Προς το περιεχόμενο

Το Συμβούλιο της Ευρώπης ζητά την απαγόρευση όλων των ασύρματων τεχνολογιών στα σχολεία


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν χρησιμοποιείς μέσα μαζικής μεταφοράς και χρησιμοποιείς το τηλέφωνό σου μέσα σε αυτά και βέβαια δέχονται και οι άλλοι την ακτινοβολία του κινητού σου.

 

Για τα κτίρια που ανέφερα ως παράδειγμα: http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=109209

 

Ποσοστό της ακτινοβολίας απορροφάται κατά την ανάκλασή της αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν βρίσκεσαι ακόμα και υπό σκιά και γύρω σου υπάρχουν επιφάνειες που ανακλούν την ηλιακή ακτινοβολία δεν θα ψηθείς. Μην λέμε πάλι τα ίδια περί ακτινοβολιών. Ισχύουν τα όσα είχαμε πει και τότε σχετικά με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στις πυρκαγιές. Το ίδιο ισχύει και με την ηλιακή ακτινοβολία και το θέμα της μεταφοράς θερμότητας μέσω ακτινοβολίας.

 

Για σκέψου να μην μπορείς καν να βγεις στο μπαλκόνι σου επειδή απέναντί σου έχεις ένα γυάλινο κτίριο και η αντηλιά σε στραβώνει.

 

Είναι καθαρά θέμα παιδείας (και όχι μόρφωσης) το να σκέφτεται ο καθένας μας τον συμπολίτη του. Αν συμβεί ένα ατύχημα κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί αν κάποιος χρησιμοποιήσει το κινητό του για να έρθει ένα ασθενοφόρο αλλά άμα τον βλέπεις τον άλλο/άλλη να έχει αναμμένο τσιγάρο σε δημόσιο χώρο, να πίνει καφέ και να έχει πιάσει ψιλή κουβέντα από το κινητό... :mad: :mad: :mad:

 

Και όχι το πρόβλημα δεν είναι ο καφές... (ακόμα)... :lol:

 

Όσο για τις κεραίες και κατά πόσο είναι θέμα αυθυποβολής, αφενός πολλοί παρουσιάζουν προβλήματα χωρίς να γνωρίζουν ότι απέναντί τους έχουν μία κεραία και αφετέρου χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιοι πιστεύουν ότι δεν τίθεται θέμα υγείας οπότε και ας μας πουν που μένουν να εγκαταστήσουν απέναντί τους οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας τις κεραίες τους. ;) (Θα έχουν και σήμα καμπάνα, ποιος στην χάρη τους... μέχρι να αναρωτηθούμε για ποιον χτυπάει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα δεν καταλαβες το σκεπτικο μου και παιρνεις την ειδικη περιπτωση των γυαλινων πυργων. ποσοι γυαλινοι πυργοι υπαρχουν στην αθηνα και τι εκταση καλυπτουν? ελαχιστη. στη δικη μου περιοχη υπαρχει ενας γυαλινος πυργος και μονο ο οποιος δεν φαινεται απο την πολυκατοικια μου και μπροστα απο αυτον υπαρχει πλατεια και τα σπιτια απεναντι του δρομου και μονο.

 

ολα ομως τα κτηρια αντανακλουν ακτινοβολια ασχετως αν ειναι γυαλινα η οχι. δεν προκειται να ξηλωσουμε τα κτηρια λοιπον. επισης τα παραθυρα απο τα σπιτια και τις πολυκατοικιες πολλες φορες αντανακλουν τον ηλιο και στραβωνουν τους απεναντι. γιαυτο το λογω υπαρχουν τα σκουρα πισω απο τα τζαμια για να κοβουν αυτη την αντανακλαση μεσα στο σπιτι. στο μπαλκονι κανεις δε βγαινει οταν εχει νταλα ηλιο ουτως η αλλως γιαυτο το λογο.

 

δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα κτηρια λοιπον. παμε παρακατω. αυτο που ανεφερες στο λεωφορειο ποσοι μιλανε στα λεοφωρεια και ποσο πηχτρα ειναι το λεωφορειο για να εισαι διπλα στον αλλο σαν σαρδελα ωστε να εισαι σε αποσταση επικινδυνη για την υγεια σου? ελεος

 

μιλας για παθητικη ακτινοβολια κινητων που πιο βλαβερο ειναι το καυσαεριο και η βρωμια της αθηνας μαζι με το καπνισμα στους εξω χωρους οταν ο αερας φερνει τον καπνο στα μουτρα σου. δηλαδη τι αλλο θα διαβασω? :shifty:

 

α και για να μην το ξεχασω οι υπεριωδεις ακτινοβολιες δεν εχουν σχεση με τις αντανακλασεις και αν σε βλεπει ο ηλιος. περνανε κανονικα μεσα απο τα συννεφα. για να ξερουμε και τι λεμε και να τελειωσει επιτελους η τρομολαγνεια με τις ακτινοβολιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν καταλαβες το σκεπτικο μου και παιρνεις την ειδικη περιπτωση των γυαλινων πυργων. ποσοι γυαλινοι πυργοι υπαρχουν στην αθηνα και τι εκταση καλυπτουν? ελαχιστη. στη δικη μου περιοχη υπαρχει ενας γυαλινος πυργος και μονο ο οποιος δεν φαινεται απο την πολυκατοικια μου και μπροστα απο αυτον υπαρχει πλατεια και τα σπιτια απεναντι του δρομου και μονο.

 

...

 

Κλασσική περίπτωση νεοέλληνα: "Δεν με απασχολεί τι πρόβλημα μπορεί να έχει ένας συμπολίτης μου εφόσον δεν είναι δικό μου πρόβλημα σήμερα!!! Αν τύχει αύριο βλέπουμε!!!

 

FarCry, το έχω γράψει δυο-τρεις φορές φαίνεται δεν θα το είδες. Το παράδειγμα των κτηρίων πχ επί της Κηφισίας έγινε για να φανεί πόσο σεβόμαστε στον συμπολίτη μας. Τα ίδια και πριν μερικά χρόνια έλεγαν πολλοί καπνιστές: "Ναι, τόσο καυσαέριο αναπνέεις, ένα σωρό junk food τρως, στον ήλιο κάθεσαι με τις ώρες, ένα σωρό ξίδια κοπανάς κάθε βράδυ... το τσιγαράκι μου σου έφταιξε..."

 

Θα σου ξαναπώ λοιπόν ότι είναι θέμα πολεοδομίας το πως συμπεριφέρεται ένα κτίριο και δεν συγκρίνεται η αντανάκλαση ενός υαλοπίνακα με αυτή ενός γυάλινου κτιρίου.

 

Με την ίδια λοιπόν λογική που θέλει τον κόσμο να είναι άνετοι στο λεωφορείο/τρένο/πλοίο/κλπ και να μην τους νοιάζει η ακτινοβολία των κινητών που λειτουργούν γύρω τους, με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να σε πειράζει και ο καπνός του άλλου που βρίσκεται στο απέναντι πεζοδρόμιο, ε;;;

 

Αυτή είναι λογική, όχι παίζουμε!!!

 

Αφού υπάρχουν τόσα στραβά, ας προσθέσουμε μερικά ακόμα, κουβέντα θα κάνουμε τώρα για το αν από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουμε να τα περιορίζουμε;;; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο? ναι τραβα στη ζουγκλα και ησυχασες. οταν ζεις σε ενα μερος εχεις αποδεχθει τα θεματα που εχει. αλλιως εχεις το δικαιωμα να πας οπου αλλου γουσταρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο λάθος αυτό που λές, που δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω.

 

Υπάρχουν πράγματα που είναι έξω από τη σφαίρα επιρροής μας, αλλά υπάρχουν και άλλα που τα επιρεάζουμε άμεσα ή έμμεσα.

 

Η αλλαγή νοοτροπίας για το πώς σέβεσαι τον εαυτό σου και τους γύρω σου ανήκει στη σφαίρα της επιροής σου, ενώ παράλληλα μπορείς να δημιουργήσεις και μιμητές, που θα ακολουθήσουν τη δική σου νοοτροπία.

 

Τα δέ βαριέσαι και τα άμα δεν σου αρέσει πάνε αλλού, είναι ακριβώς ο τρόπος σκέψης που μας έχει φέρει εδώ που είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο λάθος αυτό που λές, που δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω.

 

Υπάρχουν πράγματα που είναι έξω από τη σφαίρα επιρροής μας, αλλά υπάρχουν και άλλα που τα επιρεάζουμε άμεσα ή έμμεσα.

 

Η αλλαγή νοοτροπίας για το πώς σέβεσαι τον εαυτό σου και τους γύρω σου ανήκει στη σφαίρα της επιροής σου, ενώ παράλληλα μπορείς να δημιουργήσεις και μιμητές, που θα ακολουθήσουν τη δική σου νοοτροπία.

 

καταλαβες που αναφερομουν? μπορεις να κανεις κατι για το καυσαεριο? γινεται να σταματησει να καπνιζει ο κοσμος? γινεται να σταματησουν ολοι την χρηση του κινητου και του wifi? δε γινεται. αυτα υπαρχουν. αν δε θες μπορεις να μετακομισεις αλλου σε ενα νησι της ιαπωνιας. το παθητικο δεν το γλυτωνεις. ολοι οι περιορισμοι ειναι για το ενεργητικο και για τους κλειστους χωρους λογω συσσωρευσης του προβληματος.

 

αν ειναι λαθος που ειμαι ρεαλιστης το ιδιο λαθος πιστευω ειναι και καποιος που νομιζει οτι θα αλλαξει τον κοσμο με τη νοοτροπια του

 

και θα σου αναφερω ενα πολυ απλο παραδειγμα. εχεις βαρεθει να πατας σκατα απο ζωα στα πεζοδρομια? σου αρεσει η αγγλλια που ειναι πεντακαθαρη και δεν χρειαζεται να κοιταξεις κατω μηπως πατησεις σκατα? μαθε λοιπον οτι στην αγγλια οποιος δεν μαζεψει τα σκατα του ζωου του και τον καταγγειλει ο αλλος τρωει προστιμο 1000 λιρες. βαλε και στην ελλαδα ενα τετοιο νομο (με δεδομενο οτι τηρείται) και θα δεις για ποτε θα μαζευουν οι ανθρωποι τα σκατα απο τους δρομους. δεν ειναι θεμα νοοτροπιας απλα χρηματων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην απαγορεψουνε το κινητο στο σχολειο γιατι αν απογορεουε το κινητο στο σχολειο για τα παιδια ουτε οι καθηγητες θα πρεπει να το εχουν μαζι για να δινουν το καλο παραδειγμα στα παιδια δεν μπορει να λενε στα παιδια μην εχεις το κινητο γιατι θα τιμωριθεις και οτι θα λενε και αυτοι να κυκλοφορουνε με κινητο αν το κανουν αυτο βλεπω ολα τα σχολεια να κλεινουνε.Αλλα και να το απαγορεψουνε βαζω στοιχημα θα ειμαστε οι μονη χωρα που σιγα μην το ακολουθησει εδς για το τσιγαρο που εχει απαγορευτει και οπου και αν πας καπνιζουν ολοι εδω εμεις στο σχολειο που πηγενα γιατι τελειωσα οταν θα βγαζαμε το κινητο το βλεπαν οι καθηγητες και ρωτουσαν αν ειναι καλο και αξιζει και οτι λεγαν..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...