Προς το περιεχόμενο

Asus Eee Pad Transforer Παρουσίαση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό review ;-)

 

Κώστα, μπορείς να μας πεις το βάρος και τις διαστάσεις που έχει το tablet όταν είναι κουμπωμένο στη βάση γιατί δεν μπόρεσα να τις βρω κάπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά με τις εφαρμογές για honeycomb τι γινεται; Παίζουν αποκλειστικά εφαρμογές για 3.Χ, ή υπάρχει και συμβατότητα με τις εφαρμογες για κινητά εκδόσεων 2.Χ.Χ? Αν ναι τότε τι διαφορετικό έχουν οι εφαρμογές που εξελίσσονται αποκλειστικα για τις 3.Χ που ακόμα είναι πολύ λιγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο,στο xda πολλοί διαμαρτύρονται πως ο stock browser έχει μεγάλη καθυστέρηση στην πληκτρολόγηση κειμένου είτε στην γραμμή διευθύνσεων είτε στην εγγραφή κάποιου post σε κάποιο forum. Ειπώθηκε μάλιστα πως το Xoom δεν έχει ανάλογο πρόβλημα. Συνάντησες κάτι τέτοιο?

 

Ναι, το γράφω και στο review

 

Κώστα, μπορείς να μας πεις το βάρος και τις διαστάσεις που έχει το tablet όταν είναι κουμπωμένο στη βάση γιατί δεν μπόρεσα να τις βρω κάπου...

 

 

Φαντάσου ότι η βάση έχεις τις ίδιες διαστάσεις με το tablet. Οι διαστάσεις του tablet είναι 271 x 171 x 12.98 mm οπότε υπολόγισε x2. Το βάρος ως laptop το μέτρησα στο 1.5 κιλό.

 

Τελικά με τις εφαρμογές για honeycomb τι γινεται; Παίζουν αποκλειστικά εφαρμογές για 3.Χ, ή υπάρχει και συμβατότητα με τις εφαρμογες για κινητά εκδόσεων 2.Χ.Χ? Αν ναι τότε τι διαφορετικό έχουν οι εφαρμογές που εξελίσσονται αποκλειστικα για τις 3.Χ που ακόμα είναι πολύ λιγες?

 

 

Υπάρχουν αποκλειστικές εφαρμογές honeycomb όπως το tweetcomb. Βασικά οι εφαρμογές για honeycomb υποστηρίζουν τις μεγαλύτερες αναλύσεις των tablets μέχρι στιγμής και αναμένουμε εφαρμογές τύπου flipboard.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα βιντεο μιας και με ενδιαφερει, ειπατε οτι με τον player του λειτουργικου δεν ειχε θεμα, αλλα ειχε με τον rockplayer

 

επειδη προφανως ενας player με υποτιτλους χρειαζεται (αν και υπαρχουν κι αλλοι οπως ο mvideo player που κανει χρηση hw παιζει ομως και υποτιτλους , αλλα τεσπα) επιλεξατε στον rockplayer την επιλογη "hardware decoding mode" ?

 

στο κινητο μου πχ πρεπει να επιλεξω αυτη την επιλογη για τρεχει καλα τα avi (οπως τα τρεχει και ο στοκ ), αλλιως σερνεται

 

ρωταω γιατι οπως ειπα και πριν χρειαζομαστε και εναν player με υποτιτλους οποτε δε μπορουμε περιοριστουμε στον στοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω ενα μπραβο για το review :mrgreen:

να ρωτησω κατι ομως

σχετικα με το multitasking ειναι το ιδιο που ισχυει και στα κινητα με android?

δηλαδη αν ανοιξεις μια εφαρμογη και την ελαχιστοποιησεις, αυτη παγωνει η συνεχιζει να τρεχει?

δεν μιλαω φυσικα για mp3 player η fm radio, μιλαω για εφαμοργες οπως youtube app, παιχνιδια, browser κτλ

 

επισης αυτη την αδυναμια για αναπαραγωγη hd video δεν μπορω να την καταλαβω

ειναι θεμα της 3.1? γιατι νομιζω οτι το lg optimus x2 που φοραει ιδιο chipset τα παιζει μια χαρα αν δεν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review, 3 tablet έχω βάλει στο μάτι: transformer, galaxy tab 8.9 και iPad 2 ως outsider. Αν το Galaxy tab έχει οθόνη συγκρίσιμη των άλλων δύο (τα reviews λένε ότι έχει πολύ καλή αλλά πρώτα πρέπει να το δω από κοντά) θα προτιμήσω το galaxy tab.

 

Να σημειώσω και γω ότι ο rockplayer ενδέχεται να κολλάει σε software encoding mode και να μην κολλάει σε hardware encoding ή το αντίστροφο, μερικές φορές ένα clear data στα settings μπορεί να βοηθήσει και.. ότι υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί αν όχι καλύτεροι players όπως ο mvideo ο moboplayer και άλλοι. Ίσως πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το Transformer, έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και αρκετά καλή τιμή, μάλλον θα πάρω αυτό αντί του Ipad 2 το οποίο δεν τα πήγε και τόσο καλά σχετικά με το Ipad 1 τουλάχιστον αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη. Μπράβο στην ASUS. Την Apple την πήρε λίγο ο ύπνος, ίσως να έχουν βάλει τα μουτρα τους κάτω για να βγάλουν το Iphone 5 αυτό το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

 

Πολύ καλό review, απο τα ποιο "ξεκούραστα" και πρακτικά review που έχω δει. Απορία: Δεν είδα να γίνεται καθόλου λόγος για 3G. Υποθέτω πως δεν έχει λοιπόν. Το θέμα είναι θα υπάρξει/υπάρχει κάποιο μοντέλο με 3G; Θα μας ενδιέφερε αρκετούς στο γραφείο κάτι τέτοιο για διαχείριση του PC μέσω VNC στην ταμπλέτα. Εχουμε δει και το Acer Iconia αλλά και εκείνο τίποτα. Πραγματικά τι τα κάνουν μόνο με Wifi; Μονο για παιχνίδι εντός σπιτιού είναι πολύ ακριβό gadget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις τιμές των προιόντων στην Ελλάδα έχει καταντήσει αηδία και μια αναζήτηση στο skroutz αρκεί για του λόγου το αληθές. Πάντα ακριβότεροι σε όλα τα προιόντα. Όχι μόνο οι καθαρά Ελληνικές επιχειρήσεις αλλά και οι ξένες που πωλούν προιόντα στην Ελλάδα. Π.χ. το συγκεκριμένο προιόν πωλείται 500+ ευρώ από Ελληνικές επιχειρήσεις και 440 από το PIXMANIA που έχει έδρα την Γαλλία. Ακόμη όμως και αυτή η τιμή είναι ακριβή καθότι στο εξωτερικό πωλείται 400 ευρώ ή 400 λίρες Αγγλίας ή 400 δολλάρια Αμερικής. Η λογική τιμή λοιπόν για Ελλάδα είναι 400 ευρώ. Το πιο τραγικό από όλα είναι πως μας πήρανε χαμπάρι και οι ξένοι π.χ. το PIXMANIA πωλεί το Transformer στα 400 ευρώ στην Γαλλία (με προσφορά στα 380) ενώ για τους Έλληνες στα 440 ευρώ..απλά τραγικοί,ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα από Αμερική που πήγα με 399 δολάρια (280 ευρώ). Πάρα πολύ καλό. Ένα θεματάκι με το χαμηλό volume σε κάποιες εφαρμογές αντιμετωπίστηκε με το Volume+. Η οθόνη τέλεια. Η μπαταρία κρατάει 6-7 ώρες αλλά πρέπει (πολύ λογικό) να έχεις χαμηλή φωτεινότητα στην οθόνη. Με τα HD MKV αρχεία υπάρχει θέμα, θέλει MP4. Gtalk τέλειο, μακάρι να βγει και Skype ή oovoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...