Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κατι αλλο, site οπως 5starhookah κτλ δεν δεχονται prepaid ετσι;;

 

 δεν δεχονται paypal? κανεις assign την prepaid με paypal και εισαι ετοιμος

 

ερωτηση. απο κυπρο αξιζει να φερει ενας φιλος καπνο? ειναι φανταρος και του ειπα να ψαξει για καμια γευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

2.Μια από αυτές τις μέρες λέω να επισκεφτώ το καινούργιο κατάστημα που άνoiξε στην ομόνοια(shisha house)

και να αγοράσω έναν khalil mamoon.

Το ερώτημά μου είναι έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

Είναι μούφα ή original?

 

Εμενα μου φενεται για Elmas ο ναργιλες σου (τουρκικος δηλ) αλλα απο την αλλη δεν ειμαι καθολου σιγουρος..

 

Παντως οι KM του Ραμεζ εχουν το χειροποιητο λουλουδι οπως στις φωτο:

 

http://i1054.photobucket.com/albums/s485/doctorhookah1/IMGP0005-2.jpg

 

http://i279.photobucket.com/albums/kk155/moose617/Jimmy/KM031.jpg

που υποτιθεται οτι ειναι genuine

 

Δεν εχω παρει απο εκει Khalil Mamoon. Εχω εναν km και ελεγα να παρω εναν με Ice chamber αλλα απο οτι ειδα σε κατι forum και μου ειπε ο Σαντανα ειναι περισσοτερο για ομορφια. Ουτος ή αλλος εχω Ice mystic hose οποτε δε νομιζω να παρω αλλον Km.

Παντως αν παρεις πες μας την γνωμη σου.

 

 δεν δεχονται paypal? κανεις assign την prepaid με paypal και εισαι ετοιμος

 

ερωτηση. απο κυπρο αξιζει να φερει ενας φιλος καπνο? ειναι φανταρος και του ειπα να ψαξει για καμια γευση

 

Α οκ, οπως στο ebay δηλαδη. Κριμα που δεν εχει πλεον γευσεις της προκοπης, παρα μονο herbal, το ebay γιατι ειχε πολυ χαμηλα μεταφορικα. Σκεφτομαι να παρω απο τον Λιβανεζο hookahjohn.com. Αλλα εχει +30 ευρω μεταφορικα για 750γραμμαρια..

 

Να ρωτησω και κατι αλλο; Υποτιθεται οτι δεν μπορεις να παρεις καπνο (πχ ενα ασφαλισμενο κουβαδακι al fakher,starbuzz, ή κουτια malboro) σε ενα αεροπλανο για να το φερεις Ελλαδα γιατι ειναι η φορολογια στην μεση και δεν εχει και το προειδοποιητικο "το καπνισμα σκοτωνει μπλα μπλα μπλα" αλλα αυτο ειναι μονο και μονο για να μην το πουλησεις;; Δηλαδη δεν μπορεις να παρεις μια τσαντα και να βαλεις μεσα σε ενα ταπερακι τον καπνο για ναργιλε;; Και αμα σε ρωτησουν τι ειναι αυτο το γλειωδες που μυριζει μεντα βατομουρο τους λες οτι το αλειφεις στα ποδια σου γιατι βρωμανε! Εννοω να ειναι ανοικτο και οχι ασφαλισμενος ο καπνος, για προσωπικη χρηση και οχι για πωληση. Αν γνωριζει κανεις ας μου πει γιατι εχω εναν φιλο που παιζει να παει αγγλια σε κανα 6μηνο και θελω να ξερω αν θα μπορει να μου στελνει tangiers σε ταπερακια ή οχι!

Επεξ/σία από george93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμενα μου φενεται για Elmas ο ναργιλες σου (τουρκικος δηλ) αλλα απο την αλλη δεν ειμαι καθολου σιγουρος..

 

Παντως οι KM του Ραμεζ εχουν το χειροποιητο λουλουδι οπως στις φωτο:

 

http://i1054.photobucket.com/albums/s485/doctorhookah1/IMGP0005-2.jpg

 

http://i279.photobucket.com/albums/kk155/moose617/Jimmy/KM031.jpg

που υποτιθεται οτι ειναι genuine

 

Δεν εχω παρει απο εκει Khalil Mamoon. Εχω εναν km και ελεγα να παρω εναν με Ice chamber αλλα απο οτι ειδα σε κατι forum και μου ειπε ο Σαντανα ειναι περισσοτερο για ομορφια. Ουτος ή αλλος εχω Ice mystic hose οποτε δε νομιζω να παρω αλλον Km.

Παντως αν παρεις πες μας την γνωμη σου.

 

 

Α οκ, οπως στο ebay δηλαδη. Κριμα που δεν εχει πλεον γευσεις της προκοπης, παρα μονο herbal, το ebay γιατι ειχε πολυ χαμηλα μεταφορικα. Σκεφτομαι να παρω απο τον Λιβανεζο hookahjohn.com. Αλλα εχει +30 ευρω μεταφορικα για 750γραμμαρια..

 

Να ρωτησω και κατι αλλο; Υποτιθεται οτι δεν μπορεις να παρεις καπνο (πχ ενα ασφαλισμενο κουβαδακι al fakher,starbuzz, ή κουτια malboro) σε ενα αεροπλανο για να το φερεις Ελλαδα γιατι ειναι η φορολογια στην μεση και δεν εχει και το προ[link=http://www.shishaman.com.au/images/Hookah-KM-WorldCup-L.jpg][/link]ειδοποιητικο "το καπνισμα σκοτωνει μπλα μπλα μπλα" αλλα αυτο ειναι μονο και μονο για να μην το πουλησεις;; Δηλαδη δεν μπορεις να παρεις μια τσαντα και να βαλεις μεσα σε ενα ταπερακι τον καπνο για ναργιλε;; Και αμα σε ρωτησουν τι ειναι αυτο το γλειωδες που μυριζει μεντα βατομουρο τους λες οτι το αλειφεις στα ποδια σου γιατι βρωμανε! Εννοω να ειναι ανοικτο και οχι ασφαλισμενος ο καπνος, για προσωπικη χρηση και οχι για πωληση. Αν γνωριζει κανεις ας μου πει γιατι εχω εναν φιλο που παιζει να παει αγγλια σε κανα 6μηνο και θελω να ξερω αν θα μπορει να μου στελνει tangiers σε ταπερακια ή οχι!

 

1.Ναι τελικά ο ναργιλές μου είναι elmas(είδα μια photo με τον ίδιο ναργιλέ) :)

 

2.Πήρα τον Khalil Mamoon world cup(new edition) http://www.shishaman.com.au/images/Hookah-KM-WorldCup-L.jpg

Από 135€ που τον πουλάνε στο εξωτερικό τον πουλάει 65€.

Δεν έχω λόγια να περιγράψω πόσο καλός είναι ο ναργιλές ,είναι λες και είχα kia και πήγα στην ferrari(Πολλοί λένε σε reviews ότι είναι καλύτερος και από τον tri metal στο draw)

 

3.Δεν έχει μόνο ice chamber έχει και χωρίς και αν θες κάποιο κομμάτι που δεν το έχει στο μαγαζί του μπορεί να στο φέρει(εγώ του παρήγγειλα έναν tri metal, έναν farida rababa και εναν shika v2 gold legend ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα για elmas μου έκανε όταν είδα το στεμ, αλλά ο συνδυασμός του σύγχρονου λουλά με τη γυάλα που τη συναντάμε κυρίως σε συριακούς με έκανε να πιστέψω πως είναι συριακός τύπου nawras.

 

Να ρωτήσω που είδες την φωτογραφία; Διότι σε αναζήτηση "elmas hookah" στο google βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα και αυτή η φωτογραφία http://www.estertrade.com/image/cache/data/hookah/hookah-200-37-2-IS_ELMAS%20NARGILE%20N10-2-500x500.jpg αλλά αυτοί οι ναργιλέδες είναι 100% συριακοί τύπου nawras.

 

Τέλος επειδή με το εμπόριο σε τέτοια θέματα δεν ξέρουμε ποτέ τι συμβαίνει...μπορεί να είναι στεμ τουρκικο elmas και γυάλα συριακή κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα για elmas μου έκανε όταν είδα το στεμ, αλλά ο συνδυασμός του σύγχρονου λουλά με τη γυάλα που τη συναντάμε κυρίως σε συριακούς με έκανε να πιστέψω πως είναι συριακός τύπου nawras.

 

Να ρωτήσω που είδες την φωτογραφία; Διότι σε αναζήτηση "elmas hookah" στο google βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα και αυτή η φωτογραφία http://www.estertrade.com/image/cache/data/hookah/hookah-200-37-2-IS_ELMAS%20NARGILE%20N10-2-500x500.jpg αλλά αυτοί οι ναργιλέδες είναι 100% συριακοί τύπου nawras.

 

Τέλος επειδή με το εμπόριο σε τέτοια θέματα δεν ξέρουμε ποτέ τι συμβαίνει...μπορεί να είναι στεμ τουρκικο elmas και γυάλα συριακή κλπ

 

Την φωτογραφία στο link είδα :)

 

* Η elmas ή η nawras φτιάχνει καλύτερους ναργιλέδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα elmas επειδή έχουν σωλήνα, ενώ αυτοί οι ναργιλέδες τις φώτο επειδή έχω πιάσει και ξέρω πως είναι, δεν έχουν σωλήνα, το εσωτερικό πάει όπως και το εξωτερικό στο σχήμα, καμπυλωτό κλπ, ανομοιόμορφο σχήμα και texture εσωτερικά γενικότερα...οπότε δεν με τρελαίνει...

Από την άλλη δεν είναι όλοι οι "τύπου" nawras ίδιοι, πχ πιστεύω πως έχει σωλήνα ο ναργιλές του φίλου στην πίσω σελίδα...

 

Οι elmas έχουν κάποιο κύρος πάντως και στο εξωτερικό, δλδ πολλοί έχουν ΚΜ κλπ και έχουν και έναν elmas έτσι για την αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα μου έκανε δώρο ένας φίλος αποπ λίβανο, έναν σχετικά μεγάλο mya hookah. Τι λένε αυτοί οι ναργιλέδες;

Επίσης μου φέρε 2 καπνούς al fakher μέντα και σταφύλι καθώς και κάτι περίεργα κάρβουνα με μια ασημένια επίστρωση.

Θα κάνω τίποτα με αυτά ή μάπα;

Δεν έχω ιδέα, τώρα ξεκινάω λίγο να ασχολούμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί είναι μωρέ, περισσότερο εργοστασιακοί θα έλεγα και ίσως δεν θα κρατήσουν όσο καιρό οι ΚΜ. Από εκεί και πέρα μια χαρά καπνίζονται...

Για τα κάρβουνα θέλουν γκαζάκι 2-3 λεπτά άναμμα, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα elmas επειδή έχουν σωλήνα, ενώ αυτοί οι ναργιλέδες τις φώτο επειδή έχω πιάσει και ξέρω πως είναι, δεν έχουν σωλήνα, το εσωτερικό πάει όπως και το εξωτερικό στο σχήμα, καμπυλωτό κλπ, ανομοιόμορφο σχήμα και texture εσωτερικά γενικότερα...οπότε δεν με τρελαίνει...

Από την άλλη δεν είναι όλοι οι "τύπου" nawras ίδιοι, πχ πιστεύω πως έχει σωλήνα ο ναργιλές του φίλου στην πίσω σελίδα...

 

Οι elmas έχουν κάποιο κύρος πάντως και στο εξωτερικό, δλδ πολλοί έχουν ΚΜ κλπ και έχουν και έναν elmas έτσι για την αλλαγή...

 

Μετά από τόσες φορές που έκανα με τον km είπα να δοκιμάσω και λίγο με τον άλλον ,σχετικά καλά ήταν το session λίγο καπνό έβγαζα αλλά εντάξει δεν με ενόχλησε και τόσο.

 

Το εσωτερικό όπως και το εξωτερικό είναι ίσιο ούτε textures ούτε τίποτα και επίσης παρατήρησα ότι  εκεί που ο km έχει δύο τρυπούλες(μία για την βαλβίδα και μία για το hose) ο άλλος έχει κενό. 

 

Τα καρβουνάκια al fakher είναι καλά ή καλύτερα είναι τα cocobrico?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα μου έκανε δώρο ένας φίλος αποπ λίβανο, έναν σχετικά μεγάλο mya hookah. Τι λένε αυτοί οι ναργιλέδες;

Επίσης μου φέρε 2 καπνούς al fakher μέντα και σταφύλι καθώς και κάτι περίεργα κάρβουνα με μια ασημένια επίστρωση.

Θα κάνω τίποτα με αυτά ή μάπα;

Δεν έχω ιδέα, τώρα ξεκινάω λίγο να ασχολούμαι!

 

Πριν λίγες μέρες μου έφεραν και μένα al fakher μέντα από Κατάρ. Δοκίμασα, πολύ δροσερή γεύση σαν να μασας τσίχλα μέντα, αλλά με κούρασε μετά από 10-15 λεπτά. Είναι γεύση για να κάνεις μίξη με άλλες γεύσεις πιο πολύ. Γούστα είναι αυτά βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί νιώθω καρβουνιασμένη την γεύση; Μήπως φταίει που δεν έχω τσιμπίδα και βάζω το κάρβουνο απευθείας στον λουλά και από εκεί το ανάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί νιώθω καρβουνιασμένη την γεύση; Μήπως φταίει που δεν έχω τσιμπίδα και βάζω το κάρβουνο απευθείας στον λουλά και από εκεί το ανάβω;

 

http://nargiles-argiles.blogspot.gr/2011/07/blog-post_02.html

 

αγόρασε μια τσιμπίδα, γιατί όταν ακουμπάει η μια πλευρά του κάρβουνου πάνω στο αλουμινόχαρτο δεν ανάβει καλά..

 

παρόλα αυτά όπως θα δεις και στο λινκ η καρβουνιασμένη γεύση οφείλετε στην μεγάλη θερμότητα... (εκτός αν εννοείς στις πρώτες τζούρες που είναι το μη-σωστά αναμμένο κάρβουνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. Μην δοκιμασετε starbuzz ή tangiers απο το ιντερνετ γιατι

μετα θα κολλήσετε και θα κάνετε μονο αυτά τα 2.
Και είναι και ακριβά τα γ@@@ένα.

 

 

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ με το Tangiers.

Αλλά αξίζει τα λεφτά του!
 

Τωρα. οσον αφορα καπνο Tangiers, ειναι εκπληκτικος καπνος.

Δεν ειναι το ιδιο με Starbuzz, και δεν μπορω να αποφασισω ποιο ειναι καλυτερο.

 

Tangiers 200% καλύτερος από Starbuzz φτιάχνεται από εγχώριο καπνό στις ΗΠΑ με ειδική επεξεργασία από άπλυτο φύλο καπνού και χρησιμοποιεί μαύρη μελάσα και δεν έχει καθόλου τεχνητές χρωστικές ουσίες. Ενώ ο Starbuzz είναι σκέτη χημεία! 

 

Παντως οι KM του Ραμεζ εχουν το χειροποιητο λουλουδι οπως στις φωτο:

 
 
 
που υποτιθεται οτι ειναι genuine 

 

 

Το θέμα δεν είανι το Lotus Flower, διότι οι μισοί κατασκευαστές ναργιλέ στην Αίγυπτο το βάζουν στο tray τους. Το σημαντικό είναι στα Αραβικά να γράφει όντως Khalil Maamoon, και όχι κάτι άλλο! 

 

khalilmaamooninarabi.jpg

 

ddqf.jpg

 

Αν μιλάμε για αυτόν τον ναργιλέ, αυτός δεν είναι τούρκικος και μακράν δεν είναι Elmas Nargile αλλά ένας Συριακός ναργιλές.

 

Εδώ μπορείτε να δείτε τους αυθεντικούς Elmas Nargile - http://www.elmasnargile.com/en/urun.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λίγες μέρες μου έφεραν και μένα al fakher μέντα από Κατάρ. Δοκίμασα, πολύ δροσερή γεύση σαν να μασας τσίχλα μέντα, αλλά με κούρασε μετά από 10-15 λεπτά. Είναι γεύση για να κάνεις μίξη με άλλες γεύσεις πιο πολύ. Γούστα είναι αυτά βέβαια...

 

Πριν κανα χρονο ειχα παρει 1 κιλο Al fakher μεντα...Με λαθος..Τα πρωτα 150 γραμμαρια τα καπνισα ευχαριστως. Το υπολοιπο μου βγηκε η πιστη. Οσο καλη και αν ειναι η γευση, ποτε δεν παιρνεις 1 κιλο.

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ με το Tangiers.

Αλλά αξίζει τα λεφτά του!
 

 

Tangiers 200% καλύτερος από Starbuzz φτιάχνεται από εγχώριο καπνό στις ΗΠΑ με ειδική επεξεργασία από άπλυτο φύλο καπνού και χρησιμοποιεί μαύρη μελάσα και δεν έχει καθόλου τεχνητές χρωστικές ουσίες. Ενώ ο Starbuzz είναι σκέτη χημεία! 

 

 

Εχεις δικιο αλλα με starbuzz αμα εχεις 250γρ μπορεις να την βγαλεις πολυ καιρο. Αν αναλογηστεις οτι σε vortex το γεμιζεις μεχρι την μεση και εχεις session για καμια ωρα τουλαχιστον και βαλε, ειναι πολυ οικονομικος καπνος. Εγω θυμαμαι την Bluemist καπως ετσι λεγοταν με εχει βγαλει 25 μερες νομιζω. Ενω oι tangiers σε phunnel θες πολλα γραμμαρια για μια χρηση. Δεν συμφερει και τοσο. Βεβαια νταξει αλλος καπνος tangiers αλλα και η starbuzz ειχε απιστευτη αισθηση με αυτην την γευση. Εχει δοκιμασει κανεις starbuzz blue mist; Tangiers ποιες εχετε δοκιμασει;. Αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι Nakhla Ice Apple.. Εχω ακουσει οτι βαζει κατω πολλες μαρκες.
 

Τα καρβουνάκια al fakher είναι καλά ή καλύτερα είναι τα cocobrico?

Εχω δοκιμασει af coconut καρβουνα και ηταν τα χειρωτερα φυσικα καρβουνα που εχω δοκιμασει. Εκαναν την περισσοτερη ωρα (περιπου 16 λεπτα να γινουν κοκκινα). Προτιμω coconara. Δεν εχω δοκιμασει cocobrico αλλα πιστευω ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...