Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Maus τι κουκλί όμορφο είναι αυτό??  :wub: :P

 

στην 2η είναι σαν κάτι χαλάκια με ίδια ακριβός τρίχα :P

 

Και εδώ μια selfie από την abby :D δεν είναι δικιά μου αλλά φίλης!

 

10646783_697980563603995_782420526848025

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία θα το τσεκάρω για τα χάπια

Τώρα που το κοίταξα λίγο, θηλυκό πρέπει να είναι

Ήθελα να το βγάλω Νώντα :(

Θα χρειαστεί αντιπαρασιτικό χάπι για σκουλήκια που 99.9% θα έχει.

Αμπούλα αντιψυλλική και ίσως καθάρισμα στο ιατρείο στα αυτιά για ψώρα.

 

Δεν κολλάς τίποτα από αυτά, ανησυχείς μόνο για λύσσα (κάνει κρα μέσα σε 2-5 βδομάδες αν το γατί είναι μολυσμένο, αλλά είναι αρκετά σπάνια πια στην Ελλάδα), μύκητες (δερματόφυτα, θα του λείπανε τούφες από σημεία) και τοξόπλασμα αν σου αρέσει να τρως σκατά γάτας.

 

Το ότι είναι θηλυκό έχει μεγάλα υπέρ και ένα κατά και γενικά, καλύτερα κατ' εμέ.

 

Τα υπέρ είναι ότι είναι ασύλληπτα πιο ήρεμα από τα αρσενικά, τα οποία είναι εξίσου καταστροφικά με σκύλους, ΠΟΛΥ λιγότερο υπάκουα και φτάνουν πολύ περισσότερα μέρη. Οι θηλυκές είναι κυρίες, ήσυχες και ανεξάρτητες. Και γενικά, δίνουν την ψευδαίσθηση σχεδόν υπακοής.

 

Είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνο να σου πάθει κάτι. Τα αρσενικά (τα αστείρωτα) θα παίξουν ξύλο με άλλους γάτους με κίνδυνο τραυματισμού και μετάδοσης ασθενειών (μεταξύ τους), θα βγουν για να γαμήσουν και θα γυρίσουν κάθε δρόμο με ό,τι ρίσκο ρόδας/φόλας συνεπάγεται αυτό, γενικά κακομοιριά.

 

Το κατά:

 

Παρ' όλο που κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο επείγον όσο στα αρσενικά, η στείρωση είναι 3-4 φορές ακριβότερη. Και μπορεί να μην έχουν τόσο ρίσκο πυόμητρας όσο τα σκυλιά, μπορεί να μην αλωνίζουν σα τα αρσενικά όταν έχουν οίστρο, αλλά ΑΜΑ ΣΕ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΓΑΤΙ ΑΣΤΕΙΡΩΤΟ, θηλυκό ή αρσενικό, απλώς πετάς ό,τι κατούρησε, θα ξεμυρίσει το 2019.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολυ  χρησιμα οσα λες λουσι  , εχω  μια ενσταση μονο οσο  αναφορα το τοξοπλασμα !
 δε χρειαζεται να τρως σκατα γατας για να μολυνθεις , ειναι παρασιτο απο το οποιο μολυνεται ο ανθρωπος  πολυ ευκολα !

αν πας να κανεις εξετασεις , το πιο πιθανο ειναι  να το εχεις κ συ μιας και λενε οτι το εχει το 1/3 του παγκοσμιου πληθυσμου !

δεν ειναι κατι το τραγικο βεβαια  , εγω το εχω -το τσιμπησα απο τον αγαθοκλη- και μαλιστα το περασα σε οξεια μορφη και οχι  ασυμπτωματικη οπως το περναει ο περισσοτερος κοσμος που ουτε καν ξερει οτι ειναι φορεας , ετρεχα σε νοσοκομεια εκανα ολες τις εξετασεις αιματος , και γενικοτερα  το χω ψαξει παααρα πολυ  το θεμα  μιας και με ενδιεφερε ..  δεν ειναι κατι το ανησυχητικο παντως , τις περισσοτερες φορες  δεν χρειαζεται καν θεραπεια !

 

προφυλαξη ? ΑΝ η γατα μας βγαινει εξω και δε ξερουμε τι τρωει δηλαδη , πρεπει οποσδηποτε να αλλαζουμε την  αμμο καθε 1-2 μερες με γαντια κ οχι με γυμνα χερια .. επισης τα χερια μας θελουν συνεχες και καλο πλυσιμο μιας και το παρασιτο υπαρχει (απο τα κοπρανα) στο τριχωμα και στο στομα της γατας γι αυτο και μεταδιδεται πολυ ευκολα ..

ακομη πιο ευκολα μας το κανει πασα το παρασιτο , με τις νυχιες και τις γρατζουνιες που μας σκαει στο παιχνιδι , μιας και με τα νυχια του ανακατευει την αμμο που κανει τα κακα του!

απο σκυλο δεν κινδυνευουμε να μολυνθουμε ΠΟΤΕ  εκτος  και αν φαμε το κρεας του ωμο !

καποια μελαχροινα αγορια  εδω μεσα  που πιθανον και να το κανουν , ας προσεχουν ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοξόπλασμα

δεν ειναι κατι το τραγικο βεβαια  , εγω το εχω -το τσιμπησα απο τον αγαθοκλη- και μαλιστα το περασα σε οξεια μορφη και οχι  ασυμπτωματικη οπως το περναει ο περισσοτερος κοσμος που ουτε καν ξερει οτι ειναι φορεας , ετρεχα σε νοσοκομεια εκανα ολες τις εξετασεις αιματος , και γενικοτερα  το χω ψαξει παααρα πολυ  το θεμα  μιας και με ενδιεφερε ..  δεν ειναι κατι το ανησυχητικο παντως , τις περισσοτερες φορες  δεν χρειαζεται καν θεραπεια !

Δεν μπορεί, κάνεις πλάκα....που να μην το έψαχνες δηλαδή:

 

 

Ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν για την έγκυο και το έμβρυο

Στην έγκυο που θα μολυνθεί με τοξόπλασμα δεν δημιουργούνται μόνιμα προβλήματα, λέει ο κ. Αρμενιάκος. Για μερικές ημέρες θα έχει συμπτώματα όπως στη γρίπη, με δέκατα ή χαμηλό πυρετό, πονοκέφαλο, κόπωση και λεμφαδενοπάθεια με πρήξιμο κυρίως στους τραχηλικούς λεμφαδένες.

 

Σε ό,τι αφορά το έμβρυο, όμως, τα πράγματα δεν είναι ίδια. Το τοξόπλασμα μεταφέρεται από την έγκυο στο έμβρυο μέσω του πλακούντα και το μολύνει. Η βαρύτητα της μόλυνσης εξαρτάται από το στάδιο ανάπτυξης του εμβρύου. Όσο νωρίτερα τόσο χειρότερα.

 

Στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης η μόλυνση επιφέρει στο έμβρυο βαριές ανωμαλίες όπως ενδομήτριο θάνατο, γέννηση θνησιγενούς νεογνού ή νεογνού με βαρεία συγγενή νόσο με μικροκεφαλία, υδροκέφαλο, ενδοκρανιακές αποτιτανώσεις και διάταση κοίλων, βαριά διανοητική καθυστέρηση, χοριοαμφιβληστροειδίτιδα, λεμφαδενοπάθεια, ηπατοσπληνική διόγκωση και ίκτερο. Μόλυνση σε αυτό το στάδιο συνήθως συνιστά διακοπή της εγκυμοσύνης.

 

Στο δεύτερο τρίμηνο τα συμπτώματα είναι ελαφρύτερα, ειδικά αν η μόλυνση συμβεί στο τέλος αυτού του τριμήνου. Γενικά όσο πιο αργά συμβεί η μόλυνση τόσο ελαφρύτερα θα είναι τα συμπτώματα.

 

Στο τρίτο τρίμηνο μπορεί να δοθεί θεραπεία για την μόλυνση, η οποία, όμως είναι αρκετά βαριά για το έμβρυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τώρα που γράφετε για γάτες.

Έχω εκτός σπιτιού 2-3 και τους βάζω φαγητό. Ποια μου κατουραει την πόρτα και γιατί ?

Η αρσενικη! Στην ψεκαζει για να δειξει οτι αυτος ειναι το αφεντικο, καπαρωνει τον χωρο γιατι εχει θηλυκές και φαΐ εκει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρσενικη! Στην ψεκαζει για να δειξει οτι αυτος ειναι το αφεντικο, καπαρωνει τον χωρο γιατι εχει θηλυκές και φαΐ εκει!

Αυτό. Και αν είναι περισσότερες από μία οι αρσενικές, η βαρύτερη.

Υπάρχουν κάτι spray Apothol και άλλες μάρκες που υποτίθεται ότι τις (wait for it) apothούν, αλλά εγώ δεν έχω δει χαΐρι με τα διαούλια τα δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί, κάνεις πλάκα....που να μην το έψαχνες δηλαδή:

καταρχην παρε να δεις τι ειναι

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7

δες απο τι μεταδιδεται

http://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/egkymosyni/toksoplasma-kai-egkymosyni

''Οι γάτες αποβάλουν τις ωοκύστεις με το τοξόπλασμα στα κόπρανά τους, έτσι υπάρχει στο τρίχωμα και το στόμα της μολυσμένης γάτας και μολύνονται οι άνθρωποι.''

και τελος δες ποσοι το εχουν

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=530931

''Το τοξόπλασμα, το τρομερό αυτό παράσιτο που μολύνει το ένα τρίτο των ανθρώπων''

 

δε μιλησα για εγκυους και εμβρυα που θελει πολυ προσοχη αλλα  για τον καθε ενηλικο που μπορει να το εχει !

ενας στους τρεις ειναι θετικος , τι καθομαι κ σου απανταω , μονο με το υφος σου καταλαβαινω οτι την εχεις κανει επαγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ :-)

Μπορώ να κάνω κάτι ? Μπα ε

Του κοβεις τα @ρχ@ια και καθαρισες, σταματαει να ψεκαζει + οτι θα ζησει περισσοτερο και θα τον εχεις παρεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...