Προς το περιεχόμενο

Οδηγός για να φλασάρετε το PS3 σας με CFW 3.55 (Βήμα - Βήμα)


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί χρειάζεται το e3 flasher ; κανονικά δεν γίνεται όπως το κάνανε στο ps3scene downgrade με "στικ" ;

παλιες εποχες,πλεον με e3 flasher γινετε downgrade...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιες εποχες,πλεον με e3 flasher γινετε downgrade...

 

καταρχίν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Άρα από 4.72 πρέπει να πάω με E3 Flasher πρώτα , και να κάνω downgrade ώστε να μπορέσω να περάσω CFW , custom στην 3.55 και ύστερα να έχω το "κέρδος" να παίζω πειρατικά παιχνίδια;

 

Αυτό περί ότι αν κάνεις custom firmware,και ότι μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ κατευθίαν σου "μπλοκάρει" το PS3 γνωρίζεις αν ισχύει;

 

Αν είναι να δώσω τα λεφτά και αν μάθω 1-10 να το κάνω τόσο εύκολα, να αναλάβω σε μερικούς φίλους να το κάνω και να βγάλω το κόστος του E3 Flash Που είδα ότι έχει 40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχίν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Άρα από 4.72 πρέπει να πάω με E3 Flasher πρώτα , και να κάνω downgrade ώστε να μπορέσω να περάσω CFW , custom στην 3.55 και ύστερα να έχω το "κέρδος" να παίζω πειρατικά παιχνίδια;

 

Αυτό περί ότι αν κάνεις custom firmware,και ότι μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ κατευθίαν σου "μπλοκάρει" το PS3 γνωρίζεις αν ισχύει;

 

Αν είναι να δώσω τα λεφτά και αν μάθω 1-10 να το κάνω τόσο εύκολα, να αναλάβω σε μερικούς φίλους να το κάνω και να βγάλω το κόστος του E3 Flash Που είδα ότι έχει 40€.

ναι πρεπει να κατεβεις σε 3.55 για να περασεις cfw.

περι psn καποια στιγμη μπαναρεται ο λογαριασμος η η κονσολα(αναλογα κ με ποιο game παιζεις)

 

ευκολο δεν το λες αν θες να ασχοληθεις...

θελει πολυ διαβασμα κ γενικα να πιανουν τα χερια σου.

το παραμικρο λαθος,κοστιζει πολυ ακριβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πρεπει να κατεβεις σε 3.55 για να περασεις cfw.

περι psn καποια στιγμη μπαναρεται ο λογαριασμος η η κονσολα(αναλογα κ με ποιο game παιζεις)

 

ευκολο δεν το λες αν θες να ασχοληθεις...

θελει πολυ διαβασμα κ γενικα να πιανουν τα χερια σου.

το παραμικρο λαθος,κοστιζει πολυ ακριβα....

 

δεν αμφιβάλλω αλλά περί hacking κτλ. ή πέρασμα κώδικα μπορώ να βοηθήσω, αλλά εώς εκεί. Προγραμματιστής είμαι.Αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κονσόλες και δεν γνωρίζω τι μπορεί να παίζει.

 

Από εκεί και πέρα, το PSN αν μπλοκάρει το λογαριασμό ή την κονσόλα , δηλαδή αυτό σημαίνει ότι και custom firmware να περάσω,δεν θα μπορώ να παίξω έπειτα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αμφιβάλλω αλλά περί hacking κτλ. ή πέρασμα κώδικα μπορώ να βοηθήσω, αλλά εώς εκεί. Προγραμματιστής είμαι.Αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κονσόλες και δεν γνωρίζω τι μπορεί να παίζει.

 

Από εκεί και πέρα, το PSN αν μπλοκάρει το λογαριασμό ή την κονσόλα , δηλαδή αυτό σημαίνει ότι και custom firmware να περάσω,δεν θα μπορώ να παίξω έπειτα σωστά;

αν μπλοκαριστει ο λογαριασμος η η κονσολα,απλα δεν μπορεις 

να εχεις προσβαση στο PSN και μονο.

το custom firmware παραμενει κ συνεχιζεις offline gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπλοκαριστει ο λογαριασμος η η κονσολα,απλα δεν μπορεις 

να εχεις προσβαση στο PSN και μονο.

το custom firmware παραμενει κ συνεχιζεις offline gaming.

 

http://www.ebay.com/itm/High-Quality-E3-Nor-Flasher-E3-Downgrade-Tool-DIY-for-No-Solder-Flash-Console-/121818586883?hash=item1c5cf41f03:g:8jcAAOSw9mFWIdPN

 

Είμαστε κομπλέ ;

να το βάζω κτλ. είναι πανεύκολο από οτι είδα και για πλάκα έτσι έκανα ένα γρήγορο dissebly...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/High-Quality-E3-Nor-Flasher-E3-Downgrade-Tool-DIY-for-No-Solder-Flash-Console-/121818586883?hash=item1c5cf41f03:g:8jcAAOSw9mFWIdPN

 

Είμαστε κομπλέ ;

να το βάζω κτλ. είναι πανεύκολο από οτι είδα και για πλάκα έτσι έκανα ένα γρήγορο dissebly...

μωρε κομπλε εισαι.

κ να το βαζεις ευκολο ειναι......

το μετα ειναι το δυσκολο..........

θελει πολυ διαβασμα,πιστεψε με,οσοι αψηφησαν κ το πηραν 

στο χαλαρο,η κονσολα τους πηγε στο καλαθι των αχρηστων.

(no offence,εντελως φιλικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Εχω μια ερωτηση τι γινεται αμα κανω το jailbreak και μετα απο καιρο βγει update στο ps3?Θα μπορω να το κανω η αμα το κανω θα μου χαλασει το jaibreak και μερικες λειτουργιες του ps3?(μου εχει γινει σε αλλη κονσολα)(παρακαλω αμα μπορειται απαντηστε μου) Ευχαριστω Πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση τι γινεται αμα κανω το jailbreak και μετα απο καιρο βγει update στο ps3?Θα μπορω να το κανω η αμα το κανω θα μου χαλασει το jaibreak και μερικες λειτουργιες του ps3?(μου εχει γινει σε αλλη κονσολα)(παρακαλω αμα μπορειται απαντηστε μου) Ευχαριστω Πολυ

απο την στιγμη που η κονσολα σου θα εχει custom firmware,ΟΛΕΣ οι μελλοντικες

αναβαθμισεις θα πρεπει να ειναι custom firmware μεσω usb

ΑΝ κανεις αναβαθμιση απο την ιδια την κονσολα,χανεις το jailbreak.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Θα παραλαβω απο φιλο σε λιγες μερες μια κονσολα πσ3..αυτος δε θυμαται καν αν την εχει τσιπαρει η οχι..μου την χαριζει και εγω θελω να την τσιπαρω οπωσδηποτε..το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειναι η φατ.

 

Σε περιπτωση που δεν ειναι τσιπαρισμενη:

υπαρχει πιθανοτητα να περνιεται cfw χωρις άνοιγμα της συσκευης? δηλαδή μονο με ενα στικακι να περνας το cfw? Υποψιαζομαι οτι κατι τετοιο μπορει να γινει εφοσον εχει ofw εκδοση 3.55 και κατω..

 

Σε περιπτωση που ειναι τσιπαρισμενη:

 

Ας πουμε οτι εχει περασμενη εκδοση cfw μια αρκετα παλια και θελω να βαλω την τελευταια (πχ 4,8 rogero)...Eιναι ευκολη διαδικασια;

 

ΥΓ:γενικα με το που ανοιξω τη συσκευη ειναι ευκολο να αναγνωρισω αν το firmware ειναι official η custom?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραλαβω απο φιλο σε λιγες μερες μια κονσολα πσ3..αυτος δε θυμαται καν αν την εχει τσιπαρει η οχι..μου την χαριζει και εγω θελω να την τσιπαρω οπωσδηποτε..το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειναι η φατ.

 

Σε περιπτωση που δεν ειναι τσιπαρισμενη:

υπαρχει πιθανοτητα να περνιεται cfw χωρις άνοιγμα της συσκευης? δηλαδή μονο με ενα στικακι να περνας το cfw? Υποψιαζομαι οτι κατι τετοιο μπορει να γινει εφοσον εχει ofw εκδοση 3.55 και κατω..

 

Σε περιπτωση που ειναι τσιπαρισμενη:

 

Ας πουμε οτι εχει περασμενη εκδοση cfw μια αρκετα παλια και θελω να βαλω την τελευταια (πχ 4,8 rogero)...Eιναι ευκολη διαδικασια;

 

ΥΓ:γενικα με το που ανοιξω τη συσκευη ειναι ευκολο να αναγνωρισω αν το firmware ειναι official η custom?

αν δεν ειναι με cfw και εχει 3.55 ναι με ενα usb κανεις την αναβαθμιση.

ευκολη διαδικασια ειναι.στην 1η σελιδα υπαρχουν οδηγιες.

 

αν ειναι με cfw θα δεις homebrew εφαρμογες(multiman κλπ)

τρεξε καποια κ αν δουλευει εισαι με cfw

 

αν τρεξεις εφαρμογη και σου βγαλει 80010017 error εισαι με ofw ενω ειχε cfw παλαιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι με cfw και εχει 3.55 ναι με ενα usb κανεις την αναβαθμιση.

ευκολη διαδικασια ειναι.στην 1η σελιδα υπαρχουν οδηγιες.

 

αν ειναι με cfw θα δεις homebrew εφαρμογες(multiman κλπ)

τρεξε καποια κ αν δουλευει εισαι με cfw

 

αν τρεξεις εφαρμογη και σου βγαλει 80010017 error εισαι με ofw ενω ειχε cfw παλαιοτερα.

και αν ας πουμε εχει cfw 3.86 (δεν ξερω καν αν υπαρχει), ειναι ευκολο να παω στη νεοτερη εκδοση; Eπίσης, αυτό που λεμε τσιπάρισμα (κι εγω νομιζα οτι εγκαθισταται καπιο ειδικο τσιπ), στην ουσια και υπο προυποθέσεις γίνεται πολυ απλά με ένα στικάκι? Απο τα λίγα που καταλαβα, ελπιζω σε 2 πράγματα: η να ειναι τσιπαρισμενη, η να φοράει <3.55 ofw..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...