Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα της πω για γατάκι! Φαίνεται η πιο πρακτική επιλογή. Ελπίζω μόνο να ενημερωθεί πρώτα για κάποια πράγματα για να το προφυλάξει (τύπου μην έχει την μπαλκονόπορτα ανοιχτή και πέσει το ζωάκι από τον 5ο, μην έχει τα απορρυπαντικά εκτεθιμένα κι άλλα τέτοια που μπορεί να ακούγονται αστεία, αλλά εμένα με θα με άγχωναν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λουσι μια ερωτηση επειδη το 'χεις με τις γατες !

υπαρχει περιπτωση να πεθανει μια γατα απο στεναχωρια η απο μελανχολια ? ακου τι παιζει ..  μια φιλη εχει 2 γατες σπιτι της που τις λατρευει γυρω στα 2 χρονια ενα θυληκο ενα αρσενικο ! φευγοντας απο το σπιτι της εγω αργα το πρωι τις μερες που εκανε τα χιονια και το πολυ κρυο ειδα στην εισοδο της πολυκατικιας ενα πολυ μικρο γατακι -3 μηνων περιπου αρσενικο- το λυπηθηκα και την πηρα τηλ να κατεβει να του βαλει κατι να φαι !  εκεινη το λυπηθηκε και το πηρα πανω .. ακου λοιπον τι εγινε .. το αρσενικο το δεχτηκε .. το θυλικο  ομως (εχει προβλημα με αλεργιες και ειναι με κορτιζονες γι αυτο το φοβομαστε) απο τοτε ειναι συνεχεια σε μια γωνια δεν κανει τιποτα δεν τρωει κτλ εχει μαραζωσει ειναι πολυ ευαισθητο μεχρι που χθες το πηγε στο κττηνιατρο και τωρα ειναι ετσι

10921993_782063135162587_354262002_n.jpg

10904867_782063168495917_161024549_n.jpg

παω να σκασω απο την στεναχωρια μου γιατι αθελα μου της χαλασα την αρμονια που ειχε με τα γατακια της και εκεινη πραγματικα εχει τρελαθει ! γυναικα που τα υπερ λατρευει και ειναι η μονη της παρεα τα γατια της !

ο κτηνιατρος λεει οτι θα κανει οτι μπορει αλλα παιζει το γατι να σβησει .. παιζει αυτο ρε λουσι ?

παω να σκασω μιλαμε .. τι το ηθελα και την πηρα τηλ .. μια κονσερβα ηθελα να του ριξει οχι να το παρει πανω γαμωτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η γάτα είναι down επειδή δεν συμπαθεί το καινούριο γατί; Σε σημείο να κινδυνεύει; :huh:

 

Ο κτηνίατρος τι είπε; Ότι δεν είναι κάτι παθολογικό αλλά ότι όντως παίζει να σβήσει από την στεναχώρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γατα ζουσε σε πληρη αρμονια μαζι με το αλλο γατακι ! απο τοτε που ηρθε το μικρο στο σπιτι ειναι συνεχεια σε μια γωνια - δεν τρωει δεν κανει τιποτα απο την στεναχωρια του ναι - ζηλευει που το αρσενικο παιζει με το μικρο και νιωθει μονο μαλλον !

το μεγαλο θεμα  ειναι οτι εχει προβλημα υγειας αλεργικο και γι αυτο το φοβομαστε μην επιδεινωθεί πολυ απο την στεναχωρια του και πεθανει ! ειναι πολυ ευαισθητο δεν ξερω τι να πω - παω να σκασω απο την στεναχωρια μου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στεναχώρια δεν πέθανε ποτέ κανείς, αλλά μπορεί να επιδεινώσει την υγεία της με το να μην τρώει λόγω στρες. Είναι σύνηθες φαινόμενο όταν φέρνεις καινούρια γάτα στο σπίτι αυτό.

 

Αλλά ενώ η κατάθλιψη καταπολεμάται με χάδια και πιο ελκυστικές τροφές (κονσέρβες μυρωδάτες, τόνο σε νερό, κοτόπουλα κτλ) αυτό που πρέπει να προσέξει η φίλη σου είναι ότι το γατάκι ήταν έξω και η μέσα γάτα βαράει κορτιζόνες που είναι ανοσοκατασταλτικές. Παναπεί, αν το γατί αυτό είχε κάτι, από FIV μέχρι ρινοτραχίτιδα, η παλιά γάτα δεν έχει και το καλύτερο ανοσοποιητικό για να το καταπολεμήσει.

 

Ο κτηνίατρος, όπως λέει και ο κθούλου, τι είπε και τι εξέτασε;

Πόσο καιρό είναι το γατάκι στο σπίτι;

 

Κατά την άποψή μου καλό θα ήταν να γίνουν αιματολογικές, τουλάχιστον στην μεγάλη αν όχι και στα δύο.

Μπορεί να είναι απλή κατάθλιψη, μπορεί να 'χει κολλήσει ψύλλους και να της μετέδωσαν αιμομπαρτονέλα, μπορεί χίλια-δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να την κόλλησε κάτι το καινούριο είναι αρκετά πιθανότερο από το να... είναι στεναχωρεμένη. Άλλωστε όταν οι γάτες είναι άρρωστες αυτό κάνουν. Κάθονται σε μια γωνιά ακίνητες αποδεχόμενες την μοίρα τους στον θάνατο.

 

Αλλάξτε κτηνίατρο και ψάξτε για κάτι παθολογικό για αρχή.

 

Αν δεν πιάσει αυτό, η Νταίζυ πως τα πάει με τις γάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα λουσι ! τα γατακια ζουνε σε απιστευτο περιβαλον ησυχιας και ζεστης και τροφης ! η γυναικα δεν εχει κανενα οικονομικο προβλημα τα γατια της τα κοιταει κτηνιατρος υποχρεωτικα μια φορα τον μηνα ζουνε μεσα στην ζεστη 24/24 με τροφες και κονσερβες που κανουν 1 ευρω η πολυ μικρη και εχει σπιτι της ολοκληρη αποθηκη χαλαει ενα σωρο λεφτα για τα γατια της ! το μικρο το πηγε με την μια για εξετασεις εμβολια κτλ δεν το αφησε ετσι ! πανε καμμια10ρια μερες περιπου - τοτε με το ψοφοκρυο- που πηρε το μικρο , χθες επιδεινωθηκε πολυ η υγεια του θηλυκου , το πηγε στον κνηνιατρο και το κρατησε ! τι να πω αληθεια θα σκασω αν πεθανει το γατακι της ..

 

μιαχαρα τα παει φιλε  η νταιζη με τα γατακια απλα ειχα τον αγαθοκλη τον γατουλι μου -μου τον σκοτωσαν και δεν παιρνω αλλον με τιποτα δεν μπορω νατο περασω παλι ..

υγ

το γατακι μεχρι πριν παρει το μικρο στο σπιτι ηταν τελεια - επαιζε ετρωγε ηταν μια χαρα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει αυτών που λες, η γάτα απλώς περνάει κατάθλιψη, δεν ξέρω γιατί ο κτηνίατρος μιλάει για χαμούς και ιστορίες.

Και το να έρχεται γατάκι σπίτι, να μιζεριάζει η γάτα, να τη βγάζεις από το περιβάλλον της και να την κρατάει ο άλλος στο κλουβί, σίγουρα δεν βοηθάει στο στρες που ήδη περνούσε λόγω του γατιού.

 

Παρασιτολογικός έλεγχος, αιματολογικά και τη γάτα σπίτι άμεσα, με χάδια και φαγητά, λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω ξέρετε κανένα πολύ καλό αντιψιλικό για γατιά,ο γάτος μου έχει θέμα με τους ψυλλους αν και του έχω κάνει σπρευ και αμπούλα στον κτηνίατρο δεν λένε να φύγουν οι αναθεματισμένοι.Μήπως παίζει ρόλο που φέρνουμε σπίτι μια αλητόγατα να κάνει παρέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δε θα έπρεπε να πηγαίνουν πάνω του για κάνα μήνα μετά την αμπούλα, όσους ψύλλους κι αν κουβαλάει η άλλη.

Αν εννοείς ότι μετά την πάροδο του μήνα ξανακολλάει, αυτό είναι λογικό, το σπίτι θα είναι γεμάτο αυγά ψύλλων, θα ξανακολλάει πάντα αν δεν καθαριστεί εντελώς το σπίτι (παλούκι αλλά εφικτό) ή αν δεν του πατάς αμπούλα κάθε μήνα.

 

Οι καλύτερες κατ' εμέ είναι οι Stronghold αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο value for money λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...