Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox 7 υπόσχεται μεγάλες βελτιώσεις στον τομέα διαχείρισης μνήμης


Obsidian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χεχ.και η πλακα ειναι οτι παρολο που αυτο ειναι αναληθες,αυτη η λανθασμενη εντυπωση συνεχιζει να συντηρειται (σκοπιμα; ) ακομα και οταν επισημα τεστς απο μεγαλα τεχνολογικα σαιτς

εχουν δειξει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει απολυτα.

δεν είναι ακριβώς λανθασμένη εντύπωση, απλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο εμφανές στις τελευταίες εκδόσεις είτε γιατί και άλλοι browser έχουν... ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα πια (ο τελευταίος opera είναι πραγματικά απογοήτευση σε όλους τους τομείς..), είτε γιατί το πρόβλημα έχει πραγματικά μειωθεί (ανάλογα και με τον κώδικα) και όχι μόνο λόγω browser

 

το πρόβλημα όμως και υπήρχε και παραμένει

για να καταλάβεις κάποια στιγμή στο παρελθόν έκανα την εξής δουλειά

ανέβαζα διαφημιστικά δείγματα video της εταιρείας για να τα δουν πελάτες, και τα έβαζα να φορτώνουν όλα μαζί σε ανοιχτά tabs και παράθυρα για έλεγχο επειδή ήταν πάρα πολλά και βαριόμουν να πηγαίνω να τα ανοίγω ένα ένα

(ένας λόγος επιπλέον που έκανα αυτήν την καγκουριά ήταν ότι δούλευα πάνω στο server που έκανε 5 χιλιάρικα και ήθελα να τον στρεσσάρω υπό πραγματικές συνθήκες και να μην τον βλέπω να κάθεται)

το λοιπόν, τότε ήταν και η εποχή που ενώ όλοι χρησιμοποιούσαν ff εγώ ξεκίνησα να πρωτοδοκιμάζω άλλους κουλούς browser (ότι έβρισκα μπροστά μου), για τον απλό λόγο ότι ο ff απλώς δεν επιβίωνε και κατέληγε σε crash

έτσι, εντελώς τυχαία είχα πετύχει τον opera, ως τον browser που απλώς δεν κράσσαρε σε αυτήν τη δουλειά

παρεπιπτόντως είδα και κάποια ωραία features που είχε και μου άρεσαν και μάλιστα chatαρα και με την τότε ομάδα τους για να ζητήσω κάποιες λειτουργίες από τον ff που μου έλειπαν

έτσι έμαθα τον opera εγώ, ανάμεσα σε μια ξερή λίστα με browser που δοκίμασα και δεν υπάρχουν σήμερα, ήταν και αυτός

 

αν κάτσεις και αναλογισθείς όμως τι περιεχόμενο (από την πλευρά του χρήστη και όχι του κώδικα) χρειάζεται για να μπουκώσει ένας browser σήμερα (όχι ο ff μόνο αλλά οποιοσδήποτε), συνυπολογίζοντας πάνω σε τι hardware παίζει τότε καταλαβαίνεις πως υπάρχει πρόβλημα και με τους browser, και με τον κώδικα, και με τα λειτουργικά συστήματα

η άποψή μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσουν να το λύνουν τώρα αν ονειρεύονται website προσωπικές εφαρμογές και άλλα τέτοια

επομένως η άποψή μου είναι πως καλά κάνουν και ασχολούνται με το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η ειρωνία είναι ότι δέχεσαι την εμπειρία των χρηστών για τον Chrome,ενώ για τον Firefox μια φταίει το pc,μια το ρεύμα,μιά τα μπαγιάτικα φασολάκι αλλά όχι ο Firebug,διάλεξε

+1

Ποσο δίκαιο έχεις. Τελικά οι άνθρωποι είμαστε οπαδοί σε ολα.

Προσωπική εμπειρία και άποψη. Παλιά έπαιζα ff αλλα τα συνεχείς προβλήματα (ΝΑΙ μνημης, ΝΑΙ ταχύτητας) με έκαναν να αλλάξω στον τοτε λιτό Chrome (έκδοση 3 δεν θυμάμαι τι είχαμε το 2008). Κατα καιρους εβγαιναν καινούριες εκδώσεις ff που ελεγαν εγινα καλός τωρα είμαι γρήγορος κτλ.. Εις μάτην. Οσο και να ήθελα να τον συμπαθήσω είναι σαν την "σκάρτη γκ0μ3να" (pardon me) που ολο λέει οτι "θα αλλάξει" αλλά μένει ίδια :rolleyes:

 

Οσα μικρο-τεστ έκανα μονος μου (ειδικά σε θέμα μνήμης) μου απέδειξαν οτι ο chrome είναι καλύτερος (συν οτι ειναι στην δικιά μου εμπειρία γρηγορότερος και ειδικά στο πρωτο ανοιγμα). Αυτη η αισθησή μου είναι ιδιαίτερα έντονη σε netbook (Atom) όπου η επεξεργαστική ισχύς είναι μικρότερη και τα προβλήματα πιο έντονα.

 

Οτι μεγάλο μέρος για την αργοπορία του ff ευθύνονται τα plugins είναι βεβαιο (και το συνυπογράφω). Προσωπικά αποφευγω τα plugins για αυτό το λόγο. Ασφαλώς και θα έχω και τον ff εγκατεστημένο και θα δοκιμάζω που και που αν βελτιώθηκε. Ισως καποια μερα ξαναγίνει ο βασικός μου browser.

 

υγ. και ο ie 9 ειναι πλέον γρηγορος αλλά δεν εχει "μανίοσιο" ορθογράφο που χρειάζομαι οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ KilliK

 

και κατι αλλο.οποιος σκοπευει να δοκιμασει την πειραματικη εκδοση 7,προτεινω να τρεχει μαζι και το Memory Fox addon (την 7.5.2 εκδοση απο το επισημο σαιτ).

ο δημιουργος του addon ειναι συνεργατης της ομαδας που βελτιωσε το memory managemεnt στον 7,και o συνδυασμος του addon του με την εκδοση 7 κανει πραγματικα θαυματα.

 

τον εβαλα για να δουμε.. εσυ τι ρυθμισεις εκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοπικα για μενα ο chrome ειναι ο καλητερος και αμεσος μετα ειναι ο opera(αν και λιγο buggy αλλα πολυ καλυτερος σε ασφαλεια απο ολους τους αλλους) και μετα ερχετε ο ff!

το λεω εμπηρικά παντα και με δικες μου δοκιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

και κατι αλλο.οποιος σκοπευει να δοκιμασει την πειραματικη εκδοση 7,προτεινω να τρεχει μαζι και το Memory Fox addon (την 7.5.2 εκδοση απο το επισημο σαιτ).

ο δημιουργος του addon ειναι συνεργατης της ομαδας που βελτιωσε το memory managemεnt στον 7,και o συνδυασμος του addon του με την εκδοση 7 κανει πραγματικα θαυματα.

 

Τι ακριβώς κάνει το memory fox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τύποι του mozilla δεν ήταν που έλεγαν πως τα memory leaks είναι προτέρημα και όχι bug;

 

http://weblogs.mozillazine.org/ben/archives/009749.html

 

 

 

πόσο τραγικοί είναι οι τύποι, που έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια πριν παραδεχθούν το αυτονόητο. Αυτό που κουβεντιάζουν όλοι οι χρήστες του

 

Ευτυχώς που έχω εγκαταλείψει την βαρκούλα της φώφης εδώ και χρόνια. Από τότε που κατέστρεφε το προφίλ του χρήστη με το έτσι θέλω (και ακόμα το κάνει, άλλο ένα χρόνιο bug του), πλέον εδώ και χρόνια δεν το έχω κάν εγκατεστημένο. Δουλεύω με Opera κατά κύριο λόγο και έχω και τον chrome σαν εναλλακτικό

 

οh wow.ποσταρες ενα αρθρο που γραφτηκε πριν σχεδον 5.5 χρονια απο καποιον Ben σε ενα ανεπισημο site για την Mozilla.

μα ποσο fail πια;

 

+1

Ποσο δίκαιο έχεις. Τελικά οι άνθρωποι είμαστε οπαδοί σε ολα.

Προσωπική εμπειρία και άποψη. Παλιά έπαιζα ff αλλα τα συνεχείς προβλήματα (ΝΑΙ μνημης, ΝΑΙ ταχύτητας) με έκαναν να αλλάξω στον τοτε λιτό Chrome (έκδοση 3 δεν θυμάμαι τι είχαμε το 2008). Κατα καιρους εβγαιναν καινούριες εκδώσεις ff που ελεγαν εγινα καλός τωρα είμαι γρήγορος κτλ.. Εις μάτην. Οσο και να ήθελα να τον συμπαθήσω είναι σαν την "σκάρτη γκ0μ3να" (pardon me) που ολο λέει οτι "θα αλλάξει" αλλά μένει ίδια :rolleyes:

 

Οσα μικρο-τεστ έκανα μονος μου (ειδικά σε θέμα μνήμης) μου απέδειξαν οτι ο chrome είναι καλύτερος (συν οτι ειναι στην δικιά μου εμπειρία γρηγορότερος και ειδικά στο πρωτο ανοιγμα). Αυτη η αισθησή μου είναι ιδιαίτερα έντονη σε netbook (Atom) όπου η επεξεργαστική ισχύς είναι μικρότερη και τα προβλήματα πιο έντονα.

 

Οτι μεγάλο μέρος για την αργοπορία του ff ευθύνονται τα plugins είναι βεβαιο (και το συνυπογράφω). Προσωπικά αποφευγω τα plugins για αυτό το λόγο. Ασφαλώς και θα έχω και τον ff εγκατεστημένο και θα δοκιμάζω που και που αν βελτιώθηκε. Ισως καποια μερα ξαναγίνει ο βασικός μου browser.

 

υγ. και ο ie 9 ειναι πλέον γρηγορος αλλά δεν εχει "μανίοσιο" ορθογράφο που χρειάζομαι οπότε..

 

οπαδισμος; σοβαρα;

σε συμβουλευω να εχεις μια πιο πληρη γνωση των καταστασεων και των προσωπων,πριν αρχισεις να εκσφενδονίζεις προσωπικους χαρακτηρισμους.ειδικα οταν στο θεμα οπαδισμος υπαρχουν τρισχειροτερα παραδειγματα.

οσο αφορα εμενα,οταν η εμπειρια μου με τον browser αλλαζει απο τη μια εκδοση στην αλλη,με το συστημα μου να παραμενει αμεταβλητο,και αυτη η αλλαγη εχει γινει αισθητη και απο αλλους users,τοτε η λογικη λεει οτι κατι συμβαινει με την νεα εκδοση:

http://www.insomnia.gr/topic/401284-google-chrome-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page__st__80

 

@ KilliK

 

 

 

τον εβαλα για να δουμε.. εσυ τι ρυθμισεις εκανες;

 

 

μην πειραξεις τις ρυθμισεις,αστες οπως ειναι.απλως ενεργοποιησε το addon και θα κανει τα υπολοιπα μονο του oποτε χρειαστει.

 

 

 

Τι ακριβώς κάνει το memory fox?

 

ελαχιστοποιει το προβλημα με τα memory leaks.

more info εδω:

http://www.browsermemory.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

οπαδισμος; σοβαρα;

σε συμβουλευω να εχεις μια πιο πληρη γνωση των καταστασεων και των προσωπων,πριν αρχισεις να εκσφενδονίζεις προσωπικους χαρακτηρισμους.ειδικα οταν στο θεμα οπαδισμος υπαρχουν τρισχειροτερα παραδειγματα.

οσο αφορα εμενα,οταν η εμπειρια μου με τον browser αλλαζει απο τη μια εκδοση στην αλλη,με το συστημα μου να παραμενει αμεταβλητο,και αυτη η αλλαγη εχει γινει αισθητη και απο αλλους users,τοτε η λογικη λεει οτι κατι συμβαινει με την νεα εκδοση:

http://www.insomnia.gr/topic/401284-google-chrome-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page__st__80

 

 

 

 

 

δεν υπάρχει κανένα νόημα να συνομιλήσει κάποιος μαζί σου,ακόμα και όταν γράφεις μπούρδα την συνεχίζεις και γίνεσαι αστείος ενώ απλά θα μπορούσες να τ αφήσεις και να πεις μαλακία μου.

 

Μας τα είχες κάνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ σε ΟΛΟΥΣ που είχαμε πρόβλημα με τον FF4,και την μια έφταιγε η GPU,μια ο Ερμής,μια ο γείτονας που πάρκαρε και μας έκλεισε,μια ο πακετάς που έφερε λάθος παραγγελία αλλά ΠΟΤΕ ο Firefox,και μιλάμε για ακριβώς τα ίδια πράγματα,τα pcia ήταν ίδια και ήταν όλα ΟΚ με την 3.6 και όλοι αλλάξαμε σε 4,η λογική τότε δεν σου έλεγε ότι κάτι συμβαίνει με την νέα έκδοση,έφταιγε ο Κρόνος στον Ζυγό,έλεος ρε συ,έχουμε και μνήμη και τα γραπτά υπάρχουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδειγμα που ελεγα.

 

κατι αλλο.προβλημα με τα fonts και το hardware acceleration εχει και ο chrome.εσυ εχεις προβλημα; οχι. επομενως τι θα απαντησεις

αν καποιος σου πει οτι εχει αυτο το προβλημα; φταιει ο chrome η κατι απο την μερια του; you get my point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη του κιλλικ για τον νέο Chrome και τα παράπονα των χρηστών

οσο αφορα εμενα,οταν η εμπειρια μου με τον browser αλλαζει απο τη μια εκδοση στην αλλη,με το συστημα μου να παραμενει αμεταβλητο,και αυτη η αλλαγη εχει γινει αισθητη και απο αλλους users,τοτε η λογικη λεει οτι κατι συμβαινει με την νεα εκδοση:

http://www.insomnia.gr/topic/401284-google-chrome-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page__st__80

 

 

η άποψη του κιλλικ για τον νέο Firefox και τα παράπονα των χρηστών

το οτι ειναι η γνωμη δεν σημαινει οτι δεν εκφραζει και την υπερβολη.εφοσων εμενα δεν παρουσιαζει προβλημα ο Firefox σημαινει οτι αντικειμενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο χαλι.αρα θα φταιει και κατι αλλο στην δικια σου περιπτωση οχι μονο ο browser.

 

 

 

πονάνε τα πλευρά μου,αν δεν έχει αυτός πρόβλημα τότε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν έχει ο Firefox αλλά τα φασολάκια.

 

*για την ιστορία πέρα απο την θολούρα,υπήρχαν και προβλήματα με την μνήμη,αλλά είπαμε,αντικειμενικά είχαν πρόβλημα τα μπρίκια των χρηστών,γεια σου ρε κιλλικ άρχοντα μη οπαδέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραδειγμα που ελεγα.

 

κατι αλλο.προβλημα με τα fonts και το hardware acceleration εχει και ο chrome.εσυ εχεις προβλημα; οχι. επομενως τι θα απαντησεις

αν καποιος σου πει οτι εχει αυτο το προβλημα; φταιει ο chrome η κατι απο την μερια του; you get my point?

αν έχουν 200 άτομα πρόβλημα κι εγώ όχι,τότε έχει πρόβλημα ο browser κι εγώ είμαι απλά τυχερός

αν έχει πρόβλημα 1 άτομο και 200 όχι ,τότε έχει πρόβλημα ο χρήστης

 

αδιαφορώ αν έχει πρόβλημα ο Chrome ή ο FF ή ο Opera,αν δεν μου κάνει τότε πόδι,αντίθετα εσύ έχεις άλλη άποψη για κάθε browser αλλά για το ίδιο πράγμα,φταίει ο Chrome 13 και όχι οι χρήστες και φταίνε οι χρήστες και όχι ο FF

 

you get my point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

μην πειραξεις τις ρυθμισεις,αστες οπως ειναι.απλως ενεργοποιησε το addon και θα κανει τα υπολοιπα μονο του oποτε χρειαστει.

 

ελαχιστοποιει το προβλημα με τα memory leaks.

more info εδω:

http://www.browsermemory.com/

 

 

Πρέπει να πατήσω μετά activate memory fox για browser ή για processes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...