Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ναι ειδικεύεται. Πριν μπεις στο χειρουργείο υπογράφεις χαρτί ότι αν πάθεις κάτι δεν φέρουν ευθύνη.Που να τρέξεις τώρα δικαστικά.Εγώ απλά δεν βλέπω εντελώς καθαρά από το ένα μάτι. Ο άλλος είχε 3 στα 10 όραση μετά.

 

Ναι το χα υπογράψει κι εγώ. Για τον 18χρονο πάντως δε νομίζω να φταίει 100% ο γιατρός, και στο χαρτί που υπογράφεις γράφει πως κάτω των 23 ετών δεν είναι τίποτα βέβαιο.

 

Στην Θεσσαλονίκη είναι οπότε εσείς από Αθήνα δεν κινδυνεύετε.

 

Για πες μου το όνομα της, να ξέρω μην την πατήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ως τώρα τέτοια άκυρα από άντρα δεν έχω ακούσει να κούτσομπολεύει και να σχολιάζει ασθενείς...

 

 

εχω ακουσει εγω ομως. οπως επισης και του οτι πηδηξαν την ψυχικα αρρωστη ασθενη τους, πως σου φαινεται αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό για μένα.

Για όσους κάνανε prk και όσοι κάνανε lasik,

 

στις πόσες μέρες σταματήσατε ΕΝΤΕΛΩΣ τις θεραπευτικές σταγόνες (κορτιζόνες, αντιβιοτικές κτλ)...

Δεν εννοώ τις απλές ενυδατικές στο στυλ τεχνητών δακρύων αλλά τις φαρμακευτικές που πρέπει να παίρνονται ανά κάποιες ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και επίσης αν θέλετε ειδικά αυτοί που κάνατε prk να πείτε στις πόσες μέρες μπορούσατε να κάνετε άνετα τις καθημερινές σας ασχολίες (διάβασμα, τηλεόραση, υπολογιστή) χωρίς γυαλιά φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρός μου είπε πως μέχρι Φεβρουάριο να τις σταματήσω.Το διάστημα που τις σταματάνε δηλαδή είναι ανάμεσα στους 3 και 6 μήνες, όταν θα πάω το Μάρτιο δηλαδή θα έχω ήδη σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την εμπειρία μου στο θέμα...

 

είχα 3,75 στο ένα ματι και 2,75 στο άλλο και 0,75 αστιγματισμο στο ενα ματι

 

Αγχωμένος πολυ, το έψαξα παρα πολυ, σε σημείο να ξέρω τι ακριβως μου κάνουν και πως θα γίνει η επέμβαση

 

Έκανα LASIK το 2005.

 

Όλα πήγαν πολύ καλά . μάλιστα στο ένα μάτι η όραση ήταν πολυ καλύτερη από την κανονική και τα έπαιξε ο γιατρός (διάβασα στο πίνακα ακόμα και την πιο χαμηλη σειρά με τα γράμματα-ψείρες, όπου εκει απλά μπέρδεψα το 8 με το 9). Απλά στο ένα μάτι είχα 0,25 υπερμετρωπία.

 

Για 4-5 μερες έβλεπα θολά στο PC, αυτό ήταν όλο. Έτυχε 1 φορά να ανεβάσει το μάτι μου πίεση όπου έβαλα κάποιες σταγόνες για 3-4 μέρες και όλα ΟΚ. Απλά χρησιμοποιούσα για 4-5 μήνες τεχνητά δάκρυα γιατί τα δικά μου μάτια δεν βγάζουν πολύ δακρυ. Βέβαια τους τελευταίους μήνες δεν χρειαζόταν να βαζω συχνα.

ΦΥΣΙΚΑ πρέπει ειδικά τον πρώτο καιρό να ακολουθείς τις οδηγίες (οχι νερο, τριψιμο. Σταγονες στην ώρα τους κτλ)

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία έχει ο προ-εγχειριτικός έλεγχος. Αν γίνει σωστα τότε όλα είναι πιο εύκολα. πχ μετά από λίγους μήνες πήγε και η αδερφή μου και επειδή η κόρη του ματιού της είχε μεγάλη διαστολη στο φως της πρότειναν να μην κάνει. Αν έκανε θα έβλεπε τους "δακτύλιους" από τα φώτα το βράδυ. Τώρα νομίζω βγήκαν μηχανήματα που το ξεπέρασαν αυτό

 

Γενικά έχω να προτείνω να την κάνετε εφόσον είστε ΟΚ με τον προεγχειριτικό έλεγχο. Η καλύτερη "σπατάλη" χρημάτων που έχω κάνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μετά από πολύ καιρό παρατηρώ τις διαφορές στα 2 μου μάτια.Προσπαθώ να διαβάσω κρατώντας το αριστερό μάτι κλειστό αλλά δεν βλέπω καθόλου καλά.Είναι απίστευτα θολό το δεξί μάτι.Επίσης βλέπω τα πάντα πιο σκοτεινά από ότι με το αριστερό.Αλλά παρατήρησα ότι όταν χασμουριέμαι ή όταν δακρύζω το δεξί μάτι καθαρίζει για λίγα δευτερόλεπτα και βλέπω καθαρά.Λες και κάτι εμποδίζει την όραση μου και μόνο όταν υγραίνεται καθαρίζει.

Κρίμα πάντως 2 χειρουργεία, τόσος χρόνος, τόσος πόνος και να είμαι ημιγκαβή.Γιατί σε μένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι θέμα ξηροφθαλμίας; Γιατί είναι χαρακτηριστικό της ξηροφθαλμίας η θολώτητα. Δοκίμασε sytane balance. Εγώ έχοντας αλλάξει όλες τις σταγόνες ξηροφθαλμίας εντυπωσιάστικα με τις systane ultra αλλά πραγματικά έπαθα την πλάκα μου με τις systane balance. Ακόμα και σε κόντρα άνεμο δε δακρύζεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάρει αυτό το  systane πριν κάνω το λέιζερ, μα και πάλι έχω ξηροφθαλμία μόνο στο ένα μάτι;

Βάζω σταγόνες λιπαντικές αλλά δε βλέπω διαφορά, μόνο όταν δακρύζω από μόνη μου βλέπω καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με lasik πριν 4 χρονια κανενα προβλημα...Σταγονες εβαζα 4-5 μερες αντιβιωση και μετα αλλες 10 κατι αλλες

 

Τεχνικα δακρυα δεν χρειαστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...