Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα η φταιει κατι με το λαπτοπ σου κ την συνδεσμολογια, η η οθονη εχει προβλημα..

Αν καποιος φιλος σου εχει καποιο λαπτοπ να την δοκιμάσεις καλο θα ηταν .. ειδαλλως παει για αλλαγη..

Απλα στη dell τα σαββατοκυριακα δεν λειτουργει η τηλεφωνικη υποστήριξη οποτε αναγκαστικά θα περιμένουμε απο Δευτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να παρακαλάς και να εύχεσαι να μη σου τύχει καμία τέτοια οθόνη με καμένα pixel.

Ευτυχώς γιατί σε όλες τις περιπτώσεις από ότι είδα τις αντικαθιστούνε αμέσως. :)

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να πετυχω καποια με λιγοτερο bleed κ χωρις καμενα πιξελς.. αυριο θα δουμε.. αλλα για το bleed δεν αναφερει κ καποιος απο οσους την εχουν παρει να κανουμε συγκριση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παρακαλάς και να εύχεσαι να μη σου τύχει καμία τέτοια οθόνη με καμένα pixel.

Ευτυχώς γιατί σε όλες τις περιπτώσεις από ότι είδα τις αντικαθιστούνε αμέσως. :)

και μετα τα δυο χρονια παρακαλας να σου καει κανα pixel για να πας στο επομενο μοντελο σχεδον τσαμπα :P

 

Ελπιζω να πετυχω καποια με λιγοτερο bleed κ χωρις καμενα πιξελς.. αυριο θα δουμε.. αλλα για το bleed δεν αναφερει κ καποιος απο οσους την εχουν παρει να κανουμε συγκριση..

οριστε το breeding της δικιας μου αν και δεν καταφερα να τη βγαλω ιδιαιτερα καθαρη

 

παντος το μεγαλυτερο μειονεκτημα του μονιτορ πιστευω ειναι το υπερβολικο glowing του υπο γωνια αλλα δεν εχω και ιδιετερο λιγο να την αλαξω

post-211265-0-30321100-1321906060_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εμενα ειχε glowing , bleeding και 3-4 πιξελ καμενα..

 

πηρα σημερα στη dell και επειδη ειναι καινουρια θα μου στειλουν αλλη καινουρια σε 20 μερες.. κ μεχρι τοτε θα χρησιμοποιώ αυτη π εχω!! μου ειπαν κ για ανακασκευασμενη σε μια μερα παραλαβη αλλα αφου γινετε καινουρια γιατι να μην ειμαι σιγουρος..? παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πρωτη φορα με αντιμετώπισαν ως πελατη.. περιμενω να δω πως θα εξελιχθει κιολας..

απο πρωτη αποψη οι ανθρωποι στη dell πολυ εξυπηρετικοί και αυτο μου αρεσε κ για μελλοντικες μου αγορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα εμενα ειχε glowing , bleeding και 3-4 πιξελ καμενα..

 

πηρα σημερα στη dell και επειδη ειναι καινουρια θα μου στειλουν αλλη καινουρια σε 20 μερες.. κ μεχρι τοτε θα χρησιμοποιώ αυτη π εχω!! μου ειπαν κ για ανακασκευασμενη σε μια μερα παραλαβη αλλα αφου γινετε καινουρια γιατι να μην ειμαι σιγουρος..? παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πρωτη φορα με αντιμετώπισαν ως πελατη.. περιμενω να δω πως θα εξελιχθει κιολας..

απο πρωτη αποψη οι ανθρωποι στη dell πολυ εξυπηρετικοί και αυτο μου αρεσε κ για μελλοντικες μου αγορες..

 

από που ψώνισες αν επιτρέπεται?

ωραία εξυπηρέτηση! :-)

 

και μετα τα δυο χρονια παρακαλας να σου καει κανα pixel για να πας στο επομενο μοντελο σχεδον τσαμπα :P

 

 

οριστε το breeding της δικιας μου αν και δεν καταφερα να τη βγαλω ιδιαιτερα καθαρη

 

παντος το μεγαλυτερο μειονεκτημα του μονιτορ πιστευω ειναι το υπερβολικο glowing του υπο γωνια αλλα δεν εχω και ιδιετερο λιγο να την αλαξω

 

η οθόνη σου έχει σοβαρότατο πρόβλημα πως και δεν πήρες τηλ. να σου την αλλάξουνε? :shifty:

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την πηρα απο την msystems revision A02. Δεν ειχε να κανει ομως με το μαγαζι.. μπορει καποια παρτιδα να ηταν ελαττωματικια.. απο τι καταλαβα δυσκολα θα πετυχουμε σε καλη οθονη.. γιατι ολες εχουν θεματακια.. τωρα για τα πιξελς π ανεφερα δν ηταν κατι τοσο τραγικο γιατι η αναλυση ειναι τοσο μεγαλη π δν διακρινονται ευκολα.. αλλα οταν εχεις σκασει 254 ευρω εν μεσω κρισης για μια οθονη σουπερ ντουπερ ναι, θα σπαστεις αν δεις κ μισο πιξελ καμενο.. Ο τεχνικος της msystems ηταν πολυ ευγενικος κ μαλιστα οταν μιλησα μαζι του πιασαμε κ συζητηση λιγο ααχαχχα!! , με παρεμπεψε στη dell. Απο εκει κ περα μιλησα κατευθειαν με dell και τα βρηκα..

Φανταστειτε το κλασικο σερβις αλλων μαγαζιων κ εταιριων π σου περνουν την οθονη για καμια βδομαδα κ εισαι στα τηλεφωνα αν την ελεγξαν η οχι.. κ στο τελος σου λενε οτι δν εχει τιποτα κ αναγκαζεσαι να τσακωθεις... Πραγματικα εκτιμω αυτο που κανει η dell με αυτη την εξυπηρετηση.. κ το ειχα ακουσει αλλα δεν το πιστευα.. κ ηταν ενας λογος για να αγορασω αυτης της εταιριας μονιτορ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν δικαιολογείται να είναι τόσα καμένα pixels, κοντεύει να γίνει μόδα με αυτά τα καμένα pixels. Είναι λόγω τεχνολογίας ips ή λόγω εταιρείας Dell? Από άλλες εταιρείες έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο? Είμαι περίεργος B) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη σου έχει σοβαρότατο πρόβλημα πως και δεν πήρες τηλ. να σου την αλλάξουνε? :shifty:

βασικα δεν διχνει τοσο τραγικο οσο φαινεται στην φωτογραφια αλλα οπως ξαναειπα δεν με ενωχλει καπου γιατι εμφανιζετε μονο σε ολομαυρο και ομοιομορφο φοντο αλλα ακομα και τοτε με φως δωματιου δεν ειναι ιδιετερα εμφανες,ασε που παιζει να πεσω και σε χυροτερη και να χασω τσαμπα το χρονο μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν δικαιολογείται να είναι τόσα καμένα pixels, κοντεύει να γίνει μόδα με αυτά τα καμένα pixels. Είναι λόγω τεχνολογίας ips ή λόγω εταιρείας Dell? Από άλλες εταιρείες έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο? Είμαι περίεργος B) :devil:

 

Δεν ξερω που μπορει να οφείλετε.. Προβλημα δεν μου δημιουργουν οπως ειπα γιατι δεν διακρίνονται ευκολα.. αλλα άπαξ και τα εντοπίσεις τα βλεπεις συνεχεια μετα κ σου την δινει.. Το ξερω οτι δεν δικαιολογείτε γι αυτο κανω και την αλλαγη.. πιστεύω οτι ουτε η εταιρία φταίει ουτε το ips.. απλα πανω κατω τυχαίνει στα τοσα εκατομμύρια πιξελς ενα δυο να ειναι καμμένα.. παντως αυτο που δεν μ αρεσει ειναι το bleeding στο πανελ.. αυτο ειναι θεμα κατασκευης σιγουρα γιατι βασιζεται στο πανελ κ στο πως ειναι τοποθετημένο κ αν εινιαι ίσιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουνε ανάψει τα λαμπάκια με αυτά τα pixels τελικά να την αγοράσω ναι ή όχι? :shock: :cry:

Να ρισκάρω και να το παίξω 1-2-χ? :mad:

Πάνω που έλεγα να αγοράσω την Dell U2312HM.

 

Παιδιά please κάτι τελευταίο αυτά τα pixels (τα καμένα) φαίνονται μόνο εάν χαμηλώσεις τέρμα το contrast τι παίζει δηλαδή?

Δηλαδή όποτε θα βλέπω ταινία και θα έχει κάποια σκοτεινά τοπία θα τα τρώω στην μάπα?

Ή φαίνονται μόνο υπό εξαιρετικά ακραίες συνθήκες αυτά τα pixel? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Padaz Bloody, εγω αν ηξερα οτι θα ειχα τετοια εξυπηρέτηση στο σερβις την ιδια θα αγοραζα ξανα.. για φαντασου να αγορασεις απο αλλη εταιρια να σου βγει προβληματικο κατι κ ενω θα ειναι σε εγγυηση να μην στο καλυπτουν η να σου λενε οτι δν εχει κατι ενω εσυ το βλεπεις!! Απο δικιη μου προσωπική εμπειρια με το σερβις της dell σου λεω οτι οι ανθρωποι δεν παιζονται.. οποτε οτι κ να εχει η οποιαδηποτε οθονη π θα παρεις θα ξερεις οτι θα εισαι καλυμμένος κ δν θα σε απογοητευσει..

 

Για τα πιξελς.. οταν μιλαμε για τετοιες αναλυσεις δν ειναι εμφανα.. δν θα τα βλεπεις καθε τρεις κ λιγο.. τα δικα μου τουλαχιστον φενονται μονο αν αρχισω να ψαχνω την οθονη στα 4 εκατοστα κοντα με φουλ φωτεινότητα κ αντιθεση κ σε ολη μαυρη την οθονη.. μαλιστα για να τα επιβεβαιωσω χρησιμοποίησα κ μεγενθυντικο φακο.. κ ετσι βρηκα κ τα αλλα 2.. τωρα βεβαια μπορουν να διαφερουν απο οθονη σε οθονη.. Μην σε απασχολει ομως αυτο.. αυτα ολα π λεμε ειναι λεπτομερια της λεπτομεριας κ μιλαμε για την τελεια οθονη.. σαφεστατα δν πρεπει να εχει καμμενα πιξελς κ κανενα προβλημα.. γι αυτο ομως υπαρχει κ το σερβις.. κ πιστεψε με, αν κανουν αυτα π λενε στη dell δεν θα μεινεις χωρις οθονη ουτε μιση μερα.. ερχονται σου περνουν την παλια κ σου δινουν την καινουρια.. απλα τα πραγματα.. Για μενα το σερβις κ η υποστηριξη ειναι κατι σημαντικοτο οποιο δεν μπορεις να το παραλήψεις.. τουλαχιστον αν θα κρατήσεις την οθονη σου 3 χρονια και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok thanks man, με κάλυψες.

Ας ελπίσουμε όταν θα πάρω την οθόνη να μην έχουμε τίποτα απρόοπτες @@@@κίες :X :X :X

Σκέφτομαι να πάρω την Dell U2312HM.

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να μεταβώ σε κάδρο 16:10 ακόμα (Dell U2412M) και λόγω ασυμβατότητας φορμάτ για διάφορες συσκευές ps3, pc (τα περισσότερα games σε pc τρέχουνε οκ σε 16:9 1080p μη γινόμαστε κομπλεξικοί) αλλά και για προσωπικούς λόγους (πες το ψυχολογικούς λόγους, δεν είμαι και πολύ της μόδας, είμαι πιο πολύ πρακτικός).

Ποιό μαγαζί προτείνεις τουλάχιστον να έχω καλή εξυπηρέτηση - συνεννόηση? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok thanks man, με κάλυψες.

Ας ελπίσουμε όταν θα πάρω την οθόνη να μην έχουμε τίποτα απρόοπτες @@@@κίες :X :X :X

Σκέφτομαι να πάρω την Dell U2312HM.

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να μεταβώ σε κάδρο 16:10 ακόμα (Dell U2412M) και λόγω ασυμβατότητας φορμάτ για διάφορες συσκευές ps3, pc (τα περισσότερα games σε pc τρέχουνε οκ σε 16:9 1080p μη γινόμαστε κομπλεξικοί) αλλά και για προσωπικούς λόγους (πες το ψυχολογικούς λόγους, δεν είμαι και πολύ της μόδας, είμαι πιο πολύ πρακτικός).

Ποιό μαγαζί προτείνεις τουλάχιστον να έχω καλή εξυπηρέτηση - συνεννόηση? :unsure:

Μοδα ειναι το 16:9 που ειναι τα τελευταια χροναι ολες οι οθονες, δεν ειναι μοδα το 16:10 . (δυστυχως)

Το 16:10 ειναι προτιμοτερο απο αποψη πρακτικοτητας, γιατι στο desktop χρειαζεσαι τα extra 120 pixel του 16:10 (1920x1200 αντι για 1920x1080 που εχουν οι 16:9) για να μην κανεις συνεχες scrolling κλπ.

Στους υπολογιστες περιοριζομαστε δυστυχως σε καθετο χωρο, για αυτο αλλωστε πχ η ροδελες των ποντικιων κανουν καθετη κινηση γιατι εκει ειναι το προβλημα, στον καθετο χωρο.

 

Αρα απο αποψη πρακτικοτητας οσο το δυνατον περισσοτερο καθετο χωρο(= pixel) εχουμε, τοσο το καλυτερο, αρα ειναι προτιμοτερες οι 16:10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...