Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε γαμώτο, με έτρωγε, λέω δεν μπορεί όλα σωστά τα έχω. Ε μετά βλέπω το Β και λέω ντάξει δεν γίνεται να μην το πρόσεξα. :-D

 

Μέχρι τώρα έχω 8:30 ώρες uptime και δεν χρειάστηκε να κάνω restart. Είναι φανταστικό το router B).

 

Το μόνο που με ξενέρωσε λίγο είναι ότι στο port fwd έχει μέχρι 10 slots και άμα θες να δώσεις tcp & udp πρέπει να χαλάσεις 2.

Κατα τ΄αλλα όλα κομπλέ.

Οπως σου ειπαν σε καθε rule που φτιαχνεις πχ για ενα παιχνιδι μπορεις να βαλεις πολλα rules μεσα.ειναι οπως με το Thomson.για καθε ονομασια ενος rule μπορεις να ανοιξεις πολλα υποrules απο μεσα.πολυ ωραιο ρουτερ και ας ειναι λιγο παλιο.και η τιμη του πολυ καλη.

"and the Winner is.."

 

Από default το έχει PPPoA/VC_mux, και το είχα αφήσει εκεί, το βάζω PPPoE/LLC και με κλειστό το QoS, εκτοξεύτηκε στα 2,6mb/s -όσα και το καινούργιο ZTE,

 

και πάλι ευχαριστώ!!!!!

ναι αν το βαλεις σε pppoa/vc mux δεν παιρνεις το μεγιστο διοτι ειναι να το πω χαζα σαν compatibility mode πανω στο dslam>το dslam παιζει pppoe/llc εκτος απο κατι πολυ παλια του οτε που δεν ξερω αν υπαρχουν καν και ηταν απλα adsl.Οποτε αν βαλεις Pppoa το κανει σαν μετατροπη για να γινει Pppoe οποτε χανεις.μια χαρα.2,6 αυτα ειναι.αυτο ελειπε να παιζει καλυτερα το zte απο το vigor.κοντευα να τρελλαθω.λεω δεν γινεται αυτο./

Αυτή τη στιγμή δεν έχω συνδεδεμένο το Vigor και δεν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο μενού, πάντως με βεβαιότητα σου λέω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί κι εγώ είχα αρχικά την ίδια εντύπωση, όμως τελικά δεν ήταν σωστή. Νομίζω πως στο κάθε ένα από τα 10 slots, μπορείς να βάλεις μέχρι 20 (edit: τελικά 10) rules ή κάτι τέτοιο. Οπότε συνολικά έχεις μια 200άρα (100άρα) rules που βεβαίως είναι υπεραρκετά (ακόμα και αν οι ρυθμίσεις για TCP και UDP πρέπει όντως να γίνονται ξεχωριστά).

 

edit: ορίστε και το σχετικό screenshot

 

vigor_port_fwd.jpg

ναι ιδιο με το thomson.

Τότε τα 10 που είδα εγώ είναι απλά στο Port Redirection μενού του ΝΑΤ.

 

Δηλαδή μπορώ να ανοίξω πόρτες και από το Open Ports ε; Αν είναι έτσι τοτε ναι δεν υπάρχει πρόβλημα, και είναι και λογικό, γιατί δεν μπορεί τέτοιο router να δίνει μόνο 10 πόρτες.

 

Edit: Το δοκίμασα κιόλας, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα έπρεπε να το ψάξω για να το βρώ.

και το Port redirection θα παιξει.πιο κατω θα σου πω τις διαφορες.

Τελικά είχα δίκιο για τα 200 rules :P Μόλις παρατήρησα κάτω αριστερά στο screenshot ότι τα slots είναι 20 και όχι 10. Άρα επί 10 rules έκαστο, ίσον 200 rules συνολικά.

 

Το port redirection που ανέφερες χρησιμοποιείται για άλλη δουλειά και όχι για forwarding. Επιπλέον αν για τον οποιοδήποτε λόγο απαιτείται redirection, τότε πρέπει να γίνει και forwarding.

οσο ξερω ουτε το port triggering ουτε το port redirection απαιτουν Port forward διοτι στην ουσια ειναι port forward κατα καποιο τροπο.καποια router το Port redirection το εχουν ενωμενο με το Port forward.βλεπε gennet πχ.βλεπε thomson

Ναι ε ;

Νόμιζα το redirection είναι για να ανοίξεις πόρτες. (Για τι δουλειά είναι; , αν μπορείς να εξηγήσεις παρακαλώ )

 

Απλά μου φαίνεται περίεργο γιατί στην αρχή είχα βάλει τα rules στο redirection και φαίνονταν ανοιχτές οι πόρτες. Πχ 22,80,21 κλτ

to port forward συνηθως ειναι

ανοιξε μου την πορτα 3389 στην Ip 192.168.1.30

το Port redirection ειναι στην ουσια

ανοιξε μου την πορτα 3389 εξωτερικα στην θυρα ομως 3388 εσωτερικα και στην ip 192.168.1.30.δηλαδη μπορεις να δωσεις αλλη πορτα εσωτερικα απο αυτην που ειναι εξωτερικα.

τωρα θα μου πεις ποιος ο λογος να το κανεις καποιος αυτο ε?φαντασου το ως εξης αν το θυμαμαι καλα.εχεις δυοPc me remote desktop.το remote desktop παιζει στην 3389 απο default.μπορεις εσωτερικα να εχεις την 3389 και στις 2 Ip αλλα να βαλεις εξωτερικα οτι οταν βαλω την 3389 πηγαινε με στην 3389 στο Pc με την Ip 192.168.1.30 ενω αν βαλω απεξω την θυρα 3390 πηγαινε με παλι στην 3389 αλλα στο αλλο pc Με την Ip 192.168.1.40

μετα υπαρχει και το Port triggering που ειναι κατι σαν το Port forward με την διαφορα οτι δεν σου ανοιγει μονιμα το port αλλα στο ανοιγοκλεινει αναλογα αν υπαρχει κινηση η οχι με σκοπο παραπανω ασφαλεια.βεβαια σε σπανια περιπτωση μπορει να μην ανοιξει το Port σωστα οταν το χρειαστεις και να εχεις κανα θεματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το forwarding στο port redirection όμως είναι ανάλογα και το router. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία (αφού δεν πολυχρησιμοποιώ το redirection), φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και μοντέλα που δεν σου κάνουν αυτόματα το forwarding στις πόρτες που κάνεις redirect. Μάλιστα είχα την εντύπωση πως αυτός είναι και ο κανόνας αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto redirection οσο θυμαμαι απλα υπαρχει ενα εξτρα πεδιο που απλα σου λεει το Inside port.αν δεν β αλεις τιποτα εκει πχ ειναι σαν να κανεις Port forward.στο Port forward το απλοα δεν σε αφηνει να διαλεξεις αλλο target port απο το wan port.οποτε δεν νομιζω να μπορεις να το κανεις μισο μισο διοτι το port forward θα λεει θυρα 3030 πχ και εσυ στο αλλο θα εχεις 3030 στην 2929 πχ.αν το κανεις εις διπλουν τοτε θα παιξει μπερδεμα και δεν ξερω αν θασε αφησει.καποια ρουτερ πχ gennet και thomson απο default στο Port forward σε αφηνουν να δωσεις αλλο target port η αλλιως τοαναφερουν σαν trigger port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Αγόρασα κι εγώ ένα τεμάχιο στα 25€, το ξεκλείδωσα χωρίς πρόβλημα. Τώρα παίζω με τις διάφορες εκδόσεις του firmware για να δώ ποιο θα κάτσει. Πρώτον ναι μεν κλειδώνει πιο πάνω από το netgear 2200 , αλλά πάιζει πολύ το snr με συνέπεια κάτω από 4 να ξανακλειδώνει κτλ κτλ.

Δεύτερον, και εδώ θέλω μια μικρη βοήθεια από ακάποιον που γνωρίζει. Ενω το router δουλέυει κανονικά, και επειδή το έτερον ημισι παίζει τα παιχνίδια στο facebook, δεν τα φορτώνει καν ή κολλάει. Αλάζω router και όλα καλά. Ξαναβάζω το vigor kai πάλι τα ίδια.

Το firewall απενεργοποιημένο , μόνο κάποιες λέξεις για url block.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Αγόρασα κι εγώ ένα τεμάχιο στα 25€, το ξεκλείδωσα χωρίς πρόβλημα. Τώρα παίζω με τις διάφορες εκδόσεις του firmware για να δώ ποιο θα κάτσει. Πρώτον ναι μεν κλειδώνει πιο πάνω από το netgear 2200 , αλλά πάιζει πολύ το snr με συνέπεια κάτω από 4 να ξανακλειδώνει κτλ κτλ.

Δεύτερον, και εδώ θέλω μια μικρη βοήθεια από ακάποιον που γνωρίζει. Ενω το router δουλέυει κανονικά, και επειδή το έτερον ημισι παίζει τα παιχνίδια στο facebook, δεν τα φορτώνει καν ή κολλάει. Αλάζω router και όλα καλά. Ξαναβάζω το vigor kai πάλι τα ίδια.

Το firewall απενεργοποιημένο , μόνο κάποιες λέξεις για url block.

Ευχαριστώ

 

 

Καποια απο τις λεξεις ισως βρισκονται στον κωδικα τις σελιδας,βγαλτες ολλες και βαζετες μια μια να δεις ποια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Αγόρασα κι εγώ ένα τεμάχιο στα 25€, το ξεκλείδωσα χωρίς πρόβλημα. Τώρα παίζω με τις διάφορες εκδόσεις του firmware για να δώ ποιο θα κάτσει. Πρώτον ναι μεν κλειδώνει πιο πάνω από το netgear 2200 , αλλά πάιζει πολύ το snr με συνέπεια κάτω από 4 να ξανακλειδώνει κτλ κτλ.

Δεύτερον, και εδώ θέλω μια μικρη βοήθεια από ακάποιον που γνωρίζει. Ενω το router δουλέυει κανονικά, και επειδή το έτερον ημισι παίζει τα παιχνίδια στο facebook, δεν τα φορτώνει καν ή κολλάει. Αλάζω router και όλα καλά. Ξαναβάζω το vigor kai πάλι τα ίδια.

Το firewall απενεργοποιημένο , μόνο κάποιες λέξεις για url block.

Ευχαριστώ

ξεκινα με το κανονικο modem code να το πω ετσι και μετα δοκιμασε και τα αλλα modem codes>δεν ειναι υποχρεωτικο οτι πρεπει να κρατησεις αυτο που συγχρονιζει πιο ψηλα αν εχεις θεματα αποσυνδεσεων.θα κρατησεις αυτο που θα ειναι και σταθερο επισης.για καθε firmwareθα βρεις και διαφορετικα Modem codes.ειτε δοκιμαζεις για αρχη με διαφορετικα Modem codes και αμα δεν παιξει τοτε μπορεις να πας σε αλλο firmware.Κλεισε οτι εχει σχεση με firewall..β.το ρουτερ να ειναι Pppoe/llc και μην βαλεις Url block γενικοτερα.σβησε λεξεις απενεργοποιησε το τελειως για αρχη να δεις τι γινεται.

Ψάχνοντας βρήκα ότι οι πόρτες 443 843 1935 και 9339 παίζουν ρόλο. Ισχύει?

μπορεις να της ανοιξεις για το Pc του ετερον ημιση η να κανεις dmz για να ανοιξουν ολα τα ports και να δοκιμασεις παλι

Το θέμα είναι ότι τις ίδιες λέξεις είναι περασμένες και στο netgear. Θα το προσπαθήσω όμως

σβησιμο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχίν ευχαριστώ..

Στο url block έχω κάνει εξαίρεση το συγκεκριμμένο PC. Τιποτα.

Έχω δοκιμάσει τρια διαφορετικά modem codes. Τίποτα.

Άνοιξα την πόρτα 443. (βρήκα με την εντολή netstat μέσω cmd την ώρα που φόρτωνε τα παιχνίδια ότι ο firefox χρησιμοποιούσε τις πόρτες 80 και 443.) Δούλεψε μεν αλλά ....τα ζώα μου αργρά, σαν dialup) Ακόμη το ψάχνω.

Μπορώ να ανοίξω πόρτες για ομάδα ip ? πχ 192.168.1.2 - 15?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστο τελειως το url.80 ειναι Http και 444 ειναι Https.

δεν μπορεις να ανοιξεις τα ιδια Ports για διαφορετικες Ip>εντωμεταξυ το προβλημα σου κατι μου θυμιζει αλλα εχω κολλησει.νομιζω οτι καποια στιγμη υπηρχε ενα θεμα με τα vigor και με το android market νομιζω οτι δεν ανοιγε και κατι ειχαν προτεινει να απενεργοποιησεις για να παιξει.ειχε και καποια αλλη ασφαλεια το vigor αλλα ελα που δεν μπορω να θυμηθω τι ηταν ρε γαμωτο και που το ειχα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θέμα που υπήρχε στο συνδυασμό Vigor-Android Market ήταν με τους DNS (έπρεπε να μπουν καρφωτά αυτοί της Google ή γενικά άλλοι free DNS). Τώρα αν υπάρχει κι άλλο πρόβλημα με ports κλπ, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα αυτο ηταν.αρα δεν εχει να κανει με το προβλημα που εχει ο φιλος μας με τα παιχνιδια.απλα προσπαθουσα να θυμηθω τι ηταν και δεν μπορουσα .θυμαμαι οτι ηταν κατι για το android.thanxs nzeppos.δυστυχως δεν εχω κατι αλλο να προτεινω η να σκεφτω.να δοκιμαζε να αλλαζε το Mtu θα ηταν μια λυση αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει.επισης να εβαζε αλλο firmware οχι αλλο firmware με διαφορετικο Modem code απλα αλλα πιο παλιο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...