Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

EliMeli

δε μου αρεσουν τοσο τα ατμοσφαιρικα !μοου φαινεται...οτι πρεπει να παρω ενα ακομα σε περιπτωση που το βαρεθω αυτο!!!

(οσο για τον αρκτικο κυκλο,το θεωρω αρκετα μετριο βιβλιο,με μονα εντυπωσιαακα στοιχεια την τεχνολογια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια.Οτι λεει ο τιτλος.Θελω να μου προτινεται βιβλια που εχετε διαβασει και αξιζουν.Λεω τωραπου ειναι καλοκαιρι να παρω να διαβασω κανενα.Δεν θελω να ειναι μυθιστορηματα.Για πειτε λοιπον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαράκι, η ορθογραφία σου είναι άστα να πάνε...

 

1) Γιάροσλαβ Χάσεκ - Για γέλια κ για κλάμματα ( συλλογή χρονογραφημάτων, κορυφαίο. )

 

2) Γιάροσλαβ Χάσεκ - Ο καλός στρατιώτης Σβέικ κ άλλες ιστορίες.

 

(επίσης χρονογραφήματα κ κορυφαίο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν θελω να εχει σχεση με ρατσισμο,ομαδες,επιστημωνικη φαντασια,γενικοτερα με την ιστορια καποιας χωρας.Θελω να εχει πιο πολυ σχεχη με τις ανθρωπινες αξιες,τον πολεμο((οχι υπερ του πολεμου).Να σας φερω ενα παραδειγμα.Ελεγα να παρω το "αναζητωντας κροκανθρωπους" του Νικολα Ασιμου.Να μην ειναι χιουμοριστικο.Να εχει σχεση με τους ανθρωπους.Δεν ξερω τι αλλο να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το "Σπήλαιο των Ιδεών". Φιλοσοφικό που σερβίρεται σαν αστυνομική περιπέτεια στην αρχαία Αθήνα. Πολύ έξυπνη πλοκή, προτότυπο, και φιλοσοφικά πολύ ενδιαφέρον. Εγώ το δίαβασα σε 3 μέρες.

Το προτείνω σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το "Σπήλαιο των Ιδεών". Φιλοσοφικό που σερβίρεται σαν αστυνομική περιπέτεια στην αρχαία Αθήνα. Πολύ έξυπνη πλοκή' date=' προτότυπο, και φιλοσοφικά πολύ ενδιαφέρον. Εγώ το δίαβασα σε 3 μέρες.

Το προτείνω σε όλους![/quote']

ποσες σελιδες εχει?

εκτος απο πλοκη καθολου πλακα-αστιες ατακες εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν θελω να εχει σχεση με ρατσισμο,ομαδες,επιστημωνικη φαντασια,γενικοτερα με την ιστορια καποιας χωρας.Θελω να εχει πιο πολυ σχεχη με τις ανθρωπινες αξιες,τον πολεμο((οχι υπερ του πολεμου).Να σας φερω ενα παραδειγμα.Ελεγα να παρω το "αναζητωντας κροκανθρωπους" του Νικολα Ασιμου.Να μην ειναι χιουμοριστικο.Να εχει σχεση με τους ανθρωπους.Δεν ξερω τι αλλο να πω..

 

 

 

Τα βιβλία του Χάσεκ έχουν όλα όσα ψάχνεις είναι όμως καυστικά, έχουν χιούμορ.... αλλά ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ.

 

Δες τα 2 που σου είπα πιο πάνω κ αν θες κ 1 ολόκληρο βιβλίο, διάβασε τον Καλό στρατιώτη Σβέικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nanosone

 

Θα σου πρότεινα την Αέναη Ευφορία (Πασκάλ Μπρυκνέρ) και Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις (Λεο Μπουσκάλια).

Το πρώτο διαπραγματεύεται την ευτυχία, τι θεωρούμε εμείς ως ευτυχία και ποια πραγματικά είναι, γιατί αποτυγχάνουμε να την αποκτήσουμε,πως το περιβάλλον μας μας επιβάλει πρότυπα ευτυχίας..

Ο Μπουσκάλια γράφει γενικότερα για την προσωπικότητα μας, πως αντιμετωπίζουμε τη ζωή, τους ανθρώπους, τον εαυτό μας!! Είναι απόλυτα προσβάσιμος και ενθουσιώδης στο γράψιμο του!!Μάλλον στη κατηγορία της ψυχολογίας (εφαρμοσμένης όμως) θα τον κατέτασα!!

Και τα 2 βιβλία μπορείς να τα βρεις, ειδικά του Μπουσκάλια και σε καλή τιμή..Η αέναη ευφορία κανα 15ευρω θαχει,ίσως λίγο παραπάνω...Τοχω κάποια χρόνια το βιβλιαράκι..

 

Καλές αναγνώσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν θελω να εχει σχεση με ρατσισμο,ομαδες,επιστημωνικη φαντασια,γενικοτερα με την ιστορια καποιας χωρας.Θελω να εχει πιο πολυ σχεχη με τις ανθρωπινες αξιες,τον πολεμο((οχι υπερ του πολεμου).Να σας φερω ενα παραδειγμα.Ελεγα να παρω το "αναζητωντας κροκανθρωπους" του Νικολα Ασιμου.Να μην ειναι χιουμοριστικο.Να εχει σχεση με τους ανθρωπους.Δεν ξερω τι αλλο να πω..

 

Aldous Huxley - To νησι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...