Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχά Naruto νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. :D

Είναι καλές οι πωλήσεις, αλλά πρώτον το 3DS πούλησε 60 τοις εκατό περισσότερο (132502) και δεύτερον από αυτές τις πωλήσεις του Vita οι 60897 έγιναν Ιαπωνία. Αμερική πούλησε 5027 κομμάτια και Ευρώπη 8295. Είναι σαφές πως το μηχάνημα θέλει πτώση τιμής και εδώ. Και τίτλους και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

 

Το 3DS έχει φτάσει σχεδόν τα 30 εκατομμύρια πωλήσεις παγκοσμίως με το Vita να είναι λίγο παραπάνω από 4 εκατομμύρια. (4,3Μ units)

Δε νομίζω πως η κατάσταση είναι αναστρέψιμη για το Vita. Αν η Sony κάνει κινήσεις και το υποστηρίξει ίσως καταφέρει lifetime να πλησιάσει τις πωλήσεις του PSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει το είπα με την έννοια ότι για το vita τα 80 χιλιάδες είναι εκπληκτικός αριθμός. Δεν ήθελα να το συγκρίνω με το 3DS.

 

Ναι οντως για Vita ειναι καλες πωλησεις. Κοιτα καποια στιγμη θα ανεβουν λιγο οι πωλησεις του. Σιγουρα θα περασει τα 10 εκατομμυρια πωλησεις ανετα και τα 20 τα χει στο τσεπακι. Θα δειξει πως θα το χειριστει η Sony το θεμα. Παντως δεν πουλαει Ευρωπη. Εδω που ειμαι ειναι πανακριβο και δε βλεπω κανενας να ασχολειται μαζι του. Σε αντιθεση με το 3DS που εχει κινηση. Οχι τρελη και αυτο, αλλα βλεπεις κοσμο (ειδικα νεοτερα παιδια) να ασχολουνται και να ψαχνουν παιχνιδια.

 

Δυο-τρεις φορες που το ειδα τωρα τελευταια σε μαγαζι το Vita, ενω οπως λεει ο Ikaruga24 φαινεται να εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δε με βολεψαν τα κουμπια (μου φαινονται πολυ μικρα και πως πατιουνται δυσκολα) και δε μου αρεσει τοσο το νεο OS (Live Area). Προτιμω την απλοτητα και το minimal χαρακτηρα του XMB.

 

Κατι ακομα να ρωτησω: Το back touch που φαινεται καλη ιδεα ποσα παιχνιδια του Vita το χρησιμοποιουν? Και γενικα ειναι ωραιο στην υλοποιηση ? Επισης το acceleroμετρο (γυροσκοπιο) χρησιμοποιειται σε τιτλους του Vita? Και με το Augmented Reality τι γινεται ?

 

Στο DS που ειχα (και το ειχα καταχαρει - εκει αγαπησα την Nintendo) πολλα παιχνιδια χρησιμοποιουσαν τα νεα τοτε features του DS με πολυ νεωτεριστικο τροπο. Ειδικα καποια adventures που ειναι πολυ καλα παιχνιδια. Δυο που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα Hotel Dusk και Another Code: Two Memories. Πρωτοποριακα παιχνιδια ακομα και τωρα στον τροπο που χρησιμοποιουσαν το hardware του DS για την επιλυση γριφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το little deviants και κατα πασα πιθανοτητα το little big planet κανουν χρηση σωστη αυτων των δυνατοτητων. Στο uncharted ας πουμε ηταν για μπαζουκας και δεν μπορουσες να τα απενεργοποιησεις κιολας. Το επομενο παιχνιδι που φενεται να κανει επισης καλη δουλεια ειναι το tear away αλλα θα δειξει στην πορεια. Γενικα το back panel το βρισκω ψιλοχαζο. Δεν βοηθαει καθολου στο gameplay και δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιηθει σοβαρα απο καποιο "φυσιολογικο" παιχνιδι.

 

Οσο για τα πληκτρα που λες οτι δεν σε βολευουν λογο μεγεθους και αντιστασης θα σε πω οτι στην πραξη ειναι πολυ καλυτερα απο το PSP και θα το καταλαβεις αυτο παιζοντας καποιο fighting. Το βασικο προβλημα του vita σε θεμα εργονομιας ειναι οτι εχει σε λαθος θεση τα μοχλακια. Δεν φτανει που ειναι κατω απο το d-pad (fail) αλλα ειναι και αρκετα κοντα ετσι ωστε οι αντιχειρες σου να κοπανανε πανω τους και ειδικα αν εχεις χοντρα δαχτυλα ειναι θανατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οντως για Vita ειναι καλες πωλησεις. Κοιτα καποια στιγμη θα ανεβουν λιγο οι πωλησεις του. Σιγουρα θα περασει τα 10 εκατομμυρια πωλησεις ανετα και τα 20 τα χει στο τσεπακι. Θα δειξει πως θα το χειριστει η Sony το θεμα. Παντως δεν πουλαει Ευρωπη. Εδω που ειμαι ειναι πανακριβο και δε βλεπω κανενας να ασχολειται μαζι του. Σε αντιθεση με το 3DS που εχει κινηση. Οχι τρελη και αυτο, αλλα βλεπεις κοσμο (ειδικα νεοτερα παιδια) να ασχολουνται και να ψαχνουν παιχνιδια.

 

Δυο-τρεις φορες που το ειδα τωρα τελευταια σε μαγαζι το Vita, ενω οπως λεει ο Ikaruga24 φαινεται να εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δε με βολεψαν τα κουμπια (μου φαινονται πολυ μικρα και πως πατιουνται δυσκολα) και δε μου αρεσει τοσο το νεο OS (Live Area). Προτιμω την απλοτητα και το minimal χαρακτηρα του XMB.

 

Κατι ακομα να ρωτησω: Το back touch που φαινεται καλη ιδεα ποσα παιχνιδια του Vita το χρησιμοποιουν? Και γενικα ειναι ωραιο στην υλοποιηση ? Επισης το acceleroμετρο (γυροσκοπιο) χρησιμοποιειται σε τιτλους του Vita?

Eγω θα ελεγα οτι ειναι φθηνο για το hardware του σε συγκριση με το 3ds.

 

Tα κουμπια ειναι θεμα συνηθειας.Μακραν οτι καλυτερο εχω δει σε φορητη συσκευη απο την αποψη οτι ειναι υπερπληρεστατος ο χειρισμος και ο καλυτερος/βολικοτερος δυνατος.

 

Για το touch pad με καλυψαν τα προηγουμενα ποστς.

 

Το ΟS ειναι μερα με την νυχτα σε συγκριση με αυτο του psp.Για πλακα καλυτερο και απο του Ps3,πιο λειτουργικο και με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες.Δεν υπαρχει συγκριση με psp.

 

apps βγαινουν συνεχεια.Καλυτερο στο σερφαρισμα(προσωπικα με εχει βολεψει πολυ) και το χρησιμοποιω αρκετα εκτος απο gaming.

Σαν συσκευη ειναι αριστη για μενα και γινεται ολο και καλυτερη στο συνολο της με τα updates.

 

Στα παιχνιδια υστερει και στην εκμεταλευση των δυνατοτητων της.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σχετικο αρθρο απο digital foundry για το κοστος των 2 μηχανηματων και ειναι παρα μα παρα πολυ κοντα σε κοστος κατασκευης οποτε οχι δεν ειναι φθηνο σε σχεση με το 3ds ειδικα αν σκεφτεις οτι πρεπει να αγορασεις και εξτρα μετα την αγορα του μηχανηματος. 3ds και PSV θα επρεπε τιμολογιακα στο συνολο τους να ειναι περιπου στα ιδια και δεν ειναι. Το PSV ειναι πολυ ακριβοτερο του 3ds και στον βασικο του ρολο (να παιζει παιχνιδια) δεν τα καταφερνει και τοσο καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Οι πωλησεις το μαρτυρανε, ενα τετοιο γαματο μηχανημα σαν το PSV να μην φευγει απο τα ραφια κανει μπαμ οτι ο κοσμος το βλεπει και θεωρει οτι δεν παιρνει σωστο ανταλαγμα για τα λεφτα του. Εσυ και εγω ξερουμε γιατι αγορασαμε Vita αλλα σε εναν μεσο gamer που δεν εχει κάλο στο κεφαλι οπως εμεις δεν μπορεις να τον δελεασεις για να τα σκασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Nαι ξεχασα τις καρτες,εκει οντως υπαρχει θεμα,αλλα χωρις αυτες θα δικαιολογουσα 100e διαφορας ως κομματια hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα ελεγα οτι ειναι φθηνο για το hardware του σε συγκριση με το 3ds.

 

Tα κουμπια ειναι θεμα συνηθειας.Μακραν οτι καλυτερο εχω δει σε φορητη συσκευη απο την αποψη οτι ειναι υπερπληρεστατος ο χειρισμος και ο καλυτερος/βολικοτερος δυνατος.

 

Για το touch pad με καλυψαν τα προηγουμενα ποστς.

 

Το ΟS ειναι μερα με την νυχτα σε συγκριση με αυτο του psp.Για πλακα καλυτερο και απο του Ps3,πιο λειτουργικο και με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες.Δεν υπαρχει συγκριση με psp.

 

apps βγαινουν συνεχεια.Καλυτερο στο σερφαρισμα(προσωπικα με εχει βολεψει πολυ) και το χρησιμοποιω αρκετα εκτος απο gaming.

Σαν συσκευη ειναι αριστη για μενα και γινεται ολο και καλυτερη στο συνολο της με τα updates.

 

Στα παιχνιδια υστερει και στην εκμεταλευση των δυνατοτητων της.

 

Ευχαριστω για το ποστ.

Γενικα δε βλεπω πλεον αρνητικα το Vita, αν και σιγουρα καποια θεματακια τα εχει, οπως π.χ. οι πανακριβες proprietary καρτες.

Στα θετικα ειναι πως υποστηριζει πολλους digital τιτλους του PSP, τους οποιους αν εχεις αγορασει, μπορεις να ξανακατεβασεις δωρεαν στο Vita. Και σε καλες τιμες. Φυσικα παραμενει η ελλειψη του να μπορεις με καποιο τροπο να καταγραψεις τους retail τιτλους του PSP στη Sony και στη συνεχεια να σου επιτρεπει να τους κατεβασεις στο Vita.

 

Απλα το ξαφνικο μου ενδιαφερον προεκυψε κυριως με βαση τις multimedia δυνατοτητες του PSP. Απ' ο,τι ειδα και με βαση και την ερευνα μου στο net και στα site της Sony, το Vita δινει πολυ λιγα APPS παραπανω απο PSP που να με ενδιαφερουν. Περιμενα να εχει πολλες περισσοτερες εφαρμογες με βαση το hardware του μηχανηματος. Οποτε απο αυτη την αποψη προς το παρον, δε με ενδιαφερει.

Για gaming καθαρα θα διαλεγα οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ ενα 3DS XL αυτη τη στιγμη.

 

Οποτε θα περιμενω δυο-τρια χρονια να δω πως θα κινηθει η Sony με το Vita, να δουμε αν το μηχανημα βγαλει περισσοτερους τιτλους ειδικα για αυτο (που να εκμεταλλευονται χαρακτηριστικα οπως το back touch, το γυροσκοπιο, το μικροφωνο κτλ) και φυσικα μεχρι τοτε αναμενω να εχει πεσει η τιμη του και ισως βγαλει και redesign η Sony. (οχι πως ειναι επειγον ενα redesign αλλα το θεωρω πιθανο).

 

Με αλλα λογια πρωτα θα σκεφτομουν για αγορα PS4 παρα για Vita αυτη τη στιγμη, αν ηταν το θεμα μονο το gaming.

 

@Cortan όλα αυτά που λες είναι θέμα συνήθειας. Και το LiveArea είναι πάρα πολύ καλο αν το δουλέψεις, πίστεψε με.

 

Δεν αντιλεγω. Μπορει οντως να εινα θεμα συνηθειας και να ειναι ομορφο το Live Area.

Προσωπικα επειδη ειμαι φαν του integration και των unified interfaces θα περιμενω να δω τι OS θα βαλει η Sony στο νεο PS4 και αν υπαρχει integration μεταξυ των δυο. Θα ειναι το ιδιο OS? Θα ειναι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι πρόβλημα έχει πια αυτό το near?

Δεν με βρίσκει με τίποτα! Δοκίμασα και άλλο router μπας και μπλοκάρετε απο καμιά ρύθμιση, πάλι τα ίδια.

 

Το περίεργο είναι πως την πρώτη φορά που το δοκίμασα, δούλεψε κανονικά.

Απο τα χαράματα προσπαθώ, τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι πρόβλημα έχει πια αυτό το near?

Δεν με βρίσκει με τίποτα! Δοκίμασα και άλλο router μπας και μπλοκάρετε απο καμιά ρύθμιση, πάλι τα ίδια.

 

Το περίεργο είναι πως την πρώτη φορά που το δοκίμασα, δούλεψε κανονικά.

Απο τα χαράματα προσπαθώ, τίποτα..

Νομίζω είναι μόνο για την 3G/GPS έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να είναι μόνο για την 3G έκδοση.

Aν ηταν, δεν θα μου είχε δουλέψει την πρώτη φορά (και θα ηταν πολύ ηλίθιο εκ μέρους sony να κάνει κάτι τέτοιο). ;)

 

Έκανα αναζήτηση, πάρα πολλοί χρήστες έχουν παρόμοιο θέμα. Και για την ώρα κανένας δεν έδωσε κάποια συμβουλή που να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το Near τι προσφέρει? Εννοώ π.χ. σε χώρες όπως η Ιαπωνία που όλοι έχουν handhelds ΟΚ είναι λογικό να δουλεύει κάπως. Όπως π.χ. το 3DS με το NFC.

 

Αλλά εδώ έχει κάποια χρησιμότητα?

 

Ακόμα, το Vita υποστηρίζει output στην τηλεόραση ? (HDMI or Not)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το Near τι προσφέρει? Εννοώ π.χ. σε χώρες όπως η Ιαπωνία που όλοι έχουν handhelds ΟΚ είναι λογικό να δουλεύει κάπως. Όπως π.χ. το 3DS με το NFC.

 

Αλλά εδώ έχει κάποια χρησιμότητα?

 

Ακόμα, το Vita υποστηρίζει output στην τηλεόραση ? (HDMI or Not)

Προς το παρόν όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...