Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπαμαι πολυ! Την προηγουμενη βδομαδα εχασα τη γατα μου, που ηταν μαζι μου 16 ολοκληρα χρονια.... Καποιοι ισως τη θυμουνται κι απ αυτο το θρεντ.

 

Κουραγιο, περσι τα χριστουγεννα εχασα τον σκυλο μου που τον ειχα 14 χρονια με πολυ ασχημο τροπο και περσι το πασχα την γατα μου που ειχα 10 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου εφερε ενας φίλος δώρο ενα κουνελάκι..

Δεν ήθελα ζώο υπ'ευθύνη μου αλλά τι να κάνω τώρα με το μικούλι..αναγκαστικά θα συμβιώσουμε.

Εχει μεγαλώσει όλη του τη ζωή στο pet shop κ ειναι τόσο φοβισμένο..δε εμπιστεύεται εύκολα (3 μερες το'χω)...μου χώνει κάτι γραντζουνιες οταν το πιάνω ... (αφού το απειλώ άλλη μια νυχιά να φάω ,αρχιζω να καθαρίζω κρεμμυδάκια  :P )Ειναι αγοράκι και είναι αλήθεια σκέτο νευροσπασμα...πάω να το αγγίξω κ κάνει κάτι σπαστικά λές κ κρατάω κανένα κουζινομάχαιρο. Δε ξέρω πραγματικά τι περνάνε τα ζώα στα κωλοpetshop...

(Τι ζωή κι αυτή μες σε μια βιτρίνα να περιμένεις κάποιο ηλίθιο δίποδο να σε υιοθετήσει.Να σε κοιτάνε σαν να είσαι αντικείμενο,να σε σχολιάζουν, και αν είσαι αρκετα "ομορφο" και "γλυκούλι" για τη φάτσα τους, ρωτάνε "πόσο κάνει;;" κ τότε ενα αλλο δίποδο βάζει μια τιμή στην ύπαρξη σου κ σε πουλάει λες κ του ανήκεις-οκ ξέφυγα :Ρ)

Επίσης ειναι ενηλικο και δε ξέρω αν τώρα πια καταφέρω να του μάθω δυο τρια πράγματα για να έχουμε μια καλή συμβίωση...Μου χει φάει ένα πάνι από την Ινδία, κάτι σημειώσεις μαθηματικών, κατι άλλες διαφάνειες ..Γενικά όταν το αφήνω ελεύθερο έχω το νου μου μη φάει τίποτα (πχ καλώδια )κ πάθει  κάτι κ  τρέχω....αλλά αυτό στο τσακ μπαμ κατι θα βρει να μασουλήσει.

Απο κουνέλια ό,τι ξέρω είναι από αυτά που έχουμε στο χωριό..τώρα αυτό που είναι ράτσα ξέρετε αν θέλει κάτι ιδιαιτερο ;;  Καμια ιδέα για παιχνιδάκια να περνά την ώρα του όταν λείπω;;

Αυριο θα πάω να του πάρω πριονίδι κ ενα δισκάκι με αμμο για το πιπί του... Δε ξέρω τι άλλο ...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εφερε ενας φίλος δώρο ενα κουνελάκι..

Δεν ήθελα ζώο υπ'ευθύνη μου αλλά τι να κάνω τώρα με το μικούλι..αναγκαστικά θα συμβιώσουμε.

Εχει μεγαλώσει όλη του τη ζωή στο pet shop κ ειναι τόσο φοβισμένο..δε εμπιστεύεται εύκολα (3 μερες το'χω)...μου χώνει κάτι γραντζουνιες οταν το πιάνω ... (αφού το απειλώ άλλη μια νυχιά να φάω ,αρχιζω να καθαρίζω κρεμμυδάκια  :P )Ειναι αγοράκι και είναι αλήθεια σκέτο νευροσπασμα...πάω να το αγγίξω κ κάνει κάτι σπαστικά λές κ κρατάω κανένα κουζινομάχαιρο. Δε ξέρω πραγματικά τι περνάνε τα ζώα στα κωλοpetshop...

(Τι ζωή κι αυτή μες σε μια βιτρίνα να περιμένεις κάποιο ηλίθιο δίποδο να σε υιοθετήσει.Να σε κοιτάνε σαν να είσαι αντικείμενο,να σε σχολιάζουν, και αν είσαι αρκετα "ομορφο" και "γλυκούλι" για τη φάτσα τους, ρωτάνε "πόσο κάνει;;" κ τότε ενα αλλο δίποδο βάζει μια τιμή στην ύπαρξη σου κ σε πουλάει λες κ του ανήκεις-οκ ξέφυγα :Ρ)

Επίσης ειναι ενηλικο και δε ξέρω αν τώρα πια καταφέρω να του μάθω δυο τρια πράγματα για να έχουμε μια καλή συμβίωση...Μου χει φάει ένα πάνι από την Ινδία, κάτι σημειώσεις μαθηματικών, κατι άλλες διαφάνειες ..Γενικά όταν το αφήνω ελεύθερο έχω το νου μου μη φάει τίποτα (πχ καλώδια )κ πάθει  κάτι κ  τρέχω....αλλά αυτό στο τσακ μπαμ κατι θα βρει να μασουλήσει.

Απο κουνέλια ό,τι ξέρω είναι από αυτά που έχουμε στο χωριό..τώρα αυτό που είναι ράτσα ξέρετε αν θέλει κάτι ιδιαιτερο ;;  Καμια ιδέα για παιχνιδάκια να περνά την ώρα του όταν λείπω;;

Αυριο θα πάω να του πάρω πριονίδι κ ενα δισκάκι με αμμο για το πιπί του... Δε ξέρω τι άλλο ...

 

Πριονίδι και άμμο?Για την ίδια δουλειά είναι και τα 2

Το πριονίδι είναι ψιλομάπα και μυρίζει, η καλύτερη λύση είναι πέλλετ

Δε μυρίζει, είναι πιο απορροφητικό και πολύ πιο οικονομικό, με 4-5€ παίρνεις "τσουβαλάκι" που σε βγάζει 2-3 μήνες

Προσπάθησε να μην έχεις εκτεθειμένα χαρτιά, καλώδια κ.λπ, θα στα δαγκώσει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριονίδι και άμμο?Για την ίδια δουλειά είναι και τα 2

Το πριονίδι είναι ψιλομάπα και μυρίζει, η καλύτερη λύση είναι πέλλετ

Δε μυρίζει, είναι πιο απορροφητικό και πολύ πιο οικονομικό, με 4-5€ παίρνεις "τσουβαλάκι" που σε βγάζει 2-3 μήνες

Προσπάθησε να μην έχεις εκτεθειμένα χαρτιά, καλώδια κ.λπ, θα στα δαγκώσει 100%

Πέλετ;; Δε το ήξερα...θα πάρω μόλις τελειώσει το πριονίδι που πήρα.  Σε ευχαριστώ!

 

Δε γίνεται να μην είναι κάτι εκτεθειμένο....πχ οι κουρτίνες ακουμπούν το πάτωμα, καλώδια είναι παντού τι να μαζέψω πρώτα..Πολύ δύσκολο..Κοιτάζω μήπως του φτιάξω κάτι σαν "φράγμα" σε ένα σημείο του δωματίου.

Όσο για τα βιβλία -σημειώσεις το τυπάκι έχει περάσει σε άλλο επίπεδο....Θα το κάνω στιφάδο δε γλυτώνει. :P

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέλετ;; Δε το ήξερα...θα πάρω μόλις τελειώσει το πριονίδι που πήρα.  Σε ευχαριστώ!

 

Δε γίνεται να μην είναι κάτι εκτεθειμένο....πχ οι κουρτίνες ακουμπούν το πάτωμα, καλώδια είναι παντού τι να μαζέψω πρώτα..Πολύ δύσκολο..Κοιτάζω μήπως του φτιάξω κάτι σαν "φράγμα" σε ένα σημείο του δωματίου.

Όσο για τα βιβλία -σημειώσεις το τυπάκι έχει περάσει σε άλλο επίπεδο..

..Θα το κάνω στιφάδο δε γλυτώνει. :P

 

Σε μεγάλο καρφούρ και σε μαγαζί που πουλάει καυστήρες/πέλλετ θα βρεις, στα πετσοπ δίνουν τη μισή ποσότητα σε τριπλάσια τιμή

 

Μάζεψε/κρύψε ό,τι μπορείς, τα καλώδια κυρίως θα στα δαγκώσει 100%

Βιβλία κ.λπ κάπου ψηλά να μην τα φτάνει

Άφησέ του κάτι στο πάτωμα να μασουλάει

 

 

2,5 χρόνια πριν

P7260121.JPG

 

Σήμερα

 

20141126_153439.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω στιφάδο δε γλυτώνει.

 

Απο κουνέλια ό,τι ξέρω είναι από αυτά που έχω φάει....τώρα αυτό που είναι ράτσα ξέρετε αν θέλει κάτι ιδιαιτερο

 

'Αστο στη φωτιά λίγο παραπάνω. Καλή όρεξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O προηγουμενος που τον χασαμε νωρις :


6wwpEZx.jpg

SMDx0Ak.jpg

 

 

 

Και η διαδοχος:

 

 

wCUepff.jpg

PL7H6yU.jpg

s9oOOy1.jpg

 

Κανουμε και λιγες μαγκιες:

4E4J7e8.jpg

Αλλα πλεον μεγαλωσαμε, σοβαρεψαμε και αραζουμε:

Hgp2lZi.jpg

 

 

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την λένε Νταίζη. Την έχουμε 4 χρόνια. :-D .Της έχουμε κάνει στείρωση καθώς και οτι εμβόλιο χρειάζεται.Αδέσποτη ήταν και την μαζέψαμε πρέπει να ήταν περίπου 2 μήνες.

https://www.dropbox.com/s/cdvh926ssu4tb0h/10847490_1595100870710085_2763265240142789623_o.jpg?dl=0

2η φωτογραφία πιο καθαρή

 https://www.dropbox.com/s/340x1s3emaj0yy6/Ntaizi.jpg?dl=0

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...