Προς το περιεχόμενο

Συνέλαβαν 18χρονο Έλληνα hacker απ' το Μπραχάμι


ipal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις σκεφτει ποτε να κατουρησεις?

 

Κοιταξτε εγω ειμαι της αποψης οτι το παιδι περα απο τα πιστολια και δε ξερω και εγω τι μπαζοθκες μπορει να ειχε ομως δε νομιζω να τα χρησιμοποιουσε εναντιων ανθρωπων ,με τετοιες γνωσεις που κατεχει τα οπλα ειναι περιττα.Εν τουτις φυσικα δε θα ηθελα να με κλεψει οπως και κανεναν αλλο πολιτη αλλα στα συστηματα και τις υπηρεσιες που εμπαινε,τους εκοβε "πετσες" και καλα εκανε για μενα!Σκεψου να το εκανε εδω στην Ελλαδα σε βουλη και ολα τα παρακλαδια τι θα γινοταν!!Και εν τελει θα τον παρουν οι Αμερικανοι γιατι το παιδι απλα ειναι τερας και θα βρει και δουλεια,σιγα μην τον αφησουν να παει φυλακη με τετοιες γνωσεις και καλα κανουν στη τελικη,οχι σαν τους δικους μας που θα τον πεταγαν στη φυλακη ,επειδη ειναι διανοητικα καθυστερημενοι!!!Ευγε στο παιδι μολις φτιαχτηκε το μελλον του κ θα παει για καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αξιος αξιος αυτον τον πιτσιρικα που ειναι τρελο μιαλο θα πρεπει να ξερει τρελο html,xthml,sql και αλλα να δειτε οτι οταν βγει θα τον παρουν τιποτα στο FBI να κυνηγα τους αλλους δεν αφηνουν ετσι τετοια μιαλα

 

& αυτους γιατι τους μαγκωσαν τοτε?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_convicted_computer_criminals

 

σιγουρα το Google, stanford, FBI , ...Miami & oλα τα αλλα που εχουν γραφτει οτι ψαχνουν για crackers

παιρνουν χιλιαδες βιογραφικα απο Κινεζους, Ινδους, Ελληνες Η & εξωγηινους με master & χωρις καταδικες.

 

εδω σε φιλο με συνοικιακο μαγαζακι του στελνουν 5-6 βιογραφικα το μηνα πληροφορικαριοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσ.Ποιος ειναι?O Darth Vader?

Και στο Αμερικα μια ωραιοτατη φυλακη θα εμπαινε. Απλα, πιθανοτατα, θα τον ειχαν πιασει πιο γρηγορα απο εδω.

 

 

Ναι καλα....μεχρι ωρας φιλε μου,για φυλακη δεν εχει πει κανεις.Το μονο που ειπωθηκε στα πρωτα δημοσιευματα και μετα το κοψανε ,ηταν οτι καποιοι κυριοι του FBI θα ηθελαν να τον γνωριζσουν απο κοντα και εχουν καβαλησει αεροπλανακι και ερχονται να τον δουν.Τωρα αν ειναι darth vander ή οχι,σημασια εχει η ευφηια που εδειξε στα 18 του.Που για την ηλικια του προς το παρον ειναι ο μοναδικος ελληνας 18 ετων που εκανε οτι εκανε με τον pc του.Με λιγα λογια ειναι ενας μεσα στα 11 εκ. ελληνων.Αν ξερεις και εσυ καποιον που να το εκανε ,παω πασο.Οσο για το αν ληστεψε χρηματα απο τον κοσμο,μεχρι ωρας δεν εχει ειπωθει κατι.Εδω μας ληστευουν καθε μερα με φορους και δε μιλαει κανεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& αυτους γιατι τους μαγκωσαν τοτε?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_convicted_computer_criminals

 

σιγουρα το Google, stanford, FBI , ...Miami & oλα τα αλλα που εχουν γραφτει οτι ψαχνουν για crackers

παιρνουν χιλιαδες βιογραφικα απο Κινεζους, Ινδους, Ελληνες Η & εξωγηινους με master & χωρις καταδικες.

 

εδω σε φιλο με συνοικιακο μαγαζακι του στελνουν 5-6 βιογραφικα το μηνα πληροφορικαριοι!

Aν δεις τις ποινες αυτοι που μπαινουν φυλακη κυριως ειναι οσοι εχουν να κανουν με απατη ,οικονομικα εγκληματα και τετοια για το απλο χακινγκ εχουν σοβαρες ποινες και προστιμα μεν αλλα εκει που βαρανε ειναι στις απατες .Το προβλημα ειναι οτι ο δικος μας εχει κανει και οικονομικα εγκληματα .Αρα μαλλον την φυλακη δεν την γλυτωνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι καλα....μεχρι ωρας φιλε μου,για φυλακη δεν εχει πει κανεις.Το μονο που ειπωθηκε στα πρωτα δημοσιευματα και μετα το κοψανε ,ηταν οτι καποιοι κυριοι του FBI θα ηθελαν να τον γνωριζσουν απο κοντα και εχουν καβαλησει αεροπλανακι και ερχονται να τον δουν.

Κανε τον κοπο αν θελεις, να μαθεις τι κανουν στους χειριστες botnet στην Αμερικη.Τυχαιο παραδειγμα. Eλευθερος παντως δεν θα αφεθει.

Που για την ηλικια του προς το παρον ειναι ο μοναδικος ελληνας 18 ετων που εκανε οτι εκανε με τον pc του.Με λιγα λογια ειναι ενας μεσα στα 11 εκ. ελληνων.

Το οτι ειναι ο μοναδικος Ελληνας 18 χρονων που πιασανε να χειριζεται botnets ειναι αξιο θαυμασμου? Οτι ξεχωριζει, σε σχεση με τα αλλα 18χρονα, ναι, ειναι προφανες. Δεν σημαινει πως ειναι και θετικο ομως.

Οσο για το αν ληστεψε χρηματα απο τον κοσμο,μεχρι ωρας δεν εχει ειπωθει κατι.Εδω μας ληστευουν καθε μερα με φορους και δε μιλαει κανεις μας.

Το οτι μας ληστευουν με τους φορους και μ ενα καρο αλλους τροπους σημαινει πως ειναι αποδεκτο να υπαρχει ακομα ενας Ελληνας που ψαχνει ευκαιρια να μας κλεψει?

 

Aν δεις τις ποινες αυτοι που καναν χακινγκ σε κουμπιουτερ της νασα και τετοια συνηθως δεν μπαινουν φυλακη επιτηρηση και τετοια πεφτει .

 

Ριξε μια ματια στο link που εδωσα λιγο πιο πανω.Eνα ακομα link. Οσον αφορα τη nasa στην οποια αναφερεσαι, υποθετω πως εννοεις τον McKinnon. Γι αυτο το λογο κανει τα παντα για να μην τον πανε στην Αμερικη για δικαστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε τον κοπο αν θελεις, να μαθεις τι κανουν στους χειριστες botnet στην Αμερικη.Τυχαιο παραδειγμα. Eλευθερος παντως δεν θα αφεθει.

 

Το οτι ειναι ο μοναδικος Ελληνας 18 χρονων που πιασανε να χειριζεται botnets ειναι αξιο θαυμασμου? Οτι ξεχωριζει, σε σχεση με τα αλλα 18χρονα, ναι, ειναι προφανες. Δεν σημαινει πως ειναι και θετικο ομως.

 

Το οτι μας ληστευουν με τους φορους και μ ενα καρο αλλους τροπους σημαινει πως ειναι αποδεκτο να υπαρχει ακομα ενας Ελληνας που ψαχνει ευκαιρια να μας κλεψει?

 

 

 

Ριξε μια ματια στο link που εδωσα λιγο πιο πανω.Eνα ακομα link. Οσον αφορα τη nasa στην οποια αναφερεσαι, υποθετω πως εννοεις τον McKinnon. Γι αυτο το λογο κανει τα παντα για να μην τον πανε στην Αμερικη για δικαστηριο.

 

 

 

Δεν αναφερομαι σε κανεναν Μακ κινονν αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μεγαλυτερες ποινες παιρναν οσοι ειχαν να κανουν με οικονομικα εγκληματα .Με το λινκ που εδωσες με επιβεβαιωνεις .Οι περισσοτεροι που αναφερεις στο λινκ η μαλλον σχεδον ολοι ειναι τετοιου ειδους .Αρα δεν ειναι καλα τα πραγματα καθολου.Εννοειται οτι δεν θα θελει να παει Αμερικη ,φανταζεσαι να κατηγορηθει για καμια τρομοκρατια ,κατασκοπια δεν ξερω και εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τρομερό μυαλό και μη ορθή αξιοποίηση του

2) Τρομερή ποινή δεν θα φάει για το μικρό της ηλικίας του(μεγάλο άλωθι) και δεν νομίζω να τον αφήσουν να πάει χαμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θαυμάζετε τον τύπο γι αυτό που έκανε ή γι αυτό που νομίζετε ότι έκανε (όπως το παρουσίασε η τηλεόραση για παράδειγμα); Διαβάστε παρακαλώ πολύ τι είναι DoS και DDoS και μετά πιστέψτε περί κλεμμένων αρχείων της interpol κτλ. Έλεος!!! Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Και αυτή η απλή αλήθεια είναι το μέσο των ΜΜΕ ώστε να περνάνε τις θέσεις τους. Και σταματήστε τα συγχαρητήρια. Αν είναι δώστε και σε αυτά τα τομάρια που σκότωσαν πριν ένα μήνα τον 40χρονο ενώ πήγαινε την γυναίκα του μαιευτήριο και ζητωκραυγάστε: "Μπράβο, γιατί οι τύποι είχαν περισσότερες γνώσεις στα μαχαίρια από εμάς που τα χρησιμοποιούμε μόνο για να αλείφουμε μερέντα στο ψωμί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε gio είσαι ζηλιάρης και σίγουρα από αυτούς που έχουν "χάσει το τρένο" όπως εγώ. Εγώ δεν τον ζηλεύω πάντως τον 18χρονο.. τον θαυμάζω,.. και κάθε έναν που έχει τις γνώσεις του.

 

Για τα παραδείγματα τα υπόλοιπα που διάβασα και δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με το θέμα είναι απλά άλλο ένα δείγμα του επιπέδου μας.

 

 

taotao2 μαγική κουβέντα είπες.. χαχαχαχχαχα

 

Βάζω στοίχημα ότι τα παραπάνω χαζοπαραδείγματα για παραδειγματισμό τα έγραψαν στον ελεύθερο χρόνο τους στις πλατείες συγκεντρώσεων αγανακτισμένων με τα κινητά τους

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φίλε gio είσαι ζηλιάρης και σίγουρα από αυτούς που έχουν "χάσει το τρένο" όπως εγώ.

Για το τι εχω κανει εγω και το ποσο σιγουρος εισαι γι αυτο,επετρεψε μου να αμφιβαλλω, μια που δεν με ξερεις προσωπικα.To αν ειμαστε στο ιδιο τρενο ειναι συζητηση που δεν μπορει να γινει μεσα απο ενα forum, ποσο μαλλον οταν δεν με ξερεις και δεν σε ξερω.Τελειως φιλικαwink.gif

 

Για τα υπολοιπα, σου ειπα τη γνωμη μου, δικαιωμα σου να πιστευεις και να θαυμαζεις οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν θέλω να δηλώσω συμμετοχή στην νεοσύστατη ομάδα "βαράω και κλέβω". Καταπληκτική ιδέα pantel και ελπίζω να πρόλαβα την έναρξη των μαθημάτων! :-D

 

φίλε gio είσαι ζηλιάρης και σίγουρα από αυτούς που έχουν "χάσει το τρένο" όπως εγώ. Εγώ δεν τον ζηλεύω πάντως τον 18χρονο.. τον θαυμάζω,.. και κάθε έναν που έχει τις γνώσεις του.

Για κάτσε ρε συ nectons διαβάζω και ξαναδιαβάζω τι γράφεις και δεν σε καταλαβαίνω: Αύριο το πρωι αποφασίζουμε μαζι και πάμε να ανοίγουμε αυτοκίνητα (σε 60" όπως στην ταινία, wow!) αυτό θα μας κάνει τίποτε ιδιοφυίες; Απλώς ταχυδακτυλουργούς. Αν μάθουμε να ανοίγουμε πόρτες και μπουκάρουμε στα σπίτια μήπως θα μας κάνει και Μαγκάιβερ; Εκτός αν γουστάρεις γενικά να φοράς καλσόν στη μάπα, οπότε το θέμα πάει αλλού.. :-D

 

Σιγά το "μυαλό" και σιγά τα κρεμαστάρια. Του τυπάκου του σφυρίξανε πως οι κάρτες έχουν αρκετό χρήμα και τσίμπησε, γιατι προφανώς με τον μπάφο δεν ήθελε να ασχοληθεί. Αυτό το έγκλημα αρχικά λέγεται petty larceny και το διαπράττουν οι 4 στους 5 εφήβους στα γκέτο της "Amerika". Τέτοιο γκέτο έχει γίνει και ένα τμήμα του Μπραχαμίου, ενδεχομένως και λόγω κάποιων πολυτάλαντων αλλοδαπών. Μαλιστα στοιχηματίζω ότι έκανε παρέα με τους γνωστούς-αγνώστους της περιοχής, απ'όπου έμαθε τα κόλπα.

 

Εντάξει συμφωνώ πως διάλεξε έξυπνο κλάδο γιατί άλλοι ανοίγουν αυτοκίνητα και σπίτια, κλέβουν γέρους πίσω απο το μετρό, βουτάνε κινητά από πιτσιρίκια και ..ταρατατζούμ.. πουλάνε μπάφο για να μαζέψουν ευρώ! Ναι, είναι έξυπνος, τον ζηλεύω, κατουριέμαι από τη χαρά μου που είναι ανάμεσά μας.. :eek:

 

 

Για τα παραδείγματα τα υπόλοιπα που διάβασα και δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με το θέμα είναι απλά άλλο ένα δείγμα του επιπέδου μας.

 

Οπως τα λες, δείγμα του επιπέδου μας! :whistle:

Οι μισές απαντήσεις δίνουν μπράβο και respect σε έναν κοινό κλέφτη και οι άλλες μισές είναι γραμμένες σε μια περίεργη γλώσσα που μάλλον είναι ανορθόγραφα Ελληνικά ή αρχαία μακακικά ή γραμμική Β' σκαλισμένη σε χαρτί απο σουβλάκι με απ'ολα. Το μόνο εργαλείο που χρειάζονται οι περισσότεροι ένθερμοι οπαδοί του χάκερ (τρομάρα του!) είναι αυτό εδω:

 

T090064002-200.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...