα αστυνομικά μυθιστορήματα του Γιάννη Μαρή.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2019 στις 10:20 ΠΜ, chill είπε

@damian1974

"Η Θεραπεία" - Sebastian Fitzek : https://www.dioptra.gr/vivlio/sebastian-fitzek-vivlia/i-therapeia/ 

Ή αλλιώς πως να πας στη δουλειά άυπνος....Είναι σαν το one more turn του civilization για τους gamers....έλα ένα ακόμα κεφαλαιάκι και ύπνο.....και τσουπ φεύγει το βιβλίο με την τελευταία τζούρα πρωινού καφέ.

Δυνατό και εξαιρετικά αγωνιώδες βιβλίο και αυτό από τον Γερμανό αλλά και πάλι λίγο απογοητευτικό για τα δικά μου δεδομένα φινάλε όπως και στο Δέμα. Γενικά τα 2,5/3 είναι τρομερά αλλά στο τέλος η "εξήγηση" είναι κάπως μέτρια. Δεν χαλάει αυτό την εικόνα του ταξιδιού απλά σου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.

Την άλλη βδομάδα βγαίνει και η πτήση 7A του ίδιου την οποία περιμένω εναγωνίως και θα ναι το επόμενο book μου - εκτός και αν έχω όρεξη αυτό το ΣΚ να  πιάσω την τριλογία του Βερολίνου για την οποία με έχουν φάει συνάδελφοι να διαβάσω.

Από τι διάβασα στο fbook, λίγο μετά την κυκλοφορία της πτήσης 7Α θα έρθει ο Fitzek για παρουσίαση της δουλειάς του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη!   

Τριλογια του Βερολίνου??

Για δωσε λεπτομεριες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2019 στις 12:56 ΜΜ, Nathan Drake!! είπε

Παιδιά μπήκα κι εγώ (αν και άργησα πολύ το ενδιαφέρον μου προς τα βιβλία) στο χώρο των βιβλίων από τη περασμένη βδομάδα που έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Stephen King και μου άρεσε πολύ! Τώρα σιγά σιγά ψάχνω σε καταστήματα και αγγελίες κι αγοράζω τα βιβλία του!🙂 Εκτός του συγκεκριμένου συγγραφέα, γνωρίζεται και άλλους στο στυλ του Stephen King? Θρίλερ, αστυνομικά, μυστηρίου, δράσης;

The passage για αρχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2019 στις 10:15 ΜΜ, e-tic είπε

 

Έχω μπροστά μου το Farseer trilogy της Robin Hobb, το Great Leveller του Joe Abercrombie και το Wise Mans Fear του Patrik Rothfuss.
Να ξεκινήσω κάποιο απο αυτά ή υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση;

Ευχαριστώ!

Φίλε και γω το έχω νιώσει με βιβλία προηγούμενης τειαντακονταετιας και βάλε που θεωρούνται η βάση της ηρωικης φαντασίας ότι πλέον με κουράζουν. Το καλό είναι ότι η συγκεκριμένη κατηγορία έχει μεγάλη σε ποσότητα και ποιότητα λογοτεχνία από νέους συγγραφείς το κακό είναι ότι ελάχιστα έχουν μεταφράστει σε ελληνικά. 

 

Θα προτείνω τρια μεταφρασμένα αλλά aν θες ξεκινάς,  δυστυχώς είναι μόνο τα πρώτα βιβλία από τριλογίες και σίγουρα θα κάνουν πολλά πολλά χρόνια να συνεχιστούν με τους τωρινούς ρυθμούς (μεγάλη πιθανότητα με μην μεταφραστούν και πότε) 

 

-τα ψέμματα του λοκ λαμορα/ευγενείς μπάσταρδοι 

-το τραγούδι του αίματος/Άντονι ριαν

-διαστρικός πόλεμος (αυτό είναι πιο επιστημονικό στο theme αλλά εγώ πάλι ηρωική φαντασία το θεωρώ) 

Ο Ροθφους θεωρείται σίγουρα από τους πιο ευκολοδιαβαστους, μέχρι τώρα έχει γράψει μόνο τα δύο της τριλογίας αναμένουμε το τρίτο. Έπρεπε να τον είχες διαβάσει χθες. 

Ξεκινά με 2 βιβλία-τόμους το όνομα του ανέμου και συνεχίζεις με αυτό που αναφέρεις που είναι πάλι δύο τόμοι. 

Επισης και ο σπακοφσκι με το videogame witcher και ο μαρτιν με τη γνωστή σειρά Game of THRONES  είναι αρκετά αξιολόγοι. 

Η ρομπιν χομπ επίσης στα ίδια κυβικά. 

 

Ο αμπερκομπις μου άρεσε αρκετά, είναι πιο dark από τους άλλους. Ο καλός ήρωας που σώζει τη πριγκίπισσα με κούρασε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, damian1974 είπε

Τριλογια του Βερολίνου??

Για δωσε λεπτομεριες!!!

 

https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/i-trilogia-toy-berolinoy/prod3311609pp/

 

Sebastian Fitzek έρχεται Ελλάδα για την παρουσίαση του νέου του βιβλίου:

 

https://www.dioptra.gr/category/sebastian-fitzek-vivlia/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2019 στις 10:44 ΠΜ, djcat είπε

Δες μήπως σου αρέσουν τα βιβλία του Nesbo - ξεκινάς με νυχτερίδα.

Δώσε μια ευκαιρία και στα αστυνομικά μυθιστορήματα του Γιάννη Μαρή.

Ναι έχω κάποια βιβλία του στη λίστα με τα αγαπημένα μου στο Σκρουτζ για μελλοντική αγορά γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον σαν συγγραφέας (από καλά σχόλια που διαβάζω σε διάφορα forums) αλλά και στις υποθέσεις των βιβλίων που διάβασα.

23 ώρες πριν, xgol είπε

The passage για αρχη.

Καλό αυτό φίλε μου; Το έχεις διαβάσει; Θα το βάλω κι αυτό στα υπόψιν μου.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2018 στις 9:52 ΜΜ, SOADNICK είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει κάποιο απ τα παρακάτω και έχει όρεξη να πει μια γνώμη;

Watership Down (Στο λόφο του Γουότερσιπ) - Richard Adams

Μόμο - Michael Ende

Πατέρες και Γίοι/Παιδιά - Τουργκένιεφ

Αφήγηση ενός Ναυαγού - Μάρκες

Διάβασα τη Μόμο. Πολύ καλό. Διαβάζεται εύκολα μιας και απεύθυνεται σε παιδιά/εφήβους, η αλήθεια είναι όμως ότι δύσκολα θα καταλάβει ένα μικρό παιδί τι θέλει να πει ο Έντε.

Το προτείνω λοιπόν σε ενήλικους, συνιστώντας τους να κάνουν λίγη υπομονή στο πρώτο μέρος που όντως είναι κάπως παιδικό, αλλά καθόλου κουραστικό. Ξεκίνησα τώρα το Πατέρες και Γιοί (εκδόσεις Άγρα), θα ενημερώσω όταν το τελειώσω.

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τις διαφορές ανάμεσα στις διάφορες εκδόσεις των παρακάτω βιβλίων.

Θεός και Κράτος (Μπακούνιν) - Ελεύθερος Τύπος (1986) και Διεθνής Βιβλιοθήκη (1999)

Αποχαιρετισμός στα Όπλα (Χέμινγουει) - Καστανιώτης (2004), Ζαχαρόπουλοι (1990) και Ερατώ (1997). Οι δύο πρώτες εκδόσεις είναι περίπου 400 σελίδες, η τελευταία όμως είναι σχεδόν 600. Ξέρει κανείς τον λόγο ή έχει να προτείνει κάποια;

Επεξ/σία από SOADNICK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά, τώρα το 3ημερο στο πανηγύρι, τσίμπησα τα βιβλία " το κορίτσι που εξαφανίστηκε" Gillian Flynn και το "ο χιονάνθρωπος" του Jo Nesbo. Τα πήρα μόλις 5 ευρώ το καθένα!  Έχω διαβάσει ότι αξίζουν και τα δύο βιβλία και τα έχουν βγάλει και στον κινηματογράφο!

Να σημειώσω πως ενδιαφέρον έχει και το "το μωρό στη κούνια" της Sophie Hannah που έτυχε να το αρχίσω λίγο να το διαβάζω από τη γυναίκα μου και κόλλησα κι εγώ!😁

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2018 στις 10:23 ΜΜ, partblah1990 είπε

Ρε παιδιά το cosmotebooks κατέβασε ρολά ;

 

Ειναι οντως οριστικο...κριμα γιατι ειχε και τα βιβλια προς το τελος εως και 30% σε εκπτωση.

 

 

Spoiler

cosmote-logo-gr_mail.png


Αγαπητέ κύριε , σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

H COSMOTE μέσω της ιστοσελίδα www.cosmotebooks.gr από το 2015 πωλούσε στο όνομα και για λογαριασμό της βιβλία σε έντυπη και ψηφιακή μορφή καθώς επίσης
και χαρτικά, παιχνίδια κλπ.

Η υπηρεσία COSMOTE Books και το e-shop www.cosmotebooks.gr σταμάτησε να λειτουργεί τον Ιούνιο 2017. Με τον τερματισμό της υπηρεσίας σταμάτησε να λειτουργεί και η πλατφόρμα που παρείχε αυτά τα e-books. Ως εκ τούτου και με δεδομένο το χρονικό διάστημα που παρήλθε δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να ξανακατεβάσετε τα εν λόγω αρχεία.
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας και παραμένουμε στη διάθεση σας ώστε να συζητήσουμε εκ νέου ότι σας απασχόλησε.

Για το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών,

Καλλιόπη Ασλανίδου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για φίλους μαθηματικούς, ωραίο και ευκολοδιάβαστο είναι 'ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ'.. δεν έχω καμία σχέση με τα μαθηματικά αλλά μου άρεσε αρκετά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...