Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Αν μπορείς πρότεινε μερικά καλά του είδους για να κάτσω να επιλέξω γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις το άθλημα και κατάλαβες τι στυλ μου αρέσει. Αν βάλουμε horror και ένα μιξ φαντασίας και να είναι και σχετικά μικρό, σύντομο το βιβλίο είμαστε κομπλέ.

Δεν είμαι γενικά φαν του horror.

Το τελευταίο που διάβασα και ήταν καλό, αν και περίεργο ήταν το πρώτο  βιβλίο της black tower σειράς από steven king. 

Επίσης καλό ήταν το Metro 2033. 

BTW: Κανένα από τα δύο δεν είχε μάχες με διάβολο, αλλά είχαν γερή δόση horror με επιστημονική (ή μη) φαντασία.

Περισσότερα στο θέμα από άτομα που είναι φαν του genre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/11/2018 στις 4:18 ΜΜ, Vamvakaris21 είπε

Το συγκεκριμένο το έχω στο ράφι 3 χρόνια κ ακόμα να το αρχίσω .

έχω διαβάσει την μεγαλη περιπετεια του μαρξισμου κ αλλο ένα και είναι απολαυστική η γραφή του!

τι ακριβως εννοεις 'τετοιου ειδους βιβλιο?'

Πήγα στη βιβλιοθήκη να πάρω 2 παιδικα 

βιβλία, μόλις κάποιος το επέστρεψε και το τσίμπησα αμέσως. Έχω φτάσει δικτατορία Μεταξά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, 4saken είπε

Πήγα στη βιβλιοθήκη να πάρω 2 παιδικα 

βιβλία, μόλις κάποιος το επέστρεψε και το τσίμπησα αμέσως. Έχω φτάσει δικτατορία Μεταξά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! 

το ξεκίνησα τελικά με ψήσατε, αλλά παίζω με αργούς ρυθμούς, είμαι ακόμα Όθωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τα βιβλία του Hammett Dashiell;

Τα βιβλία με τον Continental Op είναι συνέχειες ή αυτοτελή; Ξέρει κανείς;

Ρωτάω για να ξέρω αν τελικά ασχοληθώ με τον συγγραφέα, αν θα πρέπει να τα διαβάσω με τη σειρά ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/12/2018 στις 2:37 ΜΜ, NinjaMan είπε

Αν μπορείς πρότεινε μερικά καλά του είδους για να κάτσω να επιλέξω γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις το άθλημα και κατάλαβες τι στυλ μου αρέσει. Αν βάλουμε horror και ένα μιξ φαντασίας και να είναι και σχετικά μικρό, σύντομο το βιβλίο είμαστε κομπλέ.

Δες λιγο και προς masterton μερια ... Οπως "το μανιτου " 

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, μπορειτε σας παρακαλω να μου συστησετε ενα καλο βιβλιο στα Ελληνικα για καποιον που θελει να μαθει να γραφει σωστα? Δηλαδη εκθεση η αλλο κειμενο πχ βιογραφια κτλ. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ενημερώνομαι για το ποια βιβλία μεταφραζονται πρόσφατα? Ποια είναι καινούρια σε ελληνική έκδοση εννοώ παρόλο που ο συγγραφέας τα έχει γράψει πολύ πριν. 

 

 

Κατά τύχη βρήκα ένα ηρωικης φαντασίας (λοκ λαμορα) σε γνωστό βιβλιοπωλείο. Ούτε ήξερα ότι βγήκε. Η επίσης τον διαστρικό πόλεμο. 

 

 

Επίσης αν από 2015 και μετά έχει μεταφραστεί κάτι πιο 'mainstream' σε επιστημονική η ηρωική φαντασία ας μου προτείνετε. (εννοώ πέραν των εγχειριδιων-αρπαχτες που βγάζει το team gr Martin). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, petros_samurai είπε

Παιδια καλησπερα, μπορειτε σας παρακαλω να μου συστησετε ενα καλο βιβλιο στα Ελληνικα για καποιον που θελει να μαθει να γραφει σωστα? Δηλαδη εκθεση η αλλο κειμενο πχ βιογραφια κτλ. Ευχαριστω πολυ.

Σχολικά βοηθήματα - γυμνασίου ή λυκείου, ανάλογα με το επίπεδο που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, di maria kun είπε

Παίδες να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ενημερώνομαι για το ποια βιβλία μεταφραζονται πρόσφατα? Ποια είναι καινούρια σε ελληνική έκδοση εννοώ παρόλο που ο συγγραφέας τα έχει γράψει πολύ πριν. 

Κατά τύχη βρήκα ένα ηρωικης φαντασίας (λοκ λαμορα) σε γνωστό βιβλιοπωλείο. Ούτε ήξερα ότι βγήκε. Η επίσης τον διαστρικό πόλεμο. 

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=deltia

Επιλέγεις μήνα και χρονιά και μετά επιλέγεις θέμα.

 

Βλέπω ότι και η Εθνική Βιβλιοθήκη έχει αναζήτηση με βάση θέμα και χρονιά, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν κάθε βιβλίο που παίρνει isbn πάει και στην Εθνική Βιβλιοθήκη, όπως γίνεται στην Αμερική και την Μ. Βρετανία. Νομίζω ναι, πάντως.

https://catalogue.nlg.gr/Search/Advanced

Επεξ/σία από Nate
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά και καλή χρονιά,

Ψάχνω ένα βιβλίο με την ιστορία του τύπου που σκότωσε την γυναίκα του και τελικά κατάφερε να αθωωθεί στο δικαστήριο καθώς οι δικηγόροι του επικαλέστηκαν ρατσιστική επίθεση (απο την γυναίκα του).

Ο τύπος αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν γνωστός αθλητής(;) και η υπόθεση είναι ιστορική για την αμερικάνικη (α)δικαιοσύνη. 

Αν ξέρει κάποιος τ'ονομα του τυπά θα βοηθούσε.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paoad είπε

Γεια χαρά παιδιά και καλή χρονιά,

Ψάχνω ένα βιβλίο με την ιστορία του τύπου που σκότωσε την γυναίκα του και τελικά κατάφερε να αθωωθεί στο δικαστήριο καθώς οι δικηγόροι του επικαλέστηκαν ρατσιστική επίθεση (απο την γυναίκα του).

Ο τύπος αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν γνωστός αθλητής(;) και η υπόθεση είναι ιστορική για την αμερικάνικη (α)δικαιοσύνη. 

Αν ξέρει κάποιος τ'ονομα του τυπά θα βοηθούσε.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι στα ελληνικά.

13 Books About The O.J. Simpson Trial Διάλεξε όποια σκοπιά σου αρέσει να διαβάσεις. Όλα πάντως είναι καλογραμμένα!

Υπάρχει και η πρώτη σεζόν από το American Crime Story αν δεν την έχεις ήδη δει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bilisios είπε

13 Books About The O.J. Simpson Trial Διάλεξε όποια σκοπιά σου αρέσει να διαβάσεις. Όλα πάντως είναι καλογραμμένα!

Υπάρχει και η πρώτη σεζόν από το American Crime Story αν δεν την έχεις ήδη δει.

Ευχαριστώ πολύ. Παράγγειλα ήδη το το  The Run Of His Life: The People v. O.J. Simpson

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Το Origin από Dan Brown τι λέει; Έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα και η αλήθεια είναι ότι στα 2 τελευταία δεν είχα τρελαθεί κιόλας. Το Origin το είχα αγοράσει όταν είχα βγει σε Αγγλικό αλλά ακόμα δεν έχω βρει χρόνο.

 

Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Το Origin από Dan Brown τι λέει; Έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα και η αλήθεια είναι ότι στα 2 τελευταία δεν είχα τρελαθεί κιόλας. Το Origin το είχα αγοράσει όταν είχα βγει σε Αγγλικό αλλά ακόμα δεν έχω βρει χρόνο.

Αξίζει;

Ε αφού το πήρες, βρες το χρόνο μας πεις εσύ αν αξίζει. Έχει περάσει πια η μπογιά του Νταν Μπράουν είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα απλά γιατι έχω και τα προηγουμενα. Ρωταω αν αξιζει γιατί πολυ απλα δεν εχω χρόνο για ¨σκότωμα¨. Αν δεν λεει και πολλα εχω κι αλλα βιβλια να διαβασω.

Οσο για τον dan brown, δεν είναι ότι δεν μου αρεσαην τα 2 προηγούμενα. Απλά μου εδωσαν την εντύπωση ότι γραφτηκαν με αυτο τον πρωταγωνιστή απλά για να γίνουν ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...