Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

διαβαζω το ιστορικο μυθιστορημα Ο ΠΥΡΓΟς ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ του μανφρεντι απο τις εκδοσεις ψυχογιος και ειναι πολυ καλο,εχει πολυ γρηγορους ρυθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ριχτε μια βοηθεια πλζ .

 

Εδω κ καμποση ωρα εχω κολλησει κ αδυνατω να θυμηθω τον τιτλο ενος κλασσικου εργου .

 

Ειναι αυτος - ο καθηγητης - ο οποιος βαζει στοιχημα με ενα φιλο του να παρει μια ακαλλιεργητη κοπελα κ να την μορφωσει .

Ο καθηγητης διατεινεται οτι γινεται αυτο κ ο φιλος του οτι δεν μπορει να γινει

H υποθεση εκτυλισσεται τον 18ο αι . κ κοντευω να φρικαρω γιατι ενω ο τιτλος του βρισκεται καπου χαμενος κοντα στην επιφανεια δεν μπορω να τον θυμηθω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πυγμαλίων -Ωραία μου Κυρία -Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα.

 

Τρεις εκδοχές του ίδιου μύθου.

 

Edit: το μυαλό είναι περίεργο πράγμα. Για κάποιο λόγο νόμιζα ότι ρωτούσες για ταινία. Συγγνώμη. Εφόσον μιλάμε για βιβλίο, αναφέρεσαι στο Πυγμαλίων του George Bernard Shaw.

 

Φαντάζομαι ότι έχεις κατά νου τον Καθηγητή Χίγκινς, το φίλο του Συνταγματάρχη Πίκερινγκ (που δεν πιστεύει ότι είναι εφικτή η μεταμόρφωση) και την Ελίζα Ντούλιτλ.

 

Ο αρχικός μύθος νομίζω απαντά στον Οβίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενα επικαιρο βιβλιο "ο ανθρωπος που εγινε θεος" απο τις εκδοσεις λιβανη.μιλαει βεβαια για τη ζωη του ιησου οπως την ειδε ο συγγραφεας ο οποιος θετει και τα δικα του ερωτηματα.ειναι καμια 750 σελιδες και το πηρα 21,00 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να παρω τωρα κανενα βιβλιο αλλα δεν ξερω πιο....

 

ως τωρα εχω διαβασει Χαρυ Ποττερ,ILLUMINATI,Αρτεμης Φαουλ και Κωδικας Ντα Βιντσι...

 

λεω να δοκιμασω κανενα αστυνομικο με εξυχνιαση φονου ή κατι τετοιο,αλλα δυσταζω και λεω μηπως ειναι πολυ μπερδεμα...

 

για προτεινετε κανενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομικα, κλασσικες αξιες ειναι η Αγκαθα Κριστι και ο Sherlock Holmes. Α,επισης τα βιβλια του Mickey Spillane εχουν ενδιαφερον. Ηρωας ενας ψιλοκαφρος ντετεκτιβ που λυνει διαφορες υποθεσεις...

 

Εχει κανεις να προτεινει καποιο συναισθηματικο/ρομαντικο βιβλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει διαβασει κανεις αυτο?http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=265540 μου φαινετε καλο....

 

αν καποιος εχει διαβασει του; 10μικρους Νεγρους κατι παρομοιο θα ηθελα,δηλαδη να μην ξερει ουτε αυτος που διαβαζει μεχρι το τελος πιος ειναι ο δραστης....αλλιως με βλεπω να περνω το 8(οχτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μικρους νεγρους (και γενικα ολα τις Αγκαθα) στο τελος μαθαινεις παντα την αληθεια. Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι πολυ καλο με απιστετυτο τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το πρόβλημα που είχα ανέκαθεν με τα βιβλία της Άγκαθα Κρίστι ήταν ότι ο εκάστοτε ντετέκτιβ είχε δει ή ακούσει κάτι που δεν παρουσιαζόταν στον αναγνώστη παρά μόνο στο τέλος, με την απαραίτητη συγκέντρωση όπου αποκαλύπτεται ο μηχανισμός του εγκλήματος.

 

Τα "Πυθαγόρεια Εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη (εκδόσεις Πόλις) μου άρεσαν, αντίθετα με το 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μικρους νεγρους (και γενικα ολα τις Αγκαθα) στο τελος μαθαινεις παντα την αληθεια. Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι πολυ καλο με απιστετυτο τελος..

 

και εμενα μου αρεσει πολυ σαν υποθεση αλλα δεν ειναι λιγες οι 238 σελιδες??

 

Το πρόβλημα που είχα ανέκαθεν με τα βιβλία της Άγκαθα Κρίστι ήταν ότι ο εκάστοτε ντετέκτιβ είχε δει ή ακούσει κάτι που δεν παρουσιαζόταν στον αναγνώστη παρά μόνο στο τέλος, με την απαραίτητη συγκέντρωση όπου αποκαλύπτεται ο μηχανισμός του εγκλήματος.

 

Τα "Πυθαγόρεια Εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη (εκδόσεις Πόλις) μου άρεσαν, αντίθετα με το 8.

 

το κοιταξα και αυτο που λες τα Πυθαγόρεια Εγκλήματα,αλλα σαν υποθεση δεν με ενθουσιαζει,ισως ομως να ειναι καλυτερο απο οτι φενεται...το 8 απο οτι καταλαβα ισως μοιαζει με τον Κωδικα Ντα Βιντσι(μοιαζει??)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
και εμενα μου αρεσει πολυ σαν υποθεση αλλα δεν ειναι λιγες οι 238 σελιδες??

 

Γενικό σχόλιο, επειδή κινούμαι στην αγορά: ουκ εν το πολλώ το ευ...

 

Τα "Πυθαγόρεια Εγκλήματα" τα προτείνω γιατί είναι μια καλή προσπάθεια από Έλληνα συγγραφέα.

 

Το 8 πράγματι ήρθε στον απόηχο του Κώδικα (ίδιος εκδοτικός οίκος, στο μεγάλο "πακέτο" των θρίλερ με κάποιο πανάρχαιο μυστικό) αλλά προσωπικά δε με συγκίνησε.

 

Αν σου άρεσε ο Κώδικας (και δεν έχεις διαβάσει το ανώτερο, κατά την προσωπική μου άποψη, Illuminati-οι Πεφωτισμένοι) θα σου πρότεινα το Σκακιστικό Αυτόματο, του Ρόμπερτ Λερ (Εκδόσεις Λιβάνη).

 

Εναλλακτικά, ένα πολύ δύσκολο αλλά απολαυστικό τελικά βιβλίο είναι το "Οι Μάσκες Των Πεφωτισμένων" του Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον (Εκδόσεις Λιβάνη). Εκδόθηκε στα Αγγλικά εδώ και πολλά χρόνια (πρόσφατα ο χρόνια ασθενής συγγραφέας πέθανε) αλλά μόλις πέρυσι κυκλοφόρησε τα Ελληνικά. Προσωπικά, το βρήκα εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...