Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το sly cooper θα είναι καλή περίπτωση για το vita. Ελπίζω να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του φορητού και να μην είναι ένα απλό port όπως τα περισσότερα ps3 παιχνίδια.

Υποψη πως το sly cooper για το βητα ειναι cross play (παιζεις στο πσ3 κανεις save και συνεχιζεις στο PSV και το αντιστροφο) και cross buy. 37 ευρω αγοραζεις το δισκακι και παιρνεις με κωδικο το sly για βητα. τιμια τιμη ! αμα πεσει στα 25 σε καποια προσφορα το βουτηξα. Ασε που πιστευω οτι παει για πσν plus προς δεκεμβρη μερια. Το demo στο PSV με την πρωτη πιστα στο ΠΣ3 ειναι ιδια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υποψη πως το sly cooper για το βητα ειναι cross play (παιζεις στο πσ3 κανεις save και συνεχιζεις στο PSV και το αντιστροφο) και cross buy. 37 ευρω αγοραζεις το δισκακι και παιρνεις με κωδικο το sly για βητα. τιμια τιμη ! αμα πεσει στα 25 σε καποια προσφορα το βουτηξα. Ασε που πιστευω οτι παει για πσν plus προς δεκεμβρη μερια. Το demo στο PSV με την πρωτη πιστα στο ΠΣ3 ειναι ιδια παντως.

Εγώ θα το πάρω σκέτο για το Vita στο PS3 δεν το χρειάζομαι. Άσε που καλύτερα να έχω retail τα παιχνίδια παρά να τα κατεβάζω. Γιατί για τα digital για να τα σβήσω μετά πρέπει να κάνω back up αλλιώς χάνονται τα saves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα το δωσω μαλλον το ps vita μου απογοητευτηκα πολυ,το μονο παρηγορο ηταν οτι ειχα αρκετα παιχνιδια του psp πανω μια και προλαβα το τελευταιο kernel exploit του wololo .ωστοσο δεν βλεπω να  βγαινουν παιχνιδια με καλο gameplay ,αρχικα μολις κυκλοφορησε θεωρουσα οτι θα ηταν η ευκαιρια της sony να ξεπερασει την νιντεντο αλλα οπως το βλεπω δεν ενδιαφερεται για τπτ αλλο παρα για κερδη χωρις σεβασμο στους καταναλωτες.και ακομα ενα μαθημα που πηρα ειναι ποτε να μην αγοραζω κονσολα στις αρχες της παρουσιας της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forgotten κράτα το θα ανέβει δυναμικά το psvita,3ds δεν γίνεται απο άποψη τίτλων αλλα θα βγουν και στο psvita καταπληκτικά παιχνίδια,αν δεν ήταν να πάω για Ps4 day 1 θα έπερνα vita τώρα αλλα κρατάω για ps4.άσε που περιμένω και Price drop για vita, γενικά αρκετές φορές μου μπήκε η ιδέα να αλλάξω το 3ds με vita + λεφτά απο μέρους μου αλλα κάποια παιχνίδια του 3ds όπως το fire emblem μου λένε που πας ρε!!! χαχαχα 

γενικά περιμέντε ε3 θα γίνει της πόπης και για το Psvita εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forgotten κράτα το θα ανέβει δυναμικά το psvita,3ds δεν γίνεται απο άποψη τίτλων αλλα θα βγουν και στο psvita καταπληκτικά παιχνίδια,αν δεν ήταν να πάω για Ps4 day 1 θα έπερνα vita τώρα αλλα κρατάω για ps4.άσε που περιμένω και Price drop για vita, γενικά αρκετές φορές μου μπήκε η ιδέα να αλλάξω το 3ds με vita + λεφτά απο μέρους μου αλλα κάποια παιχνίδια του 3ds όπως το fire emblem μου λένε που πας ρε!!! χαχαχα 

γενικά περιμέντε ε3 θα γίνει της πόπης και για το Psvita εκει.

Πρώτη φορά διαβάζω τέτοιο μήνυμα από σένα. να επαινείς τόσο το vita και να θες να πάρεις day one οικιακή κονσόλα (δεν σε είχα πολύ για gamer σε ps3 και 360). :P

 

Να φανταστώ αυτό που σου έχει αλλάξει τη γνώμη για το vita είναι το Plus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......άσε που περιμένω και Price drop για vita,χαχαχα 

γενικά περιμέντε ε3 θα γίνει της πόπης και για το Psvita εκει.

Δηλαδη ποσο πιο χαμηλα περιμενεις να πεσει απο τα 160 που το πηρα εγω καινουριο;

Το πσπ το ειχα παρει 175

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naruto εδώ με θεωρούν Playstation fanboy γενικά και αν τσεκάρεις το Ps3 hacking thread πριν τον Mtzs που βοηθάει τώρα πολύ κόσμο κάποτε βοηθούσα και εγώ γιατί ασχολιόμουν,γενικά τις Home consoles της γενιάς τις έχω βαρεθεί επειδή έχω wii/ps3 day1 και έχουν τραβήξει χρόνια,μαζέυουν σκόνη εδώ και καιρό,αλλα όταν βγει το Ps4 δεν θα μπορώ να κάτσω να παίξω προ σε ps3 οπότε Ps4 day 1 πάλι (πάντα ο πρώτος λόγος είναι το νέο προ χαχαχα,21 χρόνια ποδόσφαιρο παίζω ,είμαι καμμένος με προ και manager γενικά)

 

Mtzs άλλες εποχές,δεν μπορούμε να συγκρίνουμε Psp/vita, ειδικά και αν το psp ήταν ήδη σπασμένο(γινόταν να σπάσει) όταν το πήρες για 175. αυτήν την περίοδο που το vita έχει 180 στην Ελλάδα στο πιο φτηνό μαγαζί είναι σχετικά ακριβό σε σχέση με τα 150e του 3ds. και αυτό έχει να κάνει με την κάρτα που χρειάζεσαι μια 16gb τουλάχιστον(και στην περίπτωση που σπάσει μια 32gb και λίγη θα είναι....)42ε ή 90ε αντίστοιχα. είναι πάρα πολλά,θα μου πείς τι την χρειάζεσαι την 16άρα? θα σου πω για το ps plus.μα μπορείς να τα ξανακατεβάζεις,όχι βαριέμαι να κάνω αυτή τη διαδικασία χαχαχα.

 

περιμένω στα 150ε με 8gb κάρτα και πιστέυω θα γίνει πολύ σύντομα,ή bundle με Ps4 που θα το κάνανε στάνταρ για να κοντράρουν το wii u αν τα πήγαινε καλά το wii u αλλα τώρα έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες αν το επιχειρήσουν. γενικά με το ps4 On the way δεν μπορώ να τα πάρω και τα 2 οπότε μέχρι να πάρω psvita θα έχει πέσει στάνταρ σε τόσο η τιμή του

 

θα έπερνα psvita και στα 180ε μαζί με κάρτα 8gb σε κάποια προσφορά αν δεν ήταν να σκάσω 400ε για Ps4 την ίδια χρονιά . οι πρωτεραιότητες μου πάντα είναι home consoles>φορητές αν και στις φορητές υπάρχουν παιχνιδάρες πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο σου περι καρτας και τιμων.

Για κατεβασμα σβησιμο και ξαναπερασμα και γω το βαριεμαι γι αυτο και πηρα 32αρα καρτα σε συνδυασμο με το οτι θα εβαζα PSplus.

8GB καρτα για το PSV ειναι εντελως γτπ ξεχνατο. 16αρα το συζηταμε αν δεν εχεις PSplus σε καλυπτει απολυτα.

32αρα εχω και με ολα του PSplus +2 demos και 4-5 παιχνιδια retail εχω 5-6GB ελευθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν το σκεφτείς λογικά τα μεγαλύτερα παιχνίδια του vita είναι 4gb (2gb του 3ds) οπότε αν σπάσει η κονσόλα με την 16άρα άντε να έχεις 3 καλά παιχνίδια μέσα ... δεν γίνεται για κανένα λόγο,στο 3ds έχω 16gb και το έχω μετανιώσει που δεν πήρα 32gb που είναι και πιο μικρά τα games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν το σκεφτείς λογικά τα μεγαλύτερα παιχνίδια του vita είναι 4gb (2gb του 3ds) οπότε αν σπάσει η κονσόλα με την 16άρα άντε να έχεις 3 καλά παιχνίδια μέσα ... δεν γίνεται για κανένα λόγο,στο 3ds έχω 16gb και το έχω μετανιώσει που δεν πήρα 32gb που είναι και πιο μικρά τα games. 

Δεν νομίζω να υπάρχει παιχνίδι με 4 gb, το πολύ να βρεις 3 και κάτι όπως είναι το Uncharted, WipEout, Mortal Kombat. Το Gravity Rush πχ είναι 1.5. Εγώ 16άρα έχω και εντάξει βολεύομαι.

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρεις τα παιχνίδια στο pc και μετά αν τα σβήσεις από την κονσόλα δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβάσεις. Απλά μπορείς να τα περάσεις πίσω στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naruto μιλάω για όταν σπάσει η κονσόλα, το uncharted είναι σε 4gb κάρτα, όπως και τα παιχνίδια του wii όταν τα είδαμε στην αρχή ήταν compressed και αργότερα τα είχαμε Uncompresed ,ένας τίτλος 500mb ήταν για Download ένα Dvd ολόκληρο μέχρι που βγήκε ένα tool. 

 

οπότε όταν σπάσει η κονσόλα με το καλό μπορεί οι τίτλοι να έχουν την χωρετικότητα των καρτών τους και όχι αυτές των digital release που δεν έχουν filler, π.χ τα παιχνίδια που έχουμε στο ds/3ds σαν iso είναι όλα με filler σε εκδόσεις καρτών π.χ. 32mb-64-128-256 etc. τα μεγαλύτερα παιχνίδια του 3ds ξέρουμε οτι είναι σε 2gb κάρτες και του vita σε 4gb.

 

έτσι και αλλιώς κατεβασμένα θα είναι στο Pc και θα μεταφέρονται απο εκεί Αρρρ χαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naruto εδώ με θεωρούν Playstation fanboy γενικά και αν τσεκάρεις το Ps3 hacking thread πριν τον Mtzs που βοηθάει τώρα πολύ κόσμο κάποτε βοηθούσα και εγώ γιατί ασχολιόμουν,γενικά τις Home consoles της γενιάς τις έχω βαρεθεί επειδή έχω wii/ps3 day1 και έχουν τραβήξει χρόνια,μαζέυουν σκόνη εδώ και καιρό,αλλα όταν βγει το Ps4 δεν θα μπορώ να κάτσω να παίξω προ σε ps3 οπότε Ps4 day 1 πάλι (πάντα ο πρώτος λόγος είναι το νέο προ χαχαχα,21 χρόνια ποδόσφαιρο παίζω ,είμαι καμμένος με προ και manager γενικά)

 

Mtzs άλλες εποχές,δεν μπορούμε να συγκρίνουμε Psp/vita, ειδικά και αν το psp ήταν ήδη σπασμένο(γινόταν να σπάσει) όταν το πήρες για 175. αυτήν την περίοδο που το vita έχει 180 στην Ελλάδα στο πιο φτηνό μαγαζί είναι σχετικά ακριβό σε σχέση με τα 150e του 3ds. και αυτό έχει να κάνει με την κάρτα που χρειάζεσαι μια 16gb τουλάχιστον(και στην περίπτωση που σπάσει μια 32gb και λίγη θα είναι....)42ε ή 90ε αντίστοιχα. είναι πάρα πολλά,θα μου πείς τι την χρειάζεσαι την 16άρα? θα σου πω για το ps plus.μα μπορείς να τα ξανακατεβάζεις,όχι βαριέμαι να κάνω αυτή τη διαδικασία χαχαχα.

 

περιμένω στα 150ε με 8gb κάρτα και πιστέυω θα γίνει πολύ σύντομα,ή bundle με Ps4 που θα το κάνανε στάνταρ για να κοντράρουν το wii u αν τα πήγαινε καλά το wii u αλλα τώρα έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες αν το επιχειρήσουν. γενικά με το ps4 On the way δεν μπορώ να τα πάρω και τα 2 οπότε μέχρι να πάρω psvita θα έχει πέσει στάνταρ σε τόσο η τιμή του

 

θα έπερνα psvita και στα 180ε μαζί με κάρτα 8gb σε κάποια προσφορά αν δεν ήταν να σκάσω 400ε για Ps4 την ίδια χρονιά . οι πρωτεραιότητες μου πάντα είναι home consoles>φορητές αν και στις φορητές υπάρχουν παιχνιδάρες πλέον.

Και να ησουν μονο εσυ ο καμμενος. :P

Τοσα χρονια στο drive του υπολογιστη μου και του ps2 (πριν κατι χρονια) δεν εμπαιναν αλλα παιχνιδια εκτος απο το προ.

Ηρεμησα ομως λιγο μπορω να πω μολις πηρα ps3 (δλδ περυσι τον σεπτεμβρη) και παιζω και αλλα παιχνιδια.

Εγω περιμενω και προ και φιφα, το φιφα ειναι φτιαγμενο για το online του πιστευω ενω το προ ανετα καθεσε και λιωνεις στο ML.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kotaku.com/tales-rpgs-are-like-gumdrops-says-the-guy-who-makes-th-470869380 δυστυχώς δεν έχουν σχέδια να φέρουν τα 2 tales remakes στην ευρώπη και στην αμερική... αν πουλήσει η κονσόλα λένε θα δουνε . τα συγκεκριμένα δεν πούλησαν πολύ ούτε ιαπωνία αλλα θα ήταν καλά παιχνίδια για το library του vita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τρεις μήνες με το vita, είπα να γράψω και εγώ την γνώμη μου.

 

Γενικά έχω θετική εμπειρία. Ωραία οθόνη, πιάσιμο. Αρκετά φορητό για τα γούστα μου, ότι πρέπει για το αεροπλάνο. Για εμένα που έχω να ασχοληθώ με κονσόλες από το gameboy (το πρώτο), γενικά έπαιξε “αναπηρία” με τον χειρισμό. Θέλει χρόνο και η μετάβαση από ποντίκι και πληκτρολόγιο σε αυτό, είναι κάπως.

 

Θα ξεκινήσω με τα αρνητικά.

1) Μου φαίνεται λίγο βαρύ

2) Η διάρκεια μπαταρίας θα μπορούσε να είναι καλύτερη

3) Θα ήθελα μια εφαρμογή για ημρολόγιο (να συγχρονίζεται πχ με google)

4) Ο browser δεν είναι κακός, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερος

5) flash support

6) Χρειάζεται επειγόντως εφαρμογή να παίζει divx και mkv video

7) offline gps

8) Γενικά τα παιχνίδια είναι ακριβά. Ακόμα και αυτά του PSP, από το market, κάνουν 20$.

9) Θέλω scummvm και mame.

 

Για τα παιχνίδια τώρα έχω ανάμεικτα συναισθήματα.

 

1) Λάτρεψα το Zero Escape: Virtue's Last reward. Άνετα μπαίνει στο πάνθεον των καλύτερων παιχνιδιών που έχω παίξει ποτέ (ανεξαρτήτως πλατφόρμας)

2) Πολύ συμπαθητικά τα zero gravity και Uncharted.

3) Για το persona 4 golden, ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Ενώ αρχικά ενθουσιάστηκα με την υπόθεση, οι μάχες μου φαίνονται βαρετές και εξαιρετικά δύσκολες. Μετά από 15 ώρες παιχνιδιού, και αφού προφανώς τα έκανα σαλάτα με το fusion, δεν μπορώ να σκοτώσω το 3ο boss (με τίποτα όμως). Το ξαναξεκίνησα από την αρχή στο very easy, αλλά κάπου έχασα τον ενδιαφέρον μου.

4) Τα lego (harry potter, lord of the rings, batman 2) με απογοήτευσαν. Δεν είναι κακά παιχνίδια, αλλά όταν είδα πόσο καλύτερα είναι σε άλλες πλατφόρμες, με τσάτισαν.

5) Το motorstorm ενδιαφέρον να σκοτώσεις την ώρα σου

6) Το metal gear solid HD, μου φάνηκε δύσκολο, και δεν ασχολήθηκα ακόμη.

7) Πολύ ενδιαφέρον το Machnarium, το τελείωσα μέσα σε 3 μέρες.

8) Sine Mora, ωραίο.

9) Unit 13, έτσι και έτσι.

10) Rampage city, ευχάριστο και ενδιαφέρον.

11) Sound shapes, ενδιαφέρον αλλά μικρό.

12) Ninja gaiden, taken, megaman δεν με ελκύουν σαν είδος, και πέρα από λίγα λεπτά, δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

 

Γενικά, μου λείπουν παιχνίδια sandbox. Δεν μου αρέσει πολύ η προοπτική 3ου προσώπου, και δυστυχώς όλα είναι στο ίδιο στυλ. Επίσης (λόγω κουλαμάρας) δεν τα πάω καλά και με τα παιχνίδια δράσης. Προτιμώ ένα πιο ήρεμο στυλ (πχ zero escape ή machnarium). Τα καλά νέα για εμένα είναι ότι πολλά indie θα βρουν τον δρόμο τους στο vita (limbo, the cave, κτλ). Αυτό που περιμένω με ανυπομονησία, είναι το Terraria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...