Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη με τρομάζεις. 22 είμαι. Άκου πρεσβυωπία μετά από λίγα χρόνια...

Δεν έχω πολύ γύρω στους 2 βαθμούς τα έχω όλα και τον αστιγματισμό. Κυρίως ο αστιγματισμός θέλω να φύγει.

Ο δικός μου φάνηκε πολύ σίγουρος. 1 φορά με μέτρησε αυτός και μια θα με μετρήσουν την Τετάρτη και λογικά Παρασκευή θα με ξαναμετρήσουν ακριβώς πριν το κάνω για΄τι Παρασκευή θα το κάνω αν δε δείξουν τίποτα οι προεγχειρητικοί.

 

Αυτό για γρήγορη πρεσβυωπία πρώτη φορά το ακούω.

Μη με φρικάρεις χωρίς λόγο

 

 

Εννοώ ότι η πρεσβυωπία μπορεί να σου έρθει στα 35-40 αντί να σου έρθει μετά τα 45... (μου το είχαν πει 2 γιατροί μαλιστα) αν σου κάνει περισσότερους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

χαχαχααχχα, όχι ρε.

Εδώ πριν 10-15 χρόνια ούτε φανταζόμασταν ότι θα κάναμε όλοι λέιζερ.

Αν το σκεφτείς έχει γίνει πια σαν τα σιδεράκια. Όπως παλιά βαζαν πολλοί σιδεράκια τώρα κάνουμε όλοι λέιζερ...

 

Σε άλλα τόσα για πρεσβυωπία θα χουμ εκάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δω αύριο στους προεγχειρητικούς αν πάνε όλα καλά. 

Βρήκα και όλες τις παλιές μετρήσεις και από ότι είδα είχα από το 2010 διαφορά περίπου 0.25 σε κάθε μάτι.

Ο οφθαλμίατρος μου όμως δε το θεώρησε σημαντική μεταβολή για να μη κάνω λέιζερ.

 

Και εγώ όμως βαριέμαι να περιμένω άλλο ένα χρόνο για τόσο μικρή διαφορά.

Ελπίζω αύριο να βγουν καλές οι προεγχειριτικές για να κάνω Lasik. Γιατί αλλιώς θα τον βάλω να μου κάνει prk και από ότι ξέρω αργεί πολύυυυ η ανάρωση και οι επιπλοκές είναι περισσότερες.

 

Αν και νομίζω ότι μια χαρά θα την κάνουν με femtosecond lasik και εντυπώσεις από Δευτέρα (αν τελικά την κάνω).

Χαρά επιτέλους που θα ξεχάσω τι σημαίνει γυαλιά οράσεως και θα αλλάξω φυσικά και τα γυαλιά ηλίου (και εκεί είχα τους βαθμούς μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ και οι προεγχειρητικοί. Μια ωρίτσα κράτησαν σε διάφορα μηχανήματα και τελικά με βρήκαν κατάλληλο για Femtosecond lasik και θα το κάνω την Παρασκευή.

 

Δυστυχώς μου επιβεβαίωσαν και τις υποψίες μου ότι το αριστερό μου μάτι τεμπελιάζει. Το καταλάβαινα πως το δεξί τραβάει όλο το ζόρι. Αυτό μάλλον επειδή έχω διαφορετικούς βαθμούς στα 2 μάτια και έτσι το πιο "δυνατό" υπερ-λειτουργεί και το άλλο κάθεται...

 

Ελπίζω μετά το λέιζερ που και τα δύο μάτια θα έχουν την ίδια διαθλαστική δύναμη να στρώσει και αυτό...

 

Άντε να δούμε με την επέμβαση πόσο επίπονη είναι τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δε θυμάμαι ακριβώς.Κάπου είχα γράψει τους βαθμούς μου. Γύρω στο 2 ήταν απλά το ένα είχε υπερμετρωπία με μυωπικό αστιγματισμό και το άλλο μυωπία με μυωπικό αστιγματισμό ή κάτι τέτοιο. Κάτι ανάποδο γενικά και περίεργες μοίρες 5 το ένα και 105 το άλλο γενικά ούτε καταλάβαινα αλλά βαθμοί που δε μπορούσα ούτε φακό επαφής να βρω σωστούς.

 

Το δεξί για κάποιο λόγο (ίσως λόγω μικρότερης μυωπίας ή αστιγματισμού ή δε ξέρω γιατί) τραβούσε όλη τη δουλειά και το αριστερό τεμπέλιαζε. Αυτό όταν δε φορούσα γυαλιά. Και γενικά τα απέφευγα όσο μπορούσα.

 

Είναι σαν να έβλεπα 75% με το δεξί και 25% με το αριστερό. Για κάποιο λόγο το αριστερό τεμπέλιαζε. Είναι γνωστό σαν αμβλυωπία...

Και αυτό επηρεάζει την οπτική οξύτητα και μου είπε κάτι για 8/10 στο αριστερό που δεν έχει σχέση με τους βαθμούς. Απλά ίσως τώρα που θα φτιάξουμε τους βαθμούς και θα έχουν και τα δύο την ίδια δύναμη να διορθωθεί. Αν όχι κάτι μου είπε για κάτι ασκήσεις για ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή:

http://www.perfectvision.gr/el/technology/neurovision.html

 

Οπότε μου λέει μετά το λέιζερ αν συνεχίσει να τεμπελιάζει ΚΑΙ σε ενοχλεί αυτό τότε θα το φτιάξουμε με αυτές τις ασκήσεις.

Οπότε ας κάνω το λέιζερ την παρασκευή, ας μου μηδενίσει μυωπίες αστιγματισμούς κτλ (και να μην τρέχω για διορθωτικές) και αν σε 2-3 μήνες δω ότι έχω θέμα και με ενοχλεί τότε το λύνουμε και αυτό.

 

Ουσιαστικά μου λέει θα βλέπεις μετά το λέιζερ όπως βλέπεις με τα γυαλιά. Οπότε μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυαλια δε νομιζω πως θα ξαναβαλεις.Ειδικα αν ειχες τοσο λιγο, εγω με 5+6 πηγα καλε!Απλα ειχα μονο μυωπια.

Καλη επιτυχια ευχομαι και να δεις που θα βελτιωθουν πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ναι αλλά ο συνδυασμός μυωπία αστιγματισμός υπερμετρωπία και δε ξέρω γω τι σκοτώνει...

Πραγματικά ώρες ώρες το καταλαβαίνω πως το αριστερό τεμπελιάζει και νιώθω ότι έχω πρόβλημα και στην αντίληψη του βάθους. Όχι ότι κουτουλάω πουθενά ή οτιδήποτε αλλά γενικά το αντιλαμβάνομαι. Αν δε λυθεί τώρα με το λέιζερ θα ψάξω να δω τι θα κάνω με αυτό το τεμπέλικό μάτι.

 

Αν και νομίζω πως αν έχω 24 ώρες το 24ωρο ίδια δύναμη και στα δύο μάτια θα στρώσουν μόνα τους.



Πάντως δε το κρύβω πως φοβάμαι λίγο την διαδικασία. Όσο να πεις χειρουργείο είναι στα μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xαχαχα. Και γω τον ιδο φοβο ειχα, χειρουργειο στα ματια ΘΕΕ ΜΟΥ θα τυφλωθω, αλλά αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου τοτε δεν εχεις κανενα φοβο! Σε ενα τεταρτο-20λεπτο εχεις ξεμπερδεψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...