Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας συστηθώ και εγώ: 

Είμαι ο Άρθουρ. Ο μπαμπάς μου είναι Akita και η μαμά μου Labrador. Είμαι μεγαλόσωμος φυσικά, αλλά πολύ φιλικός και παιχνιδιάρης με τους ανθρώπους και με τα άλλα σκυλιά.

 

IMG_20180806_202730~2.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KrTikker είπε

Δική μου

Πρέπει να είσαι υπερβολικά εξοικειωμενος με τα έντομα η και θαρραλέο άτομο για να έχεις κάτι τέτοιο στο σπίτι, όσο μάλλον να το βάλεις στο χέρι σου...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πρέπει να είσαι υπερβολικά εξοικειωμενος με τα έντομα η και θαρραλέο άτομο για να έχεις κάτι τέτοιο στο σπίτι, όσο μάλλον να το βάλεις στο χέρι σου...... 

Η ταραντούλα πάντως (και οι αράχνες γενικότερα) δεν ανήκουν στα έντομα 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Σε τι ανήκουν; 

Δεν έχεις google? 😅

https://el.wikipedia.org/wiki/Αράχνη

Η αράχνη ανήκει στα Αρθρόποδα και δεν είναι έντομο, καθώς έχει οκτώ πόδια και το σώμα της χωρίζεται σε κεφαλοθώρακα και κοιλιά.

Βασίλειο:Ζώα
Συνομοταξία:Αρθρόποδα
Ομοταξία:Αραχνίδια
Τάξη:Αράχνες
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πρέπει να είσαι υπερβολικά εξοικειωμενος με τα έντομα η και θαρραλέο άτομο για να έχεις κάτι τέτοιο στο σπίτι, όσο μάλλον να το βάλεις στο χέρι σου...... 

Δεν είναι θέμα εξοικείωσης η θάρρους, μιας και δεν είναι κάτι που απλά "συνηθίζεις την παρουσία του" (πχ όπως μπορεί κάποιος να είναι βρωμίλος και να συνηθίσει να συμβιώνει με τις κατσαρίδες). Θέμα εμπειρίας θα έλεγα, μιας και η φροντίδα ερπετών / αρθρόποδων (όπως οι ταραντούλες) είναι χόμπι και απαιτεί προσοχή.

Εξοικείωση πάντως χρειάζονται τα εντομάκια που τρώνε τα ζώα μου, όχι τα ίδια τα ζώα :P

20210902_004959.jpg.ada26ec2117528b86e254db6094d74dc.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν έχεις google? 😅

https://el.wikipedia.org/wiki/Αράχνη

Η αράχνη ανήκει στα Αρθρόποδα και δεν είναι έντομο, καθώς έχει οκτώ πόδια και το σώμα της χωρίζεται σε κεφαλοθώρακα και κοιλιά.

Βασίλειο:Ζώα
Συνομοταξία:Αρθρόποδα
Ομοταξία:Αραχνίδια
Τάξη:Αράχνες
 

Ε ενταξει, το σκέφτηκα να ψάξω, 1 enter και 2 click ειναι, αλλά προτιμώ να ρωτήσω και να μου απαντήσει αυτός που επισημαίνει το λάθος, να μου πει και το σωστό. 

Τις τάξεις των ειδών και τις διαβαθμίσεις τις έχω συναντήσει ξανά από την wiki σε οτιδήποτε ψάχνω σχετικό με βιολογία. Είναι πάρα πολλές και η αλήθεια είναι ότι μπερδεύεσαι αν επιχειρήσεις να τις μάθεις απ' έξω. 

3 ώρες πριν, KrTikker είπε

Δεν είναι θέμα εξοικείωσης η θάρρους, μιας και δεν είναι κάτι που απλά "συνηθίζεις την παρουσία του" (πχ όπως μπορεί κάποιος να είναι βρωμίλος και να συνηθίσει να συμβιώνει με τις κατσαρίδες). Θέμα εμπειρίας θα έλεγα, μιας και η φροντίδα ερπετών / αρθρόποδων (όπως οι ταραντούλες) είναι χόμπι και απαιτεί προσοχή.

Εξοικείωση πάντως χρειάζονται τα εντομάκια που τρώνε τα ζώα μου, όχι τα ίδια τα ζώα :P

20210902_004959.jpg.ada26ec2117528b86e254db6094d74dc.jpg

Καλά οι βρώμικοι θα έχουν θέμα με κατσαρίδες αλλα δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που του αρέσουν εκτός από όσους είναι εντομολόγοι. 

Κατσαρίδες..... Πριν κάποια χρόνια ήμουν στον καναπέ και ανέβηκε μια από το πόδι μου, εμφανίστηκε μπροστά μου, χεστηκα και πετάχτηκα σαν γυναικούλα, παραλίγο να ρίξω και ένα τραπεζάκι με φαγητά που είχα μπροστά μου. Μετά από λιγο ψεκασα στα γύρω σημεία και η κατσαρίδα βρέθηκε νεκρή σε διπλανό δωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dafnoula13 είπε

Ο Σιμπα, άρχοντας. Αδέσποτο, μελος της οικογένειας εδώ και 5 χρόνια. 

Screenshot_20170730-162135.jpg

Screenshot_20171011-222017.png

Ξέρει που περιμένει ο μάστορας 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...