Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σήμερα απόκτησα το vigor 2700vg και δοκίμασα να του αλλάξω firmware. Ακολούθησα τις οδηγίες όπως περιγράφονται στην σελίδα 32 του συγκεκριμένου θέματος όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Αφού πατήσω το SEND για πρώτη φορά μου εμφανίζει ένα παράθυρο που δείχνει μια μπάρα φόρτωσης. Αφού τελειώσει (διαδικασία που κρατά 4 λεπτά περίπου) βγάζει ένα error : waiting for router response timeout. Στα λαμπάκια του router το adsl2+ είναι κίτρινο, το act αναβοσβήνει αργά και όλα τα άλλα είναι σβηστά. Την διαδικασία πιστεύω την ακολούθησα σωστά. Πήγε κάτι στραβά; Αν ναι, είναι αναστρέψιμη η κατάσταση ή ακόμη δεν το πήραμε και το επιστρέφουμε πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν ειναι η παρτιδα που εχει προβλημα τοτε συνηθως ολα ειναι αναστρεψιμα.απλα το ξεκινας με το Reset πατημενο για να καταφερεις να ξαναστειλεις το Firmware

εκανες οπως το γραφει εδω?

Αφου συνδέσουμε το LAN cable στην κάρτα δικτύου μας και στο ράουτερ μας, με ένα στυλό πατώντας το RESET το ανοίγουμε απο τον διακόπτη και μετά απο 5 δευτ. αφήνουμε το reset και τον στυλό στην θέση του.

Περιμένουμε 5 δευτ ακόμη και τώρα πατάμε το SEND.

 

Θα δείξει οτι στέλνει και κάνει 3-4 λεπτά χονδρικά. Μην ανησυχείτε για το τι δείχνει η εφαρμογή.

Μόλις σταματήσει να αναβοσβήνει το led του LAN τότε έχει φλασαριστεί και ειναι ενα ωραίο AnnexA χωρίς F/W.

Τώρα το κλείνουμε και κλείνουμε το Update tool.

 

εκτος αν ειναι το μοντελο που δεν flasharete οποτε εκει εχουμε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το βήμα παρουσιάζεται το πρόβλημα. Ανοίγω το router όπως λέει, πατάω SEND βγαίνει ένα παράθυρο που δείχνει μια μπάρα να φορτώνει και αφού τελειώσει αυτή η φόρτιση (όπως λέει και ο οδηγός μετά από 4 λεπτά περίπου) βγαίνει το error. Το λαμπάκι του ethernet ενώ στην αρχή είναι πράσινο μετά δεν ανάβει όπως περιέγραψα και στο προηγούμενο post μου. Πως καταλαβαίνω αν είναι το προβληματικό μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω σημερα.Πολυ ευχαριστημενος και πολυ καλο router για τα λεφτα του.

 

Δεν εχω δοκιμασε firmware update αλλα αν χρειαστει στο μελλονμ,θα το επιχειρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το βήμα παρουσιάζεται το πρόβλημα. Ανοίγω το router όπως λέει, πατάω SEND βγαίνει ένα παράθυρο που δείχνει μια μπάρα να φορτώνει και αφού τελειώσει αυτή η φόρτιση (όπως λέει και ο οδηγός μετά από 4 λεπτά περίπου) βγαίνει το error. Το λαμπάκι του ethernet ενώ στην αρχή είναι πράσινο μετά δεν ανάβει όπως περιέγραψα και στο προηγούμενο post μου. Πως καταλαβαίνω αν είναι το προβληματικό μοντέλο;

εισαι στο κομματι πουστελνεις το πρωτο firmware για να σβηστει το ρουτερ?το ρουτερ σου τωρα μετα απο αυτο που εκανες μπαινεις μεσα στο μενου η οταν το αναβεις δεν μπαινεις καν στο μενου του ρουτερ?αν μπαινεις και δεν εχει πετυχει το πρωτο κομματι θα βλεπεις το firmware της altec.αν δεν μπαινει τοτε εχεις τελειωσει το πρωτο κομματι.

Παρελαβα και εγω σημερα.Πολυ ευχαριστημενος και πολυ καλο router για τα λεφτα του. Δεν εχω δοκιμασε firmware update αλλα αν χρειαστει στο μελλονμ,θα το επιχειρησω.

Καλο θα ηταν να το κανεις για να εεισαι upto date και να εκμεταλευτεις τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ poulinos είσαι κορυφή!!!!! Ακολούθησα τις οδηγίες σου και όλα έγιναν όπως έπρεπε. Να σαι καλά!!!!

ειδες δεν ηταν τιποτα.xronis η σειρα σου.

tsol τωρα το εχεις με το τελευταιο firmware με οτι bugs εχουν διορθωθει εισαι Και admin Οποτε εχεις τα παντα στην διαθεση σου και ολα τα μενου του ρουτερ που ειναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πρίν απο περίπου ένα χρόνο να κάνω την διαδικασία αυτή ακολουθώντας τα διάφορα βήματα που έβαζαν τα παιδια και με την χρησιμη τους βοήθεια μήπως καταφέρω να το ξεκλειδώσω.

 

Έκανα ότι λένε τα βήματα πάρα πολλές φορές, χωρίς επιτυχία υποθέτοντας μέχρι σήμερα ( θα εξηγήσω γιατι το λέω αυτό).Μου κάνανε Time out τα Tool, κάπου δεν γινόταν σωστά η διαδικασία ή σε κάποιο βήμα μου φαινόταν οτι δεν ολοκληρωνόταν ή δεν προλάβαινα να τους χρόνους και έκανε Error.Το παράτησα όταν σε κάποιο Reboot δεν μπορούσα να συνδεθώ απο το Browser.

 

Σήμερα έβαλα ξανά μετα τα τοτε firmware upgrade-Admin passwd και send latest Firmware που ειχα βρει απο το Site της Draytek να δω αν μπορώ να ξαναδοκιμάσω να το ξεκλειδώσω.

Δεν το συνδεσα φυσικά στην γραμμή μου, απλά του εβαλα ρευμα και ενα Ethernet.

 

Έβαλα στο browser 192.168.1.1 και username : admin και password : κενό

Μπήκε!! στο interface και εχω αυτή την εικόνα --> http://d.pr/i/9Zka

 

Το έχω ξεκλειδώσει τελικά το modem ? Πως μπορω να το τσεκάρω ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξεκλειδωσε!

Νασαι καλα φίλε μου. Υπάρχει κάποιο πιο τελευταίο Firmware απο αυτό που έχω πάνω ?

 

Βλέπω Version 2.8.3 και δεν βρίσκω στα site κάποιo πιο προσφατo firmware.Όμως η ημερομηνία απο κάτω δεν έπρεπε να είναι πιο προσφατη ανάλογα με το firmware ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.εφοσον μπαινεις με admin εχει ξεκλειδωσει και δεν υπαρχει το λογοτυπο της altec πλεον .

β.για το firmware απλα θα βρεις το ιδιο firmware με πολλα Modem codes που σαν firmware ειναι ιδιο απλα αλλαζει τμημα του κωδικα για το θεμα συγχρονισμο.κοινως καποιος που μπορει να εχει θεματα δοκιμαζει αλλο Modem code μπας και παιξει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.εφοσον μπαινεις με admin εχει ξεκλειδωσει και δεν υπαρχει το λογοτυπο της altec πλεον .

β.για το firmware απλα θα βρεις το ιδιο firmware με πολλα Modem codes που σαν firmware ειναι ιδιο απλα αλλαζει τμημα του κωδικα για το θεμα συγχρονισμο.κοινως καποιος που μπορει να εχει θεματα δοκιμαζει αλλο Modem code μπας και παιξει καλυτερα.

Sorry αν ρωτώ χαζά πράγματα μιας και δεν είμαι ειδικός οπως ηδη εχετε καταλάβει. Εννοείς poulinos εφόσον μπαινει με admin και κενό έχει ξεκλειδώσει ? Γτ και πριν όταν κάνουμε την διαδικασία με admin και εκείνο το κωδικο που δημιουργούσαμε με terminal πάλι δεν εμπαινε ?

Το λογότυπο της Altec θα υπήρχε σε κάποιο σημείο της εικόνας που επισύναψα υποθέτω ?

 

εγω απο εδω κατεβασα μεσα απο το site draytek!

 

http://www.draytek.c...igor2700_series

Και εγώ έχω την εντύπωση οτι απο την ίδια πηγή το κατέβασα αλλά δεν μπορώ με τπτ να θυμηθώ ποιο ακριβώς είναι.Εδώ δεν θυμάμαι βασικότερα πράγματα εδώ και τόσους μήνες που είχα δοκιμάσει την διαδικασία.

Απλά η ημερομηνια 2009 στο μενού με μπερδεψε κ είπα μηπως εμεινε πίσω.

Ελπίζω να παίζει κανονικά αύριο που θα το δοκιμάσω.

Σας ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις και μπορεί να σας ξαναπρήξω σύντομα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν ρωτώ χαζά πράγματα μιας και δεν είμαι ειδικός οπως ηδη εχετε καταλάβει. Εννοείς poulinos εφόσον μπαινει με admin και κενό έχει ξεκλειδώσει ? Γτ και πριν όταν κάνουμε την διαδικασία με admin και εκείνο το κωδικο που δημιουργούσαμε με terminal πάλι δεν εμπαινε ?

Το λογότυπο της Altec θα υπήρχε σε κάποιο σημείο της εικόνας που επισύναψα υποθέτω ?

 

 

Και εγώ έχω την εντύπωση οτι απο την ίδια πηγή το κατέβασα αλλά δεν μπορώ με τπτ να θυμηθώ ποιο ακριβώς είναι.Εδώ δεν θυμάμαι βασικότερα πράγματα εδώ και τόσους μήνες που είχα δοκιμάσει την διαδικασία.

Απλά η ημερομηνια 2009 στο μενού με μπερδεψε κ είπα μηπως εμεινε πίσω.

Ελπίζω να παίζει κανονικά αύριο που θα το δοκιμάσω.

Σας ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις και μπορεί να σας ξαναπρήξω σύντομα :-)

 

εδω ειναι τα "χωραφια" poulinos!! οτι απορια εχεις...εχει την λυση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...