Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες τι γινετε?Εχω παρατηρισει πως για το vita ανακοινωννοντε πολλα παιχνιδια rpg και οι αναλογες κατηγοριες, ολο κατι γιαπωνεζικα και ολο κατι τετοιες μπαρουφες.

Δεν κοιτανε εκει να βγαλουνε κανα τιτλο της προκοπης μπας και πουλησει το φορητο παν και βγαζουνε οτι μλκια ναναι.

Αυτο το παραπανω βιντεο παλι τι παιχνιδι ειναι.:S

Με τετοια παιχνιδια οχι απλα δεν πουλαει αλλα θα το χαντακωσουν κιαλλο, σαν να μην μαρεσει η πολιτικη της sony ως προς το θεμα του vita...πολυ το εχει αφησει στην μοιρα του και ειναι πραγματικα κριμα.

Δεν ξερω τι λες εσυ αλλα το PSV απευθυνεται σε ηλικιακα μεγαλο κοινο. Εγω ενα παιχνιδι σαν το παραπανω αν ειναι καλο το πληρωνω με ανεση και δεν ειμαι ο μονος. Η Sony καλα κανει και δινει βαση σε ιαπωνεζικα παιχνιδια καθως ειναι οι μονοι που μπορουν να υποστηριξουν το μηχανημα ετσι ωστε να αποκτησει μια καλη βαση και φυσικα να φερει περισσοτερα παιχνιδια στο μηχανημα για ολα τα γουστα.

 

Παιχνιδια οπως το Killzone και το Uncharted δεν πουλανε σε φορητο μηχανημα. Δεν ειναι αυτος ο σκοπος του. Θελουμε παιχνιδια τα οποια να ειναι ταιριαστα για το μηχανημα. Killzone και Uncharted ειναι υπερπαραγωγες που παιζονται στην τηλεοραση οπως και πολλα τετοια παιχνιδια. Το Dragons Crown ειναι ΤΕΛΕΙΟ για PSV οπως και πολλα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά οι φορητές θέλουν games που να ταιριάζουν σε ένα φορητό και όχι φορητές εκδόσεις mainstream τίτλων για τις home κονσόλες. Δείτε τι παιχνιδάρες έχει βγάλει το DS (και τώρα το 3DS. Πρωτότυπα παιχνίδια, light, που σου προσφέρουν όμορφο gameplay και διαχωρίζουν τη φορητή από την home κονσόλα. Κάποια παιχνίδια που έχω παίξει στο DS ήταν τόσο πρωτότυπα που ακόμα δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο σε πρωτοτυπία σε 360 και PS3. (Με εξαίρεση το Heavy Rain ίσως)

 

Απλά μάλλον η Sony θα προωθήσει το Vita ως remote play για το PS4, ώστε να "ισοφαρίσει" ας πούμε το μόνο ίσως πλεονέκτημα του Wii U (off TV play),  όπου ειδικά σε αγορές όπως η Ιαπωνία κάτι τέτοια features εκτιμούνται πολύ από το καταναλωτικό κοινό. Από κει και πέρα, το Vita δεν έχει υποστήριξη, δεν έχει δυναμική και δεν έχει κυρίως παιχνίδια. Οι πωλήσεις του είναι χάλια και δε νομίζω να γίνει ποτέ τόσο δημοφιλές όσο το PSP.

 

Εγώ που το έψαξα το Vita την τελευταία περίοδο είδα πως ακόμα και στα multimedia features, δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από το PSP, ενώ και σε κάποιες περιπτώσεις λείπουν features (όπως το Internet Radio). Κάτι ανεπίτρεπτο για ένα hardware τόσο καλύτερο από του PSP. Επίσης, έψαξα τις αναλύσεις στις οποίες βγαίνουν τα παιχνίδια και υπάρχουν αρκετά games που βγαίνουν σε χαμηλότερες αναλύσεις από την native ανάλυση του Vita, και developers να δηλώνουν πως σε ορισμένες περιπτώσεις το hardware δεν επιτρέπει να πάνε υψηλότερα. Αυτό ίσως έχει να κάνει και με τη μνήμη της φορητής που μειώθηκε στο μισό την τελευταία στιγμή. Έχετε δει παιχνίδια του 3DS να εκμεταλλεύονται το 3D σωστά? Όπως το Kid Icarus και το Super Mario Land. Πραγματικά στις οθόνες του 3DS φαίνονται πολύ όμορφα. Η διαφορά στα γραφικά με το Vita δεν είναι μεγάλη δηλαδή. Είδατε την Capcom, δε βγάζει το Revelations για το Vita. Ένα από τα πολύ όμορφα παιχνίδια του 3DS. Έχετε δει το Street Fighter IV στο 3DS? Ίδια μηχανή γραφικών με τα 360/PS3. Τέλος το Vita δεν έχει features όπως TV-out, ενώ π.χ. το PSP έχει τέτοια features.

 

Εδώ που είμαι, σε όλα τα booth των καταστημάτων, κανένας δεν ασχολείται με το Vita. Ακόμα και τα παιχνίδια του Vita, κάποια έχουν μειωμένη τιμή μπας και πουλήσει τίποτα το μηχάνημα. Στην Ευρώπη έχει πιάσει πάτο. Στην Ιαπωνία θα βγουν παιχνίδια, θα βγουν RPG κτλ, αλλά πολύ δύσκολα θα έρθουν όλα εδώ. Δείτε στην Ιαπωνία πόσο πουλάει ακόμα το PSP, δείτε παιχνίδια που έχουν βγει όπως το Shining Ark, τα οποία δεν θα έρθουν Ευρώπη ούτε για το PSP καν που έχει τέτοια μεγάλη βάση χρηστών. Πόσο μάλλον για το Vita που έχει σχεδόν μηδενική βάση χρηστών...Η Sony ενδιαφέρεται να κρατήσει το Vita στην Ιαπωνία, γι' αυτό προχώρησε και σε πτώση τιμής για το φορητό της εκεί. Κανονικά, έπρεπε η πτώση τιμής να έρθει ταυτόχρονα και σε Ευρώπη/Αμερική.

 

Για να σωθεί το Vita θα πρέπει να γίνουν μια σειρά από κινήσεις, ίσως πρέπει να γίνει και redesign και κυρίως θα πρέπει η Sony να ασχοληθεί με το μηχάνημα. Αυτή τη στιγμή λόγω PS4 δεν έχει τα resources να ασχοληθεί.

 

Για μένα από τη στιγμή που υπάρχει το 3DS XL με τόσα παιχνίδια + όλο τον κατάλογο του DS έτοιμο με B/C και μιλάμε για παιχνιδάρες...παιχνίδια που δεν έχουν δει ούτε καν οι home κονσόλες + πως υπάρχει flash card για το DS που σου επιτρέπει κατευθείαν να το moddάρεις για τις παιχνιδάρες του DS, πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να αγοράσει κανείς extra το Vita, εκτός και αν πρόκειται για καμμένο gamer (χωρίς παρεξήγηση δεν το γράφω με αρνητική χροιά), ο οποίος έχει ήδη 3DS, έχει ήδη καεί στα παιχνίδια του DS και θέλει το Vita για τα 3-4 παιχνίδια που αξίζουν να παίξει εκεί (π.χ. Gravity Rush, Unit 13, Little Big Planet )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Unit 13 δεν είναι παιχνίδι που αξίζει να το παίξεις στο vita.

 

Το Uncharted: Golden Abyss έχει πουλήσει 1 εκατομμύριο, που σημαίνει ότι 1 στους 4 κατόχους του Vita έχει το παιχνίδι. Οπότε μάλλον ο συγκεκριμένος τίτλος ταίριαζε για το φορητό.

 

@Cortan. όχι και ίδια γραφικά το 3DS με το vita μην τρελαθούμε. Όσο έχω παίξει σε καταστήματα το 3DS μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω από τα pixels. Στο Vita είναι καθαρότατα. Μπορεί για σένα να μην παίζουν ρόλο, αλλά σε ένα φορητό έχουν πολύ μεγάλη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το uncharted και τετοιου στυλ παιχνιδια ειναι για τηλεοραση και μονο.

καταστρεφεται το franchise στο handheld.

Αντιθετα το LBP μου κολλαει περισσοτερο σε handheld.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το uncharted και τετοιου στυλ παιχνιδια ειναι για τηλεοραση και μονο.

καταστρεφεται το franchise στο handheld.

Αντιθετα το LBP μου κολλαει περισσοτερο σε handheld.

Εννοείται πως είναι περισσότερο για τηλεόραση. Αλλά και η έκδοση στο ps3 είναι πολύ καλή. Ευκαιρία ήταν να ξαναπιάσω λίγο το Vita που μετά το LBP παίζω που και που Motorstorm RC και Escape Plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Unit 13 δεν είναι παιχνίδι που αξίζει να το παίξεις στο vita.

 

Το Uncharted: Golden Abyss έχει πουλήσει 1 εκατομμύριο, που σημαίνει ότι 1 στους 4 κατόχους του Vita έχει το παιχνίδι. Οπότε μάλλον ο συγκεκριμένος τίτλος ταίριαζε για το φορητό.

 

@Cortan. όχι και ίδια γραφικά το 3DS με το vita μην τρελαθούμε. Όσο έχω παίξει σε καταστήματα το 3DS μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω από τα pixels. Στο Vita είναι καθαρότατα. Μπορεί για σένα να μην παίζουν ρόλο, αλλά σε ένα φορητό έχουν πολύ μεγάλη σημασία.

 

 

Δεν ειπα οτι ειναι τα ιδια ρε συ. Ειπα ομως οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, ειδικα σε 2nd gen τιτλους του 3DS που παρουσιαζουν πολυ ομορφο 3D effect, πχ. Kid Icarus, Μario Land,κτλ κατι το οποιο ειναι plus και δεν το εχει το Vita. Ισως Naruto δεν εχεις δει τα σωστα παιχνιδια. Η αποψη μου παντως ειναι πως τα γραφικα εχουν μεγαλυτερη σημασια σε home κονσολα (η PC) παρα σε φορητες συσκευες. Και πιστευω το 3DS ειναι υπεραρκετο για γραφικα σε φορητο προς το παρον. Εδω το PSP και μου φαινεται μια χαρα.

 

To Unit 13 το ανεφερα γιατι ειναι exclusive. Δεν το εχω δει, εχω ακουσει ομως καλα λογια. Το Golden Abyss το ειχα δει σε φιλο, ειχα ασχοληθει και με τον τιτλο. ΟΚ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι διασκεδαστικος, αλλα απο τη στιγμη που εχεις τα πολυ καλα Uncharted στο PS3, δε νομιζω πως υπαρχει λογος να ασχοληθεις με το Abyss, η μαλλον δε το εθεσα σωστα - εννοω πως το χουμε ξαναδει και οπως ειπα οι φορητες κονσολες χρειαζονται παιχνιδια ειδικα γι αυτες και οχι φορητες εκδοσεις γνωστων franchise.

 

Για μενα το uncharted και τετοιου στυλ παιχνιδια ειναι για τηλεοραση και μονο.

καταστρεφεται το franchise στο handheld.

Αντιθετα το LBP μου κολλαει περισσοτερο σε handheld.

 

Αgree. 100 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα έχετε άδικο για το Uncharted GA.

Eίναι απο τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ever σε φορητή και άνετα συγκρίνεται με τις "μεγάλες" εκδόσεις της σειράς.

Σίγουρα θα είναι απο τα καλύτερα παιχνίδια της κονσόλας (αν όχι το καλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι τα ιδια ρε συ. Ειπα ομως οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη, ειδικα σε 2nd gen τιτλους του 3DS που παρουσιαζουν πολυ ομορφο 3D effect, πχ. Kid Icarus, Μario Land,κτλ κατι το οποιο ειναι plus και δεν το εχει το Vita. Ισως Naruto δεν εχεις δει τα σωστα παιχνιδια. Η αποψη μου παντως ειναι πως τα γραφικα εχουν μεγαλυτερη σημασια σε home κονσολα (η PC) παρα σε φορητες συσκευες. Και πιστευω το 3DS ειναι υπεραρκετο για γραφικα σε φορητο προς το παρον. Εδω το PSP και μου φαινεται μια χαρα.

 

To Unit 13 το ανεφερα γιατι ειναι exclusive. Δεν το εχω δει, εχω ακουσει ομως καλα λογια. Το Golden Abyss το ειχα δει σε φιλο, ειχα ασχοληθει και με τον τιτλο. ΟΚ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Ειναι διασκεδαστικος, αλλα απο τη στιγμη που εχεις τα πολυ καλα Uncharted στο PS3, δε νομιζω πως υπαρχει λογος να ασχοληθεις με το Abyss, η μαλλον δε το εθεσα σωστα - εννοω πως το χουμε ξαναδει και οπως ειπα οι φορητες κονσολες χρειαζονται παιχνιδια ειδικα γι αυτες και οχι φορητες εκδοσεις γνωστων franchise.

 

 

Αgree. 100 %

Δεν έχω θέμα με τα γραφικά του 3DS. Με την οθόνη του έχω που έχει πολύ λίγα pixels, τα οποία φαίνονται ακόμα πιο έντονα στο XL. Έχω δει κάποια βίντεο από το resident evil revelations κ εντυπωσιάστηκα. Τέλος πάντων, το 3DS είναι και αυτό στο πρόγραμμα για αγορά στο μακρινό μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο XL έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά ώστε τα pixels να φαίνονται περίπου όπως στο απλό 3DS.

Ναι το revelations ειναι πολύ καλό στο 3DS και έρχονται επίσης καλά παιχνίδια.

 

Επίσης, οι κάρτες για modding/homebrew δίνουν αρκετές επιλογές.

Και εγώ το σκέφτομαι για αγορά, ίσως πιο άμεσα. Με φρενάρουν δύο - τρία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο XL έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά ώστε τα pixels να φαίνονται περίπου όπως στο απλό 3DS.

Ναι το revelations ειναι πολύ καλό στο 3DS και έρχονται επίσης καλά παιχνίδια.

 

Επίσης, οι κάρτες για modding/homebrew δίνουν αρκετές επιλογές.

Και εγώ το σκέφτομαι για αγορά, ίσως πιο άμεσα. Με φρενάρουν δύο - τρία πράγματα.

Επειδή έχω ακούσει πρόσφατα πως το Castlevania στο 3DS XL φαίνεται πολύ άσχημο σε σχέση με το απλό 3DS, υποθέτω θα συμβαίνει το ίδιο και με κάποια άλλα παιχνίδια. Τι σε φρενάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ακούσει πρόσφατα πως το Castlevania στο 3DS XL φαίνεται πολύ άσχημο σε σχέση με το απλό 3DS, υποθέτω θα συμβαίνει το ίδιο και με κάποια άλλα παιχνίδια. Τι σε φρενάρει?

 

Η Resistive touch screen ειναι το ενα. Αν το 3DS ειχε capacitive θα ηταν γυρω στο perfect.

To 2o πως θα ηθελα να βρω 3DS XL γυρω στα 150 ευρω (και οχι γυρω στα 200). Συν για το modding.

Τριτον, οι τιμες των games ειναι ακομα σχετικα ψηλα. Αν και εχω πολλα games απο DS για να παιξω στο ενδιαμεσο και φυσικα θα παιξει και modding της κονσολας. Και μετα, στις media δυνατοτητες χανει καπως. Αν και μαζι με το modding, βελτιωνεται η κατασταση.

 

Γενικα στο τσακ ειμαι να αγορασω 3DS. Πολλα και καλα παιχνιδια. Βλεπω γενικα και μια προσπαθεια απο τη Ninty να ενσωματωσει καποιες δυνατοτητες κοινες αναμεσα στο 3DS και στο Wii U. Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To XL υπάρχει και στα 160Ε. Αλλά ξεφεύγουμε αρκετά από το θέμα, εδώ είμαστε στο Vita Topic :P

 

Βασικα θελω το Picatsu Edition :P

Δεν ξερω αν το εχεις δει..Δεν ειναι πολυ χαριτωμενο? :P

Το ποσταρα και στο 3DS forum για να μην ειμαστε off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Report: The Walking Dead on Vita sometime this year

The first season of Telltale Games' fantabulous The Walking Dead will be released on the PlayStation Vita before the end of this year, IGN reports. "Wherever you're sitting, if you're in your living room and playing on your Vita or sitting at a cafe or at the bus stop and playing this, you get that shock or fright," PlayStation director of product planning Don Mesa told the site.

 

There is no information regarding when the Vita version will drop, or if it will be released episodically like its original release, or all at once as with its boxed edition. We've reached out to Telltale for more information and will update with anything we learn.

Fixed. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...