Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox 7 υπόσχεται μεγάλες βελτιώσεις στον τομέα διαχείρισης μνήμης


Obsidian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο pc της αρραβωνιαστικιάς μου έχω 1GB μνήμη, win7, ένα core duo και ένα green 320αρη (μισογεμάτο). Οταν ανοιγει ο ff πάντα non responding. Καλά αν έχει και word, excel αρχεία άστο. Μπλε κυκλάκι κανά 2λεπτο. Δεν το συζητάμε για μεταφορά αρχείων, ούτε καν ως σκέψη. Addons τα κλασσικά flashblock, adblock, noscript

 

Με το chrome (με τα ίδια addons) με τις ίδιες καρτέλες (20+) όλα κομπλέ. (Δεν ήθελε να περάσει τα xp).

 

στο acer laptop μου με AMD Turion 64bit 2.0GHz,Geforce Go 6100,120GB hdd και 1GB RAM,δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα ο Firefox oταν παιζει youtube videos,παιζει online music,ανοιγει δεκαδες facebook και αλλες σελιδες,κατεβαζει converted mp3 απο youtube,κτλ

 

αρα η λογικη λεει οτι το προβλημα ειναι απο την πλευρα σου,και οχι απο τον Firefox.sorry but it's true.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οσο optimized και να τον κανουν παντως οταν φορτωσεις 4κ video δεν ειναι δυνατον να τρωει λιγη ram, oποιον browser και αν χρησιμοποιεις. Εμενα εχει φτασει να χρησιμοποιει μεχρι και 900Mb αλλα γι αυτο την εχω αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το προβλημα με τον Firefox,δεν ειναι οτι τρωει πολυ μνημη.συγκριτικα με τους αλλους browsers εχει την μικροτερη καταναλωση μνημης.

το πραγματικο προβλημα που εχει ειναι οτι αν τον αφησεις ανοιχτο για αρκετη ωρα με μπολικα tabs,χωρις καν να σερφαρεις,η μνημη που χρησιμοποιει θα αρχισει να αυξανεται απο μονη της δραματικα με τελικα αποτελεσμα ο browser να γινει πολυ αργος μεχρι και να κρασαρει.ακομα και αν κλεισεις ολα τα tabs,η μνημη που ειχε δεσμευσει δεν θα απελευθερωθει,οποτε πρεπει να τον κανεις restart.

 

γιαυτο η Mozilla πριν 2 μηνες,προσελαβε νεους προγραμματιστες (αφου τους μισους που ειχε,τους πηρε η Google για να φτιαξει τον chrome) και εφτιαξε την MemShrink team για να λυσει ακριβως αυτο το προβλημα.

Λογικα απο την εκδοση 7 αυτο το φαινομενο με την μνημη θα ελαχιστοποιηθει,και αν συνεχιστει να υπαρχει καποιο προβλημα αυτο θα οφειλεται κυριως σε προβληματικα addons η plugins.

 

οποιος εχει προβλημα με την μνημη,προτεινω να κατεβασει την εκδοση 7 που λογικα θα μπει απο σημερα στην beta φαση,και να βαλει και το memory fox addon (την 7.5 απο το επισημο site) και πιστευω θα δει σημαντικη βελτιωση στην διαχειριση της μνημης.

και αργοτερα οταν βγει η τελικη εκδοση,ας βαλει καποιο custom build που θα βγει οπως την palemoon η την tete009,οι οποιες ειναι ακομα πιο βελτιστοποιημενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω όλα τα posts και γελάω...

Οι περισσότεροι εδώ θεωρούν ότι 10 tabs με 1ώρα youtube video είναι το ίδιο με 10 tabs "Hello World"

Πώς περιμένει κάποιος με 18 tabs ανοιχτά και τα μισά σε HD video να μην έχει 800MB στη μνήμη;

δεν λέμε μόνο για το πόση μνήμη θα καταλάβουν τα video σε ένα browser αλλά για το αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ διαφορετικών browser για τα ίδια video και επίσης αν υπάρχουν ακόμη περιπτώσεις που δημιουργείται memory leak δλδ αν τα 800 γίνονται 900, και τα 900 γίνονται 1000 κτλ

και προσωπικά με ενδιαφέρει και το γιατί 2gb πχ δημιουργούν πρόβλημα σε ένα pc που έχει ελεύθερα άλλα 6 gb πράγμα που συμβαίνει και λόγω browser και λόγω κώδικα και λόγω λειτουργικού, ενώ αν του φόρτωνα 5 gb εκτός browser δεν θα είχα κανένα πρόβλημα

κατά τα άλλα συμφωνώ, και συμφωνώ πως και οι περισσότεροι μάλλον συγκρίνουν ότι να'ναι

εγώ έχω την άποψη ότι μόνο σε σελίδες με βαρύ περιεχόμενο μπορούν να βγουν συμπεράσματα, γιατί εκεί είναι που θα πιεστεί το σύστημα κι επομένως μόνο σε αυτήν την περίπτωση μας ενδιαφέρει

ο λόγος είναι ότι διαοφορετικοί browser διαχειρίζονται διαφορετικά, διαφορετικούς κώδικες όπως είπες

επομένως το να πάρεις μια ομάδα σελίδων και να συγκρίνεις δύο browser όπως κάνει επαννειλημμένα ένας φίλος πιο πάνω, δεν δείχνει κάτι

γιατί μπορεί να πάρεις μια διαφορετική ομάδα σελίδων και να σου βγουν αντίστροφα αποτελέσματα

το να τεστάρεις σε ένα παλιό pc και να σου βγει καλύτερος ο ένας ή ο άλλος browser επίσης δεν δίνει χρήσιμες πληροφορίες για το ποιος browser είναι χρησιμότερος και για τα άλλα pc, παλιά ή καινούρια, εκτός αν οι χρήστες παρακολουθούν τις ακριβώς ίδιες σελίδες

-

ειδικά με τις τελευταίες ψιλοbuggαρισμένες εκδόσεις έχω συναντήσει και σελίδες στις οποίες ο browser έκλεισε (νομίζω ήταν ο ff 5 και ο τελευταίος opera) άρα τι ψάχνουμε

 

εγώ χρησιμοποιώ όλους τους γνωστούς browser

παλιά έκδοση opera για browsing, ff με addons για developing, chrome για online εργασίες μιας κα είναι καθαρός κι ακόμη και ie για οτιδήποτε άλλο

για κάθε δουλειά με ενδιαφέρει και διαφορετικό πράγμα από τον browser, πχ για browsing με ενδιαφέρει το πόσα click χρειάζομαι για να κάνω κάθε μου κίνηση και για αυτό δεν χρησιμοποιώ και το νέο opera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο acer laptop μου με AMD Turion 64bit 2.0GHz,Geforce Go 6100,120GB hdd και 1GB RAM,δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα ο Firefox oταν παιζει youtube videos,παιζει online music,ανοιγει δεκαδες facebook και αλλες σελιδες,κατεβαζει converted mp3 απο youtube,κτλ

 

αρα η λογικη λεει οτι το προβλημα ειναι απο την πλευρα σου,και οχι απο τον Firefox.sorry but it's true.

 

Τι λες μωρε που το πρόβλημα είναι δικό μου πάνσοφε. Επειδή εσύ φαίνεται πως το browsing το χεις μονο για twitter και facebbok, μάθε πως κάποιοι ζουν και εργάζονται από το web. Σου λέω, πρέπει να χω excel, word, καμιά 30αριά καρτέλες με flash η java και 2-3 προγράμματα minimum να τρέχουν στο background. Μήπως να αλλάξω και δουλειά, fanboy? :mad:

 

οff-topic Μας τα κανες μην πω τι ρε φιλε με το mp3 conversion . Αν θες να σου στείλω καμιά προσκληση για κανα what μπας και ακούσεις κανά flac.

 

Οσον αφορά αυτό που λες περί ανενεργών ιστοσελίδων, o firefox απλά τις παγώνει (για πάντα) ενώ o chrome μου βγάζει μια λευκή σελίδα η οποία κάνει 10 δευτερόλεπτα. Ολα αυτά με win7. Με xp κανένα πρόβλημα. Σε laptop με τα specs που ανέφερα. Σε desktop με E5200 και hd4550 κανένα πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν μένω σε ένα tab πολύ ώρα.

 

Εχετε να προτέινετε κανά add-on που να ομαδοποιεί καρτέλες ίδιων σελίδων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30αριά καρτέλες με flash

 

σταματησα να διαβαζω εκει.

 

και το γιατί 2gb πχ δημιουργούν πρόβλημα σε ένα pc που έχει ελεύθερα άλλα 6 gb

 

ο Firefox επειδη ειναι 32bit δεσμευει μεχρι 2gb μνημη.

Αν θελεις να αξιοποιησεις ολη την μνημη του υπολογιστη σου,βαλε τον 64bit ο οποιος ειναι αρκετα σταθερος και συμβατος με πολλα addons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να μην μπάινω σε ιστοσελίδες με flash ή java ή να σκάσω τζάμπα λεφτά για να πάρω καινούργιο λαπτοπ. Η να αλλάξω δουλειά, μπας και με τρέφει κανάς web hero του mozilla.

 

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν είμαι 15χρονο να ξοδεύω λεφτά για i7 και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με hardware προηγούμενης τεχνολογίας, επιλέγω το software που θα τρέχει σε αυτό το hardware. Και ο ff πλέον δεν είναι ελαφρύς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...