Προς το περιεχόμενο

Υπό αμφισβήτηση το file sharing και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάς για αφαίρεση της δυνατότητας σχολιασμού (λογοκρισία FTW) ενώ έχεις τα περισσότερα ποστ στο θρεντ.

Και λες συνέχεια το ίδιο πράγμα. Πόσο ηλίθια είναι τα ποστ των άλλων και πόσο ωραία θα είναι όταν θα έρθει η ΑΕΠΙ και θα μας μαμήσει όλους (πρόσεχε μην πάθεις καμιά κράμπα από την πολλή ηδονή).

Αγοράκι μου, άλλαξε πλευρό. Αυτά που ζητάνε είναι τόσο εξωπραγματικά που δεν παίζει ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνουν αποδεκτά. Έχει πολύ δρόμο ακόμα (νομοθετικά) για να επικρατήσουν(-ετε) εδώ οι ταλιμπαν του ίντερνετ.

Οι πιτσιρικάδες το χουν καταλάβει αυτό. Εσύ θα μείνεις με τις ονειρώξεις σου για πολύ καιρό ακόμα.

Οι οποίες, παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω σε τι ωφελούν στην κοινωνία του forum όταν εκφράζονται πάνω από μία φορά.

Τον 15αχρονο από την άλλη τον δικαιολογώ λόγω ηλικίας..

 

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, μάλλον σου πέφτω μεγάλος (λόγω ηλικίας, μη πάει το μυαλό σου αλλού) για να με αποκαλείς "αγοράκι σου"..

 

Επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις (ντα) , μιλάω για μεταφορά του σχολιασμού στην ενότητα μπλα μπλα, και όχι για λογοκρισία..

 

Οι 5 σελίδες με βλακείες που έχουν καταχωρηθεί κάτω από τη συγκεκριμένη είδηση με παραληρήματα σαν τα δικά σου (ατράνταχτο επιχείρημα : "δεν παίζει ούτε ένα στο εκατομμύριο να γίνουν αποδεκτά" :cry: κλπ.)

δεν έχουν σχέση με την είδηση..

Ψυχανέμισμα του καθενός είναι και off topic..

 

Ειρήσθω εν παρόδω για να σου απαντήσω και για το νομοθετικό θέμα, υπάρχει και η σχετική γνωμοδότηση του Αρείου Πάγου (σε σχετική είδηση στο forum),

άρα "νομοθετικά" το θέμα έχει διευθετηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό αφού αυτές οι γνωμοδοτήσεις εν γένει λαμβάνονται πολύ σοβαρά υπόψη από τις ελεγκτικές αρχές και τα δικαστήρια,

αφού με βάση αυτήν, εφόσον υπάρχει ένδειξη για έγκλημα δεν χρειάζεται η άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να ληφθούν προσωπικά στοιχεία των "υπόπτων",

 

οπότε τις μπουρδίτσες που γράφεις κράτα τες για κανένα δικαστήριο αν είσαι από τους άτυχους που θα είσαι στις λίστες κάποιου tracker του οποίου οι servers θα κατασχεθούν.

Σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο, σε δύο χρόνια, δεν έχει σημασία. Οι trackers δεν ξεχνούν εξυπνάκια, έχουν Logs ..

 

Καθάρισε την τσίμπλα από τα ματάκια σου, όπως και πολλοί άλλοι που νομίζετε ότι είστε αόρατοι και απρόσβλητοι, γιατί θα έχετε μεγάλες εκπλήξεις..

 

Όσο για τα σχόλια περί κράμπας/ηδονής, ονείρωξης κλπ., γνωρίζεις λόγω προσωπικής πείρας φαντάζομαι. Αρκεί να αφήνεις το ένα σου χέρι ελεύθερο για να μπορείς να πληκτρολογείς .

Ή και πάλι , με σχόλια σαν και αυτό που έκανες, καλύτερα να μην αφήνεις κανένα χέρι ελεύθερο.. ;)

 

By the way , όλα τα υπόλοιπα posts είναι απαντήσεις σε άλλους που απευθύνθηκαν σε μένα, όπως εσύ. Γκε γκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο ποτε το να κατεβαζεις κατι απο το internet ειναι παρανομο!!!! κατα την γνωμη μου ειναι το ιδιο με το να βρεις κατι στον δρομο ακομα και αν προκειτε για ενα κινιτο που μολις κυκλοφορησε καποιος το εχασε,εσυ το παιρνεις δεν νομιζω να την πληρωσει καποιος για την αφελεια του αλλου.το να το επιστρεψεις 8α ηταν καλο βεβαια απο αποψη ηθικης αλλα δεν γινεται να φορτωνουν σε εμας την δικη τους αδυναμια να προστατευτουν απο τους γνωστους αγνωστους εκτος αμα εχεις κυρωσεις ακομα και οταν σηκωνεις το ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποτε το να κατεβαζεις κατι απο το internet ειναι παρανομο!!!!

Οταν κατεβάζεις κάτι που δεν είναι δικό σου είναι παράνομο εκτός αν έχεις τα δικαιώματα (την άδεια) αυτού που το ανέβασε και φυσικά πρέπει να του ανήκει. Αλλιως λέγεται κλεπταποδοχή. Κατα τα άλλα η ανταλλαγή ψηφιακού υλικού δεν είναι ακριβώς κλοπή με την στενή (ηθική) έννοια γι'αυτο και υπάρχουν συνεχώς αντιπαραθέσεις μερών και γνωμοδοτήσεις δικαστηρίων σαν κι αυτή. Το ζήτημα είναι που θα κάτσει η μπίλια σε 2-3 ή 5 χρόνια.. :whistle:

 

κατα την γνωμη μου ειναι το ιδιο με το να βρεις κατι στον δρομο ακομα και αν προκειτε για ενα κινιτο που μολις κυκλοφορησε καποιος το εχασε,εσυ το παιρνεις δεν νομιζω να την πληρωσει καποιος για την αφελεια του αλλου.το να το επιστρεψεις 8α ηταν καλο βεβαια απο αποψη ηθικης αλλα δεν γινεται να φορτωνουν σε εμας την δικη τους αδυναμια να προστατευτουν απο τους γνωστους αγνωστους εκτος αμα εχεις κυρωσεις ακομα και οταν σηκωνεις το ευρω.

 

Αυτο που γράφεις για το κινητό δεν ισχυει σε χώρες όπως η Αγγλία γιατί αν πάρεις κλεμμένο/χαμένο κινητό θα σε βρουν από το ΙΜΕΙ αν εχει δηλωθει κλοπη. Οποτε τότε την εφούτσισες πανηγυρικώς! Απο την άλλη στο καγκουριστάν (βλ. Ελλάδα) ακριβως επειδή ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και το πορτοφόλι του, αποφάσισαν ή θα αποφασίσουν σύντομα να πληρώνονται όλα και μάλιστα ακριβά. Κι αυτό γιατι εδώ δεν υπάρχει ούτε ο ελάχιστος σεβασμός, η αλληλεγγύη και απαιτούμενη παιδεία ώστε οι 9 στους 10 να επιστρέφουν το κλεμμένο κινητό στον κάτοχο και να κατεβάζουν μόνο ότι χρειάζεται χωρις να διατυμπανίζουν πόσο μάγκες είναι που κατεβάζουν αντίγραφα και δεν τους πιάνει κανείς.

 

Ψιλά γράμματα για ορισμένους.. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο εμενα pigeon για το παραπανω σχολιο.....δεν υπαρχει ούτε ο ελάχιστος σεβασμός, η αλληλεγγύη και απαιτούμενη παιδεία ώστε οι 9 στους 10 να επιστρέφουν το κλεμμένο κινητό στον κάτοχο..καλα τα λες....καποια στιφμη το κατεβασμα αρχειων ειχε γινει μοδα ο καθενας κατεβαζε ταινιες και ελεγε ουαου δειτε εγω κατεβαζω....ποσες φορες εχω βρει κινιτα χαμενα...παντα τα επεστρεφα τα ανοιγα και επερνα τηλεφωνο...ενω οταν εχασα εγω το δικο μου τιποτα...ποσο ενοχλητικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατεβάζεις κάτι που δεν είναι δικό σου είναι παράνομο εκτός αν έχεις τα δικαιώματα (την άδεια) αυτού που το ανέβασε και φυσικά πρέπει να του ανήκει. Αλλιως λέγεται κλεπταποδοχή. Κατα τα άλλα η ανταλλαγή ψηφιακού υλικού δεν είναι ακριβώς κλοπή με την στενή (ηθική) έννοια γι'αυτο και υπάρχουν συνεχώς αντιπαραθέσεις μερών και γνωμοδοτήσεις δικαστηρίων σαν κι αυτή. Το ζήτημα είναι που θα κάτσει η μπίλια σε 2-3 ή 5 χρόνια.. :whistle:

 

 

 

Αυτο που γράφεις για το κινητό δεν ισχυει σε χώρες όπως η Αγγλία γιατί αν πάρεις κλεμμένο/χαμένο κινητό θα σε βρουν από το ΙΜΕΙ αν εχει δηλωθει κλοπη. Οποτε τότε την εφούτσισες πανηγυρικώς! Απο την άλλη στο καγκουριστάν (βλ. Ελλάδα) ακριβως επειδή ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και το πορτοφόλι του, αποφάσισαν ή θα αποφασίσουν σύντομα να πληρώνονται όλα και μάλιστα ακριβά. Κι αυτό γιατι εδώ δεν υπάρχει ούτε ο ελάχιστος σεβασμός, η αλληλεγγύη και απαιτούμενη παιδεία ώστε οι 9 στους 10 να επιστρέφουν το κλεμμένο κινητό στον κάτοχο και να κατεβάζουν μόνο ότι χρειάζεται χωρις να διατυμπανίζουν πόσο μάγκες είναι που κατεβάζουν αντίγραφα και δεν τους πιάνει κανείς.

 

Ψιλά γράμματα για ορισμένους.. :whistle:

Μα το κατεβαζεις με την προοπτικη οτι αυτος που το διαμοιραζει το εχει αγωρασει και δεν εκμεταλευεται το προϊον αφου το διανεμει δωρεαν .Οσο για την παιδεια δεν αποτελει προβλημα αυτων που δεν την εχουν αλλα αυτων που την εχουν και αρνουνται να την δωσουν και αυτων που την εχουν και το μονο που κανουν ειναι να γκρινιαζουν για τους αλλους αντι να κανουν προσπαθειες να βελτιωσουν την κατασταση(προς αποφυγη παρεξηγησεων δε επιτηθομαι σε εσενα μιλω γενικοτερα) και το πληθος των "θυματων" ειναι τετοια ατομα.Και τελικα ακομα και παρανομο να ειναι πηστευω πως η ηθικη ξεπερνα και τους νομους και ειναι ανηθικο να κυνηγουν τον απλο κοσμο για να υπερπλουτιζουν και συναμα να μπορουν να τον ελεγχουν αντι να προτεινουν συμβιβαστικες λυσεις.η πειρατεια δεν ειναι κλεπταποδοχη ειναι μια αντιδραση στο καπιταλισμο ή ισως ενα μερος του αφου και αυτη εμπεριεχει το σε εναν βαθμο το μεγιστο επιθυμητο αποτελεσμα με το λιγοτερο δυνατο κοστος.Αμα θελεται να καταπολεμησεται την πειρατεια αλλαξται συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kfyros:

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, μάλλον σου πέφτω μεγάλος (λόγω ηλικίας, μη πάει το μυαλό σου αλλού) για να με αποκαλείς "αγοράκι σου"..

Μη βάλεις στοίχημα, μπορεί να χάσεις.

 

Επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις (ντα) , μιλάω για μεταφορά του σχολιασμού στην ενότητα μπλα μπλα, και όχι για λογοκρισία..

προτείνω στη διεύθυνση του forum , να ποστάρει τέτοιες ειδήσεις στο εξής χωρίς δυνατότητα σχολιασμού..

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

 

Οι 5 σελίδες με βλακείες που έχουν καταχωρηθεί κάτω από τη συγκεκριμένη είδηση με παραληρήματα σαν τα δικά σου (ατράνταχτο επιχείρημα : "δεν παίζει ούτε ένα στο εκατομμύριο να γίνουν αποδεκτά" :cry: κλπ.)

Αυτό το λένε εκτίμηση.

Επιχείρημα είναι μια έννοια που μάλλον δε γνωρίζεις.

Επιχείρημα δεν είναι να αποκαλείς τον άλλο ηλίθιο, αυτό κράτα μόνο.

 

δεν έχουν σχέση με την είδηση..

Ψυχανέμισμα του καθενός είναι και off topic..

Ειίσαι σίγουρος ότι κατάλαβες ποιό είναι το topic?

 

Ειρήσθω εν παρόδω για να σου απαντήσω και για το νομοθετικό θέμα, υπάρχει και η σχετική γνωμοδότηση του Αρείου Πάγου (σε σχετική είδηση στο forum),

άρα "νομοθετικά" το θέμα έχει διευθετηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό αφού αυτές οι γνωμοδοτήσεις εν γένει λαμβάνονται πολύ σοβαρά υπόψη από τις ελεγκτικές αρχές και τα δικαστήρια,

αφού με βάση αυτήν, εφόσον υπάρχει ένδειξη για έγκλημα δεν χρειάζεται η άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να ληφθούν προσωπικά στοιχεία των "υπόπτων",

Το θέμα το ξέρω και έχω τοποθετηθεί.

Η γνωμοδότηση δεν είναι νόμος.

Επίσης, οι γνωμοδοτήσεις αυτές αναφέρονται σε περιπτώσεις εξυβρίσεων, συκοφαντιών, εκβιασμών και δύσκολα θα χρησιμοποιηθούν για το πογκρόμ εναντίων file sharers που φαντασιώνεσαι.

Τσάμπα ηδονίστηκες πάλι.

 

οπότε τις μπουρδίτσες που γράφεις κράτα τες για κανένα δικαστήριο αν είσαι από τους άτυχους που θα είσαι στις λίστες κάποιου tracker του οποίου οι servers θα κατασχεθούν.

Σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο, σε δύο χρόνια, δεν έχει σημασία. Οι trackers δεν ξεχνούν εξυπνάκια, έχουν Logs ..

 

Καθάρισε την τσίμπλα από τα ματάκια σου, όπως και πολλοί άλλοι που νομίζετε ότι είστε αόρατοι και απρόσβλητοι, γιατί θα έχετε μεγάλες εκπλήξεις..

 

Όσο για τα σχόλια περί κράμπας/ηδονής, ονείρωξης κλπ., γνωρίζεις λόγω προσωπικής πείρας φαντάζομαι. Αρκεί να αφήνεις το ένα σου χέρι ελεύθερο για να μπορείς να πληκτρολογείς .

Ή και πάλι , με σχόλια σαν και αυτό που έκανες, καλύτερα να μην αφήνεις κανένα χέρι ελεύθερο.. ;)

 

By the way , όλα τα υπόλοιπα posts είναι απαντήσεις σε άλλους που απευθύνθηκαν σε μένα, όπως εσύ. Γκε γκε;

Για την υπόλοιπη μπουρδολογία σου δεν έχω ιδιαίτερα σχόλια, οι ασυναρτησίες που λες μιλάνε από μόνες τους.

Την άποψή μου για την πειρατεία δεν την ξέρεις γιατί δεν την εξέφρασα σε αυτό το θρεντ.

Το υφάκι σου μου την έδωσε και αυτό καυτηρίασα.

By the way, στο 1ο σου ποστ (πριν δλδ σου απευθυνθεί κανείς) λες μεταξύ άλλων

 

Για άλλη μια φορά , οι π@π@ριές που γράφονται σε topic που αφορά την πειρατεία ξεπερνάνε τη φαντασία, και δείχνουν την απύθμενη ανοησία του νεοέλληνα, και δυστυχώς κυρίως των νεώτερων ηλικιών ..

Όχι ότι έχει σημασία αφού αυτό που λέω εγώ είναι ότι το να λες τον άλλο ανοητο δεν είναι επιχείρημα.

Ειδικά όταν τις βλακείες τις λες εσύ. Γκε γκε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λόγος παραπάνω να αντιμετωπίζεται με ωριμότητα από τους περισσότερους, εντούτοις διαπιστώνω το αντίθετο.

 

Αφου ξερεις οτι η ανταλλαγη αρχειων ειναι μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση , εχει να κανει με την ιδια την γεννεση και φυση του διαδικτυου,την επικοινωνια και την ελευθερια της εκφρασης.Σε μια εποχη που βαδιζει προς την πληρη δικτυωση λογικο ειναι η λεξη 'share' να βρισκεται παντου , και οι διαχωριστικη γραμμη μεταξυ σωστου και λαθους λεπτη.Εξαλλου μετα απο τα περι παιδειας , τζαμπαμαγκιας κλπ :D , παραδεχεσαι και εσυ τελικα οτι..:

 

 

Οταν κατεβάζεις κάτι που δεν είναι δικό σου είναι παράνομο εκτός αν έχεις τα δικαιώματα (την άδεια) αυτού που το ανέβασε και φυσικά πρέπει να του ανήκει. Αλλιως λέγεται κλεπταποδοχή. Κατα τα άλλα η ανταλλαγή ψηφιακού υλικού δεν είναι ακριβώς κλοπή με την στενή (ηθική) έννοια γι'αυτο και υπάρχουν συνεχώς αντιπαραθέσεις μερών και γνωμοδοτήσεις δικαστηρίων σαν κι αυτή. Το ζήτημα είναι που θα κάτσει η μπίλια σε 2-3 ή 5 χρόνια.. :whistle: Αυτο που γράφεις για το κινητό δεν ισχυει σε χώρες όπως η Αγγλία γιατί αν πάρεις κλεμμένο/χαμένο κινητό θα σε βρουν από το ΙΜΕΙ αν εχει δηλωθει κλοπη. Οποτε τότε την εφούτσισες πανηγυρικώς! Απο την άλλη στο καγκουριστάν (βλ. Ελλάδα) ακριβως επειδή ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και το πορτοφόλι του, αποφάσισαν ή θα αποφασίσουν σύντομα να πληρώνονται όλα και μάλιστα ακριβά. Κι αυτό γιατι εδώ δεν υπάρχει ούτε ο ελάχιστος σεβασμός, η αλληλεγγύη και απαιτούμενη παιδεία ώστε οι 9 στους 10 να επιστρέφουν το κλεμμένο κινητό στον κάτοχο και να κατεβάζουν μόνο ότι χρειάζεται χωρις να διατυμπανίζουν πόσο μάγκες είναι που κατεβάζουν αντίγραφα και δεν τους πιάνει κανείς. Ψιλά γράμματα για ορισμένους.. :whistle:

 

Kαι το οτι πρεπει αναφερονται ολοι οι παραμετροι ενος προβληματος για μερικους, δηλαδη το οτι καποιοι δεν θελουν να το βλεπουν η να το συζητανε μονοπλευρα , ειναι μαλλον η πιο υγιης αντιμετωπιση αυτου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρατεια δεν ειναι κλεπταποδοχη ειναι μια αντιδραση στο καπιταλισμο ή ισως ενα μερος του αφου και αυτη εμπεριεχει το σε εναν βαθμο το μεγιστο επιθυμητο αποτελεσμα με το λιγοτερο δυνατο κοστος.Αμα θελεται να καταπολεμησεται την πειρατεια αλλαξται συστημα.

Δυό λόγια μόνο: Ιδεολογία είναι να μην ακούω καθόλου σκουπίδια όχι να στήνομαι έξω από τα κέντρα τους και να τους ακούω τζάμπα. Αντιστοίχως αυτό ισχύει και για τα downloads. Το "τζάμπα" δεν είναι ιδεολογία είναι αναξιοπρέπεια. Αν θέλεις πραγματικά να κάνεις τέτοια επανάσταση που επικαλείσαι, ακούς μόνο ελεύθερα τραγούδια (και όχι τζάμπα) Θεοδωράκη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυό λόγια μόνο: Ιδεολογία είναι να μην ακούω καθόλου σκουπίδια όχι να στήνομαι έξω από τα κέντρα τους και να τους ακούω τζάμπα. Αντιστοίχως αυτό ισχύει και για τα downloads. Το "τζάμπα" δεν είναι ιδεολογία είναι αναξιοπρέπεια. Αν θέλεις πραγματικά να κάνεις τέτοια επανάσταση που επικαλείσαι, ακούς μόνο ελεύθερα τραγούδια (και όχι τζάμπα) Θεοδωράκη. :P

εγω που σε κεντρα διασκεδασης δε παταω ουτε οταν με τραβανε με το ζορι και δεν κατεβαζω ουτε τσαμπα τα τραγουδια τους,μπορω να κατεβαζω τα αλλα πειρατικα? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και βλέπω τις αντιπαραθέσεις εδώ μέσα ανάμεσα σε "νόμιμους" και "παράνομους" και θέλω να κάνω κάποιες επισημάνσεις :

 

1. Ας μας πει κάποιος από τους "νόμιμους", εαν δεν έχει κατεβάσει, χρησιμοποιήσει, εγκαταστήσει, παρακολουθήσει ή ακούσει ποτέ του προϊον clopyright είτε είναι software, τραγούδι ή ταινία. Δεν υπάρχει περίπτωση όσο και αν ισχυριστεί το αντίθετο. Άρα ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτο και εδώ μέσα δεν νομίζω να υπάρχει "αναμάρτητος". Όλοι κάποτε έστω και για μια φορά γίναμε λάτρεις του "τζάμπα".

 

2. Στους "πειρατές" έχω να πω τα εξής. Διαμαρτύρεστε για το υπερβολικό κόστος των ταινιών, των CD κλπ αλλά δεν σας είδα να διαμαρτύρεστε για τα 2-3 ποτάκια το βράδυ που κοστίζουν ένα CD, το κόστος του φαγητού στα ντελιβεράδικα κ.α. Καπιταλιστική κοινωνία έχουμε αυτές τις τιμές έχουνε είτε μας αρέσει είτε όχι. Ας σκεφτούμε τα παρακάτω :

 

α. Για software, υπάρχουν αρκετές λύσεις ώστε να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου και να κάνεις την εργασία σου με αρκετά χαμηλού κόστους ή και δωρεαν προγράμματα. Πιστεύω ότι π.χ δεν μπορώ να βρω διαφορά στην δουλειά μου που χρησιμοποιώ Office και Nero και ανάμεσα στο σπίτι όπου χρησιμοποιώ openoffice και Ashampoo. Ακόμα και για επεξεργασία οικογενειακών βίντεο δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιούμε το Premiere μας φτάνει και το Pinnacle Studio το απλό που ή τιμή του είναι σχετικά προσιτή. Εγω έχω νόμιμο το Pinnacle 9 και μου είναι υπεραρκετό για τη δουλειά που το θέλω. Θα πάρω κάποια στιγμή νεότερη έκδοση σίγουρα αλλά με το να αλλάζω καθε χρόνο παρανομα έκδοση είναι σίγουρο ότι δεν μου προσφέρει τίποτα παραπάνω στην εργασία μου αυτή την στιγμή (μιλάω προσωπικά για εμένα).

 

β. Για μουσική, υπάρχουν υπηρεσίες όπως το Wind non stop, όπου με σχετικά προσιτό κόστος μπορείς να έχεις τη μουσική που επιθυμείς.

 

γ. Για ταινίες κλπ. Κάποια βιντεοκλαμπ έχουν υπηρεσίες ενοικίασης που συμφέρουν εαν νοικιάζεις συστηματικά. Εξάλλου με κόστος 2 € η ταινία για συχνότητα μια φορά την εβδομάδα δεν θα πέσει έξω ο οικογενειακός προϋπολογισμός. Παλιά θυμάμαι περιμέναμε πως και πως να έρθει σάββατο να νοικιάσουμε καμια ταινία και τώρα κατεβάζει κάποιος ένα σωρό ταινίες και δεν ξέρει ποια να πρωτοδεί ενώ κατεβάζονται και αρκετά σκουπίδια για να πάνε στον κάδο ανακύκλωσης μετά τα πρώτα 5 λεπτά.

 

 

Ειδικά για τις δύο τελευταίες κατηγορίες η πειρατεία δεν μειώνει τα κέρδη του George Clooney ή του Ρέμου, αυτοί τα λεφτά τους θα τα πάρουν μην στεναχωριέστε. Που είναι όμως τα παραδοσιακά μικρά βιντεο κλαμπ της γειτονιάς ή το δισκάδικο?? Αρκετά έχουν κλείσει και είμαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεται η νόμιμη πώληση ψηφιοποιημένων αρχείων (ειδικά για τα βίντεο αρχεία - αυτά απλά δεν πωλούνται στην Ελλάδα).

 

Ποια είναι για μένα η πρόταση για περιορισμό της πειρατείας?

 

1. Κυκλοφορία σε χαμηλότερη τιμή παλαιότερων εκδόσεων λογισμικού ευρείας χρήσης (Operating systems, Office suites, Home Video Editing, Security, Games) για οικιακή χρήση με βαριά πρόστιμα αν διαπιστωθεί η επαγγελματική χρήση, ώστε να δελεαστούν οι οικιακοί χρήστες να χρησιμοποιούν νόμιμα προϊοντα είτε για εκμάθηση είτε για οικιακές εργασίες. Π.χ. σε ένα περιοδικό πριν κάποια χρόνια είχε κυκλοφορήσει δωρεαν διανομή παλαιότερης έκδοσης του QuarkXpress. Πιστεύω ότι μια τέτοια κίνηση βοήθησε κόσμο να μάθει το QuarkXpress ή να "παίξει" με αυτό νόμιμα.

 

2. Λειτουργία διαδικτυακών υπηρεσιών όπως το netflix προκειμένου να παρακολουθούμε ψηφιοποιημένες ταινίες και σειρές νόμιμα και να μην καταφεύγει κάποιος στην πειρατεία προκειμενου π.χ. να παρακολουθήσει μια τηλεοπτική σειρά η οποία οι τοπικές εταιρείες διανομής αποφάσισαν να μην την διανείμουν στην Ελλάδα.

 

3. Νόμος των τριων χτυπημάτων και μετά πρόστιμα, διακοπή από διαδικτυακές υπηρεσίες κλπ. Μπορεί να είναι παράνομο το κατέβασμα είναι σίγουρο όμως πως αρκετοι που το κάνουν θα αλλάξουν γνώμη αν τους προειδοποιήσουν πρώτα και όχι κατευθείαν χτύπημα στο κεφάλι. Ας κοιτάξουμε και την ανθρώπινη πλευρά του ζητήματος. Υπάρχουν γονείς που μπλέκουν στο κατέβασμα για να κατεβάσουν κανα παιδικό για το παιδί τους. Είναι κρίμα να αντιμετωπίζονται λες και πήραν μίζες για προμήθειες του δημοσίου (στο κάτω κάτω από αυτούς δεν τα ζήτησε ποτέ κανένας) ή λήστεψαν καμμιά τράπεζα. Όσο ανήθικό είναι να κατεβάζεις παράνομα τόσο ανηθικό είναι να κυνηγάς ανύπαντρες μητέρες με παιδιά στο βωμό του κέρδους χωρίς να τους δώσεις μια ευκαιρία μετάνοιας ή προειδοποίησης σε περίπτωση που το κάνουν εν άγνοια των νόμων.

 

4. Ογκοπεριορισμός των δεδομένων και χρέωση με υπερβολική τιμή πέραν από αυτού του ορίου, εκτός και αν διαπιστωθεί ότι είναι νόμιμα εγγεγραμένος σε υπηρεσίες όπως Netflix κ.α.

 

 

 

Ερώτηση νομικής πλευράς :

 

Το κατέβασμα τηλεοπτικών σειρών ξένων και ελληνικών θεωρείται πειρατεία ή όχι καθώς θεωρείται ότι πρόκειται για υλικό το οποίο έχει διανεμηθεί ελεύθερα free to air μέσω της τηλεοπτικής προβολής του?

 

 

Το backup μέσω DVD Recorder ή USB PVR σε DVB-T δέκτες εκπομπων, σειρών και στη συνέχεια η ψηφιοποίηση αυτών θεωρείται πειρατεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το backup μέσω DVD Recorder ή USB PVR σε DVB-T δέκτες εκπομπων, σειρών και στη συνέχεια η ψηφιοποίηση αυτών θεωρείται πειρατεία?

νομιζω πως οταν προκειται για ιδιωτικη χρηση οχι δεν ειναι πειρατεια απο εκει και περα για δημοσια προβολη και ακομη χειροτερα για διαμοιρασμο ειναι σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και αρχισε το γνωστο "ειναι ηθικο το μη-εξουσιοδοτημενο (γιατι παρανομο δεν εχει αποδειχθει ακομα στην Ελλαδα) κατεβασμα", θα καταθεσω και εγω την αποψη μου.

 

1) Οσον αφορα τις ταινιες, οι εταιριες βγαζουν τα εξοδα και ενα διολου ευκαταφρονητο κερδος μονο και μονο απο την προβολη της ταινιας στον κινηματογραφο, οποτε ειλικρινα δεν υπάρχει λογος να μας χρεωσουν το DVD/Bluray. Οποτε θα επρεπε να ειναι δωρεαν. Οποτε... ας το κανουμε δωρεαν μονοι μας (wink).

 

2) Οσον αφορα τη μουσικη, και παλι οι καλλιτεχνες βγαζουν τα εξοδα τους απο συναυλιες και γενικα απο τα events, οποτε το CD επρεπε να ειναι δωρεαν. Επισης, με εξαιρεση τους μεγαλους τραγουδιστές, οι υπολοιποι μην νομιζετε οτι βλεπουν και πολλα απο τα εσοδα του CD. Οποτε καλυτερα να κρατησετε αυτα που θα δινατε για CD και να πατε να τους δειτε live. Επισης, γιατι οι δισκογραφικες εχουν τα τραγουδια τους να παιζουν ελευθερα στο ραδιοφωνο, που ο καθενας μπορει να τα γραψει εντελως νομιμα (για προσωπικη χρηση) σε mp3 με το smartphone του, θα μας πει κανεις; Δεν υποτιθεται οτι η διαθεση τραγουδιων ετσι σε ολους ειναι επιζημια για την μουσικη (ναι καλα); Και παλι, το CD θα επρεπε να ειναι δωρεαν, οποτε ας το κανουμε δωρεαν μονοι μας.

 

3) Οσον αφορα τα παιχνιδια, εδω υπάρχει προβλημα, αφου οι προγραμματιστες δεν μπορουν να δειξουν τα παιχνιδια τους στον κινηματογραφο ουτε να τραγουδισουν σε συναυλιες. Γι αυτο και εγω αγοραζω παιχνιδια που δεν εχουν DRM (δεν θα πληρωσω και για παιχνιδια που παραβιαζουν το δικαιωμα μου να κανω personal copies), οπως τα παιχνιδια της αψογης απο αποψης σεβασμο στον καταναλωτη gameloft.

 

Και οσοι αρχισουν να λενε για κλεφτες, ας το αφησουν καλυτερα. Αλλο φυσικα αντικειμενα και αλλο λογισμικο/media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρούμε παράνομο το κατέβασμα, οκ.

 

Είναι ηθικά νόμιμο 5-6 μεγαλοεταιρίες να βγάζουν κέρδη από το software όσα βγάζουν ολόκληρα κράτη ενώ για να τα υλοποιήσουν ούτε το 5% από αυτό που βγάζουν δεν τους κοστίζει; Είναι ηθικό που παρά την πειρατεία έχουν κέρδη δισεκατομμυρίων δολλαρίων τον χρόνο;

 

Εγώ αν ήταν πιο φθηνά ή αν είχα πιο πολλά λεφτά θα τα αγόραζα όλα όσα μου είναι απαραίτητα, τώρα απλά δεν μπορώ και δεν θα το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σας νοιαζει εσας τι κερδη εχουν οι εταιριες; Ρωτησατε ποτε ποσα βγαζει το χρονο η μερσεντες; Η απλ πουλωντας harware; Η shell και η BP πουλωντας πετρελαιο; Οι βιομηχανιες οπλων; Και αν σας ηρθε ακριβα τι κανατε;

Δεν υπαρχει πιο γελοια δικαιολογια απο αυτη σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...