Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, A10B είπε

 

Το βιβλίο που ψάχνετε είναι το μυθιστόρημα "Κρατήσου απ' τα όνειρά σου" από τη συγγραφέα Δαμιανού-Παπαδοπούλου Γιόλα (εκδ. Ωκεανίδα 2010).

Απο τα θέματα που έλεγα, "Σιγα μην υπάρχει απάντηση απο κάποιον σε τέτοιο ερώτημα!!!!" και όμως υπήρχε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απο τα θέματα που έλεγα, "Σιγα μην υπάρχει απάντηση απο κάποιον σε τέτοιο ερώτημα!!!!" και όμως υπήρχε!!!

Όντως. Και εγώ το θεωρούσα λίγο απίθανο αλλά είπα να το δοκιμάσω. Και μάλιστα πήρα απάντηση μέσα σε 5 λεπτά. Απίστευτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voltaire_candide_the-modern-library-9de5

Candide από τον Βολταίρο.

Ομολογώ ότι το έπιασα δίχως να περιμένω πολλά, συνήθως η σάτιρα για καταστάσεις/πρόσωπα/οργανισμούς κάποιων εκατοντάδων ετών είναι περισσότερο για ιστορική έρευνα και λογοτεχνία. Αλλά αυτό με εξέπληξε θετικά. 
Είναι σχετικά μικρό, πυκνογραμμένο. Εξαιρετικό και μακάβριο σε κάποια σημεία μαύρο χιούμορ, ειρωνεία και σάτιρα για καταστάσεις που δεν περιμένεις από εκείνη την εποχή να αναφέρονται με τέτοια γλώσσα. 
Κάποια σημεία είναι δύσκολο να καταλάβεις επειδή αναφέρεται σε άτομα/καταστάσεις που από τον 18ο αιώνα είναι χαμένα στην ιστορία, αλλά ευτυχώς αυτή η έκδοση που έβαλα έχει και σημειώσεις. 
Εφόσον είναι τζάμπα, δεν υπάρχει δικαιολογία να μην το δοκιμάσει κάποιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2021 στις 6:52 ΜΜ, fecol είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω ένα βιβλίο αλλά δεν θυμάμαι ούτε τίτλο ούτε συγγραφέα. Εκτυλίσσεται στη Κύπρο και είναι μια γυναίκα που ξαφνικά μαθαίνει οτι πάσχει από ερυθηματώδη λύκο. Είναι νομίζω αληθινή ιστορία. Είναι φοβερό βιβλίο και δεν μπορώ να το βρω. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα. Και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Στις 11/7/2021 στις 6:53 ΜΜ, djcat είπε

Κρατήσου απ' τα όνειρά σου της Γιόλα Δαμιανού-Παπαδοπούλου

20 ώρες πριν, fecol είπε

Όντως. Και εγώ το θεωρούσα λίγο απίθανο αλλά είπα να το δοκιμάσω. Και μάλιστα πήρα απάντηση μέσα σε 5 λεπτά. Απίστευτο!!!

Να σε διορθώσω, 1 λεπτό έκανα από όταν το έβαλες! 🤪

Mόνο στο  insomnia αυτά!

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, djcat είπε

 

Να σε διορθώσω, 1 λεπτό έκανα από όταν το έβαλες! 🤪

Mόνο στο  insomnia αυτά!

Τόσος λόγος για αυτό το βιβλίο που το αγόρασα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thinking fast and Slow.

Αναφέρεται στο πως λειτουργεί ο ανθρώπινος νους, πως λαμβάνουμε αποφάσεις αλλά και σε τι fallacies πέφτουμε συχνά χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Άκρως ενδιαφέρον read.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 1:52 ΜΜ, revolver1990 είπε

Thinking fast and Slow.

Αναφέρεται στο πως λειτουργεί ο ανθρώπινος νους, πως λαμβάνουμε αποφάσεις αλλά και σε τι fallacies πέφτουμε συχνά χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Άκρως ενδιαφέρον read.

διαβάζεται εύκολα? γιατί μου φάνηκε τόμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

διαβάζεται εύκολα? γιατί μου φάνηκε τόμος...

δεν το λες και βιβλίο παραλίας 

αλλά ούτε και πανεπιστημιακό για να δώσεις εξεταστική 

θέλει κάποια προσοχή 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για κόμιξ, αν υπάρχει ας μεταφερθεί.
Διάβασα το νέο Αστερίξ, Η κόρη του Βερσινζεντορίξ, στα ελληνικά. 
Η αλήθεια είναι πως για 25 σελίδες έχει ένα ενδιαφέρον, φτιάχνει μια αγωνία, αλλά μετά, ω Παναγία μου. Έμεινα με ένα αααα στο στόμα. Πολύ, πολύ, πολύ, μέτριο.
Σε σχέση με το τεύχος στους Πίκτους που δεν διαβάζεται από την πρώτη σελίδα, είναι καλύτερο τουλάχιστον.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, G.TH. είπε

Δεν έχω δει αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για κόμιξ, αν υπάρχει ας μεταφερθεί.
Διάβασα το νέο Αστερίξ, Η κόρη του Βερσινζεντορίξ, στα ελληνικά. 
Η αλήθεια είναι πως για 25 σελίδες έχει ένα ενδιαφέρον, φτιάχνει μια αγωνία, αλλά μετά, ω Παναγία μου. Έμεινα με ένα αααα στο στόμα. Πολύ, πολύ, πολύ, μέτριο.
Σε σχέση με το τεύχος στους Πίκτους που δεν διαβάζεται από την πρώτη σελίδα, είναι καλύτερο τουλάχιστον.

Εμένα μ' άρεσε πάντως, εντάξει έχει αλλάξει η σειρά αλλά το προσπαθούν άλλοτε επιτυχώς άλλοτε ανεπιτυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Αρχικά να πω πως είμαι λάτρης της ηρωικης φαντασίας και έχω διαβάσει τα περισσότερα mainstream που έχουν μεταφραστεί.( λινχ, τον αμπεεκομπι, ροφθους, μαρτιν, τολκιν, σκαζνι, καρντ και πάει λέγοντας. Το απωθημένο μου ανέκαθεν ήταν το way of kings από σαντερσον που πάντα φιγουράρει στην κορυφή του goodreads. Εδώ και καιρό  παράτησα κάπως να ψάχνομαι και διαβάζω από το μπακλογκ μου, μόλις ανακάλυψα ότι επιτέλους μεταφράστηκε. 😉😉😉. Τώρα αν κατάλαβα σωστά θα είναι σειρά με 10 βιβλία τα πρώτα 4 έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά και το πρώτο επιτέλους μεταφράστηκε σε είναι σε δύο τόμους ο δρόμος των βασιλέων Α κ Β. Σωστά? Άρα αυτά τα δύο μαζί είναι το πρώτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, di maria kun είπε

Καλησπέρα 

Αρχικά να πω πως είμαι λάτρης της ηρωικης φαντασίας και έχω διαβάσει τα περισσότερα mainstream που έχουν μεταφραστεί.( λινχ, τον αμπεεκομπι, ροφθους, μαρτιν, τολκιν, σκαζνι, καρντ και πάει λέγοντας. Το απωθημένο μου ανέκαθεν ήταν το way of kings από σαντερσον που πάντα φιγουράρει στην κορυφή του goodreads. Εδώ και καιρό  παράτησα κάπως να ψάχνομαι και διαβάζω από το μπακλογκ μου, μόλις ανακάλυψα ότι επιτέλους μεταφράστηκε. 😉😉😉. Τώρα αν κατάλαβα σωστά θα είναι σειρά με 10 βιβλία τα πρώτα 4 έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά και το πρώτο επιτέλους μεταφράστηκε σε είναι σε δύο τόμους ο δρόμος των βασιλέων Α κ Β. Σωστά? Άρα αυτά τα δύο μαζί είναι το πρώτο? 

Ο Sanderson είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και κατά την γνώμη μου από τους καλύτερους σύγχρονους του φανταστικού. Ναι ο Δρόμος των Βασιλέων είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς Stormlight Archive που απλά το έχουν σπάσει σε 2 part.

Η σειρά αξίζει άπειρα να την ξεκινήσεις αλλά υπάρχει η δυνατότητα να το διαβάσεις στα αγγλικά? Στο λέω για πολλούς λόγους. Καταρχήν οι μεταφράσεις ειδικά στο fantasy νομίζω χάνουν πολύ σε σχέση με το πρωτότυπο. Το κόστος στα Αγγλικά επίσης θα σου βγει χαμηλότερο. Και τέλος ειδικά σε τέτοιες μεγάλες σειρές (πόσο μάλλον που σπάνε και το ένα βιβλίο σε parts) είναι πολύ πιθανόν να τις παρατήσουν στην μέση και να μην μεταφραστούν ποτέ ολόκληρες.. έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν..

Αν είσαι οκ με αυτά ξεκίνα την ασυζητητί γιατί σαν βιβλία είναι απίστευτα, απλά η δική μου πρόταση είναι τα τα πιάσεις στα Αγγλικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο που λέει ποιες είναι οι υποχρεώσεις αλλά και τα δικαιώματα ενός κληρωτού στο στρατό.

πχ αυτό το βιβλίο κάνει;

Στρατιωτικό ποινικό δίκαιο, Θεωρητική θεμελίωση και συστηματική ερμηνεία του στρατιωτικού ποινικού κώδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...