Προς το περιεχόμενο

Windows 8 : Αποκαλυπτήρια του νέου γραφικού περιβάλλοντος (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολο κατι τετοιες μλκιες βγαζει η microsoft. Ειλικρινα δεν μου αρεσε καθόλου.... Mac os forever. Ελαφρύ γρήγορο χωρίς ιούς κυρίως. Once you go Mac, you never go back! :rolleyes:

 

 

 

όταν η apple έχει 3% αγορά σε imac και άλλες τραγωδίες σαφώς και δεν θα υπάρχει ιός. για να υπάρχει ιός πρέπει να υπάρχει και ένα έστω imac online....τα τελευταία χρονια έχει πέσει παρα πολύ οι πωλήσεις τις apple σε υπολογιστές και έχει ανεβεί κατακόρυφα σε ipods pds phones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκπληκτικο,η Microsoft αποφασισε να αφανισει τον ανταγωνισμο.Απο τοτε που συνεργαστηκαν με την Novell εχουν ταχυτατη βελτιωση χρονο με τον χρονο.Λες και αλλαξε κατι στην γενικη νοοτροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η ms πάει για ενα os σε mobile και σε desktop.

 

Κοινώς όλες οι εφαρμογές και τα games που υπάρχουν στα desktop win τώρα και σε φορητές συσκευές με windows 8!!!

 

Ο μόνος περιορισμός λογικά θα είναι η δύναμη της εκάστοτε συσκευής που φοράει το OS της Microsoft.

 

Μεγάλη κίνηση απο την ms αν γίνει, που καταργεί το πλεονέκτημα σε apps που εχουν αυτή τη στιγμή ios-android με μιας.

 

Απορώ αν στις επερχόμενες εκδοχές τους τα desktop windows θα είναι περισσότερο σαν αυτό που συνηθίσαμε απο windows 95 ή σαν αυτό που γνωρίσαμε πρόσφατα ως windows phone 7.

 

Με desktop app market αντί για τα κλασσικά setup.exe, πολλαπλά widgets, επιφάνειες εργασίας multitouch gestures ktl ktl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο κατι τετοιες μλκιες βγαζει η microsoft. Ειλικρινα δεν μου αρεσε καθόλου.... Mac os forever. Ελαφρύ γρήγορο χωρίς ιούς κυρίως. Once you go Mac, you never go back! :rolleyes:

 

 

Μπα μακραν το ποιο αχρηστο λειτουργικο εχω mac και το μονο που το χρησιμοποιω ειναι στην σουιτα της Adobe.Για ολα τα αλλα Games,videos,μουσικη ειναι το pc.Μην σκας υπαρχουν και στο osx virus απλα αμα ειχαν ποιοι πολυ σε ποσοστα τοτε θα στο γονατιζε το μηχανημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάποιος που δεν είδε το Video...

Ρε φιλε, εσυ που 'ειδες το βιντεο', εχεις παρει χαμπαρι οτι δεν μπορει να κρατησει μονο αυτο το UI (για πολλους λογους που δεν θα κατσω να σου εξηγω τωρα).

Anyway, κυκλοφορους δεκαρες alpha builds του Windows 8 desktop στο ιντερνετ, ασε τα βιντεο και πανε δεσ'τα live

 

οπως ειπε και ο @Vasilisxd παραπάνω:

Στην ουσία είναι τα Windows με 2 modes και δεν νομίζω κάποιος με PC να το χρησιμοποιήσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι γιατι εξακολουθει να με "ξινιζει"?Ειδικα αυτα τα αθλια ορθογωνια εικονιδια!μονο σε εμενα δεν αρεσε?Μαλλον δεν εχω καλο γουστο!! :P

 

Πανέμορφο φαίνεται και πολύ εργονομικό. Στα φέρνει όλα μπροστά σου. Σε ξενίζει ίσως επειδή έχεις συνηθίσει σε κάτι ποιο απλοϊκό τόσα χρόνια.

 

Το ότι είναι ένα shell πάνω από τα κανονικά windows έχει σίγουρα θετικά. Για παράδειγμα, όπως είπε ένας φίλος ποιο πάνω μπορείς με ένα mouse και ένα keyboard να μετατρέψεις το tablet σε κανονικό pc όποτε θες.

Από την άλλη βέβαια θα είναι αρνητικό, αν θα σε αναγκάζει να βγαίνεις από το shell για να κάνεις κάποιες δουλείες. Όπως όταν ο τύπος στο video άνοιξε excel και τον έβγαλε στα κανονικά windows που δεν είναι και τόσο finger friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, δε γίνεται ξαφνικά να γίνουν οι εφαρμογές touch friendly και ειδικά οι τόσο περίπλοκες όπως το office εκτός και αν βγάλεις εκδόσεις πολύ πολύ light χάνοντας λειτουργίες. Ακόμα θυμάμαι και γελάω ότι όταν βγήκε το iMovie για iPad 2 υπήρχαν άρθρα που το σύγκριναν με τη mac έκδοση αναφέροντας πόσο φοβερό είναι και ότι θα πρέπει να ξεχάσουμε την desktop έκδοση. Φυσικά μόνο ως ανέκδοτο το ακούει κάποιος ο οποίος ελάχιστα έχει ασχοληθεί και με τα δύο.

 

Συμφωνώ ότι ο συνδυασμός πληκτρολογίου/ποντικιού είναι καλύτερος για τις περισσότερες εφαρμογές desktop αλλά καλύτερα να το συγκρίνουμε με tablet os και περισσότερο με το chrome os το οποίο στηρίζεται αποκλειστικά σε εφαρμογές html5/javascript. Με αυτά τα λίγα που έδειξε η MS, η ποιότητα των εφαρμογών είναι κατά πολύ ανώτερη στα windows 8 όπως και το όλο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι τα 8 θα εχουν τρελο συνχρονισμο με το κινητο τι εννοω,οτι θα βλεπεις σε αυτο το περριβαλον με τα tiles θα το βλεπεις και στο κινητο και θα μπορεις να επεξεργαστεις τα παντα μεσω κινητου χωρις να τρωει Ram η επεξεργαστικη ισχυ απο το κινητο και ισως να μπορεις να το κανεις και απο αποσταση,οτι εχεις στο υπολογιστη να μπορεις να το βλεπεις στο κινητο απο τρελες αποστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι τα 8 θα εχουν τρελο συνχρονισμο με το κινητο τι εννοω,οτι θα βλεπεις σε αυτο το περριβαλον με τα tiles θα το βλεπεις και στο κινητο και θα μπορεις να επεξεργαστεις τα παντα μεσω κινητου χωρις να τρωει Ram η επεξεργαστικη ισχυ απο το κινητο και ισως να μπορεις να το κανεις και απο αποσταση,οτι εχεις στο υπολογιστη να μπορεις να το βλεπεις στο κινητο απο τρελες αποστασεις.

 

 

αυτα γινονται ηδη σε android/iOS μεσω εφαρμογων τυπου teamviewer κτλ (λογικα θα γινεται και σε WP7). Τωρα για το θεμα αποδοσης πρεπει να εχεις δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα γινονται ηδη σε android/iOS μεσω εφαρμογων τυπου teamviewer κτλ (λογικα θα γινεται και σε WP7). Τωρα για το θεμα αποδοσης πρεπει να εχεις δικιο

 

 

Οχι δεν λεω ακριβως στυλ team wiewer να μην βλεπεις την επιφανεια σαν streaming αλλα σαν δικια της να κανεις αλλαγες στο κινητο στο interface και να μενουν στο κινητο δεν μπορω να το εξηγησω οπως το σκεφτομαι :mrgreen: .Πεζει παντως και με αυτο να εχει καλυτερη συνδεση το pc με το κινητο και το xbox μια πλατφορμα σε 3 σημεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτί με αυτή την κίνηση μάλλον κάνει ματ η Microsoft.

1. Κρατάει την δεδομένη μεγάλη βάση της σε PC είτε με το νέο UI είτε με το κλασικό.

2. Βγάζει λογισμικό για tablet που θα είναι έτοιμο να κάνει ότι και ένα PC. Δηλαδή θα παίρνει υποστήριξη usb κλπ.

3. υποστήριξη και άλλων προτύπων

 

το μεγάλο πρόβλημα των tablet μέχρι στιγμής είναι ότι είναι μόνο για σερφάρισμα και τίποτα άλλο και απλά περιμένουμε τις υποσχέσεις για υποστήριξη usb και άλλων πραγμάτων ώστε να γίνουν κάποια στιγμή ανταγωνιστικά.

και ξαφνικά σου βγάζει η Microsoft κανονικά Windows για tablet. έτοιμα προς χρήση συμβατά με ότι έχεις μέχρι τώρα. και με ένα UI προσαρμοσμένα για εύκολη χρήση με το χέρι.

Ε νομίζω ότι τους έκλεισε το σπίτι...το μόνο που φοβάμαι είναι τις απαιτήσεις και ειδικά το θέμα με τους επεξεργαστές...ποιους θα υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια γνώμη είχα και με την αλλαγή interface του Office 2007. Ας ελπίσουμε πως θα υπάρχει επιλογή για Classic window

 

οι πωλησεις του 2007 και 2010 σε διαψευδουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πρωτότυπο ή αν "αντιγράφει" ιδέες άλλων ,όπως αναφέρεται συχνά,

αλλά είναι όμορφο και λειτουργικό όπως φαίνεται και από το βιντεάκι.

post-190020-0-43321300-1307062232_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...