Προς το περιεχόμενο

Το Συμβούλιο της Ευρώπης ζητά την απαγόρευση όλων των ασύρματων τεχνολογιών στα σχολεία


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο μονος τροπος για να πεισεις τους μαθητες (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) να μην εχουν τουλαχιστον ανοιχτο το κινητο στο σχολειο,

ειναι με ενα πολυ δυνατο και καλο ντοκιμαντερ γυρο απο την ασυρματη τεχνολογια και τις επιπτοσεις της..

πες χεστο το σχολειο, μεχρι τα 18 εισαι εκει, οταν πας σινεμα? 200+ ατομα = 200+ κινιτα πανω απο το κεφαλι σου..

 

καπου ειχα δει οτι οταν μηλας στο κινιτο, μαυριζει το κοματι του εγκεφαλου στο οποίο απο πανω εχεις το κινητο,

μην μηλισω και για τα γενετικα οργανα..

εδω φτιαγνουν ποπ κορν με 4 κινιτα.. :fear:

 

αλλα εδω στο ελλαδα , ετσι και απαγορευτουν τα κινητα.. αμεσως καταληψη θα κανουν :-(

οχι πως με χαλαει :ph34r:

 

αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι

θα το πάνε λάου λάου

αν μάθουν τα παιδιά απο μικρά πόσο επιβλαβή είναι τα κινητά, μετά θα συννεχίσουν έτσι και ως ενήλικες και θα δεχτουν πιο εύκολα τις απαγορεύσεις που θα γίνουν και σε άλλους χώρους

 

κάπως έτσι το σκέφτονται

για φαντάσου να το απαγόρευαν αύριο σε όλους τους χώρους που βρίσκονται πολλοί άνθρωποι ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την άλλη θα πρέπει να δούμε κατά πόσο τα wifi εκπέμπουν ακτινοβολία μόνο όταν στέλνουν δεδομένα οπότε και από την μέση χρήση που τους κάνουν κατά πόσο επιβαρύνουν τον οργανισμό τους δεδομένου ότι η ένταση της ακτινοβολίας πέφτει με το τετράγωνο της απόστασης και από την άλλη ζήτημα είναι να φτάνουν τα 600mW, όταν οι φούρνοι μικροκυμάτων είναι στα 1000W και η απειροελάχιστη διαρροή από αυτούς είναι πολλές φορές μεγαλύτερη από αυτές τις συσκευές για τις οποίες και συζητάμε.

 

+∞

 

Έχω βαρεθεί να ακούω για ψημένα ποπκορν.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα τοτε τι μας νοιαζει εμας αυτη η ειδηση? :P

 

Λες ζημιά να παθαίνουν τα παιδιά (αλλά και όσοι μιλάνε πολλές ώρες την ημέρα μέσω των κινητών τους) μόνο στο σχολείο;

 

Σε ποιους νομίζεις απευθυνόντουσαν οι εταιρίες που έδιναν 1500 λεπτά ομιλίας (25 ώρες) με 5 ευρώ στα καρτοκινητά τους;

 

Ο άλλος έλεγε, τα έχω που τα έχω, ας τα χρησιμοποιήσω να μην πάνε χαμένα και κάποιοι έβαζαν και δύο και τρεις κάρτες τον μήνα!!!

 

Τώρα όμως το πράγμα αλλάζει. Πριν για προληπτικούς λόγους σου έλεγαν ότι οι κεραίες της κινητής πρέπει να απέχουν 300 μέτρα από τα σχολεία. Τώρα λοιπόν σε άλλη βάση γίνεται η συζήτηση και θα αρχίσουν να ξηλώνονται οι κεραίες της κινητής τηλεφωνίας γιατί δεν μπορεί να δημιουργεί προβλήματα το κινητό στο παιδί για αυτό και να απαγορεύεται στο σχολείο και όταν γυρίζει στο σπίτι να έχει στην απέναντι ταράτσα, στα 10-15 μέτρα την κεραία της κινητής τηλεφωνίας, 24 ώρες το 24άρο ανοικτή και να εκπέμπει όσο εκπέμπουν όλα τα κινητά που καλύπτει στην περιοχή και ακόμα περισσότερο!!!

 

Είπαμε είναι ευκολία, είναι χρήσιμα, αλλά για ώρα ανάγκης, όχι για ψιλή κουβεντούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά μην τρελαθούμε κ ολάς...

 

Κ εμείς μαθητές χωρίς κινητά ήμασταν και δεν πάθαμε τίποτα..!

 

πριν καμποσα χρονια. ειναι σαν να απαγορευεις το facebook στον εθισμενο εφηβο. πως νομιζεις πως θα αντιδρασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάνε οι τιμές στα ύψη θα την κόψουν/περιορίσουν δραματικά και την χρήση (ομιλία) των κινητών αλλά και το κάπνισμα.

 

Έτσι θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν και την ακρίβεια/μείωση μισθών και συντάξεων, για το καλό μας, για να περιοριστεί το πρόβλημα της παχυσαρκίας... (μπλακ χιούμορ, κατράμι όμως, εεε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία. Απαγόρευση κινητών στα σχολεία για τους χ,ψ λόγους..Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να φτάσεις στο σημείο της απαγορευσης..Όταν ο ίδιος ο γονιός στα 12-13 γενέθλια του παιδιού του, κάνει ο ίδιος δώρο στο παιδί του ένα κινητό τηλέφωνο. Ναι μερικοί το χρειάζονται γιατί πρέπει να συννενοηθούν με τους δικούς τους για να έρθουν να τους πάρουν απο το σχολείο..Και με τις συγχωνεύσης των σχολείων φανταστείτε τι έχει να γίνει..Ναι και γω πήρα κινητό απο τα 12 μου γιατί έμενα σε μια περίεργη γειτονιά τότε και έπρεπε να έχω μια επαφή με τους δικούς μου ανθρώπους..

Το θέμα είναι αν γίνεται να υπάρχει το κινητό στην τσέπη κλειστό και όταν χρειαστεί να ανοίγει..Αλλά τα sms κατα την ώρα του μαθήματος πάνε κ'έρχονται ή ακόμα και για πλάκες κατα την ώρα του μαθήματος..Ο λόγος και η χρήση του κινητού είναι ανάλογα στον άνθρωπο..

Το θέμα είναι αν γνωρίζει την "επικυνδινότητα" και τι κάνει όταν την γνωρίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά των μαθητών απαγορεύονται στα σχολεία από το 2006.

 

στα χαρτια γιατι στην ουσια σαν τελειοφητος λυκειου μπορω να σου πω οτι δεν κανει κανεις τον κοπο στο σχολειο να σου πει "μην φερνεις κινητο". και γυμνασιο κ λυκειο που ημουν τα ιδια σκ@τ@. και αν δεν δωσουν το σωστο παραδειγμα οι καθηγητες που το κινητο καποιων χτυπαει ακομα και κατα την διαρκεια του μαθηματος πως θα περασει καν απο το μυαλο των μαθητων να κοψουν το κινητο στο σχολειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα...

 

Είναι η δεύτερη φορά που κάνω copy-paste το μήνυμα που είχα γράψει το 2005 για ανάλογο post για τα κινητά και τις ακτινοβολίες...Δυστυχώς, επαληθεύονται αυτά που λέω..Ακόμα και το γεγονός που αναφέρω οτι πιθανών να αναγραφεί κάποια στιγμή η επικινδυνότητα της κάθε ασύρματης συσκευής πάνω στη συσκευή(σε αντιστοιχία με αυτά που γράφουν πάνω στο πακέτο με τα τσιγάρα) φαίνεται να επαληθεύεται..Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι θα συμβεί στο μέλλον μόνο και μόνο αν σκεφτείς οτι η ιστορία επαναλαμβάνεται..Ό,τι έγινε με το τσιγάρο το 1920, γίνεται ακριβώς το ίδιο τώρα με τις ασύρματες συσκευές..Και ακόμα δεν έχουμε δει τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό(για την ακρίβεια τα έχουμε δει όσοι είναι η δουλειά μας, αλλα δεν είναι ευρέως γνωστά).Για να μη γράφω τα ίδια πάλι, σας παρακαλώ διαβάστε αν θέλετε τι έγραφα τότε...Ξαναλέω δυστυχώς δεν έχει αλλάξει τίποτα απο οσα πίστευα...Μακάρι να είχα κάνει λάθος...

 

 

 

Posted 10 June 2005 - 01:46 PM

Ωραίο το θέμα σας παιδιά....

 

Κάποια πραγματάκια ως γιατρός...

 

Είναι τελείως απάνθρωπο(και πονηρό) ο οποιοσδήποτε να βγάζει στην κυκλοφορία προιόν που πρώτα να μην έχει τεκμηριωμένα αποδείξει οτι δεν προκαλεί βλάβες/προβλήματα.Είναι σα να βγάλω εγω μια κονσέρβα χωρίς να έχω ελέγξει πρώτα τις παρενέργειες που προκαλεί το τάδε συστατικό και να σκοτώσω(απο δηλητηρίαση ως καρκίνο) αυτούς που θα το καταναλώσουν...!

Σε αυτό φταίμε κατα πρώτο λόγο εμείς οι επιστήμονες που σωπαίνουμε και κατα δεύτερο λόγο το κράτος που πάλι σωπαίνει(Τώρα ποιός "τα παίρνει" απο τους δύο για να σωπάσει,ας μας το πει κάποιος δικηγόρος ή ρεπόρτερ)...

Θα μου πεί κάποιος,για τα κινητά πχ απαιτούνται χρόνια ερευνών για να καταλήξουμε σε αποτέλεσμα...Σωστά...Αλλα το ίδιο έγινε με το τσιγάρο πριν πολλά χρόνια(δεκατία '20) και πλέον θρυνούμε εκατομμύρια θύματα για μια απο τις μεγάλες μάστιγες του πολιτισμού...

Και ερωτώ...Εαν ,πριν ξεκινήσει κανείς να καπνίζει το 1920,γίνονταν έρευνες και τελικά πχ το 1930-40 έβγαιναν τα πορίσματα(γνωστά σε όλους πλέον) και τότε μόνον έβγαινε σε κυκλοφορία το πρώτο πακέτο,πόσοι νομίζετε θα ξεκινούσαν να καπνίζουν...Και πόσα θύματα θα είχαμε μέχρι σήμερα?

Σε αντιστοιχία για τα κινητά...Αν ξέραμε αποδεδειγμένα απο την αρχή οτι βλάπτει(και η αρχή έχει γίνει στην Αμερική δεκαετιά του 80 αν δεν απατώμαι),θα το παίρναμε και θα το χρησιμοποιούσαμε όπως τώρα?Θα το δίναμε σε μικρά παδιά?Αν είμασταν συγκρατημένοι στην αρχή δε θα γινόταν και συνήθεια αλλα και τόσο μεγάλη ανάγκη που έχει γίνει πλέον...

 

Παρακαλώ όποιοι θέλουν να απαντήσουν με απάντηση του στυλ "όλα βλάπτουν έτσι κι αλλιώς","αφού θα πεθάνουμε έτσι κι αλλιώς μια μέρα" , παρακαλώ να μην το κάνουν αφου το έχουν κάνει ήδη πολλές φορές σε αυτό το post και τους παρακαλώ να πάνε να δουν παιδάκια απο 6-16 ετών με καρκίνο και συναφείς παθήσεις προτού απαντήσουν ξανά έτσι...

 

Μια άλλη παρατήρηση...

Όλες οι ακτινοβολίες βλάπτουν κάθε κύτταρο,άρα και κάθε οργανισμό...Και όταν λέω όλες,απο την ηλιακή και την κοσμική μέχρι αυτές της τηλεόρασης και βέβαια των κινητών...Η κάθε μια με το δικό της τρόπο...

Όσο κι αν θέλει να το αρνηθεί κάποιος(ακόμα και συνάδελφοι),απο τις πρώτες γνώσεις στην ιατρική είναι για το DNA του κυττάρου και για τους παράγοντες που το επηρεάζουν.Ένας απο τους βασικούς είναι η ακτινοβολία...

Απλώς υπάρχουν διαχωρισμοί...Αν εκτεθείς σε ραδιενεργό ακτινοβολία θα πάθεις λευχαιμία(καρκίνο δηλαδή του "αίματος" χοντρικά) σε πολύ μεγάλο ποσοστό και με ελάχιστο χρόνο έκθεσης...Οι ακτινοβολίες που μεταφέρουν χαμηλότερη ένταση(ηλεκτρομαγνητικές κτλ) έχουν λιγότερη επίδραση στο DNA κτλ(Διευκρίνηση:καρκίνος=αλλαγή,μετάλλαξη του DNA των κυττάρων!)

Άρα για να πάθεις καρκίνο απο τη χρήση κινητού πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια(πιθανών γύρω στα 20,κάτι ανάλογο με τον καρκίνο απο το τσιγάρο).Το θέμα δεν είναι όμως ο καρκίνος,γιατι 1.αργεί να εμφανισθεί και 2.αμα εμφανιστεί κλάψτα...Το θέμα είναι η ποιότητα ζωής καθόσον τη ζείς..Τι εννοώ...

Στο κινητό "μπορεί" να οφείλονται:

-Ημικρανίες,πονοκεφάλοι

-Προβλήματα όρασης ή ακοής (επηρεάζει το οπτικό και ακουστικό νεύρο)

-Στείρωση(Σε μικρά παιδιά που έχουν πανω τους ανοιχτό κινητό-σε σημείο κοντά στα γεννητικά όργανα- μπορεί να εμφανιστεί όταν ενηληκιωθούν)

-Προβλήματα επικοινωνίας,μαθησιακά παιδιών(καθαρά ψυχολογικό θέμα,αφορά γενικότερα την πολύωρη χρήση υπολογιστών,playstation κτλ απο παιδιά)

(και λέω "μπορεί",διότι έχει υποθεί ίσως αποδειχθεί απο διάφορους ερευνητές,αλλα γενικά δεν υπάρχουν διεθνείς σαφείς οδηγίες...Κακώς βέβαια,αλλα τί να κάνουμε...)

 

Θα μου πει κάποιος, τι μας λές ρε φίλε...Τίποτα δεν έχει αποδειχθεί...Αυτός που θα το πει σίγουρα όμως δε θα υποφέρει πχ απο ημικρανίες..Γιατι αν κάποιος υποφέρει θα ακούσει το παράδειγμα και πιθανών να δοκιμάσει και αυτη τη λύση(Οι ημικρανίες έχουν πάρα πολλές αιτιολογίες,απο διάφορα είδη φαγητού μέχρι το κάπνισμα και το άγχος...Δυστυχώς είναι και το κινητό ένας παράγοντας...)

 

Τέλος πάντων...Αυτά είναι θεωρητικά...Δυστυχώς η επιστήμη στην πλειοψηφία της(υπάρχουν ευτυχώς και εξαιρέσεις!) κωλυσιεργεί και στέκεται απο το βάθρο της και κοιτάει!!Φοβάμαι πως στο μέλλον(ίσως δεν το ζήσουμε κάποιοι απο εμάς) θα φτάσουμε στο ανάλογο σημείο με το τσιγάρο,δηλάδή να μας γίνει συνήθεια-εθισμός και να αναγράφουν τότε οι εταιρίες πάνω στα κινητά το ωραίο κόλπο τους "ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ κτλ" .Και δεν αστειεύομαι...Το πιστεύω...Γιατι το κινητό είναι απο τις πιο επικερδείς πλέον δραστηριότητες(Στην Ελλάδα έχουμε πάνω απο 10.000.000 κινητά..Δηλαδή περισσότερα απο τους κατοίκους!!...και δεν το λέω εγώ αυτό..όποιος θέλει το ψάχνει και το βρίσκει πανεύκολα μόνο και μόνο απο τις διαφημίσεις των εταιριών-που παινεύονται- και λένε τόσα εκατομμύρια συνδρομητές εγώ,τόσα εσύ κτλ)...

Ας μπω λίγο στο πρακτικό κομμάτι...Κάποιες πρακτικές συμβουλές για όλους,αλλα και για τους γονείς...

1.Χρησιμοποιήστε hands free όταν μιλάτε...Η μικρή απόσταση του κινητού με το κεφάλι είναι που προκαλεί απο ημικρανίες ως καρκίνους...

2.Εαν είναι δυνατόν να έχετε κλειστό το κινητό και να το ανοίγετε ΜΟΝΟ όταν το θεωρείτε απαραίτητο(Όταν περιμένετε κάποιον να σας καλέσει ή πρέπει να καλέσετε εσείς).

3.Όταν είναι ανοιχτό το κινητό να το έχετε πάντα σε απόσταση απο το σώμα σας.Στο αμάξι δηλαδή να το έχετε σε κάποια θήκη όσο το δυνατόν πιο μακριά σας.

4.Δείτε το κινητό σαν εργαλείο για έκτακτη ανάγκη και όχι σαν καθημερινό μέσο(Ποτέ μην υποκαθιστάτε το κινητό με το σταθερό όταν είστε σπίτι,μπαίνωντας έτσι στο κόλπο των εταιριών με τις δωρεάν μονάδες ώστε να μας γίνει απαραίτητο εργαλέιο στη ζωη...)

5.Προς γονείς,δασκάλους κτλ...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ κινητό σε παιδί ανήλικο!!Επιμένω...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ!!Εαν πιστεύετε οτι το παιδί χρειάζεται απαραιτήτως το κινητό,κάντε του τη χάρη να το ανοίγει ΜΟΝΟ όταν κρίνει αυτό οτι χρειάζεται και όχι να το έχει συνεχώς ανοιχτό όταν η μαμά και ο μπαμπάς το ψάχνουν..!

Για τα παιδιά επιμένω τόσο πολύ,διότι είναι σε φάση που όλο το σώμα αλλάζει μέρα με τη μέρα...Εαν δημιουργηθεί αυτη τη στιγμή πρόβλημα,θα πολλαπλασιαστεί και θα φανεί τεράστιο στο μέλλον...Συν του ότι είναι πιο ευαίσθητοι αυτοί οι οργανισμοί απ ότι οι ενήλικες...

Θα μου πει πάλι κάποιος,μα πως θα πείσω το παιδί να μη χρησιμοποιεί το κινητό,αφου του έχει γίνει ανάγκη κτλ...Η απάντηση μάλλον πρέπει να έρθει απο κάποιον πιο ειδικό στο θέμα και αυτός είναι ο ψυχολόγος που βοηθά τους γονείς να βρουν τρόπους επικοινωνίας με τα παιδιά τους...

 

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός...

Φιλικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απαγόρευση των κινητών στα σχολεία στην Ελλάδα το 2006 δέν έγινε για λόγους προστασίας της υγείας.

 

Επίσης, για τους φίλους που βιάζονται να βγάζουν επιπόλαια συμπεράσματα, τουλάχιστον ας κάνουν ένα κόπο να μελετήσουν τα λίνκς που δώθηκαν στο πρώτο πόστ.

Καλό θα τους κάνει, κακό σίγουρα όχι.

 

Διότι υπολογίζω σε λίγο να βλέπουμε απόψεις ότι η απόφαση αυτή βγαίνει για να πέσει ακόμα περισσότερο η οικονομία της Ελλάδας, η οποία απόφαση συμπίπτει και με την υπόθεση Στος Κάν. Τυχαίο? Δεν νομίζω....

 

Καλά, επειδή δε νομίζω πως πιάνεις στο ελάχιστο το πνεύμα μου.... πάρε κι εσύ κάνα κιλό καλαμπόκι για ποπ κορν και ψήσε το στέλνοντας sms καθώς διαβάζεις.

 

Η τοποθέτηση μου είχε να κάνει με το πόσο εύκολα και αγόγγιστα βλέπουμε έρευνες προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση ανάλογα με τον φορέα ή την εταιρία που βρίσκεται από πίσω.

 

Εδώ ακόμα και για το κάπνισμα πριν 50-60 χρόνια έβγαιναν και έλεγαν ότι κάνει καλό! Ακόμα και αφίσες υπάρχουν με αυτό το παράδειγμα, όποιος θέλει ας googlαρει. Ακόμα και ηρωίνη υπήρξε η νέα επαναστατική θεραπία του χρόνιου άσθματος στις αρχές του αιώνα σύμφωνα με τους γιατρούς. Πήγαινε δες πόσοι ξεκίνησαν από βήχα και γίνανε junkies επειδή "σύμφωνα με μελέτες" και τότε τους έσωζαν...

 

Και αμα θέλουμε να ασχοληθούμε σοβαρά με το θέμα της ακτινοβολίας έχουμε άποιρους άλλους παράγοντες να μας προβληματίσουν. Παράδειγμα, αν δείτε πόσες επιχειρήσεις και μαγαζιά έχουν παράνομες κατευθυντηκές κεραίες από το ένα υποκατάστημα στο άλλο για να έχουν bandwidth και να στριμάρουν βίντεο από cctv στα ταμία και τις βιτρίνες, μέχρι να έχουν πρόσβαση στο software των ταμειακών τους από το κεντρικό τους λογιστήριο (όχι απαραίτητα κακόβουλα) θα σας πέσουν τα αφτιά κάτω... Και μιλάμε για μόντες που κάνουν οι techies τους, με εντάσεις που ψήνουν όχι ποπ κορν και αβγά...αλλά ένα ταψί μουσακά! Και βέβαια, στο διπλανό κτήριο έχει ο άλλος διαμέρισμα και ψάχνεται γιατί δεν του δουλεύει σωστά το wifi, ή κάνει το παιδί του κιθάρα, ή μπαλέτο, ή ακόμα και εσύ ο ίδιος κάθεσαι και σκοτώνεσαι στο γραφείο σου στη δουλειά αλλά αυτοί οι καταραμένοι σου πονοκέφαλοι, άγνωστο γιατί, όλο και χειροτερεύουν. Μετά πας όμως και πετάς το ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι γιατί το ενσύρματό σου είναι λιγότερο επιβλαβές... Πάρε τότε καλύτερα ένα με περιστροφικό καντράν - ακόμα πιο υγιεινό είναι καθώς θα καις και θερμίδες τηλεφωνώντας..

 

Το θέμα είναι να δούμε πραγματικές αντικειμενικές μελέτες. Ούτε να είμαστε technophobics, ούτε να επιστρέψουμε στην ποτοαπαγόρευση, αλλά ούτε να ξυπνήσουμε ένα πρωί με ένα extra χέρι να έχει φυτρώσει στην πλάτη μας ή το πουλί μας να έχει βγάλει φτερά από τις μεταλλάξεις και να πετάει κελαϊδώντας στο παράθυρο...

 

Εσύ λοιπόν φίλε μου, με τις μια από εδώ και μια από εκεί τοποθετίσεις των media βάση μελετών ειδικών και "ειδικων" δεν έχεις τίποτα να προσάψεις; Διαμόρφωσες άποψη και καταστάλαξες;

 

Καλώς τότε...

 

Έτοιμο το ποπ κορν; καλή όρεξη... πάω για το μουσακά μου εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει όταν πριν από λίγα χρόνια κάποιες Γερμανικές μελέτες έλεγαν ότι τα ασύρματα δίκτυα ήταν επικίνδυνα και τότε

έσπευσαν αρκετοί Έλληνες ειδήμονες να καθησυχάσουν ότι δεν μπορούσαν να βγούν ασφαλή συμπεράσματα αφού δεν αποδείχθηκε ότι πέθανε κανένας από αυτά.

Τώρα όμως που τα χρόνια πέρασαν και οι μελέτες πολλαπλασιάστηκαν με πιο ασφαλή συμπεράσματα έχουμε τόσο "γλυκαθεί" από τα ασύρματα που οτιδήποτε κατά αυτών το θεωρούμε

υποβολιμιαίο και κατευθυνόμενο.

Πιστεύω πως είναι σωστό, στα σχολεία να μην υπάρχουν ασύρματα δίκτυα. Ας καλωδιωθούν όλες οι αίθουσες για μεγαλύτερη ασφάλεια ...

Προσωπικά στο σπίτι προτιμώ το σίγουρο καλώδιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πως όταν γυρίζει κάποιος και σας λέει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αρρωστήσουν τα παιδιά σας, το μόνο που νοιάζει τους περισσότερους είναι να αποδείξουν ότι είναι μάγκες και να δηλώσουν με "περηφάνεια" ότι δεν περνάνε αυτά στην Ελλάδα.

Πείτε ένα ευχαριστώ και ψάξτε το καλύτερα αν έχετε αμφιβολίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το θεματάκι και πολύ όμορφη η κουβέντα που ανοίχτηκε. Εντάξει δε νομίζω να χρειάζεται να διαβάσει κανείς όλες τις έρευνες που κυκλοφορούν για να καταλάβει πως η ακτινοβολία κάνει κακό. Και σίγουρα δε χρειάζεται και να πετάξει όλες τις συσκευές του (ούτε να γυρίσουμε στον μεσαίωνα κλπ κλπ).

 

Εγώ αυτό που ακολουθώ στην ζωή μου είναι ο κανόνας που λέει "όλα με μέτρο". Ναι αυτό που λένε μερικοί μερικοί πως "έτσι κι αλλιώς όλα κακό κάνουν" ισχύει, αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε για όλα αυτά; Θα πρέπει σιγά σιγά να μάθουμε να έχουμε μέτρο στην ζωή μας, να γνωρίζουμε τους κινδύνους και να προσπαθούμε να προσέχουμε όσο γίνεται περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

niksakl, δεν διαφωνώ καθόλου με τα όσα λες για τα links το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει και ο μόνος τρόπος να μάθει και να προστατευθεί είναι να έχει ένα όφελος, δλδ αν βγει στην αγορά ένα πολύ φθηνό πεδιόμετρο το οποίο σε πολύ χοντρικά θα δίνει μία ένδειξη του πόσο επιβαρύνεται κάποιος στο συγκεκριμένο σημείο από ακτινοβολία και διαπιστώνει ότι αυτή δεν προέρχεται από τον χώρο του, θα έπρεπε να μπορεί να καλεί μία υπηρεσία η οποία με μηχανήματα ακριβείας θα ερχόταν στον χώρο του θα διαπίστωνε το πρόβλημα, θα εντόπιζε τον παραβάτη, θα του έριχνε τσουχτερό πρόστιμο μέρος του οποίου θα πήγαινε στον πολίτη που δεχόταν ακτινοβολία πέρα από τα φυσιολογικά και από τον νόμο προβλεπόμενα όρια.

 

Έτσι λοιπόν θα δεις για πότε γίνονται όλοι νόμιμοι και σκέφτονται και τον συμπολίτη τους, λάθος, την τσέπη τους ήθελα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος τροπος για να πεισεις τους μαθητες (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) να μην εχουν τουλαχιστον ανοιχτο το κινητο στο σχολειο,

ειναι με ενα πολυ δυνατο και καλο ντοκιμαντερ γυρο απο την ασυρματη τεχνολογια και τις επιπτοσεις της..

πες χεστο το σχολειο, μεχρι τα 18 εισαι εκει, οταν πας σινεμα? 200+ ατομα = 200+ κινιτα πανω απο το κεφαλι σου..

 

καπου ειχα δει οτι οταν μηλας στο κινιτο, μαυριζει το κοματι του εγκεφαλου στο οποίο απο πανω εχεις το κινητο,

μην μηλισω και για τα γενετικα οργανα..

εδω φτιαγνουν ποπ κορν με 4 κινιτα.. :fear:

 

αλλα εδω στο ελλαδα , ετσι και απαγορευτουν τα κινητα.. αμεσως καταληψη θα κανουν :-(

οχι πως με χαλαει :ph34r:

Ειναι ηδη απαγορευμενα. Απλα γινετε οτι και με τους αλλους νομους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το δασκαλίστικο ύφος ΑΛΛΑ:

 

Μπορείτε να μαλώνετε όσο θέλετε για το αν τα windows είναι καλύτερα από το Linux, το Android τα σπάει σε σχέση με το άλλο και το παρ' άλλο αλλά σας παρακαλώ μην γράφετε αηδίες για τόσο σοβαρά πράγματα μόνο και μόνο για να πείτε την δική σας γνώμη σε θέματα που δεν γνωρίζετε καθόλου γιατί ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΤΕ τον κόσμο σε πολύ ΣΟΒΑΡΑ ζητήματα. Δεν είναι όλα τα θέματα το ίδιο σοβαρά. Διαβάζω πράγματα και μου σηκώνετε η τρίχα κάγκελο, συγνώμη δηλαδή αλλά λίγο σοβαρότητα διαβάζουν άνθρωποι που μπορεί να σας πάρουν στα σοβαρά. Εδώ μιλάμε για υγεία και σίγουρα αυτοί που λένε τις αρλούμπες εδώ μέσα δεν είναι γιατροί (ούτε εγώ είμαι).

 

Από το πολύ λίγο που το έχω ψάξει συνοπτικά αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:

 

- Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι τα κινητά είναι ακίνδυνα οι οποίες υπάρχουν ενδείξεις (συνομοσιολογία; ) ότι ήταν υποκινούμενες από τις εταιρείες.

- Αν τα κινητά προκαλούν καρκίνο δεν το κάνουν με τον προφανή τρόπο (έχουν μη ιονίζουσες ακτινοβολίες) αλλά με εξαιρετικά πολύπλοκο και άγνωστο βιοχημικό τρόπο (το ίδιο ισχύει για ημικρανίες κτλ).

- Λόγω του παραπάνω η επιστημονική κοινότητα δεν έχει αποφασίσει ακόμη για το θέμα μετά από 20+ χρόνια ερευνών!!

- Εν τέλει κλίνουν οι επιστήμονες προς την επικινδυνότητα των ακτινοβολιών των συσκευών(όλων των συχνοτήτων;; ) κυρίως για τα παιδιά

 

Η εφαρμογή των νόμων στην Ελλάδα είναι ένα τελείως διαφορετικό ζήτημα.

 

Αυτά και συγνώμη αν έθιξα κάποιον αλλά θεωρώ το θέμα πολύ σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...