Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την ομαδα! Εχει διαβασει καποιος την τριλογια του Βερολινου του Phillip Kerr; Θα με ενδιεφερε να ξεκινησω την συγκεκριμενη σειρα καθως ακουω πολυ καλα λογια απλα ηθελα μια πιο ουσιαστικη κριτικη!

Επεξ/σία από παυκο13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω διαβάσει αλλά έχω διαβάσει αρκετά του Kerr,  τα σύγχρονα του με τον προπονητή της ποδοσφαρικής ομάδας, τα φιλοσοφικά εγκλήματα καθώς και το παλιότερο του το Γκρινταϊρόν. 

Οπότε δεν μπορώ να κάνω κριτική στην τριλογία του Βερολίνου αλλά μπορώ να πω ότι σαν συγγραφέας διαβάζεται εύκολα, τα βιβλία του είναι καλογραμμένα αλλά δεν είναι κάτι τρομερό, τουλάχιστον αυτά που διάβασα εγώ δεν είναι από εκείνα που θα σου μείνουν ή θα τα πρότεινα ως αγαπημένα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 2:19 ΠΜ, TheTourist098 είπε

Γεια σας μαγκες.Κανενα καλο βιβλιο μυστηριου η ψυχολογικου θριλερ αλλα οχι τεραστιο σε εκταση εχει να προτεινει κανενας?

Η αδράνεια του Σωτήρη Μπουγιούκα. Το διάβασα μόλις πριν δύο ημέρες. Οτι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ και καιρό και στο ειδος που θέλεις. Μυστήριο με δόσεις ψυχολογικού τρόμου και μια αληθοφάνεια εξαιρετική.

Στις 20/11/2018 στις 2:12 ΜΜ, fargo είπε

ωραιο το βιβλιο τουα ραφαηλιδη..εχω διαβασει και του κλεανθη γριβα το η ελλαδα στον 20ο αιωνα. παρομοιο αλλα πολυ πιο συνοπτικο

Αυτό το βιβλίο το έχω κάνει και γω δωρο στον εαυτό μου κι αξίζει τον κόπο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα ,

Όσοι απο εσάς διαβάζετε ebook, επειδή σκέφτομαι να πάρω ebook reader, μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω πρόβλημα να βρίσκω βιβλία στα ελληνικά? Ή είναι σημαντική η διαφορά ποσότητας βιβλίων στα ελληνικά σε σχέση με τα φυσικά βιβλία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, barrcode είπε

Παιδιά καλησπέρα ,

Όσοι απο εσάς διαβάζετε ebook, επειδή σκέφτομαι να πάρω ebook reader, μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω πρόβλημα να βρίσκω βιβλία στα ελληνικά? Ή είναι σημαντική η διαφορά ποσότητας βιβλίων στα ελληνικά σε σχέση με τα φυσικά βιβλία?

Εγώ που πήρα ebook reader το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα και σκέφτομαι να το βγάλω στο σφυρί.
Για εμένα καλύτερη επιλογή είναι τελικά οι δανειστικές βιβλιοθήκες της περιοχής μου, και ας μην έχουν τις πιο πρόσφατες κυκλοφορίες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, e-tic είπε

Εγώ που πήρα ebook reader το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα και σκέφτομαι να το βγάλω στο σφυρί.
Για εμένα καλύτερη επιλογή είναι τελικά οι δανειστικές βιβλιοθήκες της περιοχής μου, και ας μην έχουν τις πιο πρόσφατες κυκλοφορίες.

Διαφωνώ κάθετα. Επίσης αυτά τα δύο είναι ανόμοια πράγματα και τώρα από όσο ξέρω ακόμη και οι ΕΛ βιβλιοθήκες δανείζουν ηλεκτρονικά. Στην κυριολεξία μπορείς να τα συνδυάσεις.  

13 ώρες πριν, barrcode είπε

Παιδιά καλησπέρα ,

Όσοι απο εσάς διαβάζετε ebook, επειδή σκέφτομαι να πάρω ebook reader, μπορείτε να μου πείτε αν θα έχω πρόβλημα να βρίσκω βιβλία στα ελληνικά? Ή είναι σημαντική η διαφορά ποσότητας βιβλίων στα ελληνικά σε σχέση με τα φυσικά βιβλία?

Ανάλογα με την θεματολογία που θέλεις και εάν διαβάζεις σε πολυτονικό. Σε κάποια genre δεν υπάρχουν Ελληνικές μεταφράσεις και σίγουρα όχι πολλά ebooks. Επίσης το πολυτονικό δεν υποστηρίζεται από όλα τα ebook reader, πρέπει να ψαχτείς λίγο εκεί πριν αγοράσεις. 

Από όσο έχω ακούσει, διότι δεν διαβάζω Ελληνικά βιβλία γενικότερα, είναι η κατάσταση καλή στο θέμα τώρα πια.

Πριν 5-10 χρόνια ήταν απελπισία, αλλά τώρα έχουν κυκλοφορήσει πολλοί τίτλοι σε ηλεκτρονική μορφή.

Προσωπικά τα βιβλία που έχω διαβάσει στα Ελληνικά ήταν από το projectgutenberg, και ήταν ικανοποιητική η μεταφορά. Δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές με ένα φυσικό βιβλίο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2019 στις 11:44 ΠΜ, Vangelis_D9 είπε

Κλασικό είναι και το έργο του Ρόμπερτ Γκρέιβς.

Φοβερο ειναι ναι, το πηρα προσφατα και μ'αρεσε ειδικα που ειναι ετσι "συνοπτικα" γραμμενο https://www.amazon.co.uk/Greek-Myths-Complete-Definitive/dp/0241982359/ref=tmm_pap_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1549740050&sr=1-1

 

Εχει αγορασει κανεις αυτη την συγκεκριμενη εκδοση; https://www.amazon.co.uk/dp/1435156234/?coliid=I3A07WXTI6V5XJ&colid=2TPM5R7XOLFKI&psc=0&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Ξερω οτι ο Francis Burton χρησιμοποιει αρκετα archaic/obsolete, αλλα καπου ειδα (google reviews) οτι υπαρχουν τυπογραφικα λαθη 😐,,, ξερει κανεις σιγουρα πριν κανω την αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, zeke είπε

Φοβερο ειναι ναι, το πηρα προσφατα και μ'αρεσε ειδικα που ειναι ετσι "συνοπτικα" γραμμενο https://www.amazon.co.uk/Greek-Myths-Complete-Definitive/dp/0241982359/ref=tmm_pap_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1549740050&sr=1-1

Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω και εγώ. Με ξενερώνει όμως ρε γαμώτο που είναι στα αγγλικά. Βλακώδες κολληματάκι, αλλά μου φαίνεται λίγο "πόντιο" να διαβάσω στα αγγλικά για την ελληνική μυθολογία και να πρέπει να μεταφράζω νοητά στο μυαλό μου τα ονόματα θεών, τόπων κτλ πάλι στα ελληνικά. Αλλά επειδή η ελληνική μετάφραση είναι αρκετά ακριβή, και η "Ελληνική μυθολογία" του Κακριδή που αναφέρθηκε πιο πάνω αγγίζει αστρονομικά ποσά, μάλλον εκεί θα πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω το ειχα αυτο το κολλημα, αλλα σχεδον ολα τα βιβλια μου ειναι στα αγγλικα-πρωτοτυπο δηλαδη και το εχω συνηθισει πλεον.

Αλλα σαφως αν εχεις το χρημα πας για ολους τους τομους του Κακριδη. Ειναι παρα πολυ καλο, το εχω ξεφυλλισει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

51l7ThCGd0L.jpg

Καλησπέρα παιδιά,

μήπως το βρήκατε σε φυσική μορφή κάπου? Η ιστοσελίδα του εκδότη δεν στέλνει Ελλάδα από ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από bojito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...