Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, λέω να διαβάσω το Εκκρεμές του Φουκώ. Αλλά σιχαίνομαι τον Έκο, τον μισώ τον καταραμένο, θέλω να του θρυμματίσω τα γόνατα. Θα μπορέσω να το διαβάσω ή τον πιάνει το δοκιμιακό του και θα μου τα κάνει ζέπελιν αναλύοντας σε 20 σελίδες τη σημασιολογική δύναμη ενός κύβου ζάχαρης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Προσωπικά, το Εκκρεμές με κούρασε (τρέχω να καλυφτώ, οι fan του Έκο το θεωρούν με διαφορά το καλύτερο).

 

Βέβαια, είμαι περίεργος με τον Έκο. Λόγου χάρη, μου άρεσε πολύ το Όνομα του Ρόδου και το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας, όμως αυτό που με ενθουσίασε ήταν το Μπαουντολίνο για το οποίο οι ως άνω fan δεν τρελαίνονται.

 

Γενικά, είναι πώς θα σου καθίσει η γραφή του και αν η ιστορία που επιλέγει για να κάνει τη σημειολογική του ανάλυση (αυτό είναι κάθε βιβλίο του) σου κάνει κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικό σχόλιο, επειδή κινούμαι στην αγορά: ουκ εν το πολλώ το ευ...

 

Τα "Πυθαγόρεια Εγκλήματα" τα προτείνω γιατί είναι μια καλή προσπάθεια από Έλληνα συγγραφέα.

 

Το 8 πράγματι ήρθε στον απόηχο του Κώδικα (ίδιος εκδοτικός οίκος, στο μεγάλο "πακέτο" των θρίλερ με κάποιο πανάρχαιο μυστικό) αλλά προσωπικά δε με συγκίνησε.

 

Αν σου άρεσε ο Κώδικας (και δεν έχεις διαβάσει το ανώτερο, κατά την προσωπική μου άποψη, Illuminati-οι Πεφωτισμένοι) θα σου πρότεινα το Σκακιστικό Αυτόματο, του Ρόμπερτ Λερ (Εκδόσεις Λιβάνη).

 

Εναλλακτικά, ένα πολύ δύσκολο αλλά απολαυστικό τελικά βιβλίο είναι το "Οι Μάσκες Των Πεφωτισμένων" του Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον (Εκδόσεις Λιβάνη). Εκδόθηκε στα Αγγλικά εδώ και πολλά χρόνια (πρόσφατα ο χρόνια ασθενής συγγραφέας πέθανε) αλλά μόλις πέρυσι κυκλοφόρησε τα Ελληνικά. Προσωπικά, το βρήκα εξαιρετικό.

 

το εχω διαβασει το Illuminati και οντως κατα την γνωμη μου ειναι ανωτερο απο τον κωδικα ντα βιντσι,μου αρεσε οαρα πολυ σαν βιβλιο!!

 

το Οι Μάσκες Των Πεφωτισμένων φενεται να ειναι πολυ καλο,μπαινει και αυτο στην λιστα......

 

αλλα οπως ειπα η πρωτη μου επιλογη θα ηταν καποιο βιβλιο με καποιο εγκλημα...αν μπορειτε να μου πειτε καποιο συγκεκριμενο βιβλιο...

 

σορρυ αν σας κουρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάολε και δν έχω ιδέα από σύγχρονους συγγραφείς για να μου έκανες μια αντιστοιχία στυλ ή γούστου σου. Θα το δανειστώ από πουθενά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

αλλα οπως ειπα η πρωτη μου επιλογη θα ηταν καποιο βιβλιο με καποιο εγκλημα...αν μπορειτε να μου πειτε καποιο συγκεκριμενο βιβλιο...

 

σορρυ αν σας κουρασα...

 

Το "Σκακιστικό Αυτόματο" είναι γεμάτο συνομωσίες και μηχανορραφίες.

 

Επίσης, "Ο Τελευταίος Πάπας" (εκδόσεις Λιβάνη -"μάστορες" στα θριλεροειδή), με Βατικανό, φόνους κτλ.

 

Επίσης, πολύ πρόσφατη κυκλοφορία, δες και "Το Χειρόγραφο του Θεού" του Χουάν Ραμόν Μπιέντμα, από τις Εκδόσεις Ψυχογιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπόν, λέω να διαβάσω το Εκκρεμές του Φουκώ. Αλλά σιχαίνομαι τον Έκο, τον μισώ τον καταραμένο, θέλω να του θρυμματίσω τα γόνατα. Θα μπορέσω να το διαβάσω ή τον πιάνει το δοκιμιακό του και θα μου τα κάνει ζέπελιν αναλύοντας σε 20 σελίδες τη σημασιολογική δύναμη ενός κύβου ζάχαρης?

Αν δεν σου αρέσει ο Έκο γενικά, καλύτερα να το αποφύγεις όπως ο διάολος [sic] το λιβάνι...

Προσωπικά, το Εκκρεμές με κούρασε (τρέχω να καλυφτώ, οι fan του Έκο το θεωρούν με διαφορά το καλύτερο).

[...]

Πρέπει να σου γνωρίσω ένα άλλο μέλος - θα του πάρει μέρες να σε αποτελειώσει... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος ξέρει να μου πει κανα καλό βιβλίο για html - css .Που να το έχει διαβάσει και να τον βοήθησε όχι απλά να το ξέρει.

Δεκτά και links για e-books

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Σκακιστικό Αυτόματο" είναι γεμάτο συνομωσίες και μηχανορραφίες.

 

Επίσης, "Ο Τελευταίος Πάπας" (εκδόσεις Λιβάνη -"μάστορες" στα θριλεροειδή), με Βατικανό, φόνους κτλ.

 

Επίσης, πολύ πρόσφατη κυκλοφορία, δες και "Το Χειρόγραφο του Θεού" του Χουάν Ραμόν Μπιέντμα, από τις Εκδόσεις Ψυχογιός.

 

πολυ ωραια φαινοντε αλλα εχω διαβασει ηδη 2 βιβλια που μπλεκουν θρησκεια(Ντα Βιντσι και ILLUMINATI) και θα ηθελα κατι διαφορετικο....

 

σορρυ και παλι για τις πολλες ερωτισεις που κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια!

 

τυχαινει να ψαχνω και εγω οτι ακρβως ψαχνει και ο greekboy,μηπως θα μπορουσατε να προτεινετε καποιο βιβλιο με τα κρητιρια που λεει πιο πανω ο greekboy?

 

ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα οπως ειπα η πρωτη μου επιλογη θα ηταν καποιο βιβλιο με καποιο εγκλημα...αν μπορειτε να μου πειτε καποιο συγκεκριμενο βιβλιο...

 

Έγκλημα και τιμωρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγκλημα και τιμωρία?

 

αυτο http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=277721 λες?αν ναι μπορεις να πεις με 1-2 σειρες την υποθεση γιατι στο σιτε που σου δωσα δεν δινει σχεδον καθολου πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία που αξίζουν να τα διαβάσεις είναι: 1) To Ημερολόγιο Ενός Μάγου

2) Ο Αλχημιστής

Τα δυο αυτά βιβλία είναι του PAulo Coelco

Αν μπορέσεις διάβασε όλα τα βιβλία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=277721 λες?αν ναι μπορεις να πεις με 1-2 σειρες την υποθεση γιατι στο σιτε που σου δωσα δεν δινει σχεδον καθολου πληροφοριες

 

Είναι που λες ένας τύπος και σκοτώνει μια κωλόγρια. Δν έχει αφήσει κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο πίσω του, και γενικά, την βγάζει λάδι ΜΕΧΡΙ που αρχίζει να τον πιάνει μανία καταδίωξης από το πουθενά και σταδιακά τείνει να πάει ο ίδιος να ομολογήσει το έγκλημά του προκειμένου να σταματήσει να βασανίζεται και να αγωνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!

 

τελικα κατεληξα(???) σε αυτο

 

αλλα και απο την αλλη σκεφτομαι αυτο

 

τελοςπαντων,μαλλον το πρωτο θα παρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σου προτείνω και το Αυπνία του Stephen King.Απ'τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει και που πολύ θα ήθελα να είχα το χρόνο να τα ξαναδιαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...