Προς το περιεχόμενο

Windows 8 : Αποκαλυπτήρια του νέου γραφικού περιβάλλοντος (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μιλας βεβαια για τις εφαρμογες αντιγραφη του μετρο στο android φυσικα...

 

http://pocketnow.com...-transformation

http://www.techhog.c...ay-for-android/

 

δεν μιλάω συγκεκριμένα για αυτό που μου δίχνεις, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι για ταμπλέτες υπάρχουν λειτουργικά ανοικτού κώδικα χωρίς το πρόβλημα των ιών, και με άπειρες δωρεάν εφαρμογές και modarismata. Στο android παράδειγμα έχει το δικό του UI και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι άλλο θες να το κάνεις να μοιάζει οπως θες ακόμα και σαν την αντιγραφή των windows. Το windows UI το βλέπω σαν μειονέκτημα στις ταμπλέτες και λόγω "βάρους" στον δίσκο, και σαν τρύπες ασφαλείας και γενικά δεν με ενθουσίασε όπως το είδα. αυτό που είναι όλα ανοικτά για να τρέχει πιο γρήγορα ποτέ δεν με τρέλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πφφ νομιζα πως ηταν για desktop και ανησυχησα :P

Εγω θελω ενα γραφικο περιβαλλον που να ειναι οσο πιο παραγωγικο γινεται. Το κλασσικο desktop ειναι το πιο καλο - οποιες εφαρμογες θες και οποια αρχεια θες οπου θες! Βεβαια θα μου πειτε καλα κανει και ειναι ετσι γιατι σκοπος του ειναι η απλοτητα και λειτουργικοτητα.

Το θετικο ειναι οτι μπορεις να εχει 2 "παραθυρα" ανοιχτα ταυτοχρονα και να ρυθμιζεις το μεγεθος τους (δεν ξερω αμα γινεται και σε αλλα λειτουργικα.

 

 

(αλλαξτε τον τιτλο προσθετοντας ενα "για Tablets" ^_^ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάω συγκεκριμένα για αυτό που μου δίχνεις, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι για ταμπλέτες υπάρχουν λειτουργικά ανοικτού κώδικα χωρίς το πρόβλημα των ιών, και με άπειρες δωρεάν εφαρμογές και modarismata. Στο android παράδειγμα έχει το δικό του UI και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι άλλο θες να το κάνεις να μοιάζει οπως θες ακόμα και σαν την αντιγραφή των windows. Το windows UI το βλέπω σαν μειονέκτημα στις ταμπλέτες και λόγω "βάρους" στον δίσκο, και σαν τρύπες ασφαλείας και γενικά δεν με ενθουσίασε όπως το είδα. αυτό που είναι όλα ανοικτά για να τρέχει πιο γρήγορα ποτέ δεν με τρέλανε

 

ειναι παρανομη η αντιγραφη του metro UI απο αλλους γιατι εχει πατεντα. στις ταμπλετες θα παει η arm εκδοση η οποια απο τη φυση της θα ειναι ελαφρια. οποτε δεν θα υπαρχει καποιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι ολοι λετε οτι ειναι για tablet μονο?αφου το λεει ο ανθρωπος στο 0:52 "το πρωτο πραγμα που θα δειτει οταν ανοιξετε τα windows 8 PC..."

ωραιο αλλ οταν βαλω windows 8 θα βαλω το κλασικο γραφικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lomar το πρωτότυπο που το είδες; έχω δει προγράμματα android που σου δίνουν παρεμφερές UI. + ότι έτσι όπως το είδα τρέχουν όλα μαζί οπότε στρεσάρεται και περισσότερο το σύστημα...

 

άλλο ένα πρόγραμμα, άλλο όλο το OS, που σου παρέχει και ειδοποιήσεις μαζί (όχι μόνο των social network), σχετικές με το κάθε πρόγραμμα/block/κάρτα.

 

αν μπορείς σε παρακαλώ κάνε μου μια παραπομπή, πραγματικά λατρεύω το μέτρο και θα ήθελα στο android κινητό μου παρόμοια εμπειρία :-)

 

ps (η γνώμη μου):

 

android.widgets -> [email protected] (αυτό εν μέρη έχει μια τεκμηριωμένη βάση).

android.app.interface -> [email protected]

 

για αυτό ο χαρακτηρισμός "πρωτότυπο" για το metro ui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι ολοι λετε οτι ειναι για tablet μονο?αφου το λεει ο ανθρωπος στο 0:52 "το πρωτο πραγμα που θα δειτει οταν ανοιξετε τα windows 8 PC..."

1. Ένα ποσοστό ανοίγει τις διάφορες "πηγές", μεταξύ των οποίων είναι και video.

2. Ένα ποσοστό από αυτούς ξέρει καλά Αγγλικά για να καταλάβει τι λέει ο ποιητής.

3. Ένα ποσοστό από αυτούς μπορεί να δώσει τη σχετική σημασία στη λεπτομέρεια για να προσέξει το "PC" που είπε ο τύπος.

 

Πόσο τελικά είναι το τελικό ποσοστό δεν ξέρω, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι υπερβολικά χαμηλό. Αυτό δυστυχώς ισχύει για όλο το εύρος της πληροφορίας που διακινείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι γιατι εξακολουθει να με "ξινιζει"?Ειδικα αυτα τα αθλια ορθογωνια εικονιδια!μονο σε εμενα δεν αρεσε?Μαλλον δεν εχω καλο γουστο!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή των windows μου φαίνεται πως είναι λάθος .Όταν κάτι είναι τόσο πετυχημένο γιατί να ύποχρεωθουν εκατομύρια χρηστών να προσαρμοστούν σε κάτι διαφορετικό και ας είναι ανώτερο τεχνολογικά. Την ίδια γνώμη είχα και με την αλλαγή interface του Office 2007. Ας ελπίσουμε πως θα υπάρχει επιλογή για Classic windows . Για tablet pc είναι ότι πρέπει ίσως και για notebook αλλά για παραδοσιακό έπιτραπεζιο υπολογιστή είναι απελπιστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ξενέρωσα με το που είδα ότι πρόκειται για Shell.

Στην ουσία είναι τα Windows με 2 modes και δεν νομίζω κάποιος με PC να το χρησιμοποιήσει.

Από την άλλη , με Tablet χλωμό να γυρνάς σε κλασικά win , δεν φαίνονται τόσο βολικά με το χέρι.

 

Όπως και να έχει , είναι το πιο πλήρες OS για Tablets. Μεγάλη ελευθερία και συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εντυπωσιακό αλλά ρε παιδιά νομίζω πως οι περισσότεροι παρασυρθήκατε από τα εφέ. Ναι πολύ ωραίο το video αλλά η όλη εμπειρία χρήσης έχει να κάνει με ταμπλέτες. Σε καμία περίπτωση δεν είναι βολικό να κουνάς συνέχεια τα χέρια σου σα μαέστρος όταν δουλεύεις με ένα λάπτοπ ή με ένα desktop PC. Το ποντίκι είναι πολύ ποιο βολικό για μεγάλο όγκο εργασίας αφού το χέρι σου ακουμπά πάνω στο τραπέζι και δεν κουράζεσαι. Αν δοκιμάσεις να δουλέψεις με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο πάνω από μια ώρα θα κουραστείς! Στις ταμπλέτες βέβαια δεν κάνουμε μεγάλο όγκο εργασίας οπότε αυτό δεν φαίνεται. Ακόμα και αν ο υπολογιστής σου έχει αισθητήρα αναγνώρισης κίνησης των χεριών πάλι δεν αλλάζει πολλά πράγματα αν έχουμε μεγάλο όγκο εργασίας. Άρα η όλη βελτίωση αφορά μόνο τον τομέα των tamplets. Σε αυτό το σημείο η βελτίωση σε σχέση με τα Windows 7 είναι πραγματικά τεράστια και σίγουρα το Android θα βρει έναν δυνατό ανταγωνιστή απέναντί του. Σίγουρα πάντως η Microsoft είχε σοβαρούς λόγους να δημοσιεύσει αυτό το βίντεο. Ήταν μεγάλη πρόκληση αυτό που είπε πριν λίγες μέρες ο πρώην CEO της Google πως η Microsoft δεν καινοτομεί και πως δεν ανήκει στις μεγάλες εταιρείες που καθορίζουν τις εξελίξεις στον τομέα της τεχνολογίας! Ο Eric Schmidt ξέχασε πως ο κύριος λόγος που ο κόσμος στράφηκε στο Android ήταν η μεγάλη καθυστέρηση της Microsoft να παρουσιάσει τα επόμενα Win Mobile. Γιατί κακά τα ψέματα, αν η μικρομαλακή αποφασίσει να βήξει θα ξεραθεί στο φτέρνισμα όλος ο πλανήτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...