Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KANENAS γιατρος δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το αποτελεσμα.-

απλα παιρνουν αποτελεσματα απο τις προεγχειρητικες εξετασεις(παχος,κλιση κτλ.)και βλεπουν αν καλυπτεις τα min requirements

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Mετά από τρεις βδομάδες από τη LASIK υπάρχει μια θολούρα ακόμα αλλά ο γιατρός μου είπε στον μήνα θα στρώσει. Στον υπολογιστή κάθομαι σε απόσταση μισού μέτρου και λόγο παραπάνω σε 21'' οθόνη και τα βλέπω όλα αλλά με μια μικρή θολούρα, χωρίς κάποια μεγέθυνση εννοείται, μικρά/μεγάλα γράμματα τα βλέπω κανονικά και στο διάβασμα δεν κουράζομαι καθόλου. Σε χαμηλό φωτισμό βέβαια έχω ένα θέμα, καταλαβαίνω ότι η όραση μειώνεται αλλά όχι τραγικά πράγματα, μπορώ να αναγνωρίσω δηλαδή πρόσωπα και σε αρκετή απόσταση αλλά όχι ''ποιοτικά'', στο φως της ημέρας βλέπω τζάμι γράμματα χιλιοστών στο μισό μέτρο και φυσικά μακρυά αλλά με μια αισθητή θολούρα, με τα γυαλιά δεν έβλέπα σε τέτοια απόσταση όπως και το βράδυ είχα σχεδόν ο ίδιο πρόβλημα, και εκεί η όραση έπεφτε. Το βράδυ επίσης βλέπω τα φώτα με φωτοστέφανο αλλά αυτό το είχα και με τα γυαλιά, οπότε δεν προέκυψε μετά την επέμβαση. Με την εστίαση πλέον έχω ένα θέμα, καμια φορά θολώνω και πρέπει να ανοιγοκλείσω μερικές φορές αλλά δεν με πειράζει.

Στις 24 θα ξαναπάω να με δει μιας και θα χει περάσει ο μήνας, ελπίζω να φύγει η θολούρα και να μην ακούσω κι εγώ άσχημα μαντάτα αν και βλέπω ότι από την προηγούμενη βδομάδα είχα εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι εσάς που είχατε κάποιες εμπλοκές έστω και μικρές και το ψάξατε λίγο το θέμα...

Στις προεγχειρητικές εξετάσεις που βγάζει τα stats του ματιού σας έδωσε κανένα ποσοστό η κάποιο πίνακα που να λέει που είναι ο μέσος όρος, που είστε εσείς κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγαίνουν κάτι τέτοια. Όταν ο κερατοειδής είναι ΟΚ, η μυωπία σε σταθερά επίπεδα για καιρό, και κάποια άλλα πράγματα που βλέπουν (ικανοποιητική έκκριση δακρύων πχ) όπως επίσης το αν υπάρχει πίεση στο μάτι και αν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια με αυτό το φαινόμενο σου λενε ότι μπορείς να κάνεις με 95% επιτυχία.

Από κει και πέρα μεγάλη σημασία έχει και το μετά, κατά πόσο προσέχεις την πρώτη βδομάδα κυρίως και η τυπικότητα στις σταγόνες. Εγώ πχ τις έριχνα αβέρτα, ειδικά το λιπαντικό δάκρυ κάθε μισάωρο καμιά φορά.

 

Και μια ερώτηση σε σας που απέτυχε. Μήπως ακουμπήσατε τα μάτια αρκετά έντονα, τα τρίψατε δηλαδή ή κοιμάστε μπρούμυτα και ακουμπάν στο μαξιλάρι (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα Lasik πριν 1 μηνα σχεδον και δεν εχω κανένα παράπονο. Τα ματια ειναι ακομα ευαίσθητα στο δυνατό φως αλλα με γυαλια ηλιου λύνεται το πρόβλημα. Την ημερα ολα ειναι τελεια. Το βραδυ βλεπω και εγω φωτοστέφανα αλλα σε μικρότερο βαθμο απο οταν φορούσα γυαλιά.

 

Υγ: πάλι καλα που βρήκα αυτό το νημα τωρα και όχι πριν την επέμβαση, γιατι με αυτα που διάβασα, φρικαρα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άστα και εγώ έχω φρικάρει γιατί γενικά το σώμα μου δεν είμαι στον μέσο όρο, πχ δεν θα μου κάτσει κανένας φακός επαφής (από 8 διαφορετικούς που έχω δοκιμάσει στην σωστή καμπυλότητα) και έχω τρομοκρατηθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι στον ύπνο μας ακουμπάμε τα μάτια μας στο μαξιλάρι, τι σχέση έχει αυτό;

 

Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην κοιμάμαι μπρούμυτα για να μην ακουμπάν, συγκεκριμένα να μην πιέζονται στο μαξιλάρι και εννοείται όχι τρίψιμο με τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην κοιμάμαι μπρούμυτα για να μην ακουμπάν' date=' συγκεκριμένα να μην πιέζονται στο μαξιλάρι και εννοείται όχι τρίψιμο με τα χέρια.[/quote']

 

Μια απο τα ιδια και εδώ. Επισης μου ειχε πει, τον πρωτο μηνα, να μην πάει ουτε νερο βρύσης στα ματια! :-[

 

Υγ: που κάνατε την επέμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2007 που ειχα κανει επεμβαση,δε θυμαμαι δυστυχως ποια μεθοδο , οταν κοιμομουν τις 4-5 πρωτες μερες φορουσα μια «ειδικη» μασκα γιαν α μη τριβω τα ματια μου στον υπνο ! Στο μπανιο τπτ απλα εκλεινα τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια και εδώ. Επισης μου ειχε πει, τον πρωτο μηνα, να μην πάει ουτε νερο βρύσης στα ματια! :-[

 

Υγ: που κάνατε την επέμβαση?

 

Για νερό δε μου πε τίποτα, μόνο την πρώτη βδομάδα απαγορευόταν. Και σαπουνάδες μου πε να μπουν δεν τρέχει τίποτα, απλά επειδή θα τσούζουν κατά 99% θα τα τριψω οπότε για κει θέλει προσοχή. Στον ήλιο δεν έχω θέμα, βλέπω κανονικά και δεν με ενοχλεί, ακόμα και την επόμενη της εγχείρησης δεν είχα θέμα αλλά τότε δε το ρίσκαρα τα είχα φορέσει. Πρέπει να ναι και ανάλογα την περίπτωση, φίλος την πρώτη μέρα δεν μπορούσε να δει ούτε το λαμπάκι της οθόνης, τον ενοχλούσε αφάνταστα.

 

Θεσσαλονίκη έκανα την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα. Νέο μέλος στο forum γενικά, το βρήκα γιατί ψάχνω και εγώ πληροφορίες για λέιζερ.

Ήθελα πάρα πολύ να κάνω από τα 18 αλλά είχα θέμα με τα χρήματα. Πλέον μπορώ να το αντέξω οικονομικά (οι γονείς μου δηλαδή) άρα αρχικά χάρηκα πολύ στην ιδέα ότι θα το έκανα μετά τα Χριστούγεννα αλλά με όλα αυτά που διάβασα και διάφορα βίντεο στο youtube που είδα έχω φρικάρει.

 

Ίσως δεν έπρεπε να δω τίποτα και να πάω απλά να το κάνω.

Παρόλα αυτά που διάβασα βλέπω τόσο χάλια χωρίς γυαλιά λόγω υψηλού αστιγματισμού (δε θυμάμαι βαθμούς) που δεν μπορώ άλλο. Επίσης οι φακοί δε μου διορθώνουν τέλεια ποτέ το δεξί γιατί είμαι τόσο ανώμαλος που έχω στο δεξί αστιγματισμό με μυωπία και υπερμετρωπία (μη με ρωτάτε πως γίνεται) και περίεργες μοίρες που θα έπρεπε να κάνω παραγγελία φακούς πολύ συγκεκριμένους που κοστίζουν 350 ευρώ οι ετήσιοι. Αν βάλουμε και τα υγρά συν τον καθαρισμό που θέλουν οι ετήσιοι το λέιζερ κάνει απόσβεση στα 4 χρόνια.

 

Τα μάτια μου κουράζονται τόσο πολύ να εστιάσουν που το δεξί ειδικά αν δε φορέσω καθόλου γυαλιά μεσα στην ημέρα δακρύζει σαν τρελό.

 

Αλλά με έχετε φρικάρει με αυτά που ακούω και εκεί που καταλήγω είναι πως μεγάλο μερίδιο φέρει και ο γιατρός που θα κάνει τους προεγχειρητικούς. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και γιατροί που ενώ γνωρίζουν πως κάποιος έχει λίγο περισσότερες πιθανότητες να υποτροπιάσει δέχονται να τον εγχειρήσουν γιατί σου λένε αν δε δεχθώ εγώ θα δεχθεί ο επόμενος "συνάδελφος"...

 

Και τώρα οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω:

Είναι το prk λέιζερ όντως πιο επίπονο και πιο αργό στην επούλωση ακόμα και στο 2012 με τα νέα μηχανήματα;

Αν επιτρέπει το φόρουμ μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόλογο και σχετικά οικονομικό οφθαλμίατρο να αναλάβει την επέμβαση αυτή στην Θεσσαλονίκη;

 

Είναι άραγε καλύτερα να το κάνει κάποιος οφθαλμίατρος ή μια από αυτές τις ιδιωτικές κλινικές που ασχολούνται αποκλειστικά με λέιζερ και έτσι έχουν πάντα και τα τελευταία μηχανήματα;

 

Τα 0.5 και 0.25 που λέτε πως μένουν μετά το λέιζερ πόσο ενοχλητικά είναι; Γιατί δεν είχα ποτέ τόσο λίγο για να ξέρω...

 

Πάντως θυμάμαι όταν έβαζα φακούς στο αριστερό που ήταν πιο νορμάλ με φακούς έβλεπα ΠΟΛΥ πιο καθαρά από ότι με γυαλιά χωρίς να ξέρω που οφείλεται αυτό. Αν έχω αυτό το αποτέλεσμα και στα δύο μάτια με το λέιζερ τότε μάλλον αξίζει να μπω σε αυτή την διαδικασία παρόλο που τρέμω μετά τα βίντεο που είδα και αυτά που άκουσα...

 

Δίνουν όντως αγχολυτικά πριν την επέμβαση; Κάνουν όντως δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά αν θυμάσαι στο περίπου πες μας τους βαθμούς μυωπίας και κυρίως του αστιγματισμού που έχεις, Το πολύ αν είναι πάνω από 3.50 αστιγματισμός τότε μάλλον δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την επέμβαση. Εγώ στο αριστερό είχα 3 και κάτι ψιλά και μειώθηκε στο 1. Ο αστιγματισμός δεν εξαλείφεται και αν είναι αρκετά υψηλός μειώνεται πάρα πολύ λίγο.

Ο γιατρός φέρει πολύ μεγάλη ευθύνη κυρίως για τον προεγχειριτικό έλεγχο, αν είναι καλός και υπεύθυνος δεν θα σου κάνει την επέμβαση (εφόσον δεν μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα) και ούτε θα σκεφτεί μήπως πας σε κανέναν άλλο.

Τα 0.5 είναι πρακτικά 0, εγώ όπως σου είπα πριν με 1 αστιγματισμό στο ένα μάτι δεν καταλαβαίνω κάτι και φυσικά δεν φοράω γυαλιά ούτε στο PC.

Η PRK ναι πονάει και επουλώνει πιο αργά.

Τα βίντεο κακώς έκατσες και τα είδες. Και γω τα είδα αλλά μετά την επέμβαση.

Αγχωλυτικό χαπάκι πριν την επέμβαση δίνουν, εμένα δεν με έπιασε και ο γιατρός απόρησε γιατί ήμουν ο πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...