Προς το περιεχόμενο

Συνέλαβαν 18χρονο Έλληνα hacker απ' το Μπραχάμι


ipal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ακόμα δεν πιστεύω τίποτα. Αν όντος ισχύουν τα δεδομένα με κλοπές απλών χρηστών απορώ πώς κυκλοφορεί ελεύθερος. Πρέπει να βγει συγκεκριμένο κατηγορητήριο με λεπτομέρειες και να κατατεθούν μηνύσεις από χρήστες; Αυτός τώρα δηλαδή θα συνεχίσει να κλέβει ανενόχλητος. Μόνο στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να στο κανω εγώ πιο λιανά..

 

Είμαστε μια χωρα με όλες τις δυνατότητες για να ακμάσουμε και παρακμάζουμε συνεχώς..

 

μια χωρα με νέους με μεράκι και όρεξη και πανεπιστήμια που τους κάνουν παπαγαλάκια και μηχανάκια..

 

μια χωρα που εντυπωσιάζεται με ότι είναι ξένο λες και δεν έχει τίποτα δικό της ...

 

μια χωρα που έχει περίπου το 30%+ του πληθυσμού της δήθεν ακαδημαϊκούς πολίτες και 0% βιομηχανία... 0% ερευνα 0% επιτευγματα..

 

χώρες που έχουν μικρό πληθυσμό μικρή επικράτεια έχουν τεράστιες οικονομίες επειδή διαχειρίζεται σωστά ο πληθυσμός τους (βλέπε Ισραήλ) και εμείς έχουμε καλύτερες συνθήκες ακόμη και από το ισραήλ αλλα είμαστε χειρότεροι και από το τζατζικισταν...

 

Είμαστε μια χωρα όπου ένας γραφει μια υπέρμεγενθυμένη μπαρούφα και βγαίνει σε πανελληνιου βεληνεκούς εφημερίδα και αλλα πόσες χιλιάδες άτομα κάνουν AAAAAAAAAAAAA και μένουν με ανοιχτό το στόμα επειδή είναι άσχετοι...

 

είμαστε μια χωρα που ο ειδήμονας είναι αυτός που ξέρει 5,6 πράγματα πάνω σε ένα θέμα για το οποιο όλοι οι υπόλοι τρέφουμε την απόλυτη αγνοια...

 

Είμαστε μια χωρα που βγαίνει ένας πονηρός και λέει "μαζί τα φάγαμε" και τον πιστεύουμε...

 

 

και όλα αυτά όχι επειδή είμαστε καθυστερημένοι... αλλα επειδή δεν έχουμε παιδεία... που είναι η πηγή του όλου κακού μας (της ζήλιας μας της ξενολατρίας μας τις ξερολιάς μας και ότι μας χαρακτηρίζει σαν έλληνες)

 

ήμουν χθες στα public στο σύνταγμα και είδα καμια 30 άτομα να κάθονται να παρακολουθούνε έναν οικονομολόγο να λέει τις λαϊκουριες και τα πλέον απλοϊκά άστοχα επιχειρήματα για την οικονομία και γενικά για το σήμερα (με αφορμή ένα βιβλίο για τον stiglitz ) και όλοι σαν χάπατα τον ακούσανε και τον χειροκρότησαν από πάνω... αντί να πετάξουν καμια ντομάτα...

 

όλα αυτά επειδή έλεγε τα μισά πράγματα στα αγγλικά *έβαζε και λονδρέζικη προφορά εκεί να δεις γέλιο* και έκανε συνεχεια επικλήσεις σε αυθεντίες που κανένας εκεί δεν ήξερε.. για να περάσει στο κόσμο ότι έχει γνώση.. αντί να περάσει την γνώση στον κόσμο(μάλλον δεν είχε γιαυτο..) ήταν και το τσίμας εκεί ---εεε βεβαια τηλεοπτικό πρόσωπο--- μια ψηφιακή κάμερα και ένας φωτογράφος... οποτε μάλλον κάτι σοβαρό θα λέει ας κάνουμε ότι είμαστε μορφωμένοι και εμείς παρακολουθώντας το...

 

οι έλληνες έχουμε κατά μέσο ορο υψηλό δείκτη IQ αλλα είμαστε οι περισσότεροι ΒΛΑΚΕΣ έως μέτριοι και αυτό λόγο έλλειψης καλλιέργειας και παιδείας.

 

 

 

Φίλε μου, έχεις ζήσει σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού και έχεις ιδία άποψη ή λέμε για να λέμε; Σχετικά με το Ισραήλ τώρα, η χώρα τους όπως ίσως γνωρίζεις τους "παραχωρήθηκε" + το ότι τους αβαντάρουν όλοι σε όλα + το ότι δεν θα ακούσεις Εβραίο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) να κατηγορεί Εβραίο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ένας χαρακτηρισμός του στυλ:

"Όλοι οι ..... (Έλληνες, Εβραίοι, Τούρκοι, Γερμανοί, Αμερικάνοι κτλ) είναι ..... (φασίστες, ηλίθιοι, κλέφτες, κομπλεξικοί κτλ)" μόνο γνώσεις και επίπεδο δεν φανερώνουν. Αυτά και δεν επανέρχομαι.

 

Υπογραφή: Χρονομετρητής (με την άδειά σου phanispal... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά έχω δει αρκετές σειρές στην τηλεόραση και αρκετές ειδήσεις για να μην νομίζω ότι το αφήσαν ελεύθερο. Με εγγύηση είναι έξω μέχρι να γίνει η δίκη του, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Και μάλλον δεν τον κράτησαν μέσα γιατί δεν πιάστηκε επ'αυτοφώρω, λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ

Ελεύθερος ο κράκερ

 

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους (να εμφανίζεται κάθε 1η και 15 στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής του, καταβολή εγγύησης 5.000 ευρώ και απαγόρευση εξόδου από την χώρα) αφέθηκε, μετά την απολογία του στην ανακρίτρια, ο 18χρονος που συνελήφθη για επιθέσεις σε υπολογιστικά συστήματα ξένων διωκτικών αρχών.

 

newego_LARGE_t_1101_53567839_type12128.jpg

 

Στο στόχαστρο των διεθνών υπηρεσιών δίωξης ηλεκτρονικού εγκληματος βρισκόταν εδώ και τρία χρόνια ο 18χρονος.

 

Σε βάρος του ο εισαγγελέας είχε ασκήσει ποινική δίωξη για "κατοχή εκρηκτικής βόμβας", "οπλοκατοχή" και "πλαστογραφία".

 

Ο νεαρός που, σύμφωνα με την Αστυνομία από τα 15 χρόνια του ήταν ήδη σε θέση να "ανοίγει" δύσκολες, ασφαλείς σελίδες, σπάζοντας περίπλοκους κωδικούς, σε Ευρώπη και Αμερική, απολογήθηκε για τις κατηγορίες της κατοχής εκρηκτικής βόμβας, οπλοκατοχής και πλαστογραφίας, που αφορούν ευρήματα που εντόπισε η αστυνομία στο σπίτι του στον Άγιο Δημήτριο, όπου και συνελήφθη.

 

Ο νεαρός φέρεται να αρνήθηκε ενώπιον της ανακρίτριας τις κατηγορίες και να έδωσε την δική του εξήγηση για τα κατασχεθέντα υλικά. Σύμφωνα με πληροφορίες, φέρεται να υποστήριξε πως οι -κατά την Αστυνομία- 135 πιστωτικές κάρτες δεν ήταν πιστωτικές, αλλά μαγνητικές, τις οποίες κατείχε καθώς αντιπροσωπεύει μέσω ίντερνετ εταιρείες που τις πωλούν. Για το θέμα του όπλου, ο νεαρός προσκόμισε απόδειξη αγοράς και υποστηρίζει πως κάνει σκοποβολή, ενώ για την -κατά την Αστυνομία- βόμβα φέρεται να είπε πως ήταν μια κατασκευή που είχε φτιάξει για το Πάσχα, αλλά δεν την χρησιμοποίησε. Τέλος για την αντιασφυξιογόνο μάσκα ο νεαρός ανέφερε πως την είχε γιατί ασχολείται με το γκράφιτι.

 

Επίσης, ο 18χρονος φέρεται να αρνείται οποιαδήποτε σχέση με το "χάκιγκ" -δεν αντιμετωπίζει καμία σχετική κατηγορία- ενώ απαντά σε όσους τον ρωτούν "ποιό χάκιγκ; δεν έκανα εγώ χάκιγκ!"

 

newego_LARGE_t_1101_53567837_type12128.jpg

Ο νεαρός έχει «χτυπημένο» στα χέρια του τουλάχιστον ένα τατουάζ στα αραβικά.

 

Μετά την απολογία του, ανακρίτρια και εισαγγελέας έκριναν ότι ο 18χρονος πρέπει να αφεθεί ελεύθερος με την επιβολή χρηματικής εγγύησης 5 χιλιάδων ευρώ και των περιοριστικών όρων της απαγόρευσης εξόδου από την χώρα και της υποχρέωσης εμφάνισης δύο φορές το μήνα σε αστυνομικό τμήμα.

 

Source.png Πηγή: ethnos.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για να μην κατάφερες να σκεφτείς το πρώτο βήμα (google) μάλλον δεν θα καταφέρεις και πολλά :P

 

Θελω να τονισω οτι αν ηταν ΤΟΣΟ ευκολα για καποιον που αποφασισει να ασχοληθει με το αθλημα ειμαι σιγουρος οτι θα υπηρχαν κι αλλα κρουσματα και περισσοτερες επιτυχιες απο τους κρακερ ;)

Βεβαια καποιος που ξερει δε θα τον επιαναν αλλα ολο και καποιοι απροσεχτοι θα υπηρχαν και θα γινοταν πιο συχνα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όυτε στο FBI θα τον πάρουν, ούτε στη CIA. Κόψτε τις ξένες σειρές. Το ότι απέκτησε γνώσεις, πιθανότατα με τη βοήθεια κάπου τρίτου για κακόβουλο σκοπό, αυτομάτως δεν τον καθιστά "ταλέντο" ή "εγκέφαλο".

 

Το πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι να συνεχίσει να βράζει μέσα στο διαμέρισμα του στο Μπραχάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ο 18χρονος φέρεται να αρνείται οποιαδήποτε σχέση με το "χάκιγκ" -δεν αντιμετωπίζει καμία σχετική κατηγορία- ενώ απαντά σε όσους τον ρωτούν "ποιό χάκιγκ; δεν έκανα εγώ χάκιγκ!"

 

καμια ΣΟΒΑΡΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ θα γινει ποτε στην ελλαδα? :devil:

 

Όχι, όυτε στο FBI θα τον πάρουν, ούτε στη CIA.

 

εχω διαβασει οτι θα τον ζητησουν και οι γαλλικες αρχες .... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη μια υπερβολές τύπου θα τον πάρουν στο Fbi και στη Cia να τους μάθει να χειρίζονται τα pc τους είναι γελοίες.

Απ την άλλη όμως είστε και μερικοί που ζορίζεστε πολύ που θα δουλεύετε καμια 10αρια χρόνια να τα βγάλετε τα φράγκα ε?

Μας έχετε βγάλει αυτό που έκανε αντίστοιχο του να βράζεις μακαρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν δυο τρόποι με τους οποίους κάποιος αποκτα γνώσεις. ο ένας είναι με υπερβολικη εκπαίδευση σε πολυτεχνεία και διδακτορικα αλλά και αγάπη για τους υπολογιστές πχ. ο άλλος είναι με την ίδια αγάπη προς το ίδιο αντικείμενο και με γνώσεις που αποκτιουνται από το ίντερνετ την πείρα αλλά και το τεραστιο ταλέντο κάποιων ανθρώπων. εδώ υποκλινομαστε όλοι ανεξαρτητα από την καταληξη αυτού του ανθρώπου αν θα κάνει κακό η όχι. οτιδήποτε άλλο πχ ελληνας από μπραχαμι είναι φθόνος. το γεγονος ότι έκανε τους αμερικανούς να τρέχουν σαν μεθυσμένοι αυτό εστί δέος. όμως παρόλα αυτα οι πράξεις του είναι αξιόποινες σε βαθμό κακουργηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχετε βγάλει αυτό που έκανε αντίστοιχο του να βράζεις μακαρόνια..

 

Δυστυχώς έχεις μεγάλο δίκιο. Η ψωνάρα του μέσου ΕΛΛΗΝΑΡΑ είναι αυτή !!!

Αμέσως να υποβαθμίσουν τις γνώσεις του. Ανεξάρτητα από ότι έκανε, αυτό είπαμε ότι είναι θέμα δικαιοσύνης, για να το κάνει δεν χαζολόγαγε στο F/B και στο MSN όλη την ώρα όπως κάνει η πλειονότητα των συνομηλίκων του. Χρειάζονται ώρες μελέτης που δεν τις διαθέτουν εύκολα οι περισσότεροι, για να μην πω όλοι, από εμάς.

 

Έτσι είναι ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ. Όταν διαπιστώσει ότι κάποιος κάνει κάτι καλύτερα από αυτόν, αμέσως να πέσει να θάψει και αυτόν και αυτό που κάνει.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια ΣΟΒΑΡΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ θα γινει ποτε στην ελλαδα? :devil:

 

 

 

εχω διαβασει οτι θα τον ζητησουν και οι γαλλικες αρχες .... :rolleyes:

 

H NASA τον ήθελε αλλά τον πρόλαβαν οι Αρειανοί...

 

και να ταν αυτό το χειρότερο...

 

τώρα τον διεκδικούν και οι Παοκζίδες... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ελεύθερος, με την επιβολή περιοριστικών όρων, αφέθηκε μετά την απολογία του ενώπιον της 24ης Τακτικής Ανακρίτριας ο 18χρονος φερόμενος ως χάκερ που εντυπωσίασε με τις ικανότητές του ακόμη και τους πράκτορες του FBI.

 

Ο νεαρός που, σύμφωνα με την Αστυνομία από τα 15 χρόνια του ήταν ήδη σε θέση να "ανοίγει" δύσκολες, ασφαλείς σελίδες, σπάζοντας περίπλοκους κωδικούς, σε Ευρώπη και Αμερική, απολογήθηκε για τις κατηγορίες της κατοχής εκρηκτικής βόμβας, οπλοκατοχής και πλαστογραφίας, που αφορούν ευρήματα που εντόπισε η αστυνομία στο σπίτι του στον Άγιο Δημήτριο, όπου και συνελήφθη.

 

Ο νεαρός φέρεται να αρνήθηκε ενώπιον της ανακρίτριας τις κατηγορίες και να έδωσε την δική του εξήγηση για τα κατασχεθέντα υλικά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, φέρεται να υποστήριξε πως οι -κατά την Αστυνομία - 135 πιστωτικές κάρτες δεν ήταν πιστωτικές, αλλά μαγνητικές, τις οποίες κατείχε καθώς αντιπροσωπεύει μέσω ίντερνετ εταιρείες που τις πωλούν.

Για το θέμα του όπλου, ο νεαρός προσκόμισε απόδειξη αγοράς και υποστηρίζει πως κάνει σκοποβολή, ενώ για την - κατά την Αστυνομία - βόμβα φέρεται να είπε πως ήταν μια κατασκευή που είχε φτιάξει για το Πάσχα, αλλά δεν την χρησιμοποίησε.

Τέλος για την αντιασφυξιογόνο μάσκα ο νεαρός ανέφερε πως την είχε γιατί ασχολείται με το γκράφιτι.

 

Επίσης, ο 18χρονος φέρεται να αρνείται οποιαδήποτε σχέση με το "χάκιγκ" -δεν αντιμετωπίζει καμία σχετική κατηγορία- ενώ απαντά σε όσους τον ρωτούν "ποιο χάκιγκ; δεν έκανα εγώ χάκιγκ!"

 

Μετά την απολογία του, ανακρίτρια και εισαγγελέας έκριναν ότι ο 18χρονος πρέπει να αφεθεί ελεύθερος με την επιβολή χρηματικής εγγύησης 5 χιλιάδων ευρώ και των περιοριστικών όρων της απαγόρευσης εξόδου από την χώρα και της υποχρέωσης εμφάνισης δύο φορές το μήνα σε αστυνομικό τμήμα.

 

Πηγη:alphatv.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρία χρόνια ο 18χρονος Αλέξανδρος, ή nsplitter όπως ήταν το ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε, εξελισσόταν σε στόχο της Ιντερπόλ και της Ελληνικής Αστυνομίας. Ταυτόχρονα έπαιρνε θέση αρκετά ψηλά στη λίστα των καταζητούμενων χάκερ και από το FBI για κακόβουλες επιθέσεις σε κυβερνητικές ιστοσελίδες στις ΗΠΑ και την Ελλάδα.

 

Το «σπάσιμο» της ιστοσελίδας της Ιντερπόλ τον Φεβρουάριο του 2008 – όταν ήταν 15 χρονών –ήταν το πρώτο χτύπημα του nsplitter που τον έκανε γνωστό στην κοινωνία των «cracker», όπως αποκαλούνται οι χάκερ που προκαλούν«καταστροφές». Οι επιθέσεις του στην ιστοσελίδα της NSA, του FBI και του αμερικανικού Πενταγώνου από τον Φεβρουάριο του 2009 και ύστερα μετέτρεψαν τον 18χρονο σε αστέρι της κοινωνίας των χάκερ και εχθρό για τις αμερικανικές Υπηρεσίες Ασφαλείας.

 

Συγκαταλέγεται πλέον στο top 10 των διεθνώς αναγνωρισμένων εισβολέων στα δυσκολότερα και πολυπλοκότερα σε επίπεδο ασφάλειας υπολογιστικά συστήματα του κόσμου. Το μικρό ζόμπι της τεχνολογίας, διέθετε τις 21 ώρες του 24ωρου πάνω στον υπολογιστή, ή στο διάβασμα και στην εξαντλητική μελέτη τεχνικών εφαρμογών πάνω στις διαδικασίες διάτρησης των περισσότερο οχυρωμένων και θεωρητικά απρόβλητων ιστοσελίδων.

 

"Τα έκανα γιατί γουστάρω να σπάω τα μέτρα ασφαλείας. Μου αρέσει η πληροφορική και οι εφαρμογές της. Το πρώτο χάκινγκ το έκανα όταν ήμουν 13,5 χρόνων", είπε στους αστυνομικούς της Δίωξης Ηλεκτρονκού Εγκλήματος ο 18χρονος Αλέξανδρος, ο οποίος είχε το βιβλίο για τα BOTNETS (ειδικό πρόγραμμα εισβολής και ταυτόχρονου ελέγχου χιλιάδων υπολογιστών) μέσα σε χρηματοκιβώτιο.

 

«Τα έκανα γιατί γούσταρα την πληροφορική και μου άρεσε να σπάω τα συστήματα ασφαλείας. Κοιμόμουν ελάχιστα. Περίπου 2-3 ώρες την ημέρα. Οι υπόλοιπες ώρες ήταν πάνω σε έναν υπολογιστή. Εγκατέλειψα το σχολείο όταν ήμουν 16 χρονών. Δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός, μόνο τα μαθηματικά μου άρεσαν».

 

"Με κάποιο τρόπο πρέπει να ζήσουμε κι εμείς οι χάκερ", ή "οι επιθέσεις στα σάιτ των διεθνών και αμερικάνικων διωκτικών μηχανισμών θα με ανέβαζαν πολλά επίπεδα παραπάνω παγκοσμίως και ταυτόχρονα με εκφράζουν ιδεολογικά", είναι μόνο μερικές από τις ατάκες του 18χρονου Έλληνα χάκερ από τον Άγιο Δημήτριο Αττικής, ο οποίος έκανε το όνειρο του πραγματικότητα.

 

Είχε όμως κι αυτός μια απορία, την οποία εξέφρασε στους διώκτες του. "Πως στην ευχή με βρήκατε;". Η απάντηση ήταν κάπως αόριστη και σχετική μ' ένα σφάλμα στο Proxy, το οποίο του επέτρεπε να εμφανίζεται ότι συνδέεται με κινητό ή από υπολογιστή στο διαδίκτυο μέσω πάροχων εταιρειών άλλων χωρών.

 

 

 

 

ολα αυτα απο newsit.gr οπως καταλαβατε... :-D

Ενα σφαλμα στο προξυ ,μαλιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονος ότι έκανε τους αμερικανούς να τρέχουν σαν μεθυσμένοι αυτό εστί δέος.

Καλά ρε παιδιά τα θέλετε και τα λέτε αυτά; Σιγά μην έχουν πάει και σε DEFCON2 οι ΗΠΑ για να αντιμετωπήσουν την τεράστια απειλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...