Προς το περιεχόμενο

Το Συμβούλιο της Ευρώπης ζητά την απαγόρευση όλων των ασύρματων τεχνολογιών στα σχολεία


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

alcemist, η είδηση προέρχεται από έγκυρες πηγές.

 

Όποιος τις αμφισβητεί ας παραθέσει στοιχεία, κάτι που φυσικά θα έχει γίνει από όσους έχουν όφελος να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση, αν και από το αποτέλεσμα, δλδ να πηγαίνει προς ψήφιση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, μάλλον τα στοιχεία τους δεν ήταν αρκετά πειστικά.

 

Κάποτε λοιπόν μας έλεγαν ότι "δεν ξέρουμε", "δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες", "το φαινόμενο είναι αρκετά πολύπλοκο για να ερευνηθεί και να βγουν ξεκάθαρα στοιχεία και αν επηρεάζονται από άλλους παράγοντες" και ένα σωρό άλλα για να διαιωνίζεται μία κερδοφόρα για αυτούς κατάσταση αδιαφορώντας για το ενδεχόμενο που πολλοί επιστήμονες είχαν αναφέρει να δημιουργούνται προβλήματα στην υγεία των πολιτών και παρά ταύτα δεν υπήρχε καμία ενημέρωσή τους από τις εταιρίες.

 

Τώρα που θα ψηφιστεί να δούμε τι θα κάνουν οι εταιρίες που θα αρχίσουν να πέφτουν μηνύσεις όπως τότε που μήνυαν τις καπνοβιομηχανίες που δεν τους είχαν ενημερώσει/προειδοποιήσει για το πρόβλημα που θα μπορούσε να τους δημιουργηθεί από το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι χθες σκάγαμε να μάθουμε την αλήθεια για το αν και κατά πόσο βλάπτει η χρήση κινητών και wifi και τώρα που το ακούμε (από επίσημα χείλη) σπεύδουν κάποιοι να το αμφισβητήσουν.

Τι να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παρεξήγησης.

 

Δεν αμφισβητώ την έρευνα. ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ πρέπει όλοι να ενημερωθούμε για τα αποτελέσματα της.

 

Με αυτούς που την αμφισβητούν χωρίς επιχειρήματα τα έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει οτι θα πεθανουμε ολοι το ξερουμε.απο την αλλη δεν παιζει να απαγορευτει το κινητο στα σχολεια και ακομα και αν γινει θα γινει σε ολες τις χωρες εκτος απο την ελλαδα.θα γινει σφαγη μεταξυ παιδιων και μαθητων αν τους απαγορευσουν τοκινητο.και β.και να το απαγορευσουν στο σχολειο στο σπιτι θα το γονατιζουν οποτε βλακιες.

 

Βασικα στην Ελλαδα υπαρχει νομος που απαγορευει τα κινητα στα σχολεια...

Αλλα ειναι σαν τον νομο του τσιγαρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η Ε.Ε. προωθούσε την Ασυρματη Δικτύωση ως μέρος του προγράμματος εξυγχρονισμού της πληροφορικής στα δημοτικά σχολεία (εμείς μόλις πριν απο 2-3 μήνες πήραμε τα πολυπόθητα λαπτοπ τα οποια χρησιμοποιει κάθε δάσκαλος μαζί με τους μαθητές του για να κάνει το μάθημα πιο συγχρονο με τη "Χρήση Τεχνολογιων της Πληροφορικής στη διδασκαλία"=ολόκληρη ευρωπαική οδηγία που επιτέλους εφτασε και στην ελλάδα) δεν την ενδιέφερε το ασύρματο δίκτυο;

Αλλά θα μου πεις σαφώς και δεν την ενδιέφερε γιατί ανάδοχος εταιρεία ήταν η Siemens. Τώρα λοιπόν που τα πήραν τα λεφτά απο το Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης και έβαλαν τα λάπτοπ σου λέει θα απαγορεύσω το ασύρματο δίκτυο στο σχολείο. Αντε με το καλό, να ξαναφέρουμε την κιμωλία γιατί ο μαρκαδόρος έχει αναθυμιάσεις, και να σβήσουμε τα φώτα να κάνουμε μάθημα με κεριά γιατί μολύνουμε το περιβάλλον και χαλάμε ρεύμα. Ρε δε γα...στε λέω γω...λαμογια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν βαλει σε ολες τις πολεις απο μια καιρεα για τις τηλεπικοινονιες,καμερες στους δρομους και παντου ρανταρ και τους φταει το κινιτο.?ειρωνια σκετη...ασε που καθε σπιτι εχει και ενα ασυρματο ρουτερ...ας γινουν αυτα πρωτα και μετα τα κινιτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η Ε.Ε. προωθούσε την Ασυρματη Δικτύωση ως μέρος του προγράμματος εξυγχρονισμού της πληροφορικής στα δημοτικά σχολεία (εμείς μόλις πριν απο 2-3 μήνες πήραμε τα πολυπόθητα λαπτοπ τα οποια χρησιμοποιει κάθε δάσκαλος μαζί με τους μαθητές του για να κάνει το μάθημα πιο συγχρονο με τη "Χρήση Τεχνολογιων της Πληροφορικής στη διδασκαλία"=ολόκληρη ευρωπαική οδηγία που επιτέλους εφτασε και στην ελλάδα) δεν την ενδιέφερε το ασύρματο δίκτυο;

Αλλά θα μου πεις σαφώς και δεν την ενδιέφερε γιατί ανάδοχος εταιρεία ήταν η Siemens. Τώρα λοιπόν που τα πήραν τα λεφτά απο το Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης και έβαλαν τα λάπτοπ σου λέει θα απαγορεύσω το ασύρματο δίκτυο στο σχολείο. Αντε με το καλό, να ξαναφέρουμε την κιμωλία γιατί ο μαρκαδόρος έχει αναθυμιάσεις, και να σβήσουμε τα φώτα να κάνουμε μάθημα με κεριά γιατί μολύνουμε το περιβάλλον και χαλάμε ρεύμα. Ρε δε γα...στε λέω γω...λαμογια!

 

Δεν το πιστεύω ότι διαβάζω τέτοια πόστ....

 

Τελικά είχα δίκιο που κάποιοι θα συνδυάσουν την απόφαση αυτή με την Ελλάδα, τα τραγελαφικά της οικονομίας της και τον Στος Καν.

 

Απλά απίστευτο...

 

Και για να ξεμπερδέψουμε λίγο τα πράγματα, η Ε.Ε προσπαθεί να προωθήσει την πρόοδο σε κάποιο τομέα. Σε κάποια στιγμή βγαίνουν οι επιστήμονες και λένε ότι το τάδε πράγμα είναι άκρως βλαβερό. Τί περιμένεις να κάνει η ΕΕ?

 

Να πεί "Δέ βαριέσαι" και να συνεχίσει ακάθεκτη το πρόγραμμα?

 

Η αναφορά της Διεθνούς Επιτροπής Ηλεκτρομαγνητικής Ασφάλειας βγήκε πρίν από 6 μόλις μήνες.

 

Μέχρι τότε ο καθένας έλεγε το μακρύ και το κοντό του για τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας των κινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα συμφωνήσω και γω ως μαθητής.... τα κινητα είναι ήδη απαγορευμένα στα σχολεία, δεν ξέρω αν ισχύει βάση νόμου αλλά είναι σίγουρα μέσα στους κανόνες. και λέω οτι ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν θα κάνει τα παιδιά να το αποχωριστουν. Ένα ντοκιμαντέρ θα τα κάνει να το αφήσουν για καμιά βδομάδα (το πολύ) μια ενημέρωση για δύο, ένας θάνατος μαθητή που η συνέπεια να έχει άμεση σχέση με τη χρήση πες 6 μήνες. όλα αυτά ξεχιούνται και το δράμα συνεχίζεται. Αμα δεν πάθεις κάτι ο ίδιος δεν μαθαίνεις, και το κινητό προσφέρει πολύ μεγάλη πολυτέλεια και στυλ για να αφεθεί έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

platonas82, φίλε μου, τα netbooks δόθηκαν στους μαθητές και στους καθηγητές για λόγους καθαρά εκπαιδευτικούς. Το wifi και κλείνει αλλά και περιορίζεται η έντασή του ώστε να καλύπτει τις ανάγκες της διδασκαλίας στα όρια της τάξης. Στο κάτω κάτω της γραφής 30 ευρώ έχουν τα 100 μέτρα cat5, και με 100 μέτρα καλύπτεις 3 τάξεις, 2-3 ηλεκτρολόγοι από τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων να μαζευτούν σε 2 μέρες έχουν τελειώσει το σχολείο.

 

Στην Πάρο έτσι έβαλαν τα ηλεκτρολογικά, υδραυλικά και λοιπά και τα παιδιά σέβονται και αγαπάνε/πονάνε το σχολείο τους και είναι σχολείο όμορφο και περιποιημένο και όχι φυλακή/μπουντρούμι με 5 μέτρα ύψος κάγκελα και συρματόπλεγμα γύρω-γύρω.

 

Λίγο πολύ άσχετα αυτά με το θέμα, αλλά θέλω να πω ότι όσο περισσότερο ασχολούμαστε ενεργά εμείς, τόσο λιγότερο οι άλλοι βρίσκουν την ευκαιρία να κάνουν την λαμογιά τους. Για αυτό και είναι σημαντικό να ενημερώνεται ο κόσμος και να αντιδρά, όχι την ανούσια αντίδραση που γίνεται μόνο για την αντίδραση, αλλά να σκέφτεται και να προβληματίζεται και να προτείνει λύσεις ακόμα και αν αυτές είναι δεν είναι σωστές ή είναι πρακτικά ανεφάρμοστες.

 

Αν ο καθένας μας έχει την όρεξη να ακούσει τον άλλο και την πρόθεση να βοηθήσει, η λύση με τον διάλογο θα βρεθεί όσο δύσκολο και αν φαντάζει το πρόβλημα στην αρχή.

 

Έτσι μας έφτασαν εδώ που είμαστε. Ο καθένας μας κοιτούσε πως θα βγάλει την ουρά του απέξω και να αφήσει τις ευθύνες του στους άλλους, οπότε και βρέθηκαν λίγοι πονηροί που ανέλαβαν αυτή την ευθύνη για να τρώνε και να καλοπερνάνε.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι θα κάνουν αυτοί, αλλά το τι θα κάνουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η Ε.Ε. προωθούσε την Ασυρματη Δικτύωση ως μέρος του προγράμματος εξυγχρονισμού της πληροφορικής στα δημοτικά σχολεία (εμείς μόλις πριν απο 2-3 μήνες πήραμε τα πολυπόθητα λαπτοπ τα οποια χρησιμοποιει κάθε δάσκαλος μαζί με τους μαθητές του για να κάνει το μάθημα πιο συγχρονο με τη "Χρήση Τεχνολογιων της Πληροφορικής στη διδασκαλία"=ολόκληρη ευρωπαική οδηγία που επιτέλους εφτασε και στην ελλάδα) δεν την ενδιέφερε το ασύρματο δίκτυο;

Αλλά θα μου πεις σαφώς και δεν την ενδιέφερε γιατί ανάδοχος εταιρεία ήταν η Siemens. Τώρα λοιπόν που τα πήραν τα λεφτά απο το Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης και έβαλαν τα λάπτοπ σου λέει θα απαγορεύσω το ασύρματο δίκτυο στο σχολείο. Αντε με το καλό, να ξαναφέρουμε την κιμωλία γιατί ο μαρκαδόρος έχει αναθυμιάσεις, και να σβήσουμε τα φώτα να κάνουμε μάθημα με κεριά γιατί μολύνουμε το περιβάλλον και χαλάμε ρεύμα. Ρε δε γα...στε λέω γω...λαμογια!

κάλιο αργά παρά ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάθηκαν τα bluetooth και Hands Free πρέπει να ακουμπά το κάθε πιτσιρίκι το κινητό στο κεφάλι του. Η ακτινοβολία που εκπέμπει το κάθε κινητό δεν είναι η ίδια, όπως και η απορροφημένη από το ανθρώπινο σώμα SAR (specific absorption rate). Ψάξτε στο google και βρείτε την SAR του κινητού σας. Π.χ η Ομοσπονδιακή επιτροπή επικοινωνιών της Αμερικής έχει αναφορές για την SAR πολλών γνωστών κινητών . https://gullfoss2.fc...27BCG-E2380A%27 .

 

Η ιστοσελίδα http://www.gsmarena.com έχει πληροφορίες για SAR για σχεδόν όλα τα κινητά που κυκλοφορούν.

 

 

 

 

 

 

Το iPhone 4 ανήκει στα κινητά 3G με την χαμηλότερη ακτινοβολία (1.17 watts per kilogram).

 

Δυστυχώς τα κινητά 3G έχουν μεγαλύτερο SAR από τα απλά και πρέπει να αποφεύγονται αν και ομολογώ πως μου αρέσουν πολύ. Για παράδειγμα το οικολογικό Samsung Blue Earth samsung-blue-earth.jpgμε ηλιακό συλλέκτη που κυκλοφορεί στην Ελλάδα έχει SAR 0.196 watts/Kgr δηλαδή 10 φορές λιγότερο του iPhone 4 http://reviews.cnet....-5020356-1.html.

 

 

 

 

Σε αντίθεση το πολύ πετυχημένο Nokia E71 nokia-e71.jpg έχει SAR 1.53 Watts/Kgr http://reviews.cnet....-5020357-1.html κοντά στο μέγιστο επιτρεπτό όριο.

 

Προσοχή στα Dual Sim κινητά. Είναι ότι χειρότερο για μικρά παιδιά εκπέμπουν διπλή ακτινοβολία λόγω του διπλού πομποδέκτη τους. Το πρώτο dual sim κινητό που εμφανίστηκε στην αγορά της Ελλάδας πριν τρία χρόνια και έτρεξα από τους πρώτους να αγοράσω Samsung SGH-D880 Samsung-Sgh-D88023931.jpg έχει δηλωμένο SAR από την ίδια την Samsung 0.219W/kg πολύ κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο. http://www.samsung.c...b=specification

 

Από την άλλη όμως εάν είναι απαραίτητο να έχει σύνδεση κάποιος με δύο διαφορετικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, τότε το πιθανότερο είναι ένα Dual Sim κινητό να έχει λιγότερο SAR από δύο ξεχωριστά κινητά. Το όριο SAR στην Αμερική είναι 1.7 Watt/Kgr.

 

 

Στα περισσότερα WiFi π.χ. τις intel στους φορητούς ή της Linksys στα modem/router. Υπάρχει επιλογή έντασης τους σήματος εκπομπής. Αν κάποιος μένει σε ένα δυαράκι γιατί να έχει φουλ ένταση . Κάνει την δουλεία του και με το ένα τρίτο μια χαρά .Έτσι περιορίζεται και ο κίνδυνος υποκλοπών αφού δεν γίνεσαι εύκολα ανιχνεύσιμος από μακριά.

 

Με λίγο ψάξιμο περιορίζεται ο κίνδυνος. Φυσικά πρέπει να συμβιβαστούμε λιγάκι. Γενικά η αναφορά μου φαίνεται υπερβολική. Μου θυμίζει τον πανικό τις δεκαετίας του 80 με τους φούρνους μικροκυμάτων. Όσο για το WiFi από την φύση του έχει μικρή εμβέλεια για αποφυγή των παρεμβολών. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα καινούρια draft-Ν στα 5 GHz .

Επεξ/σία από bisbirikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι μαθητής του γυμνασίου μα ποτε δεν το έχω παρει μαζί μου το κινητό στο σχολείο, μόνο όταν πηγαίνω βόλτα με τους φίλους μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...