Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A00 rev. εμένα, προς 257ε +4.5ε μεταφορική για θεσ/νικη απο mgmanager.

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος τις ρυθμίσεις πάνω κάτω για brightness/contrast κτλ, γιατί άρχισα να τυφλώνομαι;

 

Κατα τ'αλλα καλή ποιότητα κατασκευής,ειδικά η βάση με ρυθμίσεις σε κλίση,καθ'ύψος. Κάτι το οποίο σπάνια συναντάς σε άλλη οθόνη.

Εχει μπόλικο χώρο το AutoCad τώρα,δε συζητώ για τα παχνίδια :-D :-D :-D (ελπίζω να μη χρειαστώ κάρτα γραφικών τώρα που πήγα σε 1920Χ1200).

 

Υ.Γ. ένα μειονέκτημα που δε σκέφτηκαν. Σε εμένα που ελέω χώρου, την έχω ρυθμίσει πολύ χαμηλά καθ'υψος, "βρίσκουν" τα καλώδια που ειναι και χοντρά και ζορίζουν την πλακέτα της οθόνης. (εννοείται με τα καλώδια περασμένα απο μια τρύπα στη βάση.

Αν τα αφήσω χύμα,ουδέν πρόβλημα.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηγαινεις οθονη - αναλυση οθονης σου την αναγνωριζει ως del u2412m?

Στη σελιδα της dell παντως δεν εχει τιποτα..

Αυτο που εχει σιγουρα το cd ειναι το PowerNap αν σε ενδιαφερει και δεν το εχεις βαλει..

Επισης δοκιμασε το icc profile που δινει το tft central, αν δεν σε ικανοποιει επιστρεφεις στο παλιο..

 

Εδιτ Πρωτου βαλεις(αν βαλεις) το icc profil, δοκιμασε και αυτες τις ρυθμισεις:

 

1)Preset > Custom Color with Red>96, Green>93, and Blue>87 @ brightness of 45 and contrast of 75

2)και το ιδιο αλλα με brightness στο 35 αντι για 45..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι ακριβώς την εμφανίζει. Εχει κάποια αρχεία μέσα στο σιντί. Εβαλα και το PowerNap,αλλά ούτως ή άλλως εχω ρύθμιση να κλείνει μετά απο κάνα μισάωρο.

Κι όμως κάτι βρήκα στο support της σελίδας της Dell,αλλά δεν το εγκτέστησα.

 

http://support.euro.dell.com/support/downloads/download.aspx?releaseid=R300816&formatcnt=0&libid=0&fileid=454865

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο, πρεπει να πατησα καταλαθος στα drivers for windows xp (fail) :rolleyes:

Συγκρινε τις ημερομηνιες των drivers και δες ποιος ειναι πιο καινουργιος απο τους 2..Εγω μαλλον θα διαλεγα αυτον απο το site αν και δεν ξερω αν θα υπαρξει καποια διαφορα...

(δεν ξερω αν προσεξες τι προσθεσα στο προηγουμενο μηνυμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BalthazarX, καλά που το έιπες,τώρα είδα τι πρόσθεσες.

 

Οσο για τα ρεβιζιονς, τι να σου πώ...Οσο γνωρίζουμε για τις U2311 ,αλλά τόσο γνωρίζουμε και γι'αυτές :mrgreen:

 

Υ.Γ. ημ/νια παραγωγή έγραφε πάνω Αυγουστο 2011, φρεσκαδούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μόλις παρέλαβα την οθόνη και την συνδεσα στο PC..!!H οθόνη είναι απίστευτη η επιφάνεια που σου δίνει ειναι πολυ μεγάλη πράγμα που κάνει πολυ ποιο εύκολο το σερφάρισμα και ότι άλλο κανεις στο pc.

Αξίζει σίγουρα τα λεφτά της . Σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις πάρει το καλύτερο pc της αγοράς...!!!

Όσο για τις ρυθμίσεις αν κατεβάζω το Brightness κάτω απο το 60-70 αρχίζει να κιτρινίζει το λευκό. ειδικά στο 35 η ποιότητα είναι πολύ κακη..

μήπως παίζει ρόλο που δεν εχω κάρτα γραφικών αλλα onboard ?

εγω την έχω στο...

Brightness 80

Contrast 90

Preset Mode Standard

 

και εκει η ποιοτητα ειναι εξερετικη. Πολύ έντονο μαύρο και το λευκό, λευκό!!!!!

την πήρα απο τα YOU 258 euro Rev A00 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το κιτρινισμα του λευκού δεν το βλέπω εγώ...Την εχω στο 35/75.

 

Στο 80 τη φωτεινότητα, δε μπορώ να κάτσω καν στο δωμάτιο κι εσύ κάθεσαι μπροστά; :confused:

 

Βέβαια ο καθείς, όπως βολεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μόλις παρέλαβα την οθόνη και την συνδεσα στο PC..!!H οθόνη είναι απίστευτη η επιφάνεια που σου δίνει ειναι πολυ μεγάλη πράγμα που κάνει πολυ ποιο εύκολο το σερφάρισμα και ότι άλλο κανεις στο pc.

Αξίζει σίγουρα τα λεφτά της . Σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις πάρει το καλύτερο pc της αγοράς...!!!

Όσο για τις ρυθμίσεις αν κατεβάζω το Brightness κάτω απο το 60-70 αρχίζει να κιτρινίζει το λευκό. ειδικά στο 35 η ποιότητα είναι πολύ κακη..

μήπως παίζει ρόλο που δεν εχω κάρτα γραφικών αλλα onboard ?

εγω την έχω στο...

Brightness 80

Contrast 90

Preset Mode Standard

 

και εκει η ποιοτητα ειναι εξερετικη. Πολύ έντονο μαύρο και το λευκό, λευκό!!!!!

την πήρα απο τα YOU 258 euro Rev A00 

 

Δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο...αλλωστε οι περισσοτεροι την δουλευουν στο 30 με 40 brightness, Πως την εχεις συνδεσει? Φανταζομαι με το vga cable με το οποιο ερχεται η οθονη..Εγκατεστησες τους drivers απο το cd? Μεσα απο την αναλυση οθονης σου την αναγνωριζει σαν dell u2412m με την αναλυση στα 1900χ1200?

Αυτο με το κιτρινισμα του λευκού δεν το βλέπω εγώ...Την εχω στο 35/75.

 

Στο 80 τη φωτεινότητα, δε μπορώ να κάτσω καν στο δωμάτιο κι εσύ κάθεσαι μπροστά; :confused:

 

Βέβαια ο καθείς, όπως βολεύεται.

 

Τελικα απο περιεργεια ποιες τυθμισεις χρωματων σε βολεψαν περισσοτερο?

 

το usb τι ρόλο παίζει ξέρει κανεις?

για συνδεση ψηφιακης κτλ?

 

Αφου συνδεσεις την οθονη με το pc μπορεις να συνδεσεις οτιδηποτε θελεις στην οθονη..πληκτρολογιο,ποντικι κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η δική μου με Rev.A01

Αρκετά ικανοποιημένος. Το μόνο προβληματάκι είναι σε κάποιες φωτογραφίες που ανοίγω δεν μπορώ να αναπαράγω το μπλέ που βλέπω όταν συνδέεω το pc με μια Sony RGB LED 46" που έχω. Στην Dell το μπλέ μωβίζει λίιιιγο περισσότερο από ότι θα ήθελα. Στα present modes στο μόνο που μπορώ να ρυθμίσω το Saturation είναι το Game. Γιατί έτσι?

Γνωρίζει κάποιος αν το καλιμπράρισμα γίνεται μόνο από τις επιλογές που φαίνονται ή αν αυτός που το κάνει παρεμβαίνει και σε κρυφό μενού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...