Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα!

 

Πήρα και εγώ το vigor και κατάφερα μετά από αρκετή ώρα να του βάλω filmware της Draytec.

Η γραμμή μου είναι ΟΝ και πήρα τηλέφωνο να μου δώσουν κωδικούς και το παλικάρι στη γραμμή στην αρχή μου είπε πως δεν υποστηρίζουν άλλα μόντεμ. Αφού του εξήγησα πως σε όλο τον κόσμο γίνονται αλλαγές μοντεμ και πως αν θέλω να πληρώσω για ένα καλό μοντεμ δεν είναι δική τους δουλειά και πως δε ζητάω τεχνική υποστήριξη για νέο αγορασμένο μοντεμ από αυτούς μου είπε πάλι πως δεν μπορεί να με βοηθήσει και πως συνήθως συνδέουμε οι χρήστες τα νέα μοντεμ και δουλεύουν (!)

 

Τέλος πάντων το συνδέω και από ότι καταλαβαίνω βρίσκει γραμμή αλλά όχι σύνδεση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Παραθέτω και λινκ από το online status

 

4mdgh.jpg

 

btw,

στο Quick start wizard ξεκινάει με enter login password αλλα μόλις βάζω και πατάω next δεν κάνει τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η οντως εισαι παρα πολυ κοντα και γιαυτο δεν πεφτει τ σνρ αλλα και παλη εινια παρα πολυ

 

η ναι τα βγαζει αναποδα

 

ποσο κλειδωνει?

 

btw ξαναλεω κανεις δεν ανεφερε οτι της αλτεκ κλειδωνει παραπανω Μονο το αντιθετο

 

 

Eιμαι γυρω στα 7 χιλιομετρα

 

καλημέρα!

 

Πήρα και εγώ το vigor και κατάφερα μετά από αρκετή ώρα να του βάλω filmware της Draytec.

Η γραμμή μου είναι ΟΝ και πήρα τηλέφωνο να μου δώσουν κωδικούς και το παλικάρι στη γραμμή στην αρχή μου είπε πως δεν υποστηρίζουν άλλα μόντεμ. Αφού του εξήγησα πως σε όλο τον κόσμο γίνονται αλλαγές μοντεμ και πως αν θέλω να πληρώσω για ένα καλό μοντεμ δεν είναι δική τους δουλειά και πως δε ζητάω τεχνική υποστήριξη για νέο αγορασμένο μοντεμ από αυτούς μου είπε πάλι πως δεν μπορεί να με βοηθήσει και πως συνήθως συνδέουμε οι χρήστες τα νέα μοντεμ και δουλεύουν (!)

 

Τέλος πάντων το συνδέω και από ότι καταλαβαίνω βρίσκει γραμμή αλλά όχι σύνδεση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Παραθέτω και λινκ από το online status

 

4mdgh.jpg

 

btw,

στο Quick start wizard ξεκινάει με enter login password αλλα μόλις βάζω και πατάω next δεν κάνει τπτ

 

Το Quick start wizard δεν ξεκιναγε και σε μενα με οπερα, φαινεται δεν ειναι συμβατο με μερικους browser, δοκιμασε ΙΕ η Firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξεκίνησα με chrome τελικά και χρειάζεται κωδικούς (δεν αφήνει να το έχω κενό).

Πως σκατά τους παίρνω από τη στιγμή που δεν τους δίνει η ΟΝ?

 

τι ρυθμίσεις θέλει?

 

Και δεύτερο υποερώτημα, σε τι πάροχο να πάω που να είναι σχετικά φθηνός, να είναι σχετικά αξιόπιστος στην περιοχή των Αμπελοκήπων και να παίζει καλά με το Vigor?

 

Σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα γιατί μου την έχουν σπάσει...

 

ανανέωση:

 

username&pass 8 8άρια και μετά από λίγο βρίσκει τα πάντα... έχω νετ από το vigor αυτή τη στιγμή... cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο ΙΕ δεν συμπαθει το copy past :rolleyes: μολις το εγραψα κανονικα το ενέκρινε!

Ειναι δυνατον να ειναι το att 9 και το SNR 31; μαλλον αναποδα τα βγαζει στο online status. Επισης to rx crc errs ειναι 0;

 

μηπως τα διαβασες λαθος?καντα ενα Print screen.στο vigor ειναι λιγο παραξενα γραμμενα τα νουμερα.εκτος αν εχεις 2 mbit γραμμη οποτε οκ δεκτα.το ιδιο και για τα crc.η το ειχες το ρουτερ λιγη ωρα ανοιχτο η εισαι διπλα στον οτε.

η οντως εισαι παρα πολυ κοντα και γιαυτο δεν πεφτει τ σνρ αλλα και παλη εινια παρα πολυ

 

η ναι τα βγαζει αναποδα

 

ποσο κλειδωνει?

 

btw ξαναλεω κανεις δεν ανεφερε οτι της αλτεκ κλειδωνει παραπανω Μονο το αντιθετο

αν εχει 24 αρα δεν γινετια να εχει 31 margin>πρεπει να εχει 2 αρα αντε μεχρι 6 max για να δει 31 margin.κολλησες με το firmware της altec:P>θα το κανουμε δοκιμη σε ολα τα dslam του κοσμου:P.τωρα να τα βγαζει αναποδα το vigor δυσκολο.να τα αναφερει λαθος ναι να τα βγαζει αναποδα απο την vigor χλωμο.απο καμια crypto πιο πιθανο.

 

καλημέρα!

 

Πήρα και εγώ το vigor και κατάφερα μετά από αρκετή ώρα να του βάλω filmware της Draytec.

Η γραμμή μου είναι ΟΝ και πήρα τηλέφωνο να μου δώσουν κωδικούς και το παλικάρι στη γραμμή στην αρχή μου είπε πως δεν υποστηρίζουν άλλα μόντεμ. Αφού του εξήγησα πως σε όλο τον κόσμο γίνονται αλλαγές μοντεμ και πως αν θέλω να πληρώσω για ένα καλό μοντεμ δεν είναι δική τους δουλειά και πως δε ζητάω τεχνική υποστήριξη για νέο αγορασμένο μοντεμ από αυτούς μου είπε πάλι πως δεν μπορεί να με βοηθήσει και πως συνήθως συνδέουμε οι χρήστες τα νέα μοντεμ και δουλεύουν (!)

Τέλος πάντων το συνδέω και από ότι καταλαβαίνω βρίσκει γραμμή αλλά όχι σύνδεση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Παραθέτω και λινκ από το online status

 

4mdgh.jpg

 

στο Quick start wizard ξεκινάει με enter login password αλλα μόλις βάζω και πατάω next δεν κάνει τπτ

λογικα δεν εχει password και Username για να δουλευουν.ναι βρισκει γραμμη αλλα δεν σηκωνει ppp.δεξια βλεπω βεβαια ενα κουμπακι dial Που ισως να επρεπε να το πατησεις αν δεν εχεις ορισει στην καρτελλα Internet access να σηκωνει αυτοματα ppp(γραφει κατι για Pppoe client αν θυμαμαι απεξω που πρεπει να ειναι enable). και αριστερα βλεπω starting ppp που σημαινει οτι προσπαθει να συνδεθει.οταν συνδεεται θα βγαλει νουμερο στο Ip address.και δοκιμαζε με explorer οχι αλλο browser.επισης δεν εισαι υποχρεωμενος να πας με το wizard.μπορεις να πας στο internet access και να φτιαξεις εκει τα παντα.

 

Eιμαι γυρω στα 7 χιλιομετρα

 

 

 

Το Quick start wizard δεν ξεκιναγε και σε μενα με οπερα, φαινεται δεν ειναι συμβατο με μερικους browser, δοκιμασε ΙΕ η Firefox

στα 7 Km δεν παιζει το adsl.σε ποια περιοχη μενεις?η δεν ξερεις σε ποιον οτε πεφτεις η εισαι επαρχια και πεφτεις σε κανα Mini dslam και δεν το ξερεις.

καλο ειναι τα ρουτερ να σεταρονται με Internet explorer.Πολλοι browser δεν παιζουν σε διαφορα ρουτερ και εννοειται οτι κανεις δεν θα κατσει να δοκιμασει ολες τις εκδοσεις και εταιρειες browser οταν φτιαχνει ενα ρουτερ.συνηθως παιζει παντα ενα ρουτερ με internet explorer καλως η κακως.

 

το ξεκίνησα με chrome τελικά και χρειάζεται κωδικούς (δεν αφήνει να το έχω κενό).

Πως σκατά τους παίρνω από τη στιγμή που δεν τους δίνει η ΟΝ?

 

τι ρυθμίσεις θέλει?

 

Και δεύτερο υποερώτημα, σε τι πάροχο να πάω που να είναι σχετικά φθηνός, να είναι σχετικά αξιόπιστος στην περιοχή των Αμπελοκήπων και να παίζει καλά με το Vigor?

 

Σκέφτομαι να αλλάξω άμεσα γιατί μου την έχουν σπάσει...

 

ανανέωση:

 

username&pass 8 8άρια και μετά από λίγο βρίσκει τα πάντα... έχω νετ από το vigor αυτή τη στιγμή... cheers!

α.για να σου λεει το βαζουν πανω και παιζει ισως να μην εχει Username/password ο isp>εκει επειδη οπως ειπες δεν μπορεις να τα αφησεις κενα απλα βαζεις οτι νανε.ετσι παιζει και η Hol.

οι κλασσικες ρυθμισεις για ολους τους ελληνικους isp ειναι

vpi 8 vci 35 pppoe/llc username/password αν εχει.

το αξιοπιστος στην περιοχη των αμπελοκηπων ειναι λιγο ερωτηση στον αερα.οπως παιζεις τωρα ετσι θα παιξεις και στον αλλον παροχο.θα παρεις τον ιδιο χαλκο με ολα τακαλα η ασχημα που εχει.αν εχεις προβληματα τωρα πχ με τον χαλκο εκει καλο ειναι να ζητησεις αλλη γραμμη μπας και ειναι καλυτερη .προσφορες διαφοροι Providers.και σε forthnet πρεπει να παιζει προσφορα.ενα καλο με την forthnet ειναι το 6 margin που συνηθως δινει μεγαλυτερο συγχρονισμο απο το 9 αλλων παροχων.αν και στην on νομιζω το margin ειναι 7 αμα το αλλαξεις απο το site τους οποτε δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.εσενα βλεπω οτι ειναι 10.νομιζω αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω ρε παιδί μου... ακόμα και να σε πληρώναμε, λίγα θα έπαιρνες με τη διάθεση που δείχνεις...

 

anyway, έκανα printscreen από το Interface του pirelli και ότι έβρισκα ίδιο το έβαζα και τελικά δούλεψε. Ευχαριστώ πάντως.

 

Κανένα οδηγό για στήσιμο του Vigor σαν repeater έχουμε ή απλά να διαβάσω το Manual (pdf από νετ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω ρε παιδί μου... ακόμα και να σε πληρώναμε, λίγα θα έπαιρνες με τη διάθεση που δείχνεις...

 

anyway, έκανα printscreen από το Interface του pirelli και ότι έβρισκα ίδιο το έβαζα και τελικά δούλεψε. Ευχαριστώ πάντως.

 

Κανένα οδηγό για στήσιμο του Vigor σαν repeater έχουμε ή απλά να διαβάσω το Manual (pdf από νετ)?

 

 

το vigor σαν repeater παιζει αν θυμαμαι καλα μονο με wds.για να παιξει ετσι προυποθετει οτι και το adsl router σου θα εχει wds οποτε ζοριζει λιγο το πραγμα.δεν εχει καθαρο universal repeater mode για να παιξει τσακ μπαμπ.το wds ειναι λιγο παραξενο.μιλαμε παντα να παρεις ασυρματα και να δωσεις ασυρματα.το να παρεις με καλωδιο και να δωσεις ασυρματα σαν δευτερο access point ειναι πολυ πιο ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τα διαβασες λαθος?καντα ενα Print screen.στο vigor ειναι λιγο παραξενα γραμμενα τα νουμερα.εκτος αν εχεις 2 mbit γραμμη οποτε οκ δεκτα.το ιδιο και για τα crc.η το ειχες το ρουτερ λιγη ωρα ανοιχτο η εισαι διπλα στον οτε. αν εχει 24 αρα δεν γινετια να εχει 31 margin>πρεπει να εχει 2 αρα αντε μεχρι 6 max για να δει 31 margin.κολλησες με το firmware της altec:P>θα το κανουμε δοκιμη σε ολα τα dslam του κοσμου:P.τωρα να τα βγαζει αναποδα το vigor δυσκολο.να τα αναφερει λαθος ναι να τα βγαζει αναποδα απο την vigor χλωμο.απο καμια crypto πιο πιθανο.<BR>
<BR>Παιζει να ειμαι κοντα σε Mini dslam, 2 mbit γραμμη εχω, οριστε και το Print screen MWSnap019.bmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BR>Παιζει να ειμαι κοντα σε Mini dslam, 2 mbit γραμμη εχω, οριστε και το Print screen MWSnap019.bmp

 

 

με 2 Mbit Οκ δεκτο το 31 snr .και ναι εισαι 500-700 μετρα απο τον οτε ειτε μινι dslam ειτε κανονικος οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 2 Mbit Οκ δεκτο το 31 snr .και ναι εισαι 500-700 μετρα απο τον οτε ειτε μινι dslam ειτε κανονικος οτε.

εγω λεω πως ειναι αναποδα μαλλων

αν ηταν δεν θα ειχε τερματισει και το up??

 

 

παντως αν εγω ειχα 11αττ θα ειχα βαλει 24αρα χαλαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω πως ειναι αναποδα μαλλων

αν ηταν δεν θα ειχε τερματισει και το up??

 

 

παντως αν εγω ειχα 11αττ θα ειχα βαλει 24αρα χαλαρα

 

 

εχεο σηκωσει εικονα.31 margin και λογικο με 2 mbit.το up στα 2 mbit δεν ειναι 1 Mbit για αυτο δεν εχει τερματισει.στα 512 το κοβουν ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεο σηκωσει εικονα.31 margin και λογικο με 2 mbit.το up στα 2 mbit δεν ειναι 1 Mbit για αυτο δεν εχει τερματισει.στα 512 το κοβουν ετσι και αλλιως.

ααα ,νομιζα οτι και αυτο εχει 1 upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι 512 δινουν και εχω πετυχει και περιπτωσεις με 256 Up.βεβαια και 1 Mbit να ειχε Upload στο download θα ειχε σχεδον το ιδιο margin αν οχι το ιδιο ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο προηγουμενο μοντεμ μου το philips του οτε ειχα snr margin 10 kai att 31, βεβαια καμια σχεση σε ταχυτητα, το Vigor μεχρι στιγμης παει σφαιρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο προηγουμενο μοντεμ μου το philips του οτε ειχα snr margin 10 kai att 31, βεβαια καμια σχεση σε ταχυτητα, το Vigor μεχρι στιγμης παει σφαιρα!

 

 

μηπως τα εχει παιξει το firmware?

 

ετσι οπως τα εδιχνε το philips ειναι το πιο λογικο

 

 

για να μην χανομαστε σε μια κουταλια νερο

και margin 10 με att 31 υπαρχει

και margin 31 με att 10 υπαρχει

και τα 2 μπορει να γινουν

απλα το πρωτο μπορει να υπαρχει μονο σε γραμμη που ειναι 24 αρα η εστω πανω απο 10 mbi

ενω το δευτερο μπορει να υπαρχει μονο αν εισαι 2-4 Mbit max/

διαλεγεται και παιρνετε.

 

κατα τα αλλα ναι υπαρχουν Firmware που μπορει να βγαλουν τα χαρακτηριστικα τελειως λαθος η να τα δειχνουν 0 κτλ κτλ.οπως και ρουτερ που αντι να γραφουν attenuation 31 το γραφουν ειτε 31,4 πχ ειτε σαν 310 οποτε πρεπει να το κανεις /10. το ιδιο και με την ταχυτητα sync πολλες φορες.καποια αντι για Mbit Μετρανε σε kbit η bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...