Προς το περιεχόμενο

Το Συμβούλιο της Ευρώπης ζητά την απαγόρευση όλων των ασύρματων τεχνολογιών στα σχολεία


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την αίσθηση ότι και σε αυτό το θέμα, όπως και σε τόσα άλλα Θα αντιδράσουμε σαν κοινωνία με τη γνωστή κλασική μέθοδο του "ναι μεν αλλά" ... Σύμφωνα με τη μέθοδο αυτή όταν πρέπει να απαντήσουμε σε κάποιο ερώτημα και η απάντηση είναι λίγο-πολύ αυτονόητη και αυταπόδεικτη αλλά δεν μας ενθουσιάζει τότε η ιδανική απάντηση είναι "ναι μεν, αλλά", όπου μετά τη μαγική αυτή λεξή ακολουθεί μια παρέλαση υποθέσεων, συλλογισμών και επιχειρημάτων που τελικά αναιρούν το αρχικό απρόθυμο αλλά αναγκαστικό και αυτονόητο "ναι" ώστε να συνεχισουμε ακάθεκτοι να κάνουμε αυτό που θέλουμε!

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Είναι ολοφάνερο πιά ότι οι κάθε λογής ακτινοβολίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, λιγότερο ή περισσότερο είναι βλαβερές και επικίνδυνες. Μπορούμε να συζητάμε όσο θέλουμε για το πόσο και το πως είναι επικίνδυνες άλλα σε κάθε περίπτωση είναι τουλάχιστον υποκριτικό να λέμε ότι δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι επικίνδυνες.

Επίσης όσο λαθεμένο είναι το επιχείρημα των καπνιστών ότι, αφού ανασαίνουμε όλοι αναγκαστικά τα καυσαέρια, ας κάνουμε και όλοι μερικές τζούρες παθητικά, άλλο τόσο λαθεμένο είναι κατά τη γνώμη μου και το επιχείρημα ότι, αφού γύρω μας βρίθουν (αναμφισβήτητα) οι ακτινοβολίες που δεν μπορούμε να αποφύγουμε, αν προσθέσουμε στο μικροπεριβάλλον μας , στο σπίτι μας, στο γραφείο μας, στη καθημερινότητά μας και εμεις μερικές ακόμα δεν έγινε και τίποτα ... Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλα αυτά βλάπτουν αθροιστικά και σε κάθε περίπτωση αφού ότι και να κάνουμε γύρω μας γίνεται της κακομοίρας π.χ. στο τομέα των τροφίμων τότε ας τρώμε ληγμένα που είναι και φτηνότερα ... Η (σωστή) διαπίστωση ότι σε μεγάλο βαθμό το θέμα των ακτινοβολιών γύρω μας έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο δεν θα πρέπει να μας οδηγεί στο (λάθος) συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει τίποτα να κάνουμε ή δεν χρειάζεται να προσέχουμε καθόλου και να πάρουμε ατομικά, για τον εαυτό μας και την οικογένειά μας, όποια και όσα μέτρα μπορούμε ...

Η σωστή αντιμετώπιση του θέματος αυτού, όπως και τόσων άλλων, είναι απλά να είμαστε επιτέλους συνεπείς στην αρχική μας διαπίστωση ότι υπάρχει κάποιο θέμα υγείας και να αφήνουμε στην άκρη το "αλλά" της ολικής επαναφοράς! Και βέβαια κανείς δεν είπε να πάμε στο άλλο άκρο και να καταργήσουμε τα κινητά ή τα ασύρματα τηλέφωνα.

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να θεωρούμε ότι όσοι προβληματίζονται για την είσοδο όλων αυτών των νέων τεχνολογιών στη καθημερινή μας ζωή είναι εναντίον της τεχνολογικής εξέλιξης. Και εγώ έχω κινητό για τη δουλεία μου και μου είναι πραγματικά απαραίτητο σήμερα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάω στο κινητό είκοσι λεπτά στο τραμ σε κάποιον που πάω να συναντήσω για καφέ και να του λέω ανέκδοτα ... Θα του τα πω "live" όταν συναντηθούμε για το καφεδάκι! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω φαινεται η υποκρισια σε ολο της το μεγλαειο, οταν τα βλασταρια μιλανε στο κινητο και παιζουν στις ταξεις δεν τους ενδιαφερει, αληθεια μηπως πρεπει να ασχοληθουν επιτελους με τις κεραιες κινητης κοντα σε σχολεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι μονο το τι γίνεται στα σχολεια, αλλα ειναι εξίσου σημαντικο να μαθουμε τί πραγματικα βλαπτει και ΠΟΣΟ? Ωστε να μπορουμε να το εφαρμοσουμε στα σπιτια μας και οχι να ζουμε με τα modem, κινητα κ.α, να μας βαρανε στο κεφαλι προκαλοντας δεν ξερω και εγω ποσα προβληματα. Εγω για παραδειγμα εχω το Wi-Fi μεσα στο δωματιο και απο την στιγμη που διαβασα αυτο το θεμα τα εχω χασει, να το βαλω στο σαλονι να ή να το βγαλω οριστικα. Αλλα τι μπορεις να κανεις σε αυτες τις περιπτωσεις και ειδικά στην περιπτωση του Wi-Fi, που ναι μεν δεν εχεις δικο σου αλλα εχει ο γειτονας και οσο να ναι κατι θα ερχετε και απο αυτο.....:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν νομιζω να πετυχει η απαγορευση των κινητων στα σχολεια.καλητερα οι γονεις να μην αγοραζουν κινητα στα παιδια τους απο 8 και 10 χρονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδυνολογούν. Δεν υπάρχει σοβαρή έρευνα που να αποδεικνύει την επικινδυνότητα αυτών των συχνοτήτων. Αντιθέτως, αυτά που τρώμε είναι πράγματι επικίνδυνα και όλοι κάνουν τις πάπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τους ερευνητές, αλλά από πότε ακτινοβολία μικρότερης συχνότητας του ήλιου καταστρέφει το DNA;

 

Γιατί πιστεύω πως το άρθρο είναι παραπλανητικό; Μας λέει για 300-400-500% αυξήσεις στην παρουσίαση κάποιας ασθένειας, αλλά δεν μας λέει το ποσοστό να νοσήσουμε κάποια. Δηλαδή αν η πιθανότητα ενός ανθρώπου να εμφανίσει, πχ. καρκίνο, χωρίς να εκτίθεται στις παραπάνω ακτινοβολίες είναι 0,0001% και 0,0005% όταν εκτίθεται σε αυτές, ε σιγά το πράγμα.

 

 

ΥΓ: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων όταν ρίχνεις το ζάρι έχεις 1/6 πιθανότητες να φέρεις έξι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άμα το ρίξεις έξι φορές θα φέρεις μία φορά έξι.

http://www.youtube.com/watch?v=svwGRJA28lY&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδυνολογούν. Δεν υπάρχει σοβαρή έρευνα που να αποδεικνύει την επικινδυνότητα αυτών των συχνοτήτων. Αντιθέτως, αυτά που τρώμε είναι πράγματι επικίνδυνα και όλοι κάνουν τις πάπιες.

 

Σίγουρα αστιεύεσαι. Καλύτερα όμως να βάζεις και κάνα emoticon γιατί μπορεί κάποιος να νομίζει ότι μιλάς σοβαρά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεκαθεν νομιζω απαγορευοντουσαν τα κινητα στα σχολεια αλλα φυσικα ποτε δεν εφαρμοστηκε κατι τετοιο σωστα. Ισως καποιος "αυστηρος" καθηγητης η διευθυντης να τα "μαζευε" και μετα στο τελος καποιου διαστηματος να τα εδινε πισω...

Τωρα ισως με αυτο να γινει εφαρμογη σωστα στα σχολεια με τις ηλεκτρομαγνητικες ακτινοβολιες απο τις ερευνες κλπ αλλα σιγουρα πολοι θα ξεσηκωθουν μιας και η μονη τους ασχολια ειναι αυτη εντος ταξης φερνοντας ακομα και εμενα για παραδειγμα στις ωρες τις ιστοριας και των κειμενων και καμια φορα και των αρχαιων να μην παρακολουθησω καν την παραδωση... τελοσπαντων! για να δουμε...

 

Επισης διαβασα κατι για τις κεραιες που ειναι κοντα στα σχολεια. Πριν τα χριστουγεννα το κινητο μου δεν εγραψε ποτε "Η" η "3G" στο σχολειο αλλα μετα τις γιορτες αυτο αλαξε οπως και κοντα στο σπιτι (δεν ειναι κοντα με το σχολειο οποτε αλλη κεραια αυτη) μου που ειχε μολις 2 απο τις 5 γραμμες 3G εγινε full. Ισως με "κουνησε" λιγο αυτο και ανεβαινοντας στην ταρατσα βρηκα μια "νεα" καμιναδα με κατι κουτακια απο κατω και αργοτερα που ξεσηκωθηκαν κιαλοι εμαθα πως ηταν κεραια κινητης... εγιναν διαφορα μηπως ξεκουμπιστει και σταματησει το τηγανισμα αλλα φυσικα ματαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης διαβασα κατι για τις κεραιες που ειναι κοντα στα σχολεια. Πριν τα χριστουγεννα το κινητο μου δεν εγραψε ποτε "Η" η "3G" στο σχολειο αλλα μετα τις γιορτες αυτο αλαξε οπως και κοντα στο σπιτι (δεν ειναι κοντα με το σχολειο οποτε αλλη κεραια αυτη) μου που ειχε μολις 2 απο τις 5 γραμμες 3G εγινε full. Ισως με "κουνησε" λιγο αυτο και ανεβαινοντας στην ταρατσα βρηκα μια "νεα" καμιναδα με κατι κουτακια απο κατω και αργοτερα που ξεσηκωθηκαν κιαλοι εμαθα πως ηταν κεραια κινητης... εγιναν διαφορα μηπως ξεκουμπιστει και σταματησει το τηγανισμα αλλα φυσικα ματαια!

 

οταν εχεις σημα καμπανα το κινητο ανεβαζει λιγοτερη ακτινοβολια. σαφως ειναι καλυτερο αυτο γιατι το κινητο ερχεται σε επαφη με το σωμα σου ενω η κεραια ειναι εξω απο την πολυκατοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις σημα καμπανα το κινητο ανεβαζει λιγοτερη ακτινοβολια. σαφως ειναι καλυτερο αυτο γιατι το κινητο ερχεται σε επαφη με το σωμα σου ενω η κεραια ειναι εξω απο την πολυκατοικια

 

 

Το ίδιο πράγμα είναι όταν έχεις πολύ σήμα ακτινοβολεί λιγότερο το κινητό σου αλλα περισσότερο η κεραία και το αντίστροφο...

 

Το θέμα δεν είναι τόσο η ποσότητα αλλα η χρονική διάρκεια... μπορεί πχ να εκτίθεσαι σε ισχυρή ακτινοβολία 1 ώρα την ημερα για 1 χρόνο και να μην πάθεις τίποτα...

 

μπορεί να εκτίθεσαι σε ασθενής ακτινοβολία 4 ώρες την ημερα και στον 6o μηνα να έχεις καρκίνο...

 

είναι κάτι σαν το kino όσο περισσότερα παίζεις (δλδ όσο περισσότερη ώρα εκτίθεσαι στην ακτινοβολία) τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να βγούν οι αριθμοί που διάλεξες (δηλαδή ένα τυχαίο κύμα από τα δισεκατομμύρια ίδια σαν και αυτό που σε διαπερνάνε να τύχει να πέσει ακριβώς στην γωνια και ακριβώς στο σημείο που πρέπει πάνω σε ένα συγκεκριμένο κύτταρο σου για να το στρεβλώσει και να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται = καρκίνος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα είναι όταν έχεις πολύ σήμα ακτινοβολεί λιγότερο το κινητό σου αλλα περισσότερο η κεραία και το αντίστροφο...

 

Το θέμα δεν είναι τόσο η ποσότητα αλλα η χρονική διάρκεια... μπορεί πχ να εκτίθεσαι σε ισχυρή ακτινοβολία 1 ώρα την ημερα για 1 χρόνο και να μην πάθεις τίποτα...

 

μπορεί να εκτίθεσαι σε ασθενής ακτινοβολία 4 ώρες την ημερα και στον 6o μηνα να έχεις καρκίνο...

 

είναι κάτι σαν το kino όσο περισσότερα παίζεις (δλδ όσο περισσότερη ώρα εκτίθεσαι στην ακτινοβολία) τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να βγούν οι αριθμοί που διάλεξες (δηλαδή ένα τυχαίο κύμα από τα δισεκατομμύρια ίδια σαν και αυτό που σε διαπερνάνε να τύχει να πέσει ακριβώς στην γωνια και ακριβώς στο σημείο που πρέπει πάνω σε ένα συγκεκριμένο κύτταρο σου για να το στρεβλώσει και να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται = καρκίνος )

 

ξερω οτι η ακτινοβολια ειναι αθροιστικη. απλα δεν βρισκω προβλημα το θεμα με τις κεραιες. υπαρχουν για να εχουμε καλο σημα. αν τις απομακρυνουμε θα εχουμε σκατα σημα. τι θελουμε επιτελους? ειτε εχουμε μια κοντινη κεραια με λιγοτερη ισχυ ειτε μια μακρινη με μεγαλυτερη. το ιδιο πραγμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν τους κάδους των σκουπιδιών. Όλοι θέλουν να είναι κοντά τους ώστε να μην περπατούν πολύ για να πετάξουν τα σκουπίδια τους, αλλά όχι έξω από την πόρτα τους για λόγους αισθητικούς/υγιεινής/κλπ.

 

Για την εξυπηρέτηση λοιπών των πολλών θα πρέπει να ψήνονται μερικοί συμπολίτες μας που τις έχουν απέναντί τους και τις περισσότερες φορές δεν το γνωρίζουν κιόλας αλλά έχουν πονοκεφάλους, ημικρανίες, πέφτουν να κοιμηθούν και να ξεκουραστούν και σηκώνονται ακόμα πιο κουρασμένοι;

 

Τα πράγματα για μένα είναι απλά. Οι κεραίες της κινητής τηλεφωνίας δεν είναι φτηνές για να υπάρχει μία σε κάθε ταράτσα πολυκατοικίας οπότε και η κάλυψή της και αντίστοιχα η ακτινοβολία της να είναι μικρή, οπότε και τοποθετούν όσο το δυνατόν λιγότερες και ανεβάζουν την ισχύ τους.

 

Το θέμα λοιπόν όπως προείπα είναι ότι για την προστασία των παιδιών έχουμε τις κεραίες 300 μέτρα μακρυά από σχολεία αλλά όταν φεύγουν τα παιδιά από το σχολείο και επιστρέφουν στα σπίτια τους τις έχουν στις απέναντι ταράτσες.

 

Πρέπει λοιπόν να καθιερωθούν αυστηρότερα όρια η/μ ακτινοβολίας και αυτά να τηρούνται και πως μπορεί να γίνει αυτό το είπα σε προηγούμενο ποστ. Είναι αδιανόητο οι εταιρίες να βγάζουν στις απέναντι ταράτσες κεραίες και να τις καμουφλάρουν ώστε να φαίνονται ως ηλιακοί, καμινάδες, κλπ. Στα αεροδρόμια τα ραντάρ εκπέμπουν πολύ περισσότερη ακτινοβολία και εκεί τα κτίρια θωρακίζονται κατάλληλα για την προστασία του προσωπικού. Θα έπρεπε λοιπόν αντίστοιχα ο κόσμος να προστατεύεται να υπάρχει ένα βαν που να γυρίζει όλες τις περιοχές και να κάνει μετρήσεις και να δέχεται κλήσεις από πολίτες όπου οι τιμές ξεφεύγουν και εκεί να κατεβάζει καμπανιές στις εταιρίες και για όσους έχουν σπίτια τα οποία για λόγους κοινής ωφέλειας δέχονται στο όριο του επιτρεπτού η/μ ακτινοβολία, εκεί οι εταιρίες θα πληρώνουν για την η/μ μόνωση αυτών των οικιών.

 

Για να τοποθετηθεί μία κεραία χρειάζεται άδεια. Πολλές από τις κεραίες που λειτουργούν δεν έχουν άδεια και εύκολο είναι να το διαπιστώσουν οι αρχές κάνοντας μια βόλτα, βλέποντας ποιες κεραίες εκπέμπουν και αν υπάρχουν στην λίστα τους.

 

Για την ένταση που λέγατε, σαν συχνότητα είναι στα 900, 1800MHz και συμπεριφέρονται σαν τους φούρνους μικροκυμάτων που εκείνοι είναι στα 2000ΜΗz. Αν θέλεις κάτι να το ξεπαγώσεις το βάζεις σε χαμηλότερη ένταση, αν θέλεις να το ζεστάνεις καλά ή και να ψήσεις κάτι, το βάζεις στο τέρμα. Φανταστείτε λοιπόν τώρα την κεραία της κινητής σαν φούρνο μικροκυμάτων, όσο πιο κοντά πηγαίνεις, τόσο περισσότερο και ψήνεσαι και αντίστροφα όσο πιο μακρυά της, τόσο και λιγότερη η επίδρασή της, όπως και με τα hands-free που προτιμάμε να έχουμε το κινητό όσο πιο μακρυά από το σώμα μας όταν μιλάμε.

 

Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε λοιπόν μόνο την βόλεψή μας, αλλά πως θα αισθανόμασταν αν εμείς ήμασταν στην θέση του άλλου και απέναντί μας είχαμε μία κεραία που ακτινοβολούσε 24/7.

 

Ξέρετε πόση ηλεκτρική ισχύ χρειάζεται η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη; Πόση μόλυνση υπάρχει στην Μεγαλόπολη, Κοζάνη και Πτολεμαΐδα; Για να παραχθεί η ενέργεια που χρησιμοποιούν οι πολίτες στις μεγάλες πόλεις στην περιφέρεια γίνεται της περιφέρειας τα εννιάμερα και ο καρκίνος θερίζει γιατί τα φίλτρα που έχουν και κοστίζουν και δεν αποδίδουν, τι να κάνουμε όμως, ε;;; Κάποιοι πρέπει να πεθάνουν επειδή κάποιοι αποφάσισαν ότι θα κερδίζουν περισσότερα με το να γίνουν οι τότε μεγάλες πόλεις ακόμα μεγαλύτερες.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα σημερινά προβλήματα είναι απόρροια πολύ παλαιότερων αποφάσεων που σαν επίκεντρο δεν είχαν τον άνθρωπο, τον πολίτη, αλλά το κέρδος και αυτά πρέπει να τα βλέπουμε, να τα αντιλαμβανόμαστε, να τα γνωρίζουμε και να τα θυμόμαστε γιατί κύκλος είναι και τώρα να λυθούν τα όποια προβλήματα, πάλι μετά από μερικές δεκαετίες, αν όχι εμείς, οι επόμενες γενιές, θα τα ξαναβρούν μπροστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι ανοησίες είναι αυτές; Και πως θα παίζουν Angry Birds την ώρα της ιστορίας; Να τα πάρει ο ύπνος θέλετε; :-D

 

2. Τι θα γίνει με αυτή τη δαιμονοποίηση του wi-fi δεν ξέρω. Ντάξ, βλάφτει πες. Για πες τώρα κάτι άλλο. DECT τηλέφωνο έχεις; Ooops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο οργανισμός αυτός, ο οποίος αποτελεί τον ανώτατο οργανισμό στα θέματα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, φτάνει στο σημείο να σου λέει ότι οι νέοι ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιούν κινητά, για ποιό λόγο να αμφιβάλω για τον βαθμό της επικινδυνότητας και να παίζω με τα ποσοστά?

 

Γιατί ο βλαχό-μαγκας μπαμπάς ,

με το Cayenne πως θα κάνει τα παιδιά του να ξεχωρίσουν

αν δεν έχουν iPhone ;

 

Είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα.

Στο iPhone οι μπούληδες θα μπορούν να έχουν και φωτό και βιντεάκια από το Caynne και το φουσκωτό του μπαμπά

και να τα δείχνουν στα άλλα παιδακια.

 

Είναι πολύ σοβαρό το θέμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χάθηκαν τα bluetooth και Hands Free πρέπει να ακουμπά το κάθε πιτσιρίκι το κινητό στο κεφάλι του. Η ακτινοβολία που εκπέμπει το κάθε κινητό δεν είναι η ίδια, όπως και η απορροφημένη από το ανθρώπινο σώμα SAR (specific absorption rate). Ψάξτε στο google και βρείτε την SAR του κινητού σας. Π.χ η Ομοσπονδιακή επιτροπή επικοινωνιών της Αμερικής έχει αναφορές για την SAR πολλών γνωστών κινητών . https://gullfoss2.fc...27BCG-E2380A%27 .

 

Η ιστοσελίδα http://www.gsmarena.com έχει πληροφορίες για SAR για σχεδόν όλα τα κινητά που κυκλοφορούν.

 

 

 

 

 

 

Το iPhone 4 ανήκει στα κινητά 3G με την χαμηλότερη ακτινοβολία (1.17 watts per kilogram).

 

Δυστυχώς τα κινητά 3G έχουν μεγαλύτερο SAR από τα απλά και πρέπει να αποφεύγονται αν και ομολογώ πως μου αρέσουν πολύ. Για παράδειγμα το οικολογικό Samsung Blue Earth samsung-blue-earth.jpgμε ηλιακό συλλέκτη που κυκλοφορεί στην Ελλάδα έχει SAR 0.196 watts/Kgr δηλαδή 10 φορές λιγότερο του iPhone 4 http://reviews.cnet....-5020356-1.html.

 

 

 

 

Σε αντίθεση το πολύ πετυχημένο Nokia E71 nokia-e71.jpg έχει SAR 1.53 Watts/Kgr http://reviews.cnet....-5020357-1.html κοντά στο μέγιστο επιτρεπτό όριο.

 

Προσοχή στα Dual Sim κινητά. Είναι ότι χειρότερο για μικρά παιδιά εκπέμπουν διπλή ακτινοβολία λόγω του διπλού πομποδέκτη τους. Το πρώτο dual sim κινητό που εμφανίστηκε στην αγορά της Ελλάδας πριν τρία χρόνια και έτρεξα από τους πρώτους να αγοράσω Samsung SGH-D880 Samsung-Sgh-D88023931.jpg έχει δηλωμένο SAR από την ίδια την Samsung 0.219W/kg πολύ κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο. http://www.samsung.c...b=specification

 

Από την άλλη όμως εάν είναι απαραίτητο να έχει σύνδεση κάποιος με δύο διαφορετικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, τότε το πιθανότερο είναι ένα Dual Sim κινητό να έχει λιγότερο SAR από δύο ξεχωριστά κινητά. Το όριο SAR στην Αμερική είναι 1.7 Watt/Kgr.

 

 

Στα περισσότερα WiFi π.χ. τις intel στους φορητούς ή της Linksys στα modem/router. Υπάρχει επιλογή έντασης τους σήματος εκπομπής. Αν κάποιος μένει σε ένα δυαράκι γιατί να έχει φουλ ένταση . Κάνει την δουλεία του και με το ένα τρίτο μια χαρά .Έτσι περιορίζεται και ο κίνδυνος υποκλοπών αφού δεν γίνεσαι εύκολα ανιχνεύσιμος από μακριά.

 

Με λίγο ψάξιμο περιορίζεται ο κίνδυνος. Φυσικά πρέπει να συμβιβαστούμε λιγάκι. Γενικά η αναφορά μου φαίνεται υπερβολική. Μου θυμίζει τον πανικό τις δεκαετίας του 80 με τους φούρνους μικροκυμάτων. Όσο για το WiFi από την φύση του έχει μικρή εμβέλεια για αποφυγή των παρεμβολών. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα καινούρια draft-Ν στα 5 GHz .

 

http://www.gsmarena.com/lg_kp500_cookie-2536.php

που το γράφει το Sar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...